Yoast SEO (for WordPress) - en to ja translation catalogue (713 entries)

en:  (because of date display)
ja:  (日付表示のため)

en: "Max entries per sitemap page" should be a positive number, which %s is not. Please correct.
ja: サイトマップ毎の最大投稿数は正の数でないといけません。%s は間違っているので修正してください。

en: %1$s Extensions
ja: %1$s 拡張機能

en: %1$s Meta Box
ja: %1$s メタボックス

en: %1$s Settings
ja: %1$s 設定

en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
ja: %1$s が %3$s のバージョン %2$s を利用していることを検出しました。互換性の問題を防ぐため、最新版に更新してください。

en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
ja: %1$s は、ページのタイトルを書き換える必要があるかどうかを自動検出します。 それが間違っていて、どう変更すればいいか知っているなら、ここで設定を変更できます。

en: %1$s has been updated to version %2$s. %3$sClick here%4$s to find out what's new!
ja: %1$s をバージョン %2$s に更新しました。%3$sここをクリック%4$sすると更新履歴を表示します!

en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
ja: %1$s は %2$s 設定へのアクセスを許可するユーザーの選択としては正しくありません。デフォルトに戻しました。

en: %1$s settings
ja: %1$s の設定

en: %1$s ships, at time of release, with %4$d translations, of which %5$d are complete. That's a huge improvement from last time, and we're improving every week. Join us at %2$stranslate.yoast.com%3$s!
ja: %1$s はリリース時の時点では%4$d言語に翻訳され、そのうち%5$d言語では翻訳が完成しています。前回のリリースに比べると大きな前進ですが、まだまだ改善していきます。%2$stranslate.yoast.com%3$s に参加してぜひ翻訳を手伝ってください!

en: %s Archive
ja: %s アーカイブ

en: %s Archives
ja: %s アーカイブ

en: %s Breadcrumbs
ja: %s パンくずリスト

en: %s Description
ja: %s 説明文

en: %s Image
ja: %s 画像

en: %s License
ja: %s ライセンス

en: %s Posts Overview
ja: %s 投稿の概要

en: %s Title
ja: %s タイトル

en: %s does not seem to be a valid %s verification string. Please correct.
ja: %s は正しい %s 認証コードではないようです。修正してください。

en: %s does not seem to be a valid Twitter user-id. Please correct.
ja: %s は正しい Twitter ユーザー ID ではありません。修正してください。

en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
ja: %s は正しい URL ではありません。修正してください。

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
ja: 以下のエラーが発生したため、%s の更新の確認ができませんでした: <em>%s</em>

en: %s restored to default SEO settings.
ja: %s SEO 設定をデフォルトに戻しました。

en: %s, Author at %s
ja: %s, %s 投稿者

en: %s: License Settings
ja: %s: ライセンス設定

en: %sRenew your license now%s.
ja: %s今すぐライセンスを更新する%s

en: &laquo; Back to Tools page
ja: &laquo; ツールページに戻る

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
ja: (他の WordPress サイトで使えるようにするには無効化してください)

en: (no parent)
ja: (親なし)

en: .htaccess file
ja: .htaccess ファイル

en: 301 Redirect
ja: 301リダイレクト

en: 404 pages
ja: 404ページ

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
ja: <a href="%s">ライセンスがアップグレードできると知っていましたか?</a>

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
ja: <a href="%s">ライセンスが%d日で期限切れになります。延長しますか?</a>

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
ja: <b>警告!</b> 外部のリクエストをブロックしているため、 %s の更新が取得できません。%s を %s に追加してください。

en: <strong>%s version %s</strong> is available. <a href="%s" class="thickbox" title="%s">Check out what's new</a> or <a href="%s" %s>update now</a>.
ja: <strong>%s バージョン %s</strong> に更新できます。<a href="%s" class="thickbox" title="%s">更新内容を確認</a>するか、<a href="%s" %s>今すぐ更新</a>してください。

en: A Sitemap is an XML file that lists the URLs for a site. It allows webmasters to include additional information about each URL: when it was last updated, how often it changes, and how important it is in relation to other URLs in the site. This allows search engines to crawl the site more intelligently.
ja: サイトマップは、サイトの URL を一覧化した XML ファイルです。ウェブマスターは各 URL に、更新日時・変更頻度・サイトの他の URL と比較した重要度といった追加情報を含めることができます。これによって、検索エンジンがサイトをより知的にクロールできるようになります。

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
ja: 投稿者名のアンカーテキスト付きの投稿者のアーカイブへのリンクです。

en: A link to the post, with the title as anchor text.
ja: タイトルのアンカーテキスト付きの投稿へのリンクです。

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
ja: サイト名と説明文のアンカーテキスト付きのサイトへのリンクです。

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
ja: サイト名のアンカーテキスト付きのサイトへのリンクです。

en: A meta description has been specified, but it does not contain the target keyword / phrase.
ja: メタ説明文は指定されているが、ターゲットのキーワード／フレーズが含まれていません。

en: Access denied
ja: アクセスが拒否されました

en: Accounts
ja: アカウント

en: Action
ja: アクション

en: Activate License
ja: ライセンスの有効化

en: Activation failed:
ja: 有効化に失敗しました：

en: Add %s meta robots tag sitewide
ja: %s メタロボットタグをサイト全体に追加する

en: Add %s to the author archives
ja: %s を投稿者アーカイブに追加する

en: Add %s to the date-based archives
ja: %s を日付ベースのアーカイブに追加する

en: Add Another Facebook Admin
ja: 別の Facebook の管理者を追加

en: Add Facebook admin
ja: Facebook の管理者を追加

en: Add Google+ specific post meta data
ja: Google+ 用投稿メタデータを追加する

en: Add Open Graph meta data
ja: Open Graph メタデータを追加する

en: Add Open Graph meta data to your site's %s section, Facebook and other social networks use this data when your pages are shared.
ja: OGP データをサイトの %s に追加する（Facebook を始めとする SNS は、ページがシェアされた時にこのデータを利用します。）

en: Add Twitter card meta data
ja: Twitter card のメタデータを追加

en: Add Twitter card meta data to your site's %s section.
ja: Twitter カードのメタデータをサイトの %s に追加する

en: Add some info here needed for Google's Knowledge Graph.
ja: Google Knowledge Graph に必要な情報を入力します。

en: Admin only notice: this page doesn't show a meta description because it doesn't have one, either write it for this page specifically or go into the SEO -> Titles menu and set up a template.
ja: 管理者のみ注意：このページはメタ説明文が１つも存在していないので表示していません。このページのためにメタ説明文を書くか、SEO -> タイトルのメニューに移動してテンプレートを設定してください。

en: Admin's Facebook user ID:
ja: 管理者の Facebook ユーザー ID

en: Admin's name:
ja: 管理者名

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Advanced <code>meta</code> robots settings for this page.
ja: このページは高度な<code>メタ</code>ロボットの設定です。

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Advanced Variables
ja: 高度な変数

en: Alexa Verification ID
ja: Alexa の認証 ID

en: All SEO Scores
ja: すべての SEO スコア

en: All of the options on these tabs are for advanced users only, if you don&#8217;t know whether you should check any, don&#8217;t touch them.
ja: ここの設定はすべて知識のあるユーザー向けなので、どう変更すれば良いか分からない場合は触らないでください。

en: All-In-One-SEO has been deactivated
ja: All-In-One-SEO を無効化しました

en: Alternate name
ja: 別名

en: Always include
ja: 常に含める

en: Always index
ja: 常に index にします。

en: Always noindex
ja: 常に noindex にします。

en: Analyze this page
ja: このページを分析する

en: Anchor text for the Homepage
ja: ホームページ用のアンカーテキスト

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Archives for
ja: アーカイブ:

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
ja: Google ニュースに表示されてますか? 最適化してGoogle ニュースからのトラフィックを増やしましょう!

en: Are you sure you want to reset your SEO settings?
ja: SEO 設定を初期化しますか?

en: Article Heading:
ja: 投稿の見出し:

en: As you can see, there is a translation of this plugin in %1$s. This translation is currently %3$d%% complete. We need your help to make it complete and to fix any errors. Please register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
ja: ご覧のように、このプラグインは %1$s に翻訳されています。翻訳の完成度は現在%3$d%% です。翻訳を完成させ、誤訳などを修正するにはあなたの助けが必要です。%4$s で登録して %1$s への翻訳を助けてください!

en: Attachment caption
ja: 添付ファイルのキャプション

en: Attachments to posts are stored in the database as posts, this means they're accessible under their own URL's if you do not redirect them, enabling this will redirect them to the post they were attached to.
ja: 投稿の添付ファイルは投稿としてデータベースに格納されています。これは、添付ファイルをリダイレクトしない場合、それら独自の URL に従ってアクセスできることを意味しています。これ有効にすることで、ファイルが添付されている投稿にリダイレクトします。

en: Authenticate
ja: 認証

en: Author Archives
ja: 投稿者アーカイブ

en: Auto detect
ja: 自動検出

en: Bad
ja: 悪い

en: Basic Variables
ja: 基本変数

en: Below are your published posts&#8217; SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
ja: 以下のスコアは公開済みの投稿の SEO スコアです。さぁ、投稿の改善を始めましょう!

