UpdraftPlus - en to tr translation catalogue (1225 entries)

en: day
tr: gün

en: in the month
tr: ayın içerisinde

en: day(s)
tr: gün

en: hour(s)
tr: saat

en: week(s)
tr: hafta

en: For backups older than
tr: Şu tarihten eski yedekler için

en: Processing...
tr: İşleniyor...

en: Backup sets removed: %d
tr: Kaldırılan yedekler : %d

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
tr: Uzak depolama metodlarında mevcut yedeklere  ulaşmak için buraya tıklayın. (her hangi bir site için aynı klasörde saklanmak şartıyla)

en: Actions upon selected backups
tr: Seçilen yedekler için eylemler

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Deselect
tr: Seçimi kaldır

en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
tr: UpdraftPlus'dan %s kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: or to configure more complex schedules
tr: veya daha kompleks takvimler ayarlayın

en: Deferring...
tr: Geri alınıyor...

en: You do not have UpdraftPlus completely installed - please de-install and install it again. Most likely, WordPress malfunctioned when copying the plugin files.
tr: UpdraftPlus tamamiyle yüklü değil - lütfen kaldırın ve tekray yükleyin. Büyük bir olasılıkla, WordPress eklenti dosyalarını kopyalarken bir hata oluştu.

en: (as many as you like)
tr: (istediğiniz kadar)

en: Add an additional retention rule...
tr: Ekstra bir saklama kuralı belirleyin...

en: You do not currently have any UpdraftPlus Vault quota
tr: Bir UpdraftPlus Vault kotanız bulunmamaktadır.

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
tr: Bu problem kaynak veritabanıyla uyumsuz çok eski bir MySQL versiyonuna geri yükleme yapılırken oluşur.

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
tr: Bu veritabanı %s ve sonrası bir MySQL versiyonuna yüklenebilir.

en: The UpdraftPlus directory in wp-content/plugins has white-space in it; WordPress does not like this. You should rename the directory to wp-content/plugins/updraftplus to fix this problem.
tr: wp-content/plugins altındaki UpdraftPlus klasörü isminde boşluk bulunuyor; WordPress bunu sevmez. Bu problemi çözmek için klasörü  wp-content/plugins/updraftplus olarak yeniden adlandırın.

en: No advertising links on UpdraftPlus settings page
tr: UpdraftPlus yönetim sayfasında sıfır reklam

en: The database backup uses MySQL features not available in the old MySQL version (%s) that this site is running on.
tr: Bu veritabanı yedeği bu sitenin çalıştığı eski MySQL versiyonunda (%s) bulunmayan özellikler kullanmaktadır.

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
tr: Bu veritabanını kullanmak için MySQL sürümünüzü yükseltmelisiniz.

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
tr: Email adresinizi ve ya şifrenizi mi unuttunuz?

en: Read the FAQs here.
tr: Sıkça sorulan soruları buradan okuyun.

en: Enter your UpdraftPlus.Com email / password here to connect:
tr: Bağlanmak için UpdraftPlus.Com email / şifrenizi girin:

en: Server-side encryption
tr: Sunucu-tarafında şifreleme

en: Check this box to use Amazon's server-side encryption
tr: Amazon'un sunucu tarafında şifrelemesini kullanmak için kutucuğu işaretleyin

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
tr: Eğer şifrenizi unuttuysanız, updraftplus.com'a şifrenizi değişmek için buradan gidebilirsiniz.

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
tr: %s uzaktan depolama için seçildi, ancak şuan bağlı değilsiniz.

en: Go to the remote storage settings in order to connect.
tr: Bağlanmak için uzak depolama ayarlarına gidin.

en: Payments can be made in US dollars, euros or GB pounds sterling, via card or PayPal.
tr: Ödemeler Amerikan Doları, Euro, İngiliz Sterlini, kredi kartı veya PayPal ile yapılabilir.

en: Connecting...
tr: Bağlanıyor...

en: Disconnecting...
tr: Bağlantı kesiliyor...

en: Counting...
tr: Hesaplanıyor...

en: Update quota count
tr: Kota durumunu güncelle

en: Your UpdraftPlus Premium purchase is over a year ago. You should renew immediately to avoid losing the 12 months of free storage allowance that you get for being a current UpdraftPlus Premium customer.
tr: UpdraftPlus Premium aboneliğiniz bir yıl önce idi. UpdraftPlus Premium abonesi olduğunuz için verilen 12 aylık bedava alan hakkınızı kaybetmemek için hemen aboneliğinizi yenileyin.

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription with overdue payment. You are within the few days of grace period before it will be suspended, and you will lose your quota and access to data stored within it. Please renew as soon as possible!
tr: Ödemesi gecikmiş bir UpdraftPlus Vault aboneliğiniz bulunmakta. Aboneliğiniz kapatılmadan önceki bir kaç günlük uzatma süresindesiniz, kotanızı ve saklanan içeriğinize erişimi kaybedeceksiniz. Lütfen en kısa sürede aboneliğinizi yenileyin!

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription that has not been renewed, and the grace period has expired. In a few days' time, your stored data will be permanently removed. If you do not wish this to happen, then you should renew as soon as possible.
tr: Yenilenmemiş bir UpdraftPlus Vault aboneliğiniz bulunmakta, ve bekleme süresi sona erdi. Bir kaç gün içerisinde, saklanan verileriniz kalıcı olarak silinecektir. Eğer bunun olmamasını istiyorsanız, mümkün olan en kısa sürede aboneliğinizi yenileyiniz.

en: UpdraftPlus Vault brings you storage that is <strong>reliable, easy to use and a great price</strong>.
tr: UpdraftPlus Vault size <strong>güvenilir, kolay kullanılabilir ve oldukça uygun fiyatlı</strong> depolama sağlar.

en: Press a button to get started.
tr: Başlamak için bir tuşa basın.

en: First time user?
tr: İlk kez mi kullanıyorsunuz?

en: Show the options
tr: Seçenekleri göster

en: Already purchased space?
tr: Zaten alan satın aldınız mı?

en: UpdraftPlus Vault is built on top of Amazon's world-leading data-centres, with redundant data storage to achieve 99.999999999% reliability.
tr: UpdraftPlus Vault, Amazon'un dünyanın önde gelen veri merkezleri üzerine kurulmuştur, yedekli veri saklama hizmetiyle %99.999999999 güvenilirdir.

en: Read more about it here.
tr: Daha fazlasını okuyun.

en: %s per quarter
tr: her çeyrek için %s

en: Subscriptions can be cancelled at any time.
tr: Abonelikler her hangi bir zaman iptal edilebilir.

en: Back...
tr: Geri...

en: Go here for help
tr: Yardım için şuraya bakın

en: You are <strong>not connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
tr: UpdraftPlus Vault'a <strong>bağlı değilsiniz</strong>

en: This site is <strong>connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
tr: Bu site UpdraftPlus Vault'a <strong>bağlıdır</strong>

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
tr: Bravo - ayarlanması gereken başka bir şey yok.

en: Vault owner
tr: Vault sahibi

en: Quota:
tr: Kota:

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı kes

en: %s Error: you have insufficient storage quota available (%s) to upload this archive (%s).
tr: %s Hata: mevcut kotanız (%s) bu arşivi (%s) yüklemek için yetersiz.

en: You can get more quota here
tr: Buradan kotanızı arttırabilirsiniz

en: Current use:
tr: Mevcut kullanım

en: Get more quota
tr: Daha fazla kota

en: Refresh current status
tr: Durumu güncelle

en: Allow download
tr: İndirmeye izin ver

en: Without this permission, you cannot directly download or restore using UpdraftPlus, and will instead need to visit the AWS website.
tr: Bu izin olmadan, UpdraftPlus'dan indirme ve ya geriyükleme yapamazsınız, aksine AWS websitesini ziyaret etmeniz gerekir.

en: Allow deletion
tr: Silmeye izin ver

en: Without this permission, UpdraftPlus cannot delete backups - you should also set your 'retain' settings very high to prevent seeing deletion errors.
tr: Bu izin olmadan, UpdraftPlus yedekleri silemez - ayrıca silme hataları görmemek için 'retain' ayarlarınızı çok yüksek ayarlamalısınız.

en: The zip engine returned the message: %s.
tr: Sıkıştırma motoru şu mesajı dönderdi : %s.

en: Delete failed:
tr: Silme başarısız:

en: You should check that the remote site is online, not firewalled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
tr: Uzaktaki sitenin online, güvenlik duvarsız, erişimi engelleyecek her hangi bir güvenlik modülüne sahip olmadığından, UpdraftPlus versiyon %s ve sonrasının aktif ve anahtarlarının doğru girildiğinden emin olunuz.

en: If sending directly from site to site does not work for you, then there are three other methods - please try one of these instead.
tr: Eğer siteden siteye direk gönderim çalışmıyorsa, bundan başka 3 metod daha bulunmakta - bunlardan birini deneyiniz.

en: Creating...
tr: Yaratılıyor...

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
tr: Lütfen anahtara bir isim verin (hangi siteye ait olduğunu belirtecek şekilde):

en: key name
tr: anahtar adı

en: Deleting...
tr: Siliniyor...

en: Testing connection...
tr: Bağlantı test ediliyor...

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
tr: UpdraftPlus bu yedek setini şuanki WordPress kurulumu üzerinden tanıyamıyor, uzak depolama alanında bulunmuş veya uzak bir site üzerinden yüklenmiş olabilir.

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
tr: Geri yüklemeden önce, bu yedeğin gerçekten bu siteye ait bir yedek olduğundan emin olmalısınız (Başka bir siyeye ait olabilir).

en: This makes time-outs much more likely. You are recommended to turn safe_mode off, or to restore only one entity at a time, <a href="https://updraftplus.com/faqs/i-want-to-restore-but-have-either-cannot-or-have-failed-to-do-so-from-the-wp-admin-console/">or to restore manually</a>.
tr: Bu zaman aşımı olma şansını oldukça arttırır. safe_mode ayarını off olarak ayarlamanız, ve ya her seferinde tek bir obje geri yüklemeniz,  veya <a href="https://updraftplus.com/faqs/i-want-to-restore-but-have-either-cannot-or-have-failed-to-do-so-from-the-wp-admin-console/">manuel olara geri yükleme</a> yapmanız önerilir.

en: Backup sent to remote site - not available for download.
tr: Yedek uzak siteye gönderildi - indirme için uygun değil.

en: (backup set imported from remote location)
tr: (uzak konumdan içeri aktarılan yedek seti)

en: This storage method does not allow downloading
tr: Bu saklama metodu indirmeye izin vermez

en: Backup made by %s
tr: %s tarafından yapılan yedek

en: This site has no backups to restore from yet.
tr: Bu site henüz geri yükleme yapacak bir yedeğe sahip değil.

en: Restore an existing backup set onto this site
tr: Bu siteye varolan bir yedek setini geri yükleyin

en: Backup data will be sent to:
tr: Yedekleme verisi şuraya  gönderilecek:

en: site not found
tr: site bulunamadı

en: The site URL you are sending to (%s) looks like a local development website. If you are sending from an external network, it is likely that a firewall will be blocking this.
tr: Yükleme yaptığınız site URL'si (%s) yerel geliştirici sitesine benziyor. Eğer uzak bir ağdan yükleme yapıyorsanız, bir güvenlik duvarı bunu engelliyor olabilir.

en: Also send this backup to the active remote storage locations
tr: Ayrıca bu yedeği aktif uzak depolama konumlarına yükle

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
tr: Bu isimle bir anahtar zaten mevcut; benzersiz bir isim kullanmalısınız.

en: Key created successfully.
tr: Anahtar başarıyla oluşturuldu.

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
tr: Bu anahtarı şimdi kopyala ve yapıştır yapmalısınız - anahtar tekrar gösterilemez.

en: Keys for this site are created in the section below the one you just pressed in.
tr: Bu site için anahtarlar tıkladığınız alanın hemen altındaki bölümde oluşturulacaktır.

en: So, to get the key for the remote site, open the 'Migrate' window on that site, scroll down, and you can create one there.
tr: Uzak bir site için anahtarı almak istiyorsanız, uzak sitede 'Taşı' penceresini açın, sayfayı aşağı kaydırın, ve böylece orada bir anahtar oluşturabilirsiniz.

en: To allow another site to send a backup to this site, create a key, and then press the 'Migrate' button on the sending site, and copy-and-paste the key there.
tr: Başka bir sitenin bu siteye yedek yüklemesine izin vermek için, bir anahtar oluşturun, sonra yükleme yapacak sitede 'Taşı' butonuna basın, ve anahtarı buraya kopyalayıp yapıştırın.

en: Your new key:
tr: Yeni anahtarınız:

en: No keys to allow remote sites to connect have yet been created.
tr: Uzak sitelere bağlanmaya izin veren bir anahtar henüz oluşturulmadı.

en: Existing keys
tr: Mevcut anahtarlar

en: FTP server
tr: FTP sunucusu

en: FTP login
tr: FTP kullanıcı

en: FTP password
tr: FTP şifre

en: Remote path
tr: Uzak konum

en: Passive mode
tr: Pasif mod

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
tr: Neredeyse bütün FTP sunucuları pasif mod ister; ancak aktif moda ihtiyacınız varsa, bu kutucuğun işaretini kaldırın.

en: key
tr: anahtar

en: The entered key was the wrong length - please try again.
tr: Girilen anahtarın uzunluğu hatalı - tekrar deneyin.

en: The entered key was corrupt - please try again.
tr: Girilen anahtar yanlış - tekrar deneyin.

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
tr: Girilen anahtar uzak siteye ait değil (bu siteye ait).

en: The key was successfully added.
tr: Anahtar başarıyla eklendi.

en: It is for sending backups to the following site:
tr: Şu siteye yedek yüklemek için geçerlidir:

en: No receiving sites have yet been added.
tr: Alıcı bir site henüz eklenmedi.

en: Send to site:
tr: Siteye yükle:

en: Send
tr: Gönder

en: Or, send a backup to another site
tr: Veya, yedeği başka bir siteye gönderin

en: To add a site as a destination for sending to, enter that site's key below.
tr: Yükleme konumu olarak bir site eklemek için, hedef sitenin anahtarını aşağıya girin.

en: How do I get a site's key?
tr: Bir sitenin anahtarını nasıl alırım?

en: Paste key here
tr: Anahtarı buraya yapıştırın

en: Or, receive a backup from a remote site
tr: Veya, uzak bir siteden yedek almak

en: Adding...
tr: Ekleniyor...

en: Add site
tr: Site ekle

en: A "migration" is ultimately the same as a restoration - but using backup archives that you import from another site.
tr: Bir "taşıma" geri yükleme ile tamamen aynıdır - ancak başka bir siteden içeri aktardığınız yedekleri kullanırsınız.

en: The UpdraftPlus Migrator modifies the restoration operation appropriately, to fit the backup data to the new site.
tr: UpdraftPlus Migrator geri yükleme işlemini uygun şekilde modifiye eder, böylece yedekleme verisi yeni siteye uyum sağlar.