en: Bing Webmaster Tools
ja: Bing ウェブマスターツール

en: Blocked
ja: ブロック

en: Blog
ja: ブログ

en: Blog %s not found.
ja: ブログ %s が見つかりませんでした。

en: Blog ID
ja: ブログID

en: Bold the last page in the breadcrumb
ja: パンくずリスト内の最後のページを太字にします。

en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines, yet might slow down your site.
ja: %1$s と %2$s の両方が XML サイトマップを生成できる状態です。複数のサイトマップは検索エンジンにとって良くないだけでなく、サイトの速度を遅くする原因にもなります。

en: Both %1$s and %2$s create OpenGraph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
ja: %1$s と %2$s の両方が OpenGraph コードを出力しています。ページが共有されたときに Facebook 、 Twitter 、 LinkedIn などの SNS が間違ったテキストや画像を使ってしまう可能性があります。

en: Breadcrumb for 404 Page
ja: 404ページのパンくずリスト

en: Breadcrumb for 404 pages:
ja: 404 ページのパンくずリスト:

en: Breadcrumbs
ja: パンくずリスト

en: Breadcrumbs Title
ja: パンくずリストのタイトル

en: Breadcrumbs title
ja: パンくずリストのタイトル

en: Bulk editor
ja: 一括変更

en: Canonical
ja: カノニカル

en: Canonical URL
ja: カノニカルURL

en: Change URLs
ja: URLを変更する

en: Check
ja: チェック

en: Check Google Cache
ja: Google キャッシュをチェック

en: Check Headers
ja: ヘッダーをチェック

en: Check Inlinks (OSE)
ja: 内部リンクをチェック(OSE)

en: Check Keyword Density
ja: キーワード密度をチェック

en: Check Rich Snippets
ja: リッチスニペットのチェック

en: Check this box to enable XML sitemap functionality.
ja: XML サイトマップ機能を有効化するには、このチェックボックスにチェックを入れてください。

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
ja: ネットワークに追加されたすべてのサイトに対してのデフォルトサイト設定を選んでください。「なし」を選ぶとプラグインのデフォルトを使います。

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name.
ja: タイトルの区切り文字を選んでください。区切り文字は、例えば投稿のタイトルとサイト名の間に表示されます。

en: Choose whether you're a company or person
ja: 個人か法人か選んでください

en: Clean up permalinks
ja: パーマリンクの掃除

en: Clean up the %s
ja: %s を掃除する

en: Clear all Facebook Data
ja: すべての Facebook データをクリア

en: Close
ja: 閉じる

en: Company
ja: 法人

en: Company Info
ja: 会社情報

en: Company Logo
ja: 法人ロゴ

en: Company Name
ja: 法人名

en: Company or person
ja: 個人 / 法人

en: Congratulations!
ja: おめでとうございます！

en: Content to put after each post in the feed
ja: フィードの各投稿の後に表示するコンテンツ

en: Content to put before each post in the feed
ja: フィード内の各投稿の前に置くためのコンテンツ

en: Content:
ja: 内容:

en: Contributing Developers
ja: 貢献している開発者

en: Contributors to this release
ja: このリリースに貢献した人

en: Copy home meta description
ja: ホームのメタ説明文をコピーする

en: Could not write settings to file.
ja: 設定をファイルに書き出せませんでした。

en: Could not zip settings-file.
ja: 設定ファイルを圧縮できませんでした。

en: Crawl errors per page
ja: ページごとのクロールエラー

en: Create redirect
ja: リダイレクトの設定

en: Create robots.txt file
ja: robots.txt を作成する

en: Creating redirects is a %s feature
ja: リダイレクトを設定するのは %s 機能です。

en: Credits
ja: 謝辞

en: Current URL:
ja: 現在の URL:

en: Current option:
ja: 現在のオプション:

en: Current profile
ja: 現在のプロファイル

en: Currently connected Facebook admins:
ja: 現在接続されている Facebook の管理者：

en: Custom Post Type Archives
ja: カスタム投稿タイプアーカイブ

en: Date Archives
ja: 日付アーカイブ

en: Date in Snippet Preview
ja: スニペットプレビューの日付

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
ja: 日付ベースのアーカイブも場合によっては重複コンテンツになることがあります。

en: Deactivate %s
ja: %s を無効化する

en: Deactivate License
ja: ライセンスの無効化

en: Debug Information
ja: デバッグ情報

en: Default for post type, currently: %s
ja: 現在の投稿タイプのデフォルト：%s

en: Default settings
ja: デフォルト設定

en: Delete the old data after import? (recommended)
ja: インポート後に古いデータを削除しますか？ （推奨）

en: Description
ja: 説明文

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Determine who has access to the plugins advanced settings on the post edit screen.
ja: 投稿の編集画面での高度な設定に誰がアクセスできるか設定します。

en: Developer
ja: 開発者

en: Disable all users with zero posts
ja: 投稿のないユーザーを無効化する

en: Disable author/user sitemap
ja: 投稿者 / ユーザーサイトマップを無効化する

en: Disable the Advanced part of the %1$s meta box
ja: %1$s メタボックスの高度な機能を無効にする

en: Disable the author archives
ja: 投稿者アーカイブを無効化

en: Disable the date-based archives
ja: 日付ベースのアーカイブを無効化

en: Duplicate content prevention
ja: 重複コンテンツの防止

en: Earlier found meta description was not found in file. Renewed the description test data.
ja: 最初に見つかったメタ説明文がファイルにありませんでした。説明文のテストデータを更新しました。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Files
ja: ファイルの編集

en: Edit the content of your .htaccess:
ja: .htaccess の内容を編集します：

en: Edit the content of your robots.txt:
ja: 以下のテキストエリアで robots.txt の内容を編集出来ます:

en: Edit this item
ja: このアイテムを編集

en: Either delete them (this can be done with the "Fix it" button) or disable %1$s XML sitemaps.
ja: そのファイルを削除するか（これは「修正する」ボタンで行えます）、%1$s の XML サイトマップを無効にしてください。

en: Email
ja: メール

en: Enable Breadcrumbs
ja: パンくずリストを有効にする

en: Enable force rewrite titles
ja: タイトルを強制的に書き換える

en: Enforce a trailing slash on all category and tag URL's
ja: すべてのカテゴリーとタグの URL の末尾に強制的にスラッシュを追加する

en: Entries per page
ja: ページあたりのエントリー

en: Error 404: Page not found
ja: エラー 404: ページが見つかりません。

en: Error: no Robots Meta data found to import.
ja: エラー: インポートするロボットメタデータがありません。

en: Exclude user from Author-sitemap
ja: 投稿者サイトマップからユーザーを除外する

en: Exclude user roles
ja: ユーザー権限グループの除外

en: Exclude users without posts
ja: 投稿のないユーザーを除外する

en: Excluded Posts
ja: 除外する投稿

en: Existing Yoast Meta Description
ja: 既存の Yoast メタ説明文

en: Existing Yoast SEO Title
ja: 既存の Yoast SEO タイトル

en: Export
ja: エクスポート

en: Export created: %1$sdownload your export file here%2$s.
ja: エクスポートしました: %1$sファイルはここからダウンロード出来ます%2$s。

en: Export your %1$s settings
ja: %1$s の設定をエクスポートする

en: Export your %1$s settings here, to import them again later or to import them on another site.
ja: ここで %1$s の設定をエクスポートすると、後でもう一度インポートするか、または別のサイトにインポートできます。

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: Extensions and Licenses
ja: 拡張機能とライセンス

en: Facebook Insights and Admins
ja: Facebook インサイトと管理

en: Facebook Page URL
ja: Facebook ページの URL

en: Facebook profile URL
ja: Facebook プロフィール URL

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
ja: ライセンスを有効化できませんでした。ライセンスキーが間違っているようです。

en: Failed to deactivate your %s license.
ja: %s ライセンスの無効化が失敗しました。

en: Failed to remove hardcoded meta description.
ja: ハードコードされたメタ説明文を削除できませんでした。

en: Faulty redirects
ja: リダイレクトのエラー

en: Feature phone
ja: フィーチャーフォン

en: File editor
ja: ファイルエディタ

en: Filter
ja: 絞り込み検索

en: First detected
ja: 最初の検出

en: Fix it.
ja: 修正する

en: Focus KW
ja: フォーカスキーワード

en: Focus Keyword
ja: フォーカスキーワード

en: Focus keyword not set.
ja: フォーカスキーワードを設定していません。

en: Focus keyword usage
ja: フォーカスキーワード使用率

en: For each, pick the main account associated with this site and please enter them below:
ja: それぞれこのサイトと関連したメインアカウントの情報を入力してください:

en: For more information:
ja: 詳細はこちら:

en: Force rewrite titles
ja: タイトルを強制的に書き換える

en: Frontpage settings
ja: フロントページ設定

en: General
ja: 一般的な設定

en: General Settings
ja: 一般設定

en: General settings
ja: 一般設定

en: Get Google Authorization Code
ja: Google 認証コードを取得する

en: Get this extension
ja: この拡張機能を取得する

en: Go to The General settings page →
ja: 一般的な設定ページへ →

en: Good
ja: 良い

en: Google Page Speed Test
ja: Google PageSpeed Insights

en: Google Site Search URL's look weird, and ugly, but if you're using Google Site Search, you probably do not want them cleaned out.
ja: Google Site Search の URL は奇妙で醜くく見えますが、Google Site Search を使用している場合は、URL を空にする必要はありません。