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
tr: Bu yedeği kullanabilmek için, veritabanı sunucunuz %s karakter setini desteklemelidir.

en: Claim not granted - perhaps you have already used this purchase somewhere else, or your paid period for downloading from updraftplus.com has expired?
tr: Alacak hakkınız onaylanmadı - belki bu satınalmayı başka bir yerde kullandınız, veya updraftplus.com'dan indirme yapmak için ödenmiş süreniz doldu?

en: Go here to re-enter your password.
tr: Şifrenizi tekrar girmek için buraya gidin.

en: If you have forgotten your password
tr: Şifrenizi unuttuysanız

en: go here to change your password on updraftplus.com.
tr: şifrenizi updraftplus.com üzerinden değiştirmek için buraya gidin.

en: To import a backup set, go to the "Existing Backups" tab
tr: Bir yedek setini içeri aktarmak için, "Mevcut Yedekler" sekmesine gidin

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to migrate
tr: Bu butona tıkladıktan sonra, hangi bileşenleri taşımak istediğinizi seçme imkanı elde edeceksiniz

en: You have made changes to your settings, and not saved.
tr: Ayalarınızda değişiklik yaptınız ve kaydetmediniz.

en: To remove the block, please go here.
tr: Engellemeyi kaldırmak için lütfen buraya tıklayın.

en: configure it here
tr: buradan ayarlayın

en: Please re-authorize the connection to your %s account.
tr: Lütfen %s hesabına bağlantınızı tekrar sağlayın.

en: %s authorisation failed:
tr: %s bağlantısı başarısız:

en: Microsoft OneDrive is not compatible with sites hosted on a localhost or 127.0.0.1 URL - their developer console forbids these (current URL is: %s).
tr: Microsoft OneDrive localhost veya 127.0.0.1 URL'sine sahip sitelerle uyumlu değildir - gelişitirici konsolları bunu yasaklamaktadır. (şimdiki URL : %s).

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your OneDrive console (under "API Settings") when asked
tr: Aşağıdakini OneDrive konsolunda sorulduğunda ("API Ayarları" altında) yetkilendirilmiş yönlendirme URI (authorised redirect URI) olarak eklemelisiniz.

en: Create OneDrive credentials in your OneDrive developer console.
tr: OneDrive giriş bilgilerinizi OneDrive geliştiirici konsolunda oluşturun.

en: For longer help, including screenshots, follow this link.
tr: Ekran görüntüleri içeren, daha uzun yardım için, bu bağlantıyı takip edin.

en: If OneDrive later shows you the message "unauthorized_client", then you did not enter a valid client ID here.
tr: Eğer OneDrive sonradan size "unauthorized_client" mesajını gösterirse, buraya doğru bir client ID girmemişsiniz demektir.

en: N.B. %s is not case-sensitive.
tr: N.B. %s büyük-küçük harf duyarlı değil.

en: US West (N. California)
tr: ABD Batı (K. Kaliforniya)

en: US Government West (restricted)
tr: ABD Batı (kısıtlamalı)

en: EU (Ireland)
tr: AB (İrlanda)

en: EU (Frankfurt)
tr: AB (Frankfurt)

en: Asia Pacific (Singapore)
tr: Asya Pasifik (Singapur)

en: Asia Pacific (Sydney)
tr: Asya Pasifik (Sidney)

en: Asia Pacific (Tokyo)
tr: Asya Pasifik (Tokyo)

en: South America (Sao Paulo)
tr: Güney Amerika (Sao Paulo)

en: China (Beijing) (restricted)
tr: Çin (Beijing) (kısıtlı)

en: You are now using a IAM user account to access your bucket.
tr: Kovanıza ulaşmak için IAM kullanıcı hesabı kullanıyorsunuz.

en: Do remember to save your settings.
tr: Ayarlarınızı kaydetmeyi unutmayın.

en: Uploads path (%s) has changed during a migration - resetting (to: %s)
tr: Uploads konumu (%s) taşıma esnasında değişti - sıfırlanıyor (%s olarak)

en: UpdraftPlus news, high-quality training materials for WordPress developers and site-owners, and general WordPress news. You can de-subscribe at any time.
tr: UpdraftPlus ve genel Wordpress haberleri, WordPress geliştiricileri ve site sahipleri için yüksek kalitede eğitim materyalleri. İstediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

en: For personal support, the ability to copy sites, more storage destinations, encrypted backups for security, multiple backup destinations, better reporting, no adverts and plenty more, take a look at the premium version of UpdraftPlus - the world’s most popular backup plugin.
tr: Kişisel destek, siteleri kopyalamak, daha fazla uzak konum, güvenlik adına şifrelenmiş yedekler, birden fazla yedekleme konumu, daha iyi raporlama, sıfır reklam ve daha fazlası için dünyanın en popüler yedekleme eklentisi UpdraftPlus premium versiyonuna gözatın.

en: To create a new IAM sub-user and access key that has access only to this bucket, use this add-on.
tr: Sadece bu kovaya erişim hakkına sahip yeni bir IAM alt-kullanıcısı ve erişim anahtarı oluşturmak için, bu eklentiyi kullanıın.

en: If you have an AWS admin user, then you can use this wizard to quickly create a new AWS (IAM) user with access to only this bucket (rather than your whole account)
tr: Eğer bir AWS yönetici kullanıcısına sahipseniz, (bütün hesabınız yerine) sadece bu kovaya erişimi olan bir AWS (IAM) kullanıcısı oluşturmak için bu sihirbazı kullanabilirsiniz.

en: You need to enter an admin access key
tr: Bir yönetici erişim anahtarı girmelisiniz

en: You need to enter an admin secret key
tr: Bir yönetici gizlilik anahtarı girmelisiniz

en: You need to enter a new IAM username
tr: Yeni bir IAM kullanıcı adı girmelisiniz

en: You need to enter a bucket
tr: Bir kova girmelisiniz

en: Cannot create new AWS user, since the old AWS toolkit is being used.
tr: Eski AWS araç kiti kullanıldığından, yeni AWS kullanıcısı oluşturulamadı

en: AWS authentication failed
tr: AWS bağlantısı başarısız

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another AWS user may already have taken your name).
tr: Hata : Böyle bir kovaya başarıyla erişemedik ve ya oluşturamadık. Lütfen erişim bilgilerinizi kontrol edin, eğer bilgileriniz doğruysa başka bir kova adı deneyin (başka bir AWS kullanıcı önceden kova adını almış olabilir)

en: Conflict: that user already exists
tr: Çakışma: kullanıcı zaten mevcut

en: IAM operation failed (%s)
tr: IAM işlemi başarısız (%s)

en: Failed to create user Access Key
tr: Kullanıcı Erişim Anahtarı oluşturma başarısız

en: Operation to create user Access Key failed
tr: Kullanıcı Erişim Anahtarı oluşturma başarısız

en: Failed to apply User Policy
tr: User Policy uygulanamadı

en: Access Key: %s
tr: Erişim Anahtarı: %s

en: Secret Key: %s
tr: Gizlilik Anahtarı: %s

en: Create new IAM user and S3 bucket
tr: Yeni bir IAM kullanıcısı ve S3 kovası oluştur

en: Enter your administrative Amazon S3 access/secret keys (this needs to be a key pair with enough rights to create new users and buckets), and a new (unique) username for the new user and a bucket name.
tr: Amazon S3 yönetici erişim/gizlilik anahtarlarınızı ve yeni kullanıcı için (benzersiz) bir kullanıcı adı ve kova adı girin.

en: These will be used to create a new user and key pair with an IAM policy attached which will only allow it to access the indicated bucket.
tr: Bu yeni bir IAM policy ile birlikte sadece belirtilen kovaya erişimi sağlayan yeni bir kullanıcı ve anahtar çifti oluşturacaktır.

en: Then, these lower-powered access credentials can be used, instead of storing your administrative keys.
tr: Böylece, yönetici anahtarlarınız yerine, düşük seviyede erişim bilgileri kullanılabilir.

en: Admin access key
tr: Yönetici erişim anahtarı

en: Admin secret key
tr: Yönetici gizlilik anahtarı

en: New IAM username
tr: Yeni IAM kullanıcı adı

en: S3 storage region
tr: S3 saklama bölgesi

en: US Standard (default)
tr: ABD Standart (varsayılan)

en: US West (Oregon)
tr: ABD Batı (Oregon)

en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
tr: UpdraftPlus.com şu yanıtı dönerdi 'Erişim Başarısız'.

en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
tr: Wen sunucunuzun IP adresi (%s) engellenmiş gözüküyor.

en: This most likely means that you share a webserver with a hacked website that has been used in previous attacks.
tr: Bu muhtemelen önceki saldırılarda kullanılan hacklenmiş bir websitesiyle aynı sunucuyu kullandığınız anlamına gelir.

en: Update cancelled - reload page to try again.
tr: Güncelleme iptal edildi - tekrar denemek için sayfayı yenileyin.

en: Dismiss (for %s months)
tr: Ertele (%s ay için)

en: Thank you for backing up with UpdraftPlus!
tr: UpdraftPlus ile yedek aldığınız için teşekkürler!

en: Free Newsletter
tr: Bedava Bülten

en: Follow this link to sign up.
tr: Kayıt olmak için bu linki takip edin.

en: Compare with the free version
tr: Bedava versiyon ile karşılaştırın

en: Go to the shop.
tr: Dükkana gidin.

en: More Quality Plugins
tr: Daha fazla Kaliteli Eklenti

en: Free two-factor security plugin
tr: Bedava çift-yönlü güvenlik eklentisi

en: Premium WooCommerce plugins
tr: Premium WooCommerce eklentileri

en: Follow this link to sign up for the UpdraftPlus newsletter.
tr: UpdraftPlus haber listesine katılmak için bu linke tıklayın.

en: Newsletter sign-up
tr: Bülten kayıt

en: If you have made a purchase from UpdraftPlus.Com, then follow this link to the instructions to install your purchase.
tr: Eğer UpdraftPlus.Com üzerinden satınalma yaptıysanız, satın aldığınız ürünü yüklemek için talimatlara bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

en: The first step is to de-install the free version.
tr: İlk adım, ücretsiz versiyonu kaldırmak.

en: No backup has been completed
tr: Tamamlanan bir yedek yok

en: (at same time as files backup)
tr: (dosya yedekleriyle aynı zamanda)

en: WebDAV, Copy.Com, SFTP/SCP, encrypted FTP
tr: WebDAV, Copy.Com, SFTP/SCP, şifrelenmiş FTP

en: Backup extra files and databases
tr: Ekstra dosya ve veritabanı yedekleme

en: Migrate / clone (i.e. copy) websites
tr: Websitelerini taşı / klonla (kopyala)

en: Basic email reporting
tr: Temel email raporlaması

en: Advanced reporting features
tr: Gelişmiş raporlama özellikleri

en: Automatic backup when updating WP/plugins/themes
tr: WordPress/Eklentiler/Temaları güncellerken otomatik yedekleme

en: Send backups to multiple remote destinations
tr: Yedekleri birden fazla uzak hedefe yükleme

en: Database encryption
tr: Veritabanı şifrelemesi

en: Restore backups from other plugins
tr: Başka eklentilere ait yedekleri geri yükleme

en: Scheduled backups
tr: Zamanlanmış yedeklemeler

en: Fix backup time
tr: Yedekleme saatini düzeltin

en: Network/Multisite support
tr: Ağ/Çoklusite desteği

en: Lock settings access
tr: Ayarlar erişimini kilitleyin

en: Personal support
tr: Kişisel destek

en: You are currently using the free version of UpdraftPlus from wordpress.org.
tr: Şu anda wordpress.org'dan sunulan ücretsiz UpdraftPlus versiyonunu kullanıyorsunuz.

en: Get UpdraftPlus Premium
tr: UpdraftPlus Premium'a geçin

en: Full feature list
tr: Özelliklerin tam listesi

en: Pre-sales FAQs
tr: Satış öncesi SSS

en: Ask a pre-sales question
tr: Satış öncesi sorularınızı sorun

en: Get it from
tr: Buradan al

en: Buy It Now!
tr: Şimdi satın alın

en: Backup WordPress files and database
tr: WordPress dosyalarını ve veritabanını yedekle

en: Translated into over %s languages
tr: %s üzerinde dile çevirilmiştir

en: Restore from backup
tr: Yedekten geri yükle

en: Backup to remote storage
tr: Uzaktaki bir depo alanına yedekle

en: You did not select any components to restore. Please select at least one, and then try again.
tr: Geri yüklenecek bir bileşen seçmediniz. Lütfen en az bir tane seçerek tekrar deneyin.

[ctx: Uploader: Drop backup files here - or - Select Files]
en: or
tr: veya

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
tr: veya

en: %s Error: Failed to initialise
tr: %s Hata : Başlatma başarısız

en: Backup (where relevant) plugins, themes and the WordPress database with UpdraftPlus before updating
tr: Güncellemeden önce (ilgili) eklentileri, temaları ve WordPress veritabanını UpdraftPlus ile yedekle.

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
tr: Bir hata (%s) oluştu:

[ctx: i.e. Non-automatic]
en: Manual
tr: Manuel

en: Check this box to have a basic report sent to
tr: Temel bir rapor göndermek için bu kutucuğu işaretleyin

en: your site's admin address
tr: site yöneticinizin adresine

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
tr: Bu bir v2 (Keystone) yetkilendirme URI olmalıdır; v1 (Swauth) desteklenmemektedir.

en: Resuming partial uploads is supported for SFTP, but not for SCP. Thus, if using SCP then you will need to ensure that your webserver allows PHP processes to run long enough to upload your largest backup file.
tr: Parçalı yüklemelere devam etme özelliği SFTP için desteklenir, SCP için desteklenmez. Eğer SCP kullanıyorsunuz web sunucunuzun PHP işlemlerinin en büyük yedek dosyanızı yüklemeye yetecek kadar uzun çalıştırabildiğinden emin olun.

[ctx: Do not translate BEGIN RSA PRIVATE KEY. PCKS1, XML, PEM and PuTTY are also technical acronyms which should not be translated.]
en: PKCS1 (PEM header: BEGIN RSA PRIVATE KEY), XML and PuTTY format keys are accepted.
tr: PKCS1 (PEM başlığı: BEGIN RSA PRIVATE KEY), XML ve PuTTY biçimlendirme anahtarları kabul edilir.

en: Any other file/directory on your server that you wish to back up
tr: Yedeklemek istediğiniz başka dosya/klasör

en: Change Lock Settings
tr: Kilit Ayarlarını Değiştir

en: Clearing cached pages (%s)...
tr: Önbellekteki sayfalar temizleniyor (%s)...

en: Create table failed - probably because there is no permission to drop tables and the table already exists; will continue
tr: Tablo oluşturma başarısız - muhtemelen tablo mevcut veya mevcut tabloyu silmek için yeterli erişim hakkı yok; devam edecek

en: For even more features and personal support, check out
tr: Daha fazla özellik ve kişisel destek için, göz atın

en: Note that after you have claimed your add-ons, you can remove your password (but not the email address) from the settings below, without affecting this site's access to updates.
tr: Eklentilerinizi aktive ettikten sonra, sitenin güncellemelere erişimini etkilemeden şifrenizi (mail adresiniz hariç) aşağıdaki ayarlardan kaldırabilirsiniz.

en: (learn more about this significant option)
tr: (bu iyi seçenek hakkında daha fazla öğren)

en: The admin password has now been removed.
tr: Yönetici şifresi kaldırıldı.

en: An admin password has been set.
tr: Yönetici şifresi belirlendi.

en: The admin password has been changed.
tr: Yönetici şifresi değiştirildi.

en: Settings saved.
tr: Ayarlar kaydedildi.

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
tr: UpdraftPlus ayarlar sayfasına erişimi sınırla

en: Please make sure that you have made a note of the password!
tr: Lütfen şifreyi not aldığınızdan emin olun!

en: 1 hour
tr: 1 saat

en: %s hours
tr: %s saat

en: 1 week
tr: 1 hafta

en: %s weeks
tr: %s hafta

en: Require password again after
tr: Sonra şifreye tekrar ihtiyacınız olacak

en: Support URL
tr: Destek URL'si

en: Anyone seeing the lock screen will be shown this URL for support - enter a website address or an email address.
tr: Kilit ekranını gören herkese destek için bu URL gösterilecek - geçerli bir web yada email adresi giriniz.

en: Otherwise, the default link will be shown.
tr: Aksi taktirde, vaysayılan bağlantı görüntülenecektir.

en: Unlock
tr: Kilidi aç

en: Password incorrect
tr: Hatalı şifre

en: To access the UpdraftPlus settings, please enter your unlock password
tr: UpdraftPlus ayarlarına erişmek için, kilit açma şifrenizi giriniz.

en: For unlocking support, please contact whoever manages UpdraftPlus for you.
tr: Destek kilidini açmak için, sizin adınıza UpdraftPlus'ı yöneten kişiye başvurun.

en: WordPress core (only)
tr: WordPress çekirdeği (sadece)

en: Automatic backup before update
tr: Güncellemeden önce otomatik yedek

en: Database decryption phrase
tr: Veritabanı şifreleme aşaması

en: A zip error occurred
tr: Bir sıkıştırma hatası oluştu

en: your web hosting account appears to be full; please see: %s
tr: web hosting hesabınız dolmuş durumda; lütfen inceleyin: %s

en: check your log for more details.
tr: daha fazla detay için log kayıtlarını inceleyiniz.

en: Error: unexpected file read fail
tr: Hata: beklenmeyen dosya okuma hatası

en: Backup label:
tr: Yedek etiketi:

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
tr: Yedekleme klasörünüz yazılabilir olmadığı için 'Şimdi Yedekle' butonu etkisizleştirilmiştir ('Ayarlar' menüsünde ilgili seçeneğe gidin)

en: Upload files into UpdraftPlus.
tr: UpdraftPlus'a dosya yükleyin.

en: For the ability to lock access to UpdraftPlus settings with a password, upgrade to UpdraftPlus Premium.
tr: UpdraftPlus ayarlarına erişimi bir şifre ile kilitlemek için, UpdraftPlus Premium'a terfi edin.

en: incremental backup; base backup: %s
tr: Arttırılan yedek; temel yedek; %s

en: and retain this many scheduled backups
tr: ve bu kadar zamanlanmış yedek tut

en: Backup date
tr: Yedek tarihi

en: Backup data (click to download)
tr: Yedek veriler (indirmek için tıklayın)

en: View Log
tr: Log kaydını göster

en: API Key
tr: API Anahtarı

en: (case-sensitive)
tr: (BÜYÜK HARF-küçük harf duyarlı)

en: N.B. Copy is case-sensitive.
tr: N.B. Kopyası küçük-büyük harf duyarlıdır.

en: Your label for this backup (optional)
tr: Bu yedek için etiketiniz (opsiyonel)

en: %s does not allow authorisation of sites hosted on direct IP addresses. You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
tr: %s direkt IP adreslerinde host edilen sitelerin yetkilendirilmesine izin vermiyor. Sitenizin adresini (%s)  değiştirdikten sonra %s depolama servisinden faydalanabilirsiniz.

en: You need to supply both an email address and a password
tr: Email ve şifre alanlarını doldurmanız gerekmektedir

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
tr: Email adresiniz geçerli, fakat şifreniz UpdraftPlus.Com tarafından tanınmamaktadır.

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
tr: UpdraftPlus.Com tarafından tanınmayan bir email adresi girdiniz

en: To proceed, press 'Backup Now'. Then, watch the 'Last Log Message' field for activity.
tr: Devam etmek için, 'Şimdi Yedekle' ye tıklayın. Sonrasında 'Son Log Mesajı' bölümünden etkinliği izleyebilirsiniz.

en: Your backup is of a WordPress multisite install; but this site is not. Only the first site of the network will be accessible.
tr: Yedeğiniz bir WordPress çoklu site kurulumu içeriyor; ancak bu site çoklu değil. Ağın sadece ilk sitesi erişilebilir olacak.

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
tr: Eğer çoklu site yedeği geri yüklemek istiyorsanız, ilk önde Wordpress kurulumunuzu çoklu site olarak ayarlamalısınız.

en: already done
tr: zaten yapılmış

en: Search and replacing table:
tr: Tablo bul ve değiştiriliyor:

en: skipped (not in list)
tr: esgeçildi (listede yok)

en: Rows per batch
tr: satır grup başına

en: These tables only
tr: Sadece bu tablolar

en: Enter a comma-separated list; otherwise, leave blank for all tables.
tr: Virgülle ayrılmış bir liste girin; aksi takdirde, bütün tablolar için boş bırakın.

en: To get your credentials, log in at the %s developer portal.
tr: Giriş bilgilerinizi almak için, %s geliştirici portalına giriş yapın.

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account.
tr: UpdraftPlus.Com hesabınızla henüz bağlanmadınız.

en: You need to connect to receive future updates to UpdraftPlus.
tr: UpdraftPlus güncellemelerini almak için bağlanmalısınız.

en: The site in this backup was running on a webserver with version %s of %s.
tr: Bu yedekteki site %s nin %s versiyonuyla çalışan bir web sunucusunda çalışıyordu.

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
tr: Bu şuan geri yükleme yaptığınız sunucudan oldukça daha yeni (version %s).

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the older %s version.
tr: Sadece şuan ki sunucunuzu güncelleyemediğiniz de ve eklentilerinizin/temalarınızın vb. eski sürümle (%s) uyumlu olduğundan emin olduktan (veya riske girmek istiyorsanız) sonra devam etmelisiniz.

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
tr: %s konusuyla ilgili herhangi bir destek talebi hosting firmanıza iletilmelidir.

en: UpdraftPlus is on social media - check us out here:
tr: Sosyal medyada UpdraftPlus - buradan bizi takip edin:

en: Why am I seeing this?
tr: Bunu neden görüyorum?

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
tr: UpdraftPlus dizininize (web hosting alanınızda) yüklenmiş yeni yedek paketlerini görmek için buraya tıklayın.

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
tr: Bu dizinin lokasyonu, Ayarlar sekmesinin uzman ayarları bölümünden ayarlanabilir.

en: Start backup
tr: Yedeklemeyi başlat

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
tr: %s web sunucusunu kullanıyorsunuz ama %s modülü yüklenmemiş görünüyor.

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
tr: WordPress eklentisinin klasöre yazma yetkisinin nasıl ayarlanacağı ile ilgili olarak web hosting sağlayıcınıza danışmanız gerekir.

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
tr: Bir problem olmadığı sürece buradaki her şeyi görmezden gelebilirsiniz.

en: You will find more information about this in the Settings section.
tr: Ayarlar bölümünde bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

en: This file could not be uploaded
tr: Bu dosya yüklenemedi

en: Was this a backup created by a different backup plugin? If so, then you might first need to rename it so that it can be recognised - please follow this link.
tr: Bu yedek farklı bir yedekleme eklentisi ile mi oluşturuldu? Eğer öyleyse, tanınabilmesi için önce ismini değiştirmeniz gerekebilir - lütfen şu linke tıklayın.

en: Supported backup plugins: %s
tr: Desteklenen yedekleme eklentileri: %s

en: Tell me more about incremental backups
tr: Artan yedekleme ile ilgili daha fazla bilgi

en: Memory limit
tr: Hafıza limiti

en: restoration
tr: geri yükleme

en: Table to be implicitly dropped: %s
tr: Silinecek tablo: %s

en: Full backup
tr: Tam yedekleme

en: Incremental
tr: Artan

en: Backup succeeded
tr: Yedekleme başarılı

en: (view log...)
tr: (logu görüntüle...)

en: now proceeding with the updates...
tr: şimdi güncellemeler işleniyor...

en: Every %s hours
tr: %s saatte bir

en: search and replace
tr: bul ve değiştir

en: search term
tr: arama terimi

en: Search / replace database
tr: Veritabanında bul / değiştir

en: Search for
tr: Şunu ara

en: Replace with
tr: Bununla değiştir

en: This can easily destroy your site; so, use it with care!
tr: Bu işlem sitenizi kolayca bozabilir; dikkatli kullanın!

en: A search/replace cannot be undone - are you sure you want to do this?
tr: Bul/değiştir işlemi geri alınamaz - bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?

en: Go
tr: Başla

en: Too many database errors have occurred - aborting
tr: Çok fazla veritabanı hatası oluştu - iptal ediliyor

en: read more at %s
tr: daha fazlasını okuyun: %s

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest UpdraftPlus.com news
tr: UpdraftPlus (ücretsiz sürüm) tarafından oluşturulam email raporları, size en son UpdraftPlus.com haberlerini iletir

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
tr: Dikkat. Eğer UpdraftPlus'ı birden fazla WordPress sitesine kuruyorsanız, aynı projeyi tekrar kullanamazsınız. Her site için Google API konsolundan yeni bir proje oluşturmalısınız.

en: You have not yet made any backups.
tr: Henüz bir yedekleme yapmadınız.

en: Database Options
tr: Veritabanı Seçenekleri

en: The buttons below will immediately execute a backup run, independently of WordPress's scheduler. If these work whilst your scheduled backups do absolutely nothing (i.e. not even produce a log file), then it means that your scheduler is broken.
tr: Aşağıdaki butonlar, WordPress'in planlayıcısından bağımsız olarak, anında yedekleme başlatırlar. Eğer bu butonlar çalışıyor fakat planlanmış yedekleriniz hiçbir şey yapmıyorsa (log dosyası bile üretmiyorsa), planlayıcınız çalışmıyor demektir.

en: %s (%s used)
tr: %s (%s kullanılıyor)

en: Plugins for debugging:
tr: Hata ayıklama eklentileri:

en: Free disk space in account:
tr: Hesaptaki kullanılabilir disk alanı:

en: Current Status
tr: Şu Anki Durum

en: Existing Backups
tr: Mevcut Yedekler

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
tr: Yedek klasörünüz yazılabilir olmadığı için bu buton pasif (ayarlara bakınız).

en: Welcome to UpdraftPlus!
tr: UpdraftPlus'a hoşgeldiniz!

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
tr: Yedek almak için Şimdi Yedekle butonuna tıklamanız yeterli.

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
tr: Nelerin yedekleneceğine dair varssayılan ayarları değiştirmek, zamanlı yedekleri ayarlamak, yedekleri uzak depolama alanına göndermek (tavsiye edilen) ve daha fazlası için ayarlar sekmesine gidin.

en: If you enter text here, it is used to encrypt database backups (Rijndael). <strong>Do make a separate record of it and do not lose it, or all your backups <em>will</em> be useless.</strong> This is also the key used to decrypt backups from this admin interface (so if you change it, then automatic decryption will not work until you change it back).
tr: Eğer buraya bir metin eklerseniz, veritabanı yedeğini şifrelemede kullanılacaktır (Rijndael). <strong>Bu metni mutlaka bir yere kaydedin ve kaybetmeyin, aksi durumda tüm yedekleriniz kullanılamaz<em>olacaktır</em>.</strong> Bu metin aynı zamanda yedeklerinizin şifresini çözmede kullanılan anahtar olacaktır (dolayısıyla eğer bu metni değiştirirseniz, metni şifrelemede kullanılan haline getirmediğiniz sürece otomatik şifre çözme işlemi çalışmayacaktır).

en: Table prefix
tr: Tablo önek

en: Test connection...
tr: Test bağlantısı...

en: Testing...
tr: Test ediliyor...

en: Backup non-WordPress tables contained in the same database as WordPress
tr: WordPress veritabanında bulunan ve WordPress'e ait olmayan tabloları yedekle

en: If your database includes extra tables that are not part of this WordPress site (you will know if this is the case), then activate this option to also back them up.
tr: Eğer veritabanında WordPress'in parçası olmayan tablolar var ise (eğer öyleyse bunu biliyorsunuzdur), bu tabloları da yedeklemek için bu seçeneği aktifleştirin.

en: Add an external database to backup...
tr: Yedeklemek için harici bir veritabanı ekleyin...

en: Backup external database
tr: Harici veritabanını yedekle

en: %s table(s) found.
tr: %s tablo bulundu.

en: %s total table(s) found; %s with the indicated prefix.
tr: Toplam %s tablo bulundu; %s tanesi belirtilen önek'e sahip.

en: Connection succeeded.
tr: Bağlantı başarılı.

en: Connection failed.
tr: Bağlantı başarısız.

en: This option will cause tables stored in the MySQL database which do not belong to WordPress (identified by their lacking the configured WordPress prefix, %s) to also be backed up.
tr: Bu seçenek MySQL veritabanında bulunan fakat Wordpress'e ait olmayan (başında belirlenen Wordpress öneki %s bulunmayan) tabloların da yedeklenmesini sağlar.

en: user
tr: kullanıcı

en: database name
tr: veritabanı adı

en: database connection attempt failed
tr: veritabanı bağlantı denemesi başarısız

en: External database (%s)
tr: Harici veritabanı (%s)

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
tr: Google API konsoluna ulaşmak için bu linki takip edin, ve orada Drive API'yi aktive edin ve Credientials bölümünde bir Client ID oluşturun

en: failed to access parent folder
tr: üst dizine erişim başarısız

en: However, subsequent access attempts failed:
tr: Ancak, tekrar eden denemeler başarısız olmuştur:

en: External database
tr: Harici veritabanı

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
tr: Bu ayrıca tüm eklentilerin hata ayıklama çıktılarının bu ekranda görüntülenmesine sebep olacaktır - bunları görürseniz şaşırmayın.

en: Back up more databases
tr: Daha fazla veritabanını yedekle

en: Don't want to be spied on? UpdraftPlus Premium can encrypt your database backup.
tr: Gözetlenmek istemiyor musunuz? UpdraftPlus Premium veritabanı yedeğinizi şifreleyebilir.

en: It can also backup external databases.
tr: Ayrıca dışarıda bulunan veritabanlarınızı yedekleyebilir.