en: Google shows your website's name in the search results, we will default to your site name but you can adapt it here. You can also provide an alternate website name you want Google to consider.
ja: Google はデフォルトではウェブサイトの名前を検索結果に表示しますが、ここで好きなように変更できます。ウェブサイト名とは異なる名前を入力してもかまいません。

en: Google was unable to crawl this URL due to an undetermined issue.
ja: Googlebot は不明なエラーのためこの URL をクロールできませんでした。

en: Googlebot could access your site, but certain URLs are blocked for Googlebot in your %1$s file. This block could either be for all Googlebots or even specifically for Googlebot-mobile.
ja: Googlebot はサイトにアクセスできますが、一部の URL が %1$s ファイルで Googlebot をブロックしています。Googlebot すべてのブロック、Googlebot-mobile のみのブロックのどちらでも発生します。

en: HeadSpace2 data successfully imported
ja: HeadSpace2 のデータをインポートしました。

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide RSD Links
ja: RSD リンクを非表示にする

en: Hide RSS Links
ja: RSS リンクを非表示にする

en: Hide Shortlink for posts
ja: 投稿のショートリンクを非表示にする

en: Hide WLW Manifest Links
ja: WLW Manifest のリンクを非表示にする

en: Home
ja: ホーム

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Homepage &amp; Front page
ja: ホームページとフロントページ

en: How to insert breadcrumbs in your theme
ja: テーマにパンくずリストを挿入する方法

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
ja: 深刻な SEO の問題：ロボットのアクセスをブロックしています。

en: I don't know why you'd want to use meta keywords, but if you want to, check this box.
ja: なぜメタキーワードを使用したいのか知りませんが、使用したいならこのチェックボックスにチェックを入れてください。

en: I know, don't bug me.
ja: この表示を消す

en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
ja: この問題に該当する場合、無効にする (ホームページへリダイレクトさせる) か、%sを検索結果に表示されないように追加できます。

en: If you choose a permalink for your posts with %1$s, or anything else but a %2$s at the end, this will force WordPress to add a trailing slash to non-post pages nonetheless.
ja: %1$s を含む、または末尾が %2$s  以外の投稿パーマリンクを選択すると、 WordPress に投稿以外のページの末尾へスラッシュを追加するよう強制します。

en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on %s but want another description there, write it here.
ja: %s でこの投稿を共有されたときに、メタ説明文ではなく他の説明文を使って欲しい場合、ここに入力してください。

en: If you don't want to use the post title for sharing the post on %s but instead want another title there, write it here.
ja: %s でこの投稿を共有されたときに、投稿のタイトルではなく他のタイトルを使って欲しい場合、ここに入力してください。

en: If you had a .htaccess file and it was editable, you could edit it from here.
ja: .htaccess ファイルがあり、編集可能な場合、ここで編集できます。

en: If you had a robots.txt file and it was editable, you could edit it from here.
ja: robots.txt ファイルがあり、編集可能な場合、ここで編集できます。

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your Google+ page's about page.
ja: ビジネス用の Google+ ページがあるなら、ここにそのURLを追加してください。Google+ ページ上の基本情報ページにリンクします。

en: If you type something above it will override your %smeta keywords template%s.
ja: 上記に何か入力すると、%sメタキーワードのテンプレート%sを上書きします。

en: If you want to exclude certain post types and/or taxonomies, you can also set that on this page.
ja: 一部の投稿タイプやタクソノミーを除外したければ、このページで設定できます。

en: If you want to import data from (by now ancient) Yoast plugins, you can do so here:
ja: 他のプラグインから Yoast プラグインにデータをインポートしたい場合は、ここで出来ます。

en: If you want to override the image used on %s for this post, upload / choose an image or add the URL here.
ja: %s で利用される画像を変更したい場合は、ここで画像をアップロード / 選択するか、URLを追加してください。

en: If you want to prevent /page/2/ and further of any archive to show up in the search results, enable this.
ja: /page/2/ を防止して、検索結果に任意のアーカイブを表示したい場合は、下のチェックボックスにチェックを入れてください。

en: If you want to restore a site to the default %s settings, press this button.
ja: %s の設定をデフォルトに戻したい場合は、下のボタンを押してください。

en: If you would like us to keep you up-to-date regarding %1$s and other plugins by Yoast, subscribe to our newsletter:
ja: %1$s とYoast の他のプラグインの最新情報が欲しければ、ニュースレターの購読をお願いします。

en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
ja: 投稿者が一人のブログの場合、投稿者アーカイブはホームページと同一になってしまうという、%1$s重複コンテンツ問題%2$sと呼ばれる問題が起きます。

en: If you've used another SEO plugin, try the %sSEO Data Transporter%s plugin to move your data into this plugin, it rocks!
ja: 別の SEO プラグインを使用していた場合は、このプラグインにデータを移動するために、 %sSEO Data Transporter%s プラグインを試してみてください！

en: If your .htaccess were writable, you could edit it from here.
ja: .htaccess が書き込み可能な場合、ここから編集することができます。

en: If your robots.txt were writable, you could edit it from here.
ja: robots.txt が書き込み可能な場合、ここから編集することができます。

en: Ignore.
ja: 無視

en: Image URL
ja: 画像 URL

en: Import
ja: インポート

en: Import and Export
ja: インポート・エクスポート

en: Import from All-in-One SEO?
ja: All-in-One SEO からインポートしますか？

en: Import from HeadSpace2?
ja: HeadSpace2 からインポートしますか？

en: Import from RSS Footer (by Yoast)?
ja: RSS Footer (by Yoast) からインポートしますか？

en: Import from Robots Meta (by Yoast)?
ja: Robots Meta (by Yoast) からインポートしますか？

en: Import from WooThemes SEO framework?
ja: WooThemes SEO フレームワークからインポートしますか？

en: Import from Yoast Breadcrumbs?
ja: Yoast Breadcrumbs からインポートしますか？

en: Import from other SEO plugins
ja: 他の SEO プラグインからインポートする

en: Import from other plugins
ja: 他のプラグインからインポートする

en: Import settings
ja: 設定のインポート

en: Import settings by locating <em>settings.zip</em> and clicking "Import settings"
ja: <em>settings.zip</em> を選んで「設定のインポート」をクリックしてください。

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
ja: 他の SEO プラグインの設定をインポートしたり、他のブログで再利用するために設定をエクスポートしたりできます。

en: In the specified meta description, consider: How does it compare to the competition? Could it be made more appealing?
ja: メタ説明文を指定するときは、他との競争に勝てるか、より魅力的に出来ないか推敲してください。

en: Include Taxonomy Metadata
ja: タクソノミーのメタデータを含める

en: Include in sitemap?
ja: サイトマップに含めますか？

en: Introduction Tour
ja: イントロダクション ツアー

en: Is your webserver low on memory? Decrease the entries per sitemap (default: 1000) to reduce load.
ja: ウェブサーバのメモリが少ない場合、サイトマップ毎のエントリー数 (デフォルト: 1000)を減らすと負荷が低減されます。

en: Keyword / keyphrase appears in %s (out of %s) subheadings in the copy. While not a major ranking factor, this is beneficial.
ja: キーワード／キーフレーズは、コピー内の%s（%sの中の）サブ見出しに出現します。主要なランキング要因ではありませんが、これは有益です。

en: Keyword Research
ja: キーワードのリサーチ

en: Last crawled
ja: 最終クロール

en: Latest Changes
ja: 最近の変更点

en: Lead Developer
ja: リードデベロッパー

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: License status
ja: ライセンスステータス

en: Licenses
ja: ライセンス

en: Like this plugin?
ja: このプラグインが好きですか？

en: Mark as fixed
ja: 修正済みとする

en: Mark as fixed:
ja: 修正済みとする:

en: Mark this issue as fixed in %1$s.
ja: %1$s で対象のエラーに「修正済」のマークを付けます。

en: Max entries per sitemap
ja: サイトマップ毎の最大投稿数

en: Meta Desc.
ja: メタ説明文

en: Meta Robots Advanced
ja: 高度なメタロボット

en: Meta Robots Follow
ja: メタロボット Follow

en: Meta Robots Index
ja: メタロボット Index

en: Meta description
ja: メタ説明文

en: Meta description template
ja: メタ説明文のテンプレート

en: Meta description to use for Author page
ja: 投稿者ページに使用するメタの説明文

en: Meta description:
ja: メタ説明文:

en: Meta keywords
ja: メタキーワード

en: Meta keywords template
ja: メタキーワードのテンプレート

en: Meta keywords to use for Author page
ja: 著者ページに使用するメタキーワード

en: Meta keywords used on the archive page for this term.
ja: メタキーワードは、このタームのアーカイブページで使用されています。

en: Mobile-Friendly Test
ja: モバイル対応テスト

en: More %1$s
ja: %1$s の詳細

en: More Translations
ja: 翻訳の追加

en: More info can be found %1$son our knowledge base%2$s.
ja: 詳細は %1$sナレッジベース%2$sに掲載されています。

en: MultiSite Settings
ja: マルチサイトの設定

en: N/A
ja: 不明

en: Never include
ja: 含めない

en: New URL:
ja: 新しい URL:

en: New Yoast Meta Description
ja: 新しい Yoast メタ説明文

en: New Yoast SEO Title
ja: 新しい Yoast SEO タイトル

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
ja: このサイトからの SEO 設定を継承するネットワーク内の新しいサイト