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
tr: Kriptolanmış bir veritabanını burada manuel olarak çözebilirsiniz.

en: First, enter the decryption key
tr: İlk olarak, çözümleme anahtarını girin

en: use UpdraftPlus Premium
tr: UpdraftPlus Premium kullanın

en: Decryption failed. The database file is encrypted.
tr: Şifre çözme başarısız. Veritabanı dosyası şifrelenmiş.

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
tr: Sadece Wordpress veritabanı geri yüklenebilir; dış veritabanı ile manuel olarak ilgilenmelisiniz.

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
tr: İlk %s komutunda bir hata oluştu - işlem iptal ediliyor.

en: database connection attempt failed.
tr: veritabanı bağlantı denemesi başarısız.

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
tr: Bağlantı başarısız: erişim bilgilerinizi kontrol edin, veri tabanınızın çalışır olduğundan ve ağ bağlantısında güvenlik duvarı olmadığından emin olun.

en: In %s, path names are case sensitive.
tr: %s içindeki dizin ismi büyük-küçük harfe duyarlıdır.

en: Warning: the database's home URL (%s) is different to what we expected (%s)
tr: veritabanındaki anasayfa adresi (%s), beklenenden (%s) farklı

en: You have not yet configured and saved your %s credentials
tr: Henüz %s giriş bilgilerinizi düzenleyip kaydetmediniz

en: After logging in, create a sandbox app. You can leave all of the questions for creating an app blank (except for the app's name).
tr: Giriş yaptıktan sonra varsayılan uygulama oluştur. Uygulama ile ilgili tüm soruları boş bırakabilirsiniz (uygulamanın ismi hariç).

en: Enter the path of the %s folder you wish to use here.
tr: Burada kullanmak istediğiniz %s klasörünün yolunu giriniz.

en: If the folder does not already exist, then it will be created.
tr: Klasör mevcut değilse, yeni bir klasör oluşturulacak.

en: e.g. %s
tr: örneğin: %s

en: If you leave it blank, then the backup will be placed in the root of your %s
tr: Eğer boş bırakırsanız, yedekler %s kök dizinine yerleştirilecek

en: Follow this link for more information
tr: Daha fazla bilgi için linke tıklayın

en: Tenant
tr: Kullanıcı

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
tr: Burayı boş bırakırsanız varsayılan seçim kullanılır.

en: Container
tr: Taşıyıcı

en: failed to list files
tr: dosyalar listelenemiyor

en: Failed to download
tr: indirme başarısız

en: Failed to download %s
tr: %s indirilemedi

en: Get your access credentials from your OpenStack Swift provider, and then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
tr: OpenStack Swift sağlayıcınızdan giriş bilgilerinizi alınız ve disk için kullanacağınız bir taşıyıcı ismi belirleyiniz. Eğer mevcut değilse, bu taşıyıcı sizin için oluşturulacaktır.

en: authentication URI
tr: giriş URI

en: Failed to upload %s
tr: %s yüklenemedi

en: Success:
tr: Tamamlandı:

en: (You appear to be already authenticated).
tr: (Giriş yapmış görünüyorsunuz).

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and click this link to complete authentication with %s.
tr: Ayarlarınızı kaydettikten <strong>sonra</strong> bu sayfaya geri dönüp bu linke tıklayarak %s girişinizi tamamlayabilirsiniz.

en: Authenticate with %s
tr: %s ile giriş yap

en: Error downloading remote file: Failed to download
tr: Uzak dosya indirilemiyor: İndirme başarısız

en: The %s object was not found
tr: %s bulunamadı

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
tr: %s hatası - taşıyıcıya eriştik, ama içinde dosya oluşturamadık

en: Region: %s
tr: Bölge: %s

en: Could not access %s container
tr: %s taşıyıcısına erişilemiyor

en: Account holder's name: %s.
tr: Hesap sahibinin adı: %s.

en: %s error - failed to access the container
tr: %s hatası - taşıyıcıya erişilemiyor

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
tr: <strong>Bu bir klasör ismi değil</strong>.

en: It is an ID number internal to Google Drive
tr: Bu Google Drive'a özgü bir dahili ID numarasıdır

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
tr: Özel klasör ismi kullanabilmek için UpdraftPlus Premium kullanın.

en: Folder
tr: Klasör

en: Name: %s.
tr: İsim: %s.

en: %s download: failed: file not found
tr: %s indirme: başarısız: dosya bulunamadı

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
tr: Uzak depolama metodu (%s) PHP %s veya daha güncelini gerektiriyor.

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
tr: Hosting şirketinizden sistemi upgrade etmelerini istemelisiniz.

en: Your %s version: %s.
tr: %s versiyonunuz: %s.

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
tr: Google Drive dosya listeleme: kök klasöre erişilemiyor

en: Theme directory (%s) not found, but lower-case version exists; updating database option accordingly
tr: Tema klasörü (%s) bulunamadı, fakat küçük harf ile yazılmış bir klasör mevcut; veritabanı seçeneği bu şekilde güncelleniyor

en: Fetch
tr: Getir

en: Call
tr: Çağır

en: This feature requires %s version %s or later
tr: Bu özellik %s %s sürümü veya daha güncelini gerektiriyor

en: Elegant themes theme builder plugin data detected: resetting temporary folder
tr: Elegant themes tema oluşturucu eklenti bilgisi bulundu: geçici klasör sıfırlanıyor

en: Failed to unpack the archive
tr: Arşiv açılamadı

en: %s files have been extracted
tr: %s dosyaları çıkarıldı

en: Error - failed to download the file
tr: Hata - dosya indirilemedi

en: Rescan local folder for new backup sets
tr: Yeni yedek dosyaları için yerel klasörü tekrar tara

en: You should update UpdraftPlus to make sure that you have a version that has been tested for compatibility.
tr: Uyumluluk testleri yapılmış bir sürüm kullandığınızdan emin olmak için UpdraftPlus'ı güncellemelisiniz.

en: The installed version of UpdraftPlus Backup/Restore has not been tested on your version of WordPress (%s).
tr: Yüklü UpdraftPlus Yedekleme/Geri Yükleme versiyonu kullandığınız Wordpress versiyonu (%s) ile test edilmemiştir.

en: It has been tested up to version %s.
tr: En fazla %s versiyonuna kadar test edilmiştir.

en: password/key
tr: parola/anahtar

en: SCP/SFTP password/key
tr: SCP/SFTP parola/anahtar

en: The key provided was not in a valid format, or was corrupt.
tr: Anahtar geçerli formatta değil veya bozulmuş.

en: Your login may be either password or key-based - you only need to enter one, not both.
tr: Giriş bilginiz bir şifre ve ya anahtar-tabanlı olablir, sadece birini girmelisiniz, ikisi birden olmaz.

en: Key
tr: Anahtar

en: Backup created by: %s.
tr: Yedek %s tarafından oluşturuldu.

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
tr: Dosyalar ve veritabanı Wordpress yedeği (%s tarafından oluşturulmuş)

en: Files backup (created by %s)
tr: Yedeklenen dosyalar (%s tarafından oluşturulmuş)

en: unknown source
tr: bilinmeyen kaynak

en: Database (created by %s)
tr: Veritabanı (%s tarafından oluşturuldu)

en: Rescan remote storage
tr: Uzak depolama alanını tekrar tara

en: Upload backup files
tr: Yedek dosyalarını yükle

en: This backup was created by %s, and can be imported.
tr: Bu yedek %s tarafından oluşturulmuş, ve içeri yüklenebilir.

en: WordPress has a number (%d) of scheduled tasks which are overdue. Unless this is a development site, this probably means that the scheduler in your WordPress install is not working.
tr: Wordpress rötarlı bir kaç (%d) zamanlanmış göreve sahip. Eğer bu bir geliştirici sitesi değilse, Wordpress yüklemenizdeki zamanlayıcı çalışmıyor olabilir.

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
tr: Meydana gelebilecek sorunlar ve çözümlemesi için bu sayfayı okuyun.

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
tr: Bu dosya bir UpdraftPlus yedek arşivi gibi durmuyor. (arşivler backup_(saat)_(site adı)_kod_(tip).(zip|gz) gibi bir isme sahip .zip veya .gz uzantılı dosyalardır)

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
tr: Ancak, UpdraftPlus arşivleri standart zip/SQL dosyalarıdır - eğer dosyanızın uygun biçimde olduğundan eminseniz, şablona uyacak şekilde yeniden adlandırabilirsiniz.

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
tr: Bu yedek başka bir yedekleme eklentisi ile oluşturulduysa UpdraftPlus Premium yardımcı olabilir.

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
tr: Bilinmeyen kaynak tarafından oluşturulmuş yedek (%s) - geri yüklenemiyor.

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
tr: Zip dosyasında WordPress içerik klasörü (wp-content) bulunamadı.

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
tr: UpdraftPlus'ın bu sürümü bu tip yabancı yedeği nasıl işleyeceğini bilmiyor

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
tr: %s işlemi beklenmeyen bir HTTP yanıtı döndürdü: %s

en: The UpdraftPlus module for this file access method (%s) does not support listing files
tr: Bu dosya er,şim metodu (%s) için olan UpdraftPlus modülü dosyaları listelemeyi desteklemiyor

en: No settings were found
tr: Ayar bulunamadı

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
tr: Uzak depolama alanının taranması sonucu bir ya da daha fazla yedek eklendi; bu yedekler "tutma" ayarlarından otomatik olarak silinmeyecektir; bu dosyaları silmek istiyorsanız/istediğinizde bunu manuel olarak yapmalısınız.

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
tr: Uzak ve yerel depolama yedek setleri için tekrar taranıyor...

en: (Read more)
tr: (Devamını oku)

en: Check this box to use Amazon's reduced redundancy storage and tariff
tr: Amazon'un azaltılmış artıklık depolamasını ve tarifini kullanmak için bu kutuyu işaretleyin.

en: Reduced redundancy storage
tr: Azaltılmış artıklık depolama

en: Adjusting multisite paths
tr: Çoklusite yollarını ayarlıyor

en: Log all messages to syslog (only server admins are likely to want this)
tr: Tüm log kayıtlarını syslog'a kaydet (sadece sunucu yöneticileri bunu yapmak isteyebilir)

en: Add another...
tr: Başka ekle...

en: No backup of directory: there was nothing found to back up
tr: Dizinin yedeği yok: yedek almak için bir şey bulunamadı

en: Remove
tr: Kaldır

en: Other %s FAQs.
tr: Diğer %s SSS.

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
tr: Yedekleme işlemi ile ilgili daha fazla bilgi ve email almak için buraya bakın - özellikle bir şeyler hatalı çalışıyorsa faydalı olacaktır.

en: If entering multiple files/directories, then separate them with commas. For entities at the top level, you can use a * at the start or end of the entry as a wildcard.
tr: Birden fazla dosya/klasör girmek için virgül ile ayırın. Üst seviye girişler için, girişin başına joker olarak kullanmak için * koyabilirsiniz.

en: Custom content type manager plugin data detected: clearing option cache
tr: Özel İçerik tipi yönetici eklenti verisi bulundu: seçenek önbelleği temizleniyor

en: encrypted FTP (explicit encryption)
tr: krtiptolanmış FTP (açık şifreleme)

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
tr: Sunucunuzun PHP yüklemesinde bu fonksiyonlar pasif hale getirilmiş: %s.

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
tr: %s çalışmadan önce, hosting firmanız bu fonksiyonları aktive etmelidir.

en: regular non-encrypted FTP
tr: yaygın kriptolanmamış FTP

en: encrypted FTP (implicit encryption)
tr: kriptolanmış FTP (kapalı kriptolama)

en: Backup created by:
tr: Yedeği yaratan:

en: Available to claim on this site
tr: Bu sitede talep kullanılabilir

en: To maintain your access to support, please renew.
tr: Destek erişiminizi devam ettirmek için lütfen yenileyin.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s add-ons on this site has expired.
tr: Bu sitede %s eklentileri için UpdraftPlus güncellemelerine paralı erişiminizin süresi dolmuştur.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s of the %s add-ons on this site will soon expire.
tr: Bu sitede %s / %s eklenti için UpdraftPlus güncellemelerine paralı erişiminizin süresi dolmak üzeredir.

en: To retain your access, and maintain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
tr: Erişiminizin ve güncellemelerin devamı (gelecek özellikler ve yeni Wordpress versiyonlarıyla uyumluluk) ve destek için, lütfen yenileyin.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site will soon expire.
tr: Bu sitede UpdraftPlus güncellemeleri için paralı erişiminizin yakında süresi dolacaktır.

en: Your paid access to UpdraftPlus support has expired.
tr: UpdraftPlus destek erişimi için yaptığınız ödemenin süresi doldu.

en: To regain your access, please renew.
tr: Tekrar erişim kazanmak için, lütfen yenileyin.

en: Your paid access to UpdraftPlus support will soon expire.
tr: UpdraftPlus desteğine erişim için ödemenizin süresi dolmak üzere.

en: Dismiss from main dashboard (for %s weeks)
tr: Ana gösterge panaelinden gizle (%s hafta için)

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site has expired. You will no longer receive updates to UpdraftPlus.
tr: UpdraftPlus güncellemelerine paralı erişiminiz sona ermiştir. UpdraftPlus güncellemelerini daha fazla erişemeyeceksiniz.

en: To regain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
tr: Güncellemelere (gelecek özellikler ve Wordpress uyumluluk güncellemeleri dahil) tekrar erişim kazanmak ve desteklemek için, lütfen yenileyin.

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
tr: Veritabanı dosyası iki kez sıkıştırılmış gözüküyor - muhtemelen dosyayı indirdiğiniz site yanlış-ayarlanmış bir websunucuna sahipti.

en: The attempt to undo the double-compression failed.
tr: Çifte-sıkıştırmayı geri alma denemesi başarısız oldu.

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
tr: Çifte-sıkıştırmayı geri alma denemesi başarılı oldu.

en: Constants
tr: Sabitler

en: Failed to open database file for reading:
tr: Veri tabanı dosyasını okumak için açma başarısız:

en: please wait for the rescheduled attempt
tr: lütfen tekrar zamanlanmış deneme için bekleyin

en: No database tables found
tr: Database tablosu bulunamadı

en: Note that warning messages are advisory - the backup process does not stop for them. Instead, they provide information that you might find useful, or that may indicate the source of a problem if the backup did not succeed.
tr: Uyarı mesajlarının tavsiye niteliğinde olduğunu unutmayın - yedekleme işlemi bu nedenle durmaz. Aslında işinize yarayacak bilgiler sunar, veya yedekleme işlemi başarılı olmazsa sorunun kaynağını belirtebilir.

en: Database queries processed: %d in %.2f seconds
tr: İşlenen veritabanı sorguları: %.2f saniyede %d

en: Searching and replacing reached row: %d
tr: Bul ve değiştir ulaşılan satır: %d

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded has %d bytes remaining (total size: %d bytes)
tr: Hesap dolu: %s hesabınızda sadece %d byte kaldı, ancak yüklenecek dosya %d byte kalan veri içeriyor ( toplam boyut %d byte)

en: Skipping this table: data in this table (%s) should not be search/replaced
tr: Bu tabloyu geç: bu tablodaki (%s) veri aranmamalı/değiştirilmemeli

en: Errors occurred:
tr: Oluşan hatalar:

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
tr: Bu geri yüklemeye ait log dosyasını indirmek için bu linki takip edin (destek talepleriniz için gereklidir)

en: See this FAQ also.
tr: Bu sıkça sorulan sorularada gözatınız

en: If you choose no remote storage, then the backups remain on the web-server. This is not recommended (unless you plan to manually copy them to your computer), as losing the web-server would mean losing both your website and the backups in one event.
tr: Eğer uzak depolama seçmezseniz, yedekler web sunucunda tutulacaktır. Eğer yedekleri manuel olarak bilgisayarınıza kopyalamayı düşünmüyorsanız, web-sunucusunun kaybı hem sitenizin hem de yedeklerinizin yok olmasına sebep olacağından, bu işlem tavsiye edilmez

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
tr: Geri alınıyor (gerekli ise) ve yedek dosyaları hazırlanıyor...

en: The PHP setup on this webserver allows only %s seconds for PHP to run, and does not allow this limit to be raised. If you have a lot of data to import, and if the restore operation times out, then you will need to ask your web hosting company for ways to raise this limit (or attempt the restoration piece-by-piece).
tr: Bu web sunucusundaki PHP ayarları PHP isteklerinin sadece %s saniye çalışmasına izin veriyor, ve bu limitin artmasına müsade etmiyor. Eğer içeri yükleyeceğiniz çok büyük verileriniz varsa, ve geri yükleme işlemi zaman aşımına uğrarsa, web hosting firmanızdan bu limiti yükseltmesini isteyebilirsiniz (ya da parça parça geri yükleme deneyebilirsiniz)

en: Existing unremoved folders from a previous restore exist (please use the "Delete Old Directories" button to delete them before trying again): %s
tr: Önceki geri yüklemeden kalmış silinmemiş klasörler bulunuyor (lütfen tekrar denemeden önce bu klasörleri silmek için "Eski Klasörleri Sil" butonunu kullanın) : %s

en: The amount of time allowed for WordPress plugins to run is very low (%s seconds) - you should increase it to avoid backup failures due to time-outs (consult your web hosting company for more help - it is the max_execution_time PHP setting; the recommended value is %s seconds or more)
tr: Wordpress eklentilerini çalıştırmak için izin verilen süre çok az (%s saniye) - yedekleme hatalarını ve zaman aşımlarını engellemek için bu süreyi arttırmalısınız (daha fazla yardım için hosting firmanıza danışın - PHP ayarlarındaki max_execution_time ayarından kaynaklanıyor; tavsiye edilen süre %s saniye ve daha fazlası)

en: Replacing in blogs/site table: from: %s to: %s
tr: Blog/site tabloları değiştiriliyor: %s den: %s :ye

en: Disabled this plugin: %s: re-activate it manually when you are ready.
tr: Bu eklenti devre dışı: %s: Hazır olduğunuzda yeniden etkinleştirin.

en: %s: Skipping cache file (does not already exist)
tr: %s: Ön bellek dosyası es geçildi (dosya mevcut değil)

en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
tr: %s bağlantısı zaman aşımına uğradı; eğer sunucu bilgilerini doğru girdiyseniz, bu sorun bağlantıyı engelleyen bir firewall'dan kaynaklanıyor olabilir. Hosting şirketiniz ile iletişime geçmeniz önerilir.

en: The current theme was not found; to prevent this stopping the site from loading, your theme has been reverted to the default theme
tr: Mevcut tema bulunamadı; sitenin yüklenmesine engel olmaması için, temanız varsayılan temaya geri döndürüldü

en: Restore failed...
tr: Geri yükleme başarısız oldu ...

en: Messages:
tr: Mesajlar:

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
tr: Maksimum paket boyutundan büyük ve bölünemeyen bir SQL satırı bulundu; bu satır işlenmeyecek ve düşürülecek: %s

en: The directory does not exist
tr: Dizin bulunamadı

en: New User's Username
tr: Yeni Kullanıcı'nın Kullanıcı Adı

en: New User's Email Address
tr: Yeni Kullanıcı'nın Email Adresi

en: Enter your Rackspace admin username/API key (so that Rackspace can authenticate your permission to create new users), and enter a new (unique) username and email address for the new user and a container name.
tr: Rackspace yönetici kullanıcıadı/API anahtarınızı girin (böylece Rackspace sizi tanıyarak yeni kullanıcılar yaratma izni verir), ve yeni kullanıcı için yeni (eşsiz) bir kullanıcıadı ve email adresi girin, bir de konteyner adı verin.

en: US or UK Rackspace Account
tr: Amerika veya İngiltere Rackspace Hesabı

en: Admin Username
tr: Yönetici Kullanıcı Adı

en: Admin API Key
tr: Yönetici API Anahtarı

en: You need to enter a new username
tr: Yeni bir kullanıcı adı girmelisiniz

en: You need to enter a container
tr: Bir konteyner girin

en: You need to enter a valid new email address
tr: Geçerli bir email adresi girmelisiniz

en: Conflict: that user or email address already exists
tr: Çakışma: Kullanıcı adı veya e-mail mevcut.

en: Cloud Files operation failed (%s)
tr: Bulut Dosyaları işlemi başarısız oldu (%s)

en: Username: %s
tr: Kullanıcı adı: %s

en: Password: %s
tr: Şifre: %s

en: API Key: %s
tr: API Anahtarı: %s

en: Create new API user and container
tr: Yeni API kullanıcısı ve içeriği yarat.

en: Rackspace Cloud Files, enhanced
tr: Rackspace Bulut Dosyaları, gelişmiş

en: Adds enhanced capabilities for Rackspace Cloud Files users
tr: Rackspace Bulut Dosyaları kullanıcıları için gelişmiş özellikleri ekleyin

en: Create a new API user with access to only this container (rather than your whole account)
tr: Sadece bu konteynere (tüm hesabınız yerine) erişimi olan yeni bir API kullanıcısı oluşturun

en: You need to enter an admin username
tr: Bir yönetici kullanıcı adı girmeniz gerekiyor

en: You need to enter an admin API key
tr: Bir yönetici API anahtarı girmeniz gerekiyor

en: Northern Virginia (IAD)
tr: Kuzey Vijinya (IAD)

en: London (LON)
tr: Londra (LON)

en: Cloud Files Username
tr: Bulut Dosyaları Kullanıcı Adı

en: To create a new Rackspace API sub-user and API key that has access only to this Rackspace container, use this add-on.
tr: Sadece bu Rackspace konteynerine erişimi olan yeni bir Rackspace API alt-kullanıcısı ve APı anahtarı oluşturmak için bu eklentiyi kullanın.

en: Cloud Files API Key
tr: Bulut Dosyaları API Anahtarı

en: Cloud Files Container
tr: Bulut Dosyası Kapsayıcısı

en: US or UK-based Rackspace Account
tr: ABD yada İngiltere kaynaklı Rackspace Hesabı

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
tr: Rackspacecloud.com sitesinde oluşturulan hesaplar US-hesaplarıdır; rackspace.co.uk sitesinde oluşturulan hesaplar UK-tabanlıdır.

en: Cloud Files Storage Region
tr: Bulut Dosyaları Saklama Bölgesi

en: Dallas (DFW) (default)
tr: Dallas (DFW) (varsayılan)

en: Sydney (SYD)
tr: Sidney (SYD)

en: Chicago (ORD)
tr: Şikago (ORD)

en: Authorisation failed (check your credentials)
tr: Yetkilendirme başarısız (giriş bilgilerinizi kontrol edin)

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
tr: Rackspacecloud.com sitesinde oluşturulan hesaplar US hesaplarıdır; rackspace.co.uk sitesinde oluşturulan hesaplar UK hesaplarıdır.

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
tr: UpdraftPlus.Com'a bağlanmaya çalışırken bilinmeyen bir hata oluştu

en: Create
tr: Oluştur

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
tr: Yeni kullanıcının RackSpace konsol şifresi (tekrak gösterilmeyecektir):

en: Trying...
tr: Deneniyor...

en: (when decrypted)
tr: (kriptolanmış iken)

en: Error data:
tr: Veri hatası:

en: Backup does not exist in the backup history
tr: Yedek, yedekleme geçmişinde mevcut deil.

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old). You should press this button to delete them as soon as you have verified that the restoration worked.
tr: Wordress kurulumunuz geri yükleme/taşımanızdan önceki eski klasörleri içeriyor (teknik bilgi: bunlar -old soneki ile işaretlenmiştir).  Geri yüklemenin hatasız çalıştığından emin olur olmaz eski klasörleri silmek için bu butona tıklamalısınız.

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
tr: Maksimum paket boyutunu aşmamak için satırları ayır

en: Your database user does not have permission to drop tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as you are restoring from a WordPress version with the same database structure (%s)
tr: Veritabanı kullanıcınızın tabloları silme (drop) yetkisi yok. Tabloları boşaltıp bunun üstesinden gelmeye çalışacağız; aynı veritabanı yapısına (%s) sahip bir Wordpress versiyonundan geri yükleme yaptığınız sürece bu işe yaramalıdır

en: <strong>Backup of:</strong> %s
tr: <strong>Şunun yedeği:</strong> %s

en: New table prefix: %s
tr: Yeni tablo öneki: %s

en: %s: This directory already exists, and will be replaced
tr: %s: Bu isimde bir dizin mevcut, yenisiyle değiştirilecek

en: File permissions do not allow the old data to be moved and retained; instead, it will be deleted.
tr: Dosya izinleri eski verinin taşınmasına ve saklanmasına izin vermiyor; bunun yerine, silinecek.

en: Could not move the files into place. Check your file permissions.
tr: Dosyaları hedef konuma taşınamadı. Dosya izinlerinizi kontrol edin.

en: Moving old data out of the way...
tr: Eski veriler yolun dışına taşınıyor...

en: Could not move old files out of the way.
tr: Eski dosyalar yolun dışına taşınamadı.

en: Could not move new files into place. Check your wp-content/upgrade folder.
tr: Yeni dosyalar taşınamadı. wp-content/upgrade klasörünü kontrol ediniz.

en: Enter addresses here to have a report sent to them when a backup job finishes.
tr: Yedekleme işi bittiğinde rapor göndermek için mail adreslerini buraya girin.

en: Add another address...
tr: Başka adres ekle...

en:  (with errors (%s))
tr: (hatalarla (%s))

en:  (with warnings (%s))
tr: (uyarılar ile (%s))

en: Use the "Reporting" section to configure the email addresses to be used.
tr: Kullanılacak email adresini ayarlamak için "Raporlama" sekmesini kullanın.

en: files: %s
tr: dosyalar: %s

en: Email reports
tr: Email raporları

en: Errors
tr: Hatalar

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Time taken:
tr: Geçen süre

en: Uploaded to:
tr: Şu dizine yüklendi:

en: Debugging information
tr: Bilgi ayıklanıyor

en: %d errors, %d warnings
tr: %d hata, %d uyarı

en: %d hours, %d minutes, %d seconds
tr: %d saat, %d dakika, %d saniye

en: Backup Report
tr: Yedekleme raporu

en: Backup began:
tr: Yedekleme başlangıcı:

en: Contains:
tr: İçerik:

en: Errors / warnings:
tr: Hatalar / uyarılar:

en: %s authentication
tr: %s yetkilendirme

en: %s error: %s
tr: %s hata: %s

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
tr: Sitenizin yönetici email adresi (%s) kullanılacak.

en: For more options, use the "%s" add-on.
tr: Daha fazla seçenek için "%s" eklentisini kullanın.

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
tr: Gerekli %s PHP modülü yüklü değil - hosting firmanızdan yüklemesini isteyin

en: %s did not return the expected response - check your log file for more details
tr: %s beklenen bir yanıt döndürmedi - daha fazla detay için log dosyanızı kontrol edin

en: Connect
tr: Bağlan

en: For more reporting features, use the Reporting add-on.
tr: Daha fazla raporlama özelliği için, Raporlama eklentisi kullanın

en: (version: %s)
tr: (versiyon: %s)

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
tr: Mail sunucularının boyut limitleri olduğunu unutmayın; genellikle yaklaşık %s Mb; limit boyutunu aşan yedekler ulaşmayabilir

en: When the Email storage method is enabled, also send the entire backup
tr: Email depolama metodu etkinleştirildiğinde, bütün yedeği de gönder.