en: Next
ja: 次へ

en: No Image Index
ja: 画像 Index なし

en: No doubt you've used an SEO plugin before if this site isn't new. Let's make it easy on you, you can import the data below. If you want, you can import first, check if it was imported correctly, and then import &amp; delete. No duplicate data will be imported.
ja: このサイトが新しくない場合は、以前に SEO プラグインを使用していたことでしょう。気楽に行きましょう。下にあるデータをインポートできます。必要であれば、最初にインポートすることができ、それが正しくインポートされたかどうかを確認して、インポート及び削除をします。重複データはインポートされません。

en: No focus keyword set.
ja: フォーカスキーワードの設定がありません。

en: No focus keyword was set for this %s. If you do not set a focus keyword, no score can be calculated.
ja: この%sにフォーカスキーワードが設定されていません。 フォーカスキーワードを設定していない場合、スコアを算出できません。

en: No images appear in this page, consider adding some as appropriate.
ja: このページに全く画像が表示されませんが、必要に応じていくつか追加することを検討します。

en: No meta description has been specified, search engines will display copy from the page instead.
ja: メタ説明文が指定されていないので、検索エンジンはページの代わりにコピーを表示しています。

en: No numeric value was received.
ja: 数字の値を受け取れませんでした。

en: No outbound links appear in this page, consider adding some as appropriate.
ja: このページに外部リンクは表示していませんが、必要に応じていくつか追加することを検討してください。

en: No post content to analyse.
ja: 解析する投稿コンテンツがありません。

en: No settings found in file.
ja: 設定が見つかりませんでした。

en: No subheading tags (like an H2) appear in the copy.
ja: サブ見出しタグ（H2など）はコピーに表示されません。

en: No taxonomy metadata found
ja: タクソノミーのメタデータが見つかりませんでした。

en: Noindex subpages of archives
ja: アーカイブのサブページを noindex にする

en: Noindex this %s
ja: この %s を noindex にします。

en: None
ja: なし

en: Not followed
ja: フォローされていません

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Note that not all variables can be used in every template.
ja: 一部の変数はテンプレートで使用できないことがあります。

en: Note: instead of templates these are the actual titles and meta descriptions for these custom post type archive pages.
ja: 注：テンプレートの代わりに、カスタム投稿タイプのアーカイブページに実際のタイトルやメタ説明文があります。

en: Now click on the &#8216;%1$sPost Types%2$s&#8217;-tab, as this will be our example.
ja: &#8216;%1$s投稿タイプ%2$s&#8217; タブをクリックすると例を表示します。

en: On the Other tab you can change sitewide meta settings, like enable meta keywords.
ja: その他タブでは、メタキーワードの有効化などサイト全体のメタ設定を変更できます。

en: On the archives tab you can set templates for specific pages like author archives, search results and more.
ja: アーカイブタブでは、投稿者アーカイブなどの特定のページのテンプレートを設定できます。

en: On this tab you can enter some more of your social accounts, mostly used for Google's Knowledge Graph.
ja: このタブでは、主に Google's Knowledge Graph で使用される、ソーシャルアカウント情報を入力できます。

en: On this tab you can verify your site with Pinterest and enter your Pinterest account.
ja: このタブでは、サイトを Pinterest で認証できます。

en: Once you&#8217;ve purchased %1$s or any other premium Yoast plugin, you&#8217;ll have to enter a license key. You can do so on the Licenses-tab. Once you&#8217;ve activated your premium plugin, you can use all its powerful features.
ja: %1$s などの Yoast プラグインのプレミアム版を購入した後は、ライセンスタブでライセンスキーを入力してください。プレミアムプラグインを有効化すると、強力な機能が使えます。

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
ja: 動画を最適化して検索結果に表示させ、もっとクリックされるようにします!

en: Other
ja: その他

en: Other variables not to clean
ja: 他の変数は空にしません。

en: Page %1$d of %2$d
ja: ページ %1$d / %2$d

en: Page Analysis
ja: ページの分析

en: Page Analysis has been disabled.
ja: ページ解析は無効化されています。

en: Page URL/Slug
ja: ページ URL / スラッグ

en: Page URL:
ja: ページURL:

en: Page not found
ja: ページが見つかりません。

en: Page title:
ja: ページタイトル:

en: Paging comments is enabled, this is not needed in 999 out of 1000 cases, so the suggestion is to disable it, to do that, simply uncheck the box before "Break comments into pages..."
ja: ページングのコメントが有効になっています。ほとんどの場合で不必要なので、無効化をおすすめします。無効化するには、「コメントをページングで分割する…」の前にあるチェックボックスのチェックを外してください。

en: Paste your %s license key here..
ja: ここに %s ライセンスキーを入力...

en: People make mistakes in their links towards you sometimes, or unwanted parameters are added to the end of your URLs, this allows you to redirect them all away. Please note that while this is a feature that is actively maintained, it is known to break several plugins, and should for that reason be the first feature you disable when you encounter issues after installing this plugin.
ja: 時折リンクを間違えたり、不要なパラメータを URL の末尾に追加してアクセスしたりする人がいますが、これによりリダイレクトすることができます。この機能は今現在メンテナンスしていますが、いくつかのプラグインを中断させることがわかっており、このプラグインをインストールした後、問題が発生したときに無効にするべき最初の機能であることを気に留めておいてください。

en: Permalinks
ja: パーマリンク

en: Person
ja: 個人

en: Pick the main keyword or keyphrase that this post/page is about.<br/><br/>Read %sthis post%s for more info.
ja: この投稿・ページのメインキーワードかキーフレーズを選んでください。<br/><br/>詳しくは%sこの投稿%sをご覧ください。

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the Open Graph checkbox on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
ja: Pinterest は Facebook と同様に Open Graph のメタデータを利用するため、サイトを Pinterest に最適化するには Facebook タブにある Open Graph のチェックボックスにチェックを入れてください。

en: Pinterest verification
ja: Pinterest を認証

en: Please check the appropriate box below if there's a post type that you do <strong>NOT</strong> want to include in your sitemap:
ja: サイトマップに含めたく<strong>ない</strong>投稿タイプがある場合は、以下の該当するチェックボックスにチェックを入れてください:

en: Please check the appropriate box below if there's a taxonomy that you do <strong>NOT</strong> want to include in your sitemap:
ja: サイトマップに含めたく<strong>ない</strong>タクソノミーがある場合、以下の該当するチェックボックスにチェックを入れてください:

en: Please check the appropriate box below if there's a user role that you do <strong>NOT</strong> want to include in your sitemap:
ja: サイトマップに<strong>追加したくない</strong>ユーザー権限グループがある場合、下のボックスでチェックを入れてください。

en: Please create a page title.
ja: ページタイトルを作成してください。

en: Please enter a license key in the field below first.
ja: まず下のフィールドにライセンスキーを入力してください。

en: Please enter the Google Authorization Code in the field below and press the Authenticate button.
ja: Google 認証コードを下のフィールドに入力して、認証ボタンを押してください。

en: Please enter the maximum number of entries per sitemap page (defaults to %s, you might want to lower this to prevent memory issues on some installs):
ja: サイトマップページ1つ毎の最大投稿数を指定してください  (デフォルトは%sです。メモリを節約したい場合は引き下げてください):

en: Please make sure both fields are filled.
ja: すべての項目を入力してください。

en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
ja: タクソノミー "%s" の正しい投稿タイプを選んでください。

en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
ja: 投稿タイプ "%s" の正しいタクソノミーを選んでください。

en: Poor
ja: 少し悪い

en: Post Status
ja: 投稿ステータス

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

en: Post Types
ja: 投稿タイプ

en: Post doesn't exist.
ja: 投稿がありません。

en: Post has an invalid Post Type: %s.
ja: 投稿タイプが正しくありません: %s.

en: Post is set to noindex.
ja: 投稿は noindex に設定されています。

en: Post type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
ja: タクソノミーのパンくずリストで表示する投稿タイプアーカイブ

en: Posts
ja: 投稿

en: Posts to exclude
ja: 除外する投稿

en: Posts with OK SEO score
ja: SEO スコアが及第点な投稿

en: Posts with bad SEO score
ja: SEO スコアが悪い投稿

en: Posts with good SEO score
ja: SEO スコアが良い投稿

en: Posts with poor SEO score
ja: SEO スコアが少し悪い投稿

en: Posts without focus keyword
ja: フォーカスキーワードのない投稿

en: Prefix for Archive breadcrumbs
ja: アーカイブのパンくずリストの接頭辞

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
ja: 検索ページのパンくずリストの接頭辞

en: Prefix for the breadcrumb path
ja: パンくずリストのパスの接頭辞

en: Premium Support
ja: プレミアムサポート

en: Prevent cleaning out Google Analytics Campaign & Google AdWords Parameters.
ja: Google Analytics のキャンペーンと Google AdWords パラメータの削除を防ぎます。

en: Prevent cleaning out Google Site Search URL's.
ja: Google Site Search の URL を空にすることを防ぎます。

en: Prevents search engines from using the DMOZ description for pages from this site in the search results.
ja: 検索エンジンが検索結果内のこのサイトのページに対して DMOZ 説明文を使用するのを防ぎます。

en: Prevents search engines from using the Yahoo! directory description for pages from this site in the search results.
ja: 検索エンジンが検索結果内にこのサイトのページに対して Yahoo! ディレクトリの説明文を使用するのを防ぎます。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview &#8220;%s&#8221;
ja: プレビュー &#8220;%s&#8221;

en: Previous
ja: 前へ

en: Profile
ja: プロファイル

en: Project Lead
ja: プロジェクトリード

en: Project Leaders
ja: プロジェクトリーダー

en: Publication date
ja: 公開日

en: QA & Translations Manager
ja: 品質・翻訳管理

en: RSS Footer options imported successfully.
ja: RSS Footer の設定をインポートしました。

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
ja: Google マップのランキングで上位になりましょう!

en: Re-check theme.
ja: テーマを再度確認してください。

en: Reauthenticate with Google
ja: Google で再認証

en: Recent Rockstars
ja: 最近のロックスター

en: Recommended solution
ja: 推奨する解決策

en: Redirect attachment URL's to parent post URL.
ja: 添付ファイルの URL を親投稿の URL へリダイレクトします。

en: Redirect ugly URL's to clean permalinks. (Not recommended in many cases!)
ja: 醜い URL をきれいなパーマリンクへとリダイレクトします。 （ほとんどの場合で非推奨です！）

en: Register now &raquo;
ja: 今すぐ登録する &raquo;

en: Reload crawl issues
ja: クロールの問題をリロード

en: Remove Blog page from Breadcrumbs
ja: パンくずリストからブログページを削除する

en: Remove stop words from slugs.
ja: ストップワードをスラッグから削除する

en: Remove the <code>?replytocom</code> variables.
ja: <code>?replytocom</code> 変数を削除する

en: Remove these ads?
ja: 広告を無くしたいですか?

en: Removed hardcoded meta description.
ja: ハードコーディングされたメタ説明文を削除しました。

en: Replaced with a custom taxonomies description
ja: カスタムタクソノミー説明文に置き換えられます

en: Replaced with a posts custom field value
ja: 現在の投稿カスタムフィールド値に置き換えられます

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
ja: カンマで区切られた投稿のカスタムタクソノミーに置き換えられます

en: Replaced with the category description
ja: カテゴリー説明文に置き換えられます

en: Replaced with the current date
ja: 現在の日付に置き換えられます

en: Replaced with the current day
ja: 現在の日で置き換えられます

en: Replaced with the current month
ja: 現在の月に置き換えられます

en: Replaced with the current page number
ja: 現在のページナンバーに置き換えられます

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
ja: 現在のページ数に置き換えられます (例: ページ 2/4)

en: Replaced with the current page total
ja: 現在のページ数合計に置き換えられます

en: Replaced with the current search phrase
ja: 現在の検索語に置き換えられます

en: Replaced with the current tag/tags
ja: 現在のタグに置き換えられます

en: Replaced with the current time
ja: 現在の時間に置き換えられます

en: Replaced with the current year
ja: 現在の年に置き換えられます

en: Replaced with the date of the post/page
ja: 投稿/ページの日時に置き換えられます

en: Replaced with the post categories (comma separated)
ja: 投稿のカテゴリー (カンマで区切り) に置き換えられます

en: Replaced with the post type plural label
ja: 投稿タイプの複数ラベルに置き換えられます

en: Replaced with the post type single label
ja: 投稿タイプのシングルラベルに置き換えられます

en: Replaced with the post/page ID
ja: 投稿/ページの ID に置き換えられます

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
ja: 投稿やページの投稿者のプロフィールに置き換えられます

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
ja: 投稿 / ページの投稿者のニックネームに置き換えられます

en: Replaced with the post/page author's userid
ja: 投稿 / ページの投稿者のユーザー ID に置き換えられます

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
ja: 投稿/ページの抜粋 (存在しない場合は自動生成されます) に置き換えられます

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
ja: 投稿/ページの抜粋 (自動生成しません) に置き換えられます

en: Replaced with the post/page modified time
ja: 投稿/ページの更新時刻に置き換えられます

en: Replaced with the posts focus keyword
ja: 現在の投稿フォーカスキーワードに置き換えられます

en: Replaced with the slug which caused the 404
ja: 404の原因になるスラッグに置き換えられます

en: Replaced with the tag description
ja: タグ説明文に置き換えられます

en: Replaced with the term description
ja: ターム説明文に置き換えられます

en: Replaced with the term name
ja: ターム名に置き換えられます

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
ja: 現在のページの親ページのタイトルに置き換えられます

en: Replaced with the title of the post/page
ja: 投稿/ページのタイトルに置き換えられます

en: Request error: "%s" (%scommon license notices%s)
ja: リクエストエラー: "%s" (%s一般的なライセンスの注意%s)

en: Request timed out or site is blocking Google.
ja: リクエストがタイムアウトしたか、サイトが Googlebot をブロックしています。

en: Response code
ja: レスポンスコード

en: Restore Default Settings
ja: デフォルト設定の復元

en: Restore site to default settings
ja: サイトをデフォルトの設定に復元

en: Restore site to defaults
ja: サイトをデフォルト状態に復元

en: Robots-Meta has been deactivated
ja: Robots-Meta を無効化しました

en: Robots.txt
ja: robots.txt

en: SEO Book
ja: SEO の本

en: SEO Issue:
ja: SEO の問題:

en: SEO Settings
ja: SEO 設定

en: SEO Title
ja: SEOタイトル

en: SEO: Bad
ja: SEO: 悪い

en: SEO: Good
ja: SEO: 良い

en: SEO: No Focus Keyword
ja: SEO: フォーカスキーワードなし

en: SEO: OK
ja: SEO:OK

en: SEO: Poor
ja: SEO: 少し悪い

en: SEO: Post Noindexed
ja: SEO: Noindex 設定中

en: Save MultiSite Settings
ja: マルチサイトの設定を保存

en: Save Profile
ja: プロファイルの保存

en: Save changes to .htaccess
ja: .htaccess ファイルへの変更を保存します

en: Save changes to Robots.txt
ja: robots.txt ファイルへの変更を保存する

en: Save your settings to activate XML Sitemaps.
ja: XML サイトマップを有効にするために設定を保存します。

en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
ja: WooCommerce を %1$s とシームレスに統合したり追加機能を使えるようにしたりします!

en: Search
ja: 検索

en: Search for "%s"
ja: "%s"の検索結果

en: Search pages
ja: 検索ページ

en: Security
ja: セキュリティ

en: See the help tab for more info.
ja: より詳しい情報はヘルプタブをご覧ください。

en: Separator between breadcrumbs
ja: パンくずリストの間の区切り

en: Server Error
ja: サーバーエラー

en: Server requires authentication or is blocking Googlebot from accessing the site.
ja: Googlebot はサイトの URL をクロールできませんでした。サーバーでページのアクセスに認証が必須となっているか、Googlebot によるサイトへのアクセスがブロックされていることが原因です。

en: Setting "%s" is no longer used and has been discarded.
ja: 文字列 "%s" は使用されていないため、破棄されました。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings Updated.
ja: 設定をアップデートしました。

en: Settings could not be imported:
ja: 設定はインポートできませんでした：

en: Settings successfully imported.
ja: 設定をインポートしました。

en: Show date in snippet preview?
ja: スペニットプレビューに日付を表示する

en: Site Admins (default)
ja: サイト管理者(デフォルト)

en: Site ID
ja: サイト ID

en: Site-wide default: %s
ja: サイト全体のデフォルト: %s

en: Sitewide meta settings
ja: サイト全体のメタ設定

en: Sitewide settings
ja: サイト全体の設定

en: Smartphone
ja: スマートフォン

en: Snippet Preview
ja: スニペットのプレビュー

en: So, we&#8217;ve come to the end of the tour. If you like the plugin, please %srate it 5 stars on WordPress.org%s!
ja: これでツアーは終わりです。このプラグインが気に入りましたら、ぜひ %sWordPress.org で☆5をお願いします%s!

en: Social
ja: ソーシャル

en: Social settings
ja: ソーシャルの設定

en: Soft 404
ja: ソフト 404

en: Some files could not be removed. Please remove them via FTP.
ja: 削除できなかったファイルがあります。FTP を使って、そのファイルを削除してください。

en: Special Pages
ja: 特別なページ

en: Start Tour
ja: ツアーを開始

en: Strip the category base (usually <code>/category/</code>) from the category URL.
ja: カテゴリーのURLからカテゴリーベース (例: <code>/category/</code>) を取り除く

en: Subscribe
ja: 購読する

en: Subscribe to our Newsletter
ja: ニュースレターを購読する

en: Successfully cleared all Facebook Data
ja: 正常にすべての Facebook データをクリアしました。

en: Successfully removed admin %s
ja: 正常に管理者%sを削除しました。

en: Summary with large image
ja: 大きな画像付きのSummary

en: Super Admins only
ja: 特権管理者専用

en: Symbols are shown in the size they'll appear in in search results.
ja: 記号は検索結果に表示されます。

en: Tab: Security
ja: タブ：セキュリティ

en: Tab: Webmaster Tools
ja: タブ：ウェブマスターツール

en: Tab: Your Info / Company Info
ja: タブ: 情報/企業情報

en: Take note:
ja: 注意:

en: Take this tour to quickly learn about the use of this plugin.
ja: ツアーに参加してこのプラグインの使い方を学びましょう。

en: Taxonomies
ja: タクソノミー

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for post types
ja: パンくずリストに表示するタクソノミー

en: Template explanation
ja: テンプレート説明

en: Templates and settings
ja: テンプレート・設定

en: Thank you for updating %1$s!
ja: %1$s を更新してくださりありがとうございます!