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
tr: Bilinmeyen/beklenmeyen hata - lütfen destek talebi açınız

en: The log file has been attached to this email.
tr: Log dosyası bu e-mail'e eklendi.

en: Backed up: %s
tr: Yedeklendi: %s

en: Backup contains:
tr: Yedek içeriği:

en: Latest status:
tr: Son durum:

en: Files and database
tr: Dosyalar ve veritabanı

en: Files (database backup has not completed)
tr: Dosyalar (veritabanı yedeklemesi tamamlanmadı)

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
tr: Sadece dosyalar (veritabanı bu plana dahil değil)

en: Database (files backup has not completed)
tr: Veritabanı (dosyaların yedeklemesi tamamlanmadı)

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
tr: Sadece veritabanı (dosyalar bu plana dahil değil)

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
tr: Bu bir WordPress multi-site (diğer adıyla ağ) kurulumudur.

en: WordPress Multisite is supported, with extra features, by UpdraftPlus Premium, or the Multisite add-on.
tr: UpdraftPlus Premium, veya Multisite eklentisiyle, WordPress Multisite özelliği ekstra özelliklerle birlikte desteklenmektedir.

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to back up (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customised modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
tr: Yükseltme yapılmadan, UpdraftPlus eklenti ayarlarını değiştirebilen <strong>bütün</strong> blog yöneticilerine <strong>bütün ağı</strong>. yedekleme (verilere erişim, şifreler dahil) ve geri yükleme (özel modifikasyonlar dahil, değiştirilen şifreler v.b.) izin verir.

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
tr: (Bu özellikle multisite uyumluluğu için kodlanmış eklentiler hariç bütün WordPress yedekleme eklentileri için geçerlidir).

en: UpdraftPlus warning:
tr: UpdraftPlus uyarı:

en: (or connect using the form on this page if you have already purchased it)
tr: (ve ya önceden satın aldıysanız bu sayfadaki formu kullanarak bağlanın)

en: You've got it
tr: Yüklediniz

en: Your version: %s
tr: Kullandığınız versiyon: %s

en: latest
tr: son

en: please follow this link to update the plugin in order to get it
tr: yüklemek ve eklentiyi güncellemek için bu linki takip edin

en: please  follow this link to update the plugin in order to activate it
tr: aktive ekmek üzere eklentiyi güncellemek için bu linki takip edin

en: UpdraftPlus Addons
tr: UpdraftPlus Eklentileri

en: An update containing your addons is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
tr: UpdraftPlus için uygun eklentileri içeren bir güncelleme hazır - yüklemek için bu linke tıklayınız.

en: UpdraftPlus Support
tr: UpdraftPlus Destek

en: UpdraftPlus.Com responded, but we did not understand the response
tr: UpdraftPlus.Com yanıt verdi, fakat yanıtı anlamadık

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
tr: UpdraftPlus.Com anlayamadığımız bir yanıt verdi (veri: %s)

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
tr: Email adresiniz ve şifreniz UpdraftPlus.Com tarafından tanınmadı

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
tr: UpdraftPlus.Com yanıt verdi, fakat yanıtı anlamadık

en: An update is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
tr: UpdraftPlus için bir güncelleme mevcut - yüklemek için bu linki takip edin.

en: We failed to successfully connect to UpdraftPlus.Com
tr: UpdraftPlus.Com bağlantısı başarısız

en: Reporting
tr: Raporlama

en: Options (raw)
tr: Seçenekler (ham)

en: Send a report only when there are warnings/errors
tr: Sadece hatalar/uyarılar olduğunda rapor gönder

en: Content URL:
tr: İçerik URLsi:

en: You should check the file permissions in your WordPress installation
tr: WordPress yüklemenizdeki dosya izinlerini kontrol etmelisiniz

en: See also the "More Files" add-on from our shop.
tr: Dükkanımızdan "More Files" eklentisini de görün.

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
tr: Hosting hesabınızdaki boş alan çok az kaldı - sadece %s Mb kaldı

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
tr: PHP için ayrılan hafıza (RAM) çok düşük (%s Mb) - yetersiz hafızadan kaynaklı hatalar yaşanmaması için hafızayı arttırmalısınız (daha fazla bilgi için hosting şirketinize danışın)

en: You have an inactive purchase
tr: Aktif olmayan bir satın almanız mevcut

en: activate it on this site
tr: Onu bu sitede aktive edin

en: Get it from the UpdraftPlus.Com Store
tr: UpdraftPlus.Com mağazasından edin

en: Buy It
tr: Satın al

en: Manage Addons
tr: Eklentileri Yönet

en: An unknown response was received. Response was:
tr: Bilinmeyen bir yanıt alındı. Alınan yanıt:

en: An error occurred when trying to retrieve your add-ons.
tr: Eklentileriniz alınırken bir hata oluştu.

en: Need to get support?
tr: Teknik desteğe mi ihtiyacınız var?

en: Go here
tr: Buraya gidin

en: (apparently a pre-release or withdrawn release)
tr: (büyük ihtimalle geri çekilen veya henüz yayınlanmayan bir sürüm)

en: Available for this site (via your all-addons purchase)
tr: Bu site için mevcut (Tüm-eklentiler satın almanız vasıtasıyla)

en: Assigned to this site
tr: Bu siteye atanmış

en: Interested in knowing about your UpdraftPlus.Com password security? Read about it here.
tr: UpdraftPlus.Com parola güvenliğiniz ile ilgili bilgi almak ister misiniz? Burayı okuyun.

en: You are presently <strong>connected</strong> to an UpdraftPlus.Com account.
tr: Şu an UpdraftPlus.Com hesabınıza <strong>connected</strong> durumdasınız.

en: If you bought new add-ons, then follow this link to refresh your connection
tr: Yeni eklenti satın aldıysanız bu linke tıklayarak bağlantınızı yenileyin.

en: You are presently <strong>not connected</strong> to an UpdraftPlus.Com account.
tr: Şu an UpdraftPlus.Com hesabınıza <strong>bağlı değilsiniz</strong>.

en: Errors occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com:
tr: UpdraftPlus.Com'a bağlanmaya çalışırken hatalar oluştu:

en: Please wait whilst we make the claim...
tr: Biz talepte bulunurken lütfen bekleyin...

en: Claim not granted - your account login details were wrong
tr: Talep kabul edilmedi - hesap giriş bilgileriniz yanlış

en: Your web server's version of PHP is too old (
tr: Web sunucunuzdaki PHP versiyonu çok eski (

en: Connect with your UpdraftPlus.Com account
tr: UpdraftPlus.com hesabınızla bağlanın

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
tr: Hala bir hesabın yok mu? Hemen bir tane al! (beleş beleş)

en: Forgotten your details?
tr: Bilgilerini mi unuttun?

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account, to enable you to list your purchased add-ons.
tr: Satın aldığınız eklentileri listelemeyi etkinleştirmek için, henüz UpdraftPlus.com hesabınıza bağlanmadınız.

en: Go here to connect.
tr: Bağlanmak için buraya gidin.

en: UpdraftPlus is not yet activated.
tr: UpdraftPlus henüz aktif edilmedi.

en: Go here to activate it.
tr: Aktif etmek için tıkla.

en: UpdraftPlus is not yet installed.
tr: UpdraftPlus henüz yüklenmedi.

en: Go here to begin installing it.
tr: Yüklemeye başlamak için buraya gidin.

en: You do seem to have the obsolete Updraft plugin installed - perhaps you got them confused?
tr: Kullanımdan kalkmış bir Updraft eklentisi yüklemiş gözüküyorsunuz - belki karıştırmış olabilir misiniz?

en: Your web-server does not have the %s module installed.
tr: Sunucunuzda %s modülü yüklü değil.

en: Without it, encryption will be a lot slower.
tr: Bu olmadan kriptolanma çok daha yavaş olur.

en: Drop backup files here
tr: Dosyaları buraya sürükle

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
tr: <strong>(Giriş yapmış gözüküyorsunuz,</strong> ancak bir problem yaşadıysanız tekrar giriş yaparak erişiminizi tazeleyebilirsiniz).

en: Want more features or paid, guaranteed support? Check out UpdraftPlus.Com
tr: Daha fazla özellik veya ücretli, garantili destek mi istiyorsunuz? UpdraftPlus.Com'u ziyaret edin.

en: Check out WordShell
tr: WordShell'e göz atın

en: manage WordPress from the command line - huge time-saver
tr: Wordpress'i komut satırından yönet - büyük zaman-tasarrufu sağlar

en: The restore operation has begun. Do not press stop or close your browser until it reports itself as having finished.
tr: Geri yükleme işlemi başladı. İşlemin bitişi belirtilene kadar işlemi durdurmayın ve tarayıcıyı kapatmayın.

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
tr: Web sunucusu bir hata kodu döndürdü (tekray deneyin, ya da web sunucu loglarını kontrol edin)

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
tr: Eğer hem veritabanını hem de dosyaları hariç tutarsanız, her şeyi hariç tutmuş ollursunuz.

en: Site home:
tr: Site Anasayfa:

en: Remote Storage Options
tr: Uzak Depolama Seçenekleri

en: Remember this choice for next time (you will still have the chance to change it)
tr: Bu seçimi bir daha ki sefer hatırla (tekrar değiştirme şansınız olacak)

en: (logs can be found in the UpdraftPlus settings page as normal)...
tr: (loglar UpdraftPlus ayarlar sayfasında normal şekilde bulunabilir)...

en: Upload failed
tr: Yükleme başarısız

en: You can send a backup to more than one destination with an add-on.
tr: Bir yedeği bir eklentiyle birden fazla konuma gönderebilirsiniz.

en: Note: the progress bar below is based on stages, NOT time. Do not stop the backup simply because it seems to have remained in the same place for a while - that is normal.
tr: Not: aşağıdaki ilerleme çubuğu aşama tabanlıdır, zaman tabanlı DEĞİLDİR. Yedeklemeyi aynı aşamada bir süre kaldığı için durdurmayın - bu normaldir.

en: (%s%%, file %s of %s)
tr: (%s%%,  dosya %s  / %s)

en: Failed: We were able to log in and move to the indicated directory, but failed to successfully create a file in that location.
tr: Başarısız: Giriş yaptık ve ilgili klasöre ulaştık, fakat bu konumda başarıyla bir dosya yaratamadık.

en: Failed: We were able to log in, but failed to successfully create a file in that location.
tr: Başarısız: Giriş yaptık, fakat bu konumda başarıyla bir dosya yaratamadık.

en: Read more about how this works...
tr: Bunun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla oku...

en: Use SCP instead of SFTP
tr: SFTP yerine SCP kullanın

en: SCP/SFTP host setting
tr: SCP/SFTP host ayarı

en: SCP/SFTP user setting
tr: SCP/SFTP kullanıcı ayarı

en: Backup is of: %s.
tr: Yedek kaynağı: %s.

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
tr: Email ile yedeği gönderme denemesi başarısız oldu (muhtemelen yedek bu metod için fazla büyük)

en: %s settings test result:
tr: %s ayarları test sonucu:

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
tr: Umduğunuzdan fazla yedek görüyorsanız, bu belkide eski yedek setlerinin yeni yedekler tamamlanmadan silinmesinden olabilir.

en: (Not finished)
tr: (Tamamlanmadı)

en: This is where UpdraftPlus will write the zip files it creates initially.  This directory must be writable by your web server. It is relative to your content directory (which by default is called wp-content).
tr: Burası UpdraftPlus'ın başlangıçta zip dosyalarını oluşturacağı yerdir. Bu klasör web sunucunuz tarafından yazılabilir olmalıdır. İçerik klasörünüzün altında olmalıdır (varsayılan olarak wp-content klasörünün altıdır)

en: <b>Do not</b> place it inside your uploads or plugins directory, as that will cause recursion (backups of backups of backups of...).
tr: <b>Sakın</b> uploads ya da plugins klasörünün altı olarak belirlemeyin, yoksa kendini yenileme sorunu olacaktır. (yedeğin yedeğinin yedeği...)

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
tr: Hatalar yüzünden belirlenmiş tekrar deneme zamanını bekliyor

en: Backup finished
tr: Yedekleme tamamlandı

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: next resumption: %d (after %ss)
tr: yeniden başlama: %d (%ss sonra)

en: last activity: %ss ago
tr: son etkinlig: %ss önce

en: Job ID: %s
tr: İş ID: %s

en: table: %s
tr: tablo: %s

en: Created database backup
tr: Veritabanı yedeği oluşturuldu

en: Encrypting database
tr: Veritabanı şifreleniyor

en: Encrypted database
tr: Veritabanı şifrelendi

en: Uploading files to remote storage
tr: Dosyalar uzak depolama birimine yükleniyor

en: Pruning old backup sets
tr: Eski yedek setleri siliniyor

en: Creating file backup zips
tr: Yedek zip dosyaları oluşturuluyor

en: Created file backup zips
tr: Yedek zip dosyaları oluşturuldu

en: Creating database backup
tr: Veritabanı yedeği oluşturuluyor

en: Backup begun
tr: Yedekleme başladı

en: Backups in progress:
tr: Yedeklemeler sürüyor:

en: The scheduler is disabled in your WordPress install, via the DISABLE_WP_CRON setting. No backups can run (even &quot;Backup Now&quot;) unless either you have set up a facility to call the scheduler manually, or until it is enabled.
tr: WordPress yüklemenizin planlayıcısı, DISABLE_WP_CRON ayarı ile pasifleştirilmiş. Planlayıcıyı manuel olarak çalıştıran bir aracınız yoksa veya bu ayar aktifleştirilmezse yedeklemeler çalışmayacaktır (&quot;Şimdi Yedekle&quot; bile).