en: Thank you for using our plugin and good luck with your SEO!<br/><br/>Best,<br/>Team Yoast - %1$sYoast.com%2$s
ja: プラグインをご利用いただきありがとうございます。<br/><br/>Team Yoast - %1$sYoast.com%2$s<br/> より

en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
ja: %1$s プラグインのインストールが不完全です。%2$sインストール手順%3$sに従ってください。

en: The %1$s plugin(s) might cause issues when used in conjunction with %2$s.
ja: %1$s プラグインを %2$s と併用すると問題が起きる可能性があります。

en: The <code>meta</code> description will be limited to %s chars%s, %s chars left.
ja: <code>メタ</code>説明文の上限は%s文字%sです。残り%s文字です。

en: The Breadcrumbs title is used in the breadcrumbs where this %s appears.
ja: パンくずのタイトルは、この%sが表示されているパンくずに使用されています。

en: The SEO description is used for the meta description on the archive page for this term.
ja: SEO Description は、このタームのアーカイブページでメタ説明文で使用されています。

en: The SEO title defaults to what is generated based on this sites title template for this posttype.
ja: デフォルトの SEO タイトルはこの投稿タイプのタイトルテンプレートに基づいて生成しています。

en: The SEO title is used on the archive page for this term.
ja: SEO タイトルは、このタームのアーカイブページで使用されています。

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
ja: Standard PHP Library (SPL) 拡張機能が利用できないようです。ホスティング会社に有効にするよう問い合わせてください。

en: The URL that this page should redirect to.
ja: このページのリダイレクト先URLです。

en: The available space is shorter than the usual 155 characters because Google will also include the publication date in the snippet.
ja: 使用可能なスペースが通常の155文字より短い場合、Googleはスニペットに公開日を含めます。

en: The canonical URL that this page should point to, leave empty to default to permalink. %sCross domain canonical%s supported too.
ja: このページの「正しい」URLを指定します。空白にするとパーマリンクがカノニカルURLとなります。%sクロスドメイン%sもサポートされています。

en: The canonical link is shown on the archive page for this term.
ja: カノニカルリンクは、このタームのアーカイブページに表示されています。

en: The copy scores %s in the %s test, which is considered %s to read. %s
ja: 読み取りするように%sと見なされた、コピーは%sテストで%sを記録しました。%s

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
ja: デフォルトブログ設定は、デフォルトで使いたいブログの ID の数字でないといけません。

en: The default card type to use
ja: 使用するデフォルトカードタイプ

en: The featured image should be at least 200x200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
ja: Facebook などのソーシャルメディアサイトで使われるようにするには、画像サイズを200x200ピクセル以上にするべきです。

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
ja: フィルタ拡張機能が使用できません。ホスティング会社に有効化するよう問い合わせてください。

en: The first tab will show you site-wide settings for titles, normally you'll only need to change the Title Separator.
ja: 最初のタブでサイト全体のタイトル設定やタイトルの区切り文字の変更ができます。

en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
ja: WordPress のオールインワン型 SEO ソリューションを提供します。ページコンテンツの解析や XML サイトマップなど様々な機能があります。

en: The following file(s) is/are blocking your XML sitemaps from working properly:
ja: 次のファイルが XML サイトマップが正常に動作するのをブロックしています:

en: The images on this page are missing alt tags.
ja: このページの画像は、alt タグがありません。

en: The images on this page contain alt tags with the target keyword / phrase.
ja: このページ上の画像は、ターゲットのキーワード／フレーズに alt タグが含まれています。

en: The images on this page do not have alt tags containing your keyword / phrase.
ja: このページ上の画像は、キーワード／フレーズを含んでいる alt タグがありません。

en: The keyword / phrase %s does not appear in the page title.
ja: キーワード/フレーズの %s はページタイトルに表示されていません。

en: The keyword / phrase appears in the URL for this page.
ja: キーワード/フレーズは、このページのURL内にあります。

en: The keyword / phrase does not appear in the URL for this page. If you decide to rename the URL be sure to check the old URL 301 redirects to the new one!
ja: キーワード/フレーズは、このページのURLに表示されていません。URLを変更する場合、古いURLが新しいものに301リダイレクトされているか確認してください！

en: The keyword appears in the first paragraph of the copy.
ja: キーワードは、コピーの最初の段落に表示されています。

en: The keyword density is %s%%, which is a bit low, the keyword was found %s times.
ja: キーワード密度が少し低い%s%%です。キーワードは%s回見つかりました。

en: The keyword density is %s%%, which is great, the keyword was found %s times.
ja: キーワード密度は多数の%s%%です。キーワードは%s回見つかりました。

en: The keyword density is %s%%, which is over the advised 4.5%% maximum, the keyword was found %s times.
ja: キーワード密度は勧告されている最大値4.5%%の以上の%s%%であり、キーワードは%s回見つかりました。

en: The keyword doesn't appear in the first paragraph of the copy, make sure the topic is clear immediately.
ja: キーワードは、コピーの最初の段落に表示されていません。トピックが明確かどうか確認してください。

en: The keyword for this page contains one or more %sstop words%s, consider removing them. Found '%s'.
ja: このページのキーワードは、1つ以上の%sストップワード%sを含んでいます。削除を検討してください。'%s'が見つかりました。

en: The meta description contains the primary keyword / phrase.
ja: メタ説明文は主要なキーワード／フレーズを含んでいます。

en: The meta description is under 120 characters, however up to %s characters are available. %s
ja: メタ説明文は120文字以上、最大%s文字がご利用いただけます。%s

en: The old data of the imported plugin was deleted successfully.
ja: インポートしたプラグインの古いデータを削除しました。

en: The page title contains %d characters, which is less than the recommended minimum of 40 characters. Use the space to add keyword variations or create compelling call-to-action copy.
ja: ページタイトルは推奨されている最小値40文字より少ない%d文字が含まれています。キーワードのバリエーションを追加したり、説得力のある行動を促すコピーを作成するための領域が必要です。

en: The page title contains %d characters, which is more than the viewable limit of 70 characters; some words will not be visible to users in your listing.
ja: ページタイトルが70文字の表示可能範囲以上である、%d文字になっています。一部の単語は、リスト内のユーザに表示されていません。

en: The page title contains keyword / phrase, at the beginning which is considered to improve rankings.
ja: ページタイトルは冒頭でランキングを向上させるために考えられている、キーワード/フレーズを含んでいます。

en: The page title contains keyword / phrase, but it does not appear at the beginning; try and move it to the beginning.
ja: ページのタイトルはキーワード/フレーズが含まれていますが、当初は表示されません；試すにはそれを先頭に移動します。

en: The page title is more than 40 characters and less than the recommended 70 character limit.
ja: ページタイトルは推奨される制限の40文字以上70文字未満より少ないです。

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s?
ja: All-In-One-SEO プラグインを検出しました。%s設定をインポート%sしますか?

en: The plugin Robots-Meta has been detected. Do you want to %simport its settings%s.
ja: プラグイン Robots-Meta を検出しました。%s設定をインポート%sしますか?

en: The post %s appeared first on %s.
ja: %sは%sで公開された投稿です。

en: The premium version of %1$s with more features & support.
ja: 追加機能とサポートが得られるプレミアム版の %1$s です。

en: The recommended image size for %1$s is %2$spx.
ja: %1$s の推奨画像サイズは %2$spx です。

en: The separator defined in your theme's <code>wp_title()</code> tag.
ja: 区切りは、あなたのテーマの <code>wp_title()</code> タグで定義されています。

en: The site's name
ja: サイト名

en: The site's tag line / description
ja: サイトのタグライン / 説明文

en: The slug for this page contains one or more <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Stop_words">stop words</a>, consider removing them.
ja: このページのスラッグは、1つ以上の<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Stop_words">ストップワード</a>が含んでいます。削除を検討してください。

en: The slug for this page is a bit long, consider shortening it.
ja: このページのスラッグは少し長いです。短縮を検討してください。

en: The specified meta description is over %s characters, reducing it will ensure the entire description is visible. %s
ja: 指定されたメタ説明文は%s文字超えています、全体の説明文が表示されているように削減してください。%s

en: The target URL doesn't exist, but your server is not returning a 404 (file not found) error.
ja: ターゲット URL が存在しないのに、サーバーから 404（ファイルが見つかりません）エラーが返されません。

en: The title &amp; metas settings for %1$s are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The tabs on the left explain the available variables.
ja: %1$s のタイトル＆メタの設定では、ページが表示されるときの特定の値に置き換えられる変数が使えます。左のタブで利用できる変数について説明しています。

en: Theme License
ja: テーマのライセンス

en: There are %d words contained in the body copy, this is below the %d word recommended minimum. Add more useful content on this topic for readers.
ja: ボディコピーが%d単語です。%d単語以上がおすすめなので、読者にとって便利なコンテンツを足してください。

en: There are %d words contained in the body copy, this is more than the %d word recommended minimum.
ja: ボディコピーが%d単語です。おすすめの単語数、%d単語以上です。

en: There are %d words contained in the body copy, this is slightly below the %d word recommended minimum, add a bit more copy.
ja: ボディコピーが%d単語です。%d単語以上がおすすめなので、もう少し足してください。