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
tr: UpdraftPlus içerik klasörünüzde %s oluşturmak zorundaydı, ancak başarısız oldu - lütfen dosya izinlerinizi kontrol edin ve erişime izin verin (%s)

en: folder
tr: klasör

en: file
tr: dosya

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
tr: Yedekleme henüz bitmedi; yeniden başlama zamanlandı

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
tr: Web sayfanız seyrek ziyaret ediliyor ve UpdraftPlus umduğu kaynaklara ulaşamıyor; lütfen bu sayfayı okuyun:

en: The %s authentication could not go ahead, because something else on your site is breaking it. Try disabling your other plugins and switching to a default theme. (Specifically, you are looking for the component that sends output (most likely PHP warnings/errors) before the page begins. Turning off any debugging settings may also help).
tr: %s girişi devam edemiyor, çünkü sitenizdeki başka bir şey buna engel oluyor. Diğer eklentilerinizi etkisizleştirmeyi ve varsayılan bir temaya dönmeyi deneyin. (Özellikle, sayfa başlamadan çıktı gönderen (büyük ihtimalle PHP uyarıları/hataları) gönderen bir bileşen arıyorsunuz. Hata ayıklama ayarlarını kapatmak da faydalı olabilir).

en: Your PHP memory limit (set by your web hosting company) is very low. UpdraftPlus attempted to raise it but was unsuccessful. This plugin may struggle with a memory limit of less than 64 Mb  - especially if you have very large files uploaded (though on the other hand, many sites will be successful with a 32Mb limit - your experience may vary).
tr: PHP bellek limitiniz (hosting firmanız tarafından ayarlanan) çok düşük. UpdraftPlus bunu yükseltmeye çalıştı ama başarısız oldu. Bu eklenti 64 Mb ve daha küçük bir bellek limitiyle sıkıntı yaşayabilir - özellikle çok büyük dosyalar yüklemişseniz (ancak, bazı siteler 32Mb ile bile başarılı olabilir - deneyimleriniz değişiklik gösterebilir).

en: UpdraftPlus Automatic Backups
tr: UpdraftPlus Otomatik Yedeklemeler

en: Do not abort after pressing Proceed below - wait for the backup to complete.
tr: Aşağıda Devam a tıkladıktan sonra iptal etmeyin - yedeğin bitmesini bekleyin.

en: Proceed with update
tr: Güncellemeye devam et

en: Starting automatic backup...
tr: Otomatik yedekleme başlıyor...

en: plugins
tr: eklentiler

en: themes
tr: temalar

en: You do not have sufficient permissions to update this site.
tr: Bu siteyi güncellemek için yeterli izinlere sahip değilsiniz.

en: Creating database backup with UpdraftPlus...
tr: UpdraftPlus ile veritabanı yedeği oluşturuluyor...

en: Automatic Backup
tr: Otomatik Yedekleme

en: Creating backup with UpdraftPlus...
tr: UpdraftPlus ile yedek oluşturuluyor...

en: Errors have occurred:
tr: Hata oluştu:

en: Automatically backup (where relevant) plugins, themes and the WordPress database with UpdraftPlus before updating
tr: Güncelleme yapmadan önce (ilgili) yedekleri, temaları ve WordPress veritabanını otomatik olarak yedekle

en: Creating %s and database backup with UpdraftPlus...
tr: UpdraftPlus ile %s ve veritabanı yedeği oluşturuyor...

en: Unable to read zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
tr: Zip dosyası (%s) okunamadı - bütünlüğünü kontrol etmek için ön-tarama yapılamadı.

en: Unable to open zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
tr: Zip dosyası (%s) açılamadı - bütünlük kontrolu için öntarama yapılamadı.

en: This does not look like a valid WordPress core backup - the file %s was missing.
tr: Bu geçerli bir Wordpress çekirdek yedeğine benzemiyor - %s dosyası eksik.

en: If you are not sure then you should stop; otherwise you may destroy this WordPress installation.
tr: Eğer ne yaptığınızdan emin değilseniz durmalısınız; aksi taktirde WordPress yüklemenizi yok edebilirsiniz.

en: Support
tr: Destek

en: More plugins
tr: Daha fazla eklenti

en: You are importing from a newer version of WordPress (%s) into an older one (%s). There are no guarantees that WordPress can handle this.
tr: Yeni bir WordPress versiyonunu (%s) eski versiyonuna (%s) içeri aktarıyorsunuz. WordPress'in bunu kaldıracağının hiç bir garantisi yok.

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
tr: Bu veritabanında ana Wordpress tabloları eksik: %s

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
tr: UpdraftPlus veritabanı yedeğini tararken veritabanı önekini bulamadı.

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
tr: Veritabanı geçerli bir WordPress veritabanı olmak için çok küçük (Boyut: %s Kb).

en: UpdraftPlus Premium can  <strong>automatically</strong> take a backup of your plugins or themes and database before you update.
tr: UpdraftPlus Premium  siz güncelleme yapmadan önce <strong>otomatik olarak</strong> eklentilerinizin veya temalarınızın ve veritabanınızın yedeğini alabilir.

en: Be safe every time, without needing to remember - follow this link to learn more.
tr: Hatırlamak zorunda kalmadan, her daim güvende olun - daha fazla öğrenmek için bu linki tıklayın.

en: Update Plugin
tr: Eklentiyi Güncelle

en: Update Theme
tr: Temayı Güncelle

en: Dismiss (for %s weeks)
tr: Geç (%s hafta için)

en: Be safe with an automatic backup
tr: Otomatik yedekleme ile güvende kalın

en: Uploads path (%s) does not exist - resetting (%s)
tr: Yükleme konumu (%s) bulunmuyor - sıfırlanıyor (%s)

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
tr: Sayfanın yüklenmesi sona ermesine rağmen bu yazıyı hala okuyabiliyorsanız, sitede JavaScript veya jQuery ile ilgili bir problem var demektir.

en: Follow this link to attempt decryption and download the database file to your computer.
tr: Şifrenin çözülmesi ve veritabanı dosyasının bilgisayarınıza indirilmesi için bu linki takip edin.

en: This decryption key will be attempted:
tr: Şifre çözmek için kullanılacak anahtar:

en: Unknown server response:
tr: Bilinmeyen sunucu yanıtı:

en: Unknown server response status:
tr: Bilinmeyen sunucu yanıt durumu:

en: The file was uploaded.
tr: Dosya upload edildi.

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
tr: (UpdraftPlus tarafından yaratılmış bir zip dosyası upload ettiğinizden emin olun)

en: Upload error:
tr: Upload hatası:

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus encrypted database archive (such files are .gz.crypt files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz).
tr: Dosya UpdraftPlus şifreli veritabanı arşivi gibi görünmüyor (bu tür dosyalar .gz.crypt uzantılı olurlar ve dosya isimleri backup_(zaman)_(site adı)_(kod)_db.crypt.gz) şablonunda olur)

en: Upload error
tr: Upload hatası

en: Delete from your web server
tr: Web sunucunuzdan silin

en: Download to your computer
tr: Bilgisayarınıza indirin

en: and then, if you wish,
tr: ve sonra, eğer isterseniz,

en: Examples of S3-compatible storage providers:
tr: Örnek S3-uyumlu depo sağlayıcılar:

en: Will not delete any archives after unpacking them, because there was no cloud storage for this backup
tr: Bu yedek için bulut depolama olmadığından dolayı arşivler açıldıktan sonra silinmeyecek.

en: (%d archive(s) in set).
tr: (Küme içerisinde %d arşiv).

en: You appear to be missing one or more archives from this multi-archive set.
tr: Bu çoklu arşiv kümesinden bir veya birkaç arşiv eksik gibi görünüyor.

en: Split archives every:
tr: Arşiv parçalama boyutu:

en: Error: the server sent an empty response.
tr: Hata: Sunucu boş yanıt gönderdi.

en: Warnings:
tr: Uyarılar:

en: Error: the server sent us a response (JSON) which we did not understand.
tr: Hata: Sunucu bize anlayamadığımız bir yanıt (JSON) gönderdi.

en: This looks like a file created by UpdraftPlus, but this install does not know about this type of object: %s. Perhaps you need to install an add-on?
tr: Bu dosya UpdraftPlus tarafından yaratılmış gibi görünüyor, ama şu tipte bir nesne tanımlanamadı: %s. Belki de bir eklenti (add-on) yüklemeniz gerekiyor?

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore again to proceed.
tr: Yedek arşiv dosyaları başarılı bir şekilde işlendi. Devam etmek için yeniden "Geri Yükle"ye basın.

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings. If all is well, then now press Restore again to proceed. Otherwise, cancel and correct any problems first.
tr: Yedek arşiv dosyaları işlendi, ama bazı uyarılar alındı. Herşey yolundaysa, devam etmek için şimdi yeniden "Geri Yükle"ye basın. Aksi takdirde iptal edin ve oluşan problemleri düzeltin.

en: The backup archive files have been processed, but with some errors. You will need to cancel and correct any problems before retrying.
tr: Yedek arşiv dosyaları işlendi, ama bazı hatalar alındı. Yeniden denemeden önce iptal edip hataları düzeltmeniz gerekiyor.

en: The backup archive for this file could not be found. The remote storage method in use (%s) does not allow us to retrieve files. To perform any restoration using UpdraftPlus, you will need to obtain a copy of this file and place it inside UpdraftPlus's working folder
tr: Bu dosya için yedek arşivi bulunamadı. Kullanılan uzak depo metodu (%s) dosyaları almamıza izin vermiyor. UpdraftPlus kullanarak geri yükleme yapmak için, bu dosyanın bir kopyasını alıp UpdraftPlus'ın çalışma klasörüne koymanız gerekiyor.

en: No such backup set exists
tr: Böyle bir yedek mevcut değil

en: File not found (you need to upload it): %s
tr: Dosya bulunamadı (upload etmeniz gerekiyor): %s

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
tr: Dosya bulundu, ama boyutu sıfır (yeniden upload etmeniz gerekiyor): %s

en: File (%s) was found, but has a different size (%s) from what was expected (%s) - it may be corrupt.
tr: Dosya (%s) bulundu, ama beklenenden (%s) farklı bir boyutu (%s) var - zarar görmüş olabilir.

en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
tr: Bu çoklu-arşiv yedek kümesinde şu arşivler eksik: %s

en: Failed to move directory (check your file permissions and disk quota): %s
tr: Dizin taşıma başarısız (Dosya izinlerinizi ve disk durumunuzu kontrol edin): %s

en: Failed to move file (check your file permissions and disk quota): %s
tr: Dosya taşıma başarısız (Dosya izinlerinizi ve disk durumunuzu kontrol edin): %s

en: Moving unpacked backup into place...
tr: Açılmış yedek yerine taşınıyor...

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
tr: Zip dosyası (%s) açılamadı - %s

en: WordPress root directory server path: %s
tr: WordPress ana dizin sunucu yolu: %s

en: ... and many more!
tr: ... ve daha fazlası!

en: %s end-point
tr: %s bitiş noktası

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
tr: Dosya lokalde mevcut değil - uzak depodan alınması gerekiyor

en: S3 (Compatible)
tr: S3 (Uyumlu)

en: Final checks
tr: Son kontroller

en: Looking for %s archive: file name: %s
tr: %s arşivi aranıyor: dosya adı: %s

en: Check this to delete any superfluous backup files from your server after the backup run finishes (i.e. if you uncheck, then any files despatched remotely will also remain locally, and any files being kept locally will not be subject to the retention limits).
tr: Yedekleme sonrası gerek olmayan yedekleme dosyalarını sunucunuzdan silmek için burayı işaretleyin (işaretlemezseniz, uzağa gönderilen dosyalar lokalde de kalacaklar ve lokalde kalan bu dosyalar koruma limitlerine tabii olmayacaklar)

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
tr: Şifre çözme amaçlı upload etmek için şifreli veritabanı dosyalarınızı (db.gx.crypt uzantılı dosyalar) buraya bırakın

en: Your wp-content directory server path: %s
tr: Sizin wp-content dizini sunucu yolunuz: %s

en: Raw backup history
tr: Ham yedek tarihçesi

en: Show raw backup and file list
tr: Ham yedek ve dosya listesini göster

en: Processing files - please wait...
tr: Dosyalar işleniyor - lütfen bekleyin...

en: Your WordPress installation has a problem with outputting extra whitespace. This can corrupt backups that you download from here.
tr: Şu anki WordPress sisteminizin ekstra boşluklarla ilgili bir problemi var. Bu durum buradan indireceğiniz yedeklere zarar verebilir.

en: Please consult this FAQ for help on what to do about it.
tr: Ne yapılması gerektiği hakkında lütfen bu SSS'a bir göz atın.

en: Failed to open database file.
tr: Veritabanı dosyası açılamadı.

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem.
tr: Şifresi çözülmüş veritabanını dosya-sistemine yazma işlemi başarısız.

en: Known backups (raw)
tr: Bilinen yedekler (ham)

en: Using directory from backup: %s
tr: Yedekten kullanılan dizin: %s

en: Files found:
tr: Bulunan dosyalar:

en: Unable to enumerate files in that directory.
tr: Bu dizindeki dosyalar numaralandırılamıyor.

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
tr: İstenen tablo motoru (%s) mevcut değil - MyISAM'a geçiliyor

en: Restoring table (%s)
tr: Tablo geri yükleniyor (%s)

en: This looks like a migration (the backup is from a site with a different address/URL), but you did not check the option to search-and-replace the database. That is usually a mistake.
tr: Bu bir taşıma gibi gözüküyor (Yedek, farklı adrese/URL'e sahip bir siteden), ama veritabanında arama-ve-değiştirme seçeneğini işaretlemediniz. Bu genelde bir hatadır.

en: file is size:
tr: dosya boyutu:

en: Go here for more information.
tr: Daha fazla bilgi için buraya gidin.

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
tr: Bazı dosyalar hala indiriliyor veya işleniyor - lütfen bekleyin.

en: This backup set is from a different site - this is not a restoration, but a migration. You need the Migrator add-on in order to make this work.
tr: Bu yedek kümesi başka bir sitedendir - bu bir geri yükleme değil, bir geçiştir. Bunun için Migrator eklentisine ihtiyacınız var.

en: %s login failure
tr: %s oturum açma başarısız

en: %s upload failed
tr: %s upload başarısız

en: Enter in format HH:MM (e.g. 14:22).
tr: SS:DD formatında giriş yapın (örn. 14:22)

en: The time zone used is that from your WordPress settings, in Settings -> General.
tr: Kullanılan saat dilimi WordPress ayarlarınızdan (Ayarlar -> Genel) gelmektedir.

en: Dropbox error: %s (see log file for more)
tr: Dropbox hatası: %s (daha fazlası için log'a göz atın)

en: You do not appear to be authenticated with %s (whilst deleting)
tr: %s ilk kimlik doğrulama yapmamış görünüyorsunuz (silme esnasında)

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
tr: Silme esnasında %s için giriş yapılamadı (detay için log dosyasına bakın)

en: You do not appear to be authenticated with %s
tr: %s ilk kimlik doğrulama yapmamış görünüyorsunuz

en: Error - no such file exists at %s
tr: Hata - Burada (%s) böyle bir dosya mevcut değil

en: Error - failed to download the file from %s
tr: Hata - Buradan (%s) dosya indirme işlemi başarısız

en: %s error - failed to upload file
tr: %s hata - Dosya upload işlemi başarısız

en: %s Error
tr: %s Hata

en: %s authentication failed
tr: %s kimlik denetimi başarısız

en: %s error - failed to re-assemble chunks
tr: %s hata: Yığınları yeniden birleştirme işlemi başarısız

en: Error: %s
tr: Hata: %s

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
tr: Belirtilen yedek dizini mevcut, ama yazılabilir <b>değil</b>.