en: There are %d words contained in the body copy. This is far too low and should be increased.
ja: ボディコピーが%d単語です。少なすぎるので増やす必要があります。

en: There were no profiles found
ja: プロファイルがありません

en: There&#8217;s more to learn about WordPress &amp; SEO than just using this plugin. A great start is our article %1$sthe definitive guide to WordPress SEO%2$s.
ja: WordPress と SEO はかなり奥が深いですよ。まずは%1$sWordPress SEO ガイド%2$sを読んでみましょう。

en: These are the General settings for %1$s, here you can restart this tour or revert the %1$s settings to default.
ja: %1$s の基本設定です。ツアーを開始したり、%1$s の設定を初期化したり出来ます。

en: These are the title, description and image used in the Open Graph meta tags on the front page of your site.
ja: トップページの Open Graph メタデータで使用されるタイトル、説明文、画像です。

en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
ja: これらのページはデフォルトで %s になるため、検索結果に表示されることはありません。

en: This %s follows the indexation rules set under Metas and Titles, you can override it here.
ja: この%sは、タイトルとメタにあるインデックスのルールに従います。ここでそのルールを上書きすることができます。

en: This Facebook user has already been added as an admin.
ja: このFacebook ユーザーはすでに管理者として追加されています。

en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in Google's Knowledge Graph. You can be either a company, or a person, choose either:
ja: このデータはメタデータとして表示されます。 Google Knowledge Graph に利用されるかもしれません。個人か法人か選んでください:

en: This export includes taxonomy metadata
ja: このエクスポートはタクソノミーのメタデータを含みます。

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
ja: この機能は自動的に RSS にコンテンツを追加するために使用されます。さらに具体的に言うと、それはあなたのブログやブログ投稿へ戻るリンクを追加します。まぬけなコンテンツ窃盗者は、自動的にこうしたリンクも追加してしまうため、検索エンジンがあなたのブログをコンテンツのオリジナルのソースとして識別するのに役立ちます。

en: This helps you to create cleaner URLs by automatically removing the stopwords from them.
ja: URL の文字列を途切れさせてしまうストップワードを自動的に削除することで、きれいな URL を作成できるようにします。

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
ja: シェアされている投稿/ページに画像が含まれていない場合は、この画像が使用されます。

en: This is a settings export file for the %1$s plugin by Yoast.com
ja: これは %1$s プラグインの設定のエクスポートファイルです。

en: This is where you	set the titles and meta-information for all your post types, taxonomies, archives, special pages and for your homepage. The page is divided into different tabs. Make sure you check &#8217;em all out!
ja: 投稿タイプ、タクソノミーやアーカイブなどのタイトルやメタ情報を設定できます。このページはいくつかのタブに分かれています。 隅から隅まで見てみましょう!

en: This is where you would enter the license keys for one of our premium plugins, should you activate one.
ja: ここでプレミアムプラグインのライセンスキーを入力して有効化できます。

en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
ja: すでにあるブログでないといけません。 ブログ %s は存在しないか、削除されています。

en: This page has %s nofollowed link(s) and %s normal outbound link(s).
ja: このページは、%sのnofollowedリンクと%sの通常の外部リンクがあります。

en: This page has %s outbound link(s), all nofollowed.
ja: このページは、すべて nofollow された%s外部リンクがあります。

en: This page has %s outbound link(s).
ja: このページは、%s外部リンクがあります。

en: This plugin adds XML sitemaps to your site. The sitemaps are automatically updated when you publish a new post, page or custom post and Google and Bing will be automatically notified.
ja: このプラグインで XML サイトマップを追加できます。サイトマップは新規投稿やカスタム投稿を公開したとき自動的に更新され、Google や Bing などに更新を通知します。

en: This prevents threaded replies from working when the user has JavaScript disabled, but on a large site can mean a <em>huge</em> improvement in crawl efficiency for search engines when you have a lot of comments.
ja: ユーザーが JavaScript を無効化している場合に、返信がスレッドにならなくなります。大規模なサイト上では多数のコメントが有る時に検索エンジンのクロール効率が<em>大幅に</em> 向上します。

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
ja: このツールを使用すると robots.txt や .htaccess などの、 SEO にとって重要なファイルを簡単に編集できます。

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
ja: このツールを使用すると、すべての投稿と固定ページのタイトルや説明文を一括で変更できます。

en: This warning is generated by %1$s.
ja: %1$s がこの警告を出しています。

en: Title
ja: タイトル

en: Title &amp; Metas settings
ja: タイトルとメタ設定

en: Title Separator
ja: タイトル区切り文字

en: Title display in Google is limited to a fixed width, yours is too long.
ja: Google で表示されるタイトルの幅は決まっており、このタイトルは長すぎます。

en: Title optimization
ja: タイトルの最適化

en: Title template
ja: タイトルのテンプレート

en: Title to use for Author page
ja: 投稿者ページに使用するタイトル

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
ja: パンくずリストのパスにこのページに使用するためのタイトル

en: Titles &amp; Metas
ja: タイトル &amp; メタ

en: To %1$sverify your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
ja: %1$s サイトを Pinterest で認証するには%2$s、ここにメタタグを追加してください：

en: To allow %1$s to fetch your %2$s information, please enter your Google Authorization Code.
ja: %1$s が %2$s の情報を取得するのを許可するには、Google 認証コードを入力してください。

en: To be able to access %1$sFacebook Insights%2$s, you need to add a user here. The name is used for reference only, the ID is used for verification.
ja: %1$sFacebook Insights%2$s にアクセスするには、ここでユーザーを追加しないといけません。名前は参照のために使われ、 ID で認証されます。

en: To be able to access %sFacebook Insights%s for your site, you need to specify a Facebook Admin. This can be a user. If you have an app for your site, you could use that as well.
ja: %sFacebook Insights%s にアクセスするには、ここでFacebook 管理者を追加しないといけません。ユーザー名か、サイトのアプリが使用できます。

en: To enjoy all the benefits of the page analysis feature, you'll need to (get your host to) install it.
ja: ページ分析機能のすべての利点を享受するには、（ホストを取得して）それをインストールする必要があります。

en: To inform Google about your social profiles, we need to know their URLs.
ja: Google にソーシャルプロフィールを通知するため、アカウント情報と URL が必要です。

en: To update this page analysis, save as draft or update and check this tab again
ja: このページの分析を更新するために、下書きまたは更新として保存し、再度このタブをチェックしてください。

en: Toggle license status
ja: ライセンスステータスの切り替え

en: Tools
ja: ツール

en: Translation of %s
ja: %s の翻訳

en: Try to make shorter sentences to improve readability.
ja: 読みやすさを向上させるために、短い文章を作ってみてください。

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability.
ja: 読みやすさを向上させるために以下の難しい言葉を使って、短い文章を作ってみてください。

en: Twitter Username
ja: Twitter ユーザー名

en: Twitter username (without @)
ja: Twitter ユーザー名 (@は不要)

en: URL points to a non-existent page.
ja: URL が存在しないページを指しています。

en: Unchecking this box allows authors and editors to redirect posts, noindex them and do other things you might not want if you don't trust your authors.
ja: このチェックボックスのチェックを外すと、投稿者と編集者が投稿をリダイレクトしたり noindex にしたりできるようになります。投稿者を信頼できない場合、チェックを外さないでください。

en: Unzipping failed - file settings.ini not found.
ja: ZIP 解凍失敗 - settings.ini がありません。

en: Unzipping failed with error "%s".
ja: エラー"%s"で ZIP 解凍が失敗しました。

en: Updated Robots.txt
ja: robots.txt ファイルを更新しました。

en: Updating this theme will lose any customizations you have made. 'Cancel' to stop, 'OK' to update.
ja: このテーマを更新すると、あなたが行ったすべてのカスタマイズが失われます。中止するには「キャンセル」を、更新するには「OK」をクリックしてください。

en: Upgrade to %1$s &raquo;
ja: %1$s へアップグレード &raquo;

en: Upload Image
ja: 画像のアップロード

en: Upload failed.
ja: アップロードに失敗しました。

en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
ja: パンくずリスト機能の使い方は %1$sナレッジベース記事%2$sに掲載されています。

en: Use %s default (Currently: %s)
ja:  %sのデフォルトを使用(現在: %s)

en: Use Image
ja: 画像を使用する

en: Use meta keywords tag?
ja: メタキーワードタグを使用する

en: User sitemap
ja: ユーザーサイトマップ

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
ja: このフォームを使って、サイトをデフォルトの SEO の設定にリセットすることができます。

en: View
ja: 表示

en: View &#8220;%s&#8221;
ja: 表示 &#8220;%s&#8221;

en: View Changes
ja: 変更点を表示

en: WP Page Title
ja: WP ページタイトル

en: Want to help us develop? Read our %1$scontribution guidelines%2$s!
ja: 開発に参加したければ、%1$scontribution guidelines%2$s をご覧ください!

en: Warning!
ja: 警告！

en: Warning:
ja: 警告:

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
ja: 警告: メタロボット設定を設定できますが、サイト全体が noindex に設定されているため、効果がありません。

en: Warning: the variable %s cannot be used in this template.
ja: 警告: 変数 %s はこのテンプレートでは使用できません。

en: We couldn't create a connection to our API to verify your license key(s). Please ask your hosting company to allow outgoing connections from your server to %s.
ja: ライセンスキーの認証のための API に接続できませんでした。サーバから %s への接続を許可するようホスティング会社に問い合わせてください。

en: We recommend you deactivate %1$s and have another look at your %2$s configuration using the button above.
ja: %1$s を無効にして、下のボタンで %2$s の設定を見直すことを推奨します。

en: We've summarized the most recent changes in %s.
ja: %s の最近の変更点をまとめました。

en: Webmaster Tools
ja: ウェブマスターツール

en: Website name
ja: ウェブサイト名

en: What are XML sitemaps?
ja: XML サイトマップとは ?

en: What does the plugin do with XML Sitemaps?
ja: プラグインでどう XML サイトマップをカスタマイズできるの?

en: What’s new in %s
ja: %s の更新情報

en: While most of the development team is at %1$sYoast%2$s in the Netherlands, %3$s is created by a worldwide team.
ja: %1$sYoast%2$s の開発チームの大半はオランダにいますが、%3$s は国際色豊かなチームで開発しています。

en: Why Google won't display the right page title
ja: なぜ Google は正しいページタイトルを表示しないのか

en: WooThemes SEO framework settings &amp; data successfully imported.
ja: WooThemes SEO フレームワークの設定とデータをインポートしました。

en: XML Sitemaps
ja: XML サイトマップ

en: Yandex Webmaster Tools
ja: Yandex ウェブマスターツール

en: Yoast Breadcrumbs options could not be found
ja: Yoast Breadcrumbs の設定を見つけることが出来ませんでした。

en: Yoast Breadcrumbs options imported successfully.
ja: Yoast Breadcrumbs の設定をインポートしました。

en: You are not allowed to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: You can add the verification codes for the different Webmaster Tools programs here. We highly encourage you to check out both Google and Bing&#8217;s Webmaster Tools.
ja: 様々なウェブマスターツールの認証コードを追加できます。GoogleとBingのウェブマスターツールの有効化をおすすめします。

en: You can determine the title and description for the blog page by %sediting the blog page itself &raquo;%s
ja: %sブログページ自体を編集することで%sブログページのタイトルと説明文を変更できます。

en: You can determine the title and description for the front page by %sediting the front page itself &raquo;%s
ja: %sフロントページ自体を編集することで%sフロントページのタイトルと説明文を変更できます。

en: You can exclude posts from the sitemap by entering a comma separated string with the Post ID's. The format will become something like: %1$s.
ja: サイトマップから除外したい投稿の投稿 ID をコンマ区切りで入力してください。入力例: %1$s

en: You can find your XML Sitemap here: %sXML Sitemap%s
ja: XML サイトマップはこちらになります: %sXML サイトマップ%s

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools, if your site is already verified, you can just forget about these. Enter the verify meta values for:
ja: 下のボックスで様々なウェブマスターツールの認証設定ができます。認証用のメタ値を入力してください。サイトがすでに認証されている場合は、入力しなくても大丈夫です。

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
ja: コンテンツ内で次の変数を使用することができ、右側の値に置き換えられます。

en: You can't edit %s that aren't yours.
ja: %sは自分のものではないため編集できません。

en: You can't edit %s.
ja: %sは編集できません。

en: You cannot create a robots.txt file.
ja: robots.txt を作成できません。

en: You cannot edit the .htaccess file.
ja: .htaccess ファイルを編集することができません。

en: You cannot edit the robots.txt file.
ja: robots.txt ファイルを編集することができません。

en: You defined your license key using the %s PHP constant.
ja: ライセンスキーを %s PHP 定数で指定しています。

en: You do <strong>not</strong> need to generate the XML sitemap, nor will it take up time to generate after publishing a post.
ja: XML サイトマップを生成する必要も、投稿を公開した後に生成するための時間を取る必要も<strong>ありません</strong>。

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to <strong>/%postname%/</strong>.
ja: 投稿やページの URL に postname がありません。 postname を含めることを強くお勧めします。パーマリンク構造を <strong>/%postname%/</strong> に設定することを検討してください。

en: You don't have a robots.txt file, create one here:
ja: robots.txt がありません。ここで新規作成できます:

en: You have an unlimited license.
ja: 無制限ライセンスをお持ちです。

en: You have not used your keyword / keyphrase in any subheading (such as an H2) in your copy.
ja: コピー内に任意のサブ見出し（例えば、H2など）にキーワード/キーフレーズを使用していません。

en: You have used %d/%d activations.
ja: %d/%d 有効化しています。

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
ja: 許可されていないHTMLを使用しています。

en: You might have extra variables you want to prevent from cleaning out, add them here, comma separated.
ja: 消されたくない追加の変数がある場合は、ここに入力してください。 (コンマ区切り)

en: You must %sgo to your Reading Settings%s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
ja: %s表示設定に移動%sして、「検索エンジンでの表示」のチェックボックスのチェックを外してください。

en: You searched for
ja: 検索:

en: You searched for %s
ja: 検索: %s

en: You&#8217;ve just installed %1$s! Click &#8220;Start Tour&#8221; to view a quick introduction of this plugin&#8217;s core functionality.
ja: %1$s をインストールしてくださりありがとうございます! 「ツアーを開始する」をクリックしてこのプラグインの機能の説明をご覧ください。

en: You're linking to another page with the keyword you want this page to rank for, consider changing that if you truly want this page to rank.
ja: あなたは、このページにランク付けしたいキーワードを使用して別ページにリンクします。このページに本当にランク付けしたい場合変更することを検討してください。

en: You're using WordPress in %1$s. While %2$s has been translated to %1$s for %3$d%%, it's not been shipped with the plugin yet. You can help! Register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
ja: WordPress を %1$s でお使いのようですね。%2$s は %1$s に現在%3$d%% 翻訳されていますが、プラグインには同梱されていません。翻訳を完成させ、誤訳などを修正するにはあなたの助けが必要です。%4$s で登録して %1$s への翻訳を助けてください!

en: You've never used this focus keyword before, very good.
ja: これまで一度もこのフォーカスキーワードを使ったことがありません。良いですね。

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
ja: 認証上限に達しました。このサイトで利用するには<a href="%s">ラインセンスをアップグレード</a>してください。

en: You've used this focus keyword %1$sonce before%2$s, be sure to make very clear which URL on your site is the most important for this keyword.
ja: このフォーカスキーワードを%1$s以前にも%2$s使ったことがあります。このキーワードに対してどのURLが一番大事なのか明確にするようにしてください。

en: You've used this focus keyword %3$s%4$d times before%2$s, it's probably a good idea to read %1$sthis post on cornerstone content%2$s and improve your keyword strategy.
ja: このフォーカスキーワードを%3$s以前にも%4$d回%2$s使ったことがあります。キーワードの効果的な使い方について、%1$scornerstone content の投稿%2$sを読むと良いでしょう。

en: Your %s license has been activated.
ja: %s ライセンスを有効化しました。

en: Your %s license has been deactivated.
ja: %s ライセンスを無効化しました。

en: Your %s license will expire on %s.
ja: %s ライセンスは %s に期限切れになります。

en: Your Info
ja: 情報

en: Your focus keyword was found in:
ja: フォーカスキーワードが見つかりました:

en: Your hosting environment does not support PHP's %sDocument Object Model%s.
ja: ホスティング環境が PHPの%sDocument Object Model%s をサポートしていません。

en: Your input contains invalid characters. Please make sure both fields are filled in correctly.
ja: 使用できない文字が含まれています。両方の入力欄が正しく入力されているか確認してください。

en: Your keyphrase is over 10 words, a keyphrase should be shorter and there can be only one keyphrase.
ja: キーフレーズが10単語を超えています。キーフレーズは短く、一つだけでないといけません。

en: Your license has expired. You must <a href="%s">extend your license</a> in order to use it again.
ja: ライセンスの有効期限が切れました。使用を続けるには<a href="%s">ライセンスを延長</a>してください。

en: Your name
ja: 自分の名前

en: Your server has an outdated version of the PHP module cURL (Version: %s). Please ask your hosting company to update this to a recent version of cURL. You can read more about that in our %sKnowledge base%s.
ja: サーバの PHP モジュール cURL (バージョン: %s) は古すぎます。 cURL を最新版に更新するようホスティング会社に問い合わせてください。詳細は%sナレッジベース%sをご覧ください。

en: Your theme contains a meta description, which blocks %1$s from working properly, please delete the following line, or press fix it:
ja: テーマがメタ説明文を含んでいるため、%1$s が正常に動作しません。次の行を削除するか、「修正する」を押してください。

en: Your theme contains a meta description, which blocks %1$s from working properly. Please visit the %2$sSEO Dashboard%3$s to fix this.
ja: テーマがメタ説明文を含んでおり、%1$s が正しく動作しない可能性があります。%2$sSEO ダッシュボード%3$sで修正してください。

en: archived
ja: アーカイブ済み

en: difficult
ja: 難しい

en: easy
ja: 易しい

en: fairly difficult
ja: かなり難しい

en: fairly easy
ja: かなり易しい

en: or
ja: または

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: すべて <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: ゴミ箱へ移動 <span class="count">(%s)</span>

en: public
ja: 公開済み

en: spam
ja: スパム

en: very difficult
ja: 非常に難しい

en: very easy
ja: 非常に易しい