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
tr: Belirtilen yedek dizini mevcut <b>değil</b>.

en: Warning: %s
tr: Uyarı: %s

en: Last backup job run:
tr: En son çalıştırılan yedekleme işi:

en: %s: unreadable file - could not be backed up
tr: %s: okunamayan dosya - yedeklenemedi

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
tr: Çok büyük boyutlu bir dosya ile karşılaşıldı: %s (boyut: %s Mb)

en: Table %s has very many rows (%s) - we hope your web hosting company gives you enough resources to dump out that table in the backup
tr: %s tablosunda çok fazla satır (%s) bulunuyor - umarız web sunucu şirketiniz size bu tabloyu yedeğe alabilecek kadar kaynak veriyordur.

en: An error occurred whilst closing the final database file
tr: En son veritabanı dosyasını kapatırken bir hata oluştu.

en: Warnings encountered:
tr: Karşılaşılan uyarılar:

en: The backup apparently succeeded (with warnings) and is now complete
tr: Yedekleme başarılı oldu (uyarılarla) ve tamamlandı.

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
tr: Boş disk alanınız çok düşük - sadece %s Mb kalmış.

en: Migrated site (from UpdraftPlus)
tr: Taşınmış site (UpdraftPlus'tan)

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
tr: <strong>HATA</strong>: Site URL'si alınmış.

en: New site:
tr: Yeni site:

en: Information needed to continue:
tr: Devam etmek için bilgi gerekiyor:

en: Enter details for where this new site is to live within your multisite install:
tr: Çoklu-site yükleme işleminde bu yeni sitenin yeri ile ilgili detayları girin:

en: Processed plugin:
tr: İşlenen eklenti:

en: Network activating theme:
tr: Ağ etkinleştiren tema:

en: Some servers advertise encrypted FTP as available, but then time-out (after a long time) when you attempt to use it. If you find this happenning, then go into the "Expert Options" (below) and turn off SSL there.
tr: Bazı sunucular şifreli FTP özelliğine sahip olduklarını söylüyorlar, ama siz kullanmaya çalıştığınızda (uzun bir süre sonra) time-out hatası veriyorlar. Eğer sizin de başınıza bu geldiyse aşağıdan "Gelişmiş Ayarlar" (Expert Options) bölümüne gidip SSL özelliğini kapayın.

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter directory:
tr: Dosya yetkilerinizi kontrol edin: Dizin yaratılamadı:

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
tr: Web sunucunuzun PHP kurulumu gerekli bir modülü (%s) içermiyor. Lütfen web sunucu sağlayıcınıza danışın ve bu modülü aktif hale getirmelerini isteyin.

en: Please check your access credentials.
tr: Lütfen giriş kimlik bilgilerinizi kontrol edin.

en: The error reported by %s was:
tr: %s tarafından bildirilen hata şu şekildeydi:

en: Please supply the requested information, and then continue.
tr: Lütfen talep edilen bilgiyi sağlayın ve devam edin.

en: Cannot drop tables, so deleting instead (%s)
tr: Tablolar drop edilemiyor, bunun yerine silinecekler (%s)

en: Site information:
tr: Site bilgisi:

en: Cannot create new tables, so skipping this command (%s)
tr: Yeni tablo yaratılamadı, bu komut (%s) atlanıyor

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Your database user does not have permission to create tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as a) you are restoring from a WordPress version with the same database structure, and b) Your imported database does not contain any tables which are not already present on the importing site.
tr: Veritabanı kullanıcınızın tablo yaratma yetkisi yok. Basitçe tabloları boşaltarak geriyükleme işlemini deneyeceğiz, aşağıdaki durumlarda bu yöntem işe yarar: a) Aynı veritabanı yapısına sahip bir WordPress versiyonundan geriyükleme yapılıyorsa b) İçeri aktardığınız veritabanı şu anki sitede olmayan bir tablo içermiyorsa

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
tr: WordPress çoklu-sitesi üzerinde çalışıyorsunuz - ama yedeğiniz çoklu-siteden alınmış değil.

en: Skipping restoration of WordPress core when importing a single site into a multisite installation. If you had anything necessary in your WordPress directory then you will need to re-add it manually from the zip file.
tr: Tekli siteyi çoklu-site kurulumunun içine aktarırken WordPress çekirdeğinin geriyüklenmesi atlanıyor. Eğer WordPress dizininizde önemli/gerekli şeyler varsa bunları zip dosyasından sizin yeniden eklemeniz gerekecek.

en: Your web server's PHP installation does not included a <strong>required</strong> (for %s) module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
tr: Web sunucunuzun PHP kurulumu <strong>gerekli</strong> (%s için) bir modülü (%s) içermiyor. Lütfen servis sağlayıcınıza ulaşın ve bu modülü aktive etmelerini sağlayın.

en: Close
tr: Kapat

en: Unexpected response:
tr: Beklenmeyen yanıt:

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
tr: Birden fazla adrese göndermek için, her bir adresi virgülle ayırın.

en: PHP information
tr: PHP bilgisi

en: show PHP information (phpinfo)
tr: PHP bilgisini göster (phpinfo)

en: zip executable found:
tr: Çalıştırılabilir zip bulundu:

en: Migrate Site
tr: Siteyi Taşı

en: <a href="%s">Read this article to see step-by-step how it's done.</a>
tr: <a href="%s">Adım adım nasıl yapılacağını görmek için bu makaleyi okuyun.</a>

en: Do you want to migrate or clone/duplicate a site?
tr: Siteyi taşımak mı yoksa klonlamak/kopyalamak mı istiyorsunuz?

en: Then, try out our "Migrator" add-on. After using it once, you'll have saved the purchase price compared to the time needed to copy a site by hand.
tr: O zaman, "Migrator" eklentimizi deneyin. Bir kere kullandıktan sonra, siteyi manuel kopyalamak için harcayacağınız zamandan tasarruf etmiş olacaksınız.

en: Get it here.
tr: Buradan ulaşın.

en: Deleting... please allow time for the communications with the remote storage to complete.
tr: Siliniyor... lütfen uzak depo ile iletişimin tamamlanmasının biraz zaman alacağını unutmayın.

en: Also delete from remote storage
tr: Uzak depodan da sil

en: Latest UpdraftPlus.com news:
tr: UpdraftPlus.com'dan son haberler:

en: Clone/Migrate
tr: Klonla/Taşı

en: News
tr: Haberler

en: Local archives deleted: %d
tr: Silinen lokal arşivler: %d

en: Remote archives deleted: %d
tr: Silinen uzak arşivler: %d

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
tr: %s - Bu birim yedeklenemedi; ilgili dizin mevcut değil (%s)

en: Backup set not found
tr: Yedek kümesi bulunamadı

en: Subscribe to the UpdraftPlus blog to get up-to-date news and offers
tr: Güncel haberlere ve tekliflere ulaşmak için UpdraftPlus blog'una üye olun

en: Blog link
tr: Blog linki

en: RSS link
tr: RSS linki

en: Testing %s Settings...
tr: %s Ayarları Test Ediliyor...

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
tr: Veya, mesela FTP kullanarak, UpdraftPlus dizininize (normalde wp-content/updraft) bunları manuel olarak koyabilir, sonrasında yukarıdaki "yeniden tara" linkini kullanabilirsiniz.

en: Notice
tr: Duyuru

en: UpdraftPlus's debug mode is on. You may see debugging notices on this page not just from UpdraftPlus, but from any other plugin installed. Please try to make sure that the notice you are seeing is from UpdraftPlus before you raise a support request.
tr: UpdraftPlus'ın hata ayıklama (debug) modu açıktır. Sadece UpdraftPlus'tan değil, diğer eklentilerden de gelebilecek hata ayıklama notlarını/uyarılarını bu sayfada görebilirsiniz. Destek birimimize ulaşmadan önce, alınan uyarının UpdraftPlus tarafından verildğinden emin olun.

en: Errors encountered:
tr: Karşılaşılan hatalar:

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
tr: Yeniden taranıyor (dahili yedek alanına manuel olarak upload etmiş olduğunuz yedekler aranıyor)...

en: Begun looking for this entity
tr: Bu öge aramaya başlandı

en: SQL update commands run:
tr: Çalıştırılan SQL güncelleme komutları:

en: Errors:
tr: Hatalar:

en: Time taken (seconds):
tr: Süre (saniye):

en: rows: %d
tr: satırlar: %d

en: "%s" has no primary key, manual change needed on row %s.
tr: "%s" tablosunda birincil anahtar mevcut değil, %s satırında manuel değişiklik gerekiyor.

en: Store at
tr: Depolama yeri

en: Nothing to do: the site URL is already: %s
tr: Yapacak bir şey yok: Site URL'si zaten: %s

en: Warning: the database's site URL (%s) is different to what we expected (%s)
tr: Uyarı: veritabanının site URL'si (%s) beklenenden (%s) farklı

en: Database search and replace: replace %s in backup dump with %s
tr: Veritabanı arama ve değiştirme: yedek içerisindeki aranan: %s - yerine gelecek olan: %s

en: Could not get list of tables
tr: Tablo listesi alınamadı

en: Tables examined:
tr: Kontrol edilen tablolar:

en: Rows examined:
tr: İncelenen satırlar:

en: Changes made:
tr: Yapılan değişiklikler:

en: %s Error: Failed to download
tr: %s Hata: İndirme işlemi başarısız

en: Password
tr: Parola

en: Directory path
tr: Dizin adresi

en: Where to change directory to after logging in - often this is relative to your home directory.
tr: Oturum açtıktan sonra gidilecek dizin - genelde ana dizininize görecelidir

en: host name
tr: host adı

en: username
tr: kullanıcı adı

en: password
tr: parola

en: Failure: Port must be an integer.
tr: Başarısız: Port bir tamsayı olmalı

en: starting from next time it is
tr: Gelecek seferden başlayarak

en: Multisite Install
tr: Çoklu-site Yüklemesi

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
tr: Bu sayfaya girmek için yeterli yetkiye sahip değilsiniz.

en: You do not have permission to access this page.
tr: Bu sayfaya girmek için yetkiniz yok.

en: Must-use plugins
tr: En popüler eklentiler

en: Blog uploads
tr: Blog upload'ları

en: All references to the site location in the database will be replaced with your current site URL, which is: %s
tr: Veritabanında site adresine verilen tüm referanslar şu anki site URL'si (%s) ile değiştirilecek

en: Search and replace site location in the database (migrate)
tr: Veritabanında site adresini ara ve değiştir

en: (learn more)
tr: (daha fazla öğren)

en: Failed: the %s operation was not able to start.
tr: Başarısız: %s işlemi başlatılamadı.

en: Failed: we did not understand the result returned by the %s operation.
tr: Başarısız: %s işleminden dönen sonuç anlaşılamadı.

en: Database: search and replace site URL
tr: Veritabanı: Site URL'sini ara ve değiştir

en: This option was not selected.
tr: Bu seçenek seçilmedi.

en: Error: unexpected empty parameter (%s, %s)
tr: Hata: Beklenmeyen boş parametre (%s, %s)

en: The above files comprise everything in a WordPress installation.
tr: Yukarıdaki dosyalar bir WordPress yüklemesindeki herşeyi içeriyor.

en: WordPress core (including any additions to your WordPress root directory)
tr: WordPress çekirdeği (eğer varsa WordPress ana dizininize yapılan eklemelerle birlikte)

en: More Files
tr: Daha Fazla Dosya

en: Enter the directory:
tr: Dizini girin:

en: If you are not sure what this option is for, then you will not want it, and should turn it off.
tr: Bu seçeneğin ne olduğundan emin değilseniz, bu seçeneği kapatmalısınız.

en: If using it, enter an absolute path (it is not relative to your WordPress install).
tr: Eğer kullanıyorsanız, mutlak bir yol (absolute path) girin (WordPress kurulumunuza göreceli değildir).

en: Be careful what you enter - if you enter / then it really will try to create a zip containing your entire webserver.
tr: Ne girdiğinize çok dikkat edin - eğer / girerseniz gerçekten de tüm sunucunuzun içeriğinden oluşan zip dosyası yaratılmaya çalışılır.

en: No backup of %s directories: there was nothing found to back up
tr: %s dizinlerinin yedeği alınamadı: Yedeği alınacak bir şey bulunamadı

en: Encrypted FTP is available, and will be automatically tried first (before falling back to non-encrypted if it is not successful), unless you disable it using the expert options. The 'Test FTP Login' button will tell you what type of connection is in use.
tr: Şifreli FTP mevcuttur ve gelişmiş seçeneklerden iptal etmediğiniz sürece otomatik olarak ilk denenecektir (başarısız olursa şifresiz olarak denenecektir). "FTP Oturumunu Test Et" butonu size şu an ne tür bir bağlantının kullanıldığını söyleyecektir.

en: Explicit encryption is used by default. To force implicit encryption (port 990), add :990 to your FTP server below.
tr: Varsayılan olarak açık şifreleme kullanılmaktadır. Örtülü şifrelemeyi (port 990) kullanmak için, aşağıdaki FTP sunucunuza :990 eklemesini yapın.

en: No %s found
tr: %s bulunamadı

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter:
tr: Dosya yetkilerinizi kontrol edin: Başarılı bir şekilde yaratılamadı:

en: Needs to already exist
tr: Hali hazırda bulunuyor olmalı

en: Failure: No server details were given.
tr: Başarısız: Sunucu detay bilgileri verilmedi.

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
tr: Başarısız: Bu bilgilerle oturum açılamadı.

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
tr: Başarılı: Başarılı bir şekilde oturumu açtık ve verilen dizinde dosya yaratabildiğimizi gördük (oturum türü:

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
tr: Başarısız: Başarılı bir şekilde oturum açtık, ama verilen dizinde dosya yaratmayı başaramadık.

en: No %s settings were found
tr: %s ayarları bulunamadı

en: Chunk %s: A %s error occurred
tr: Yığın %s: %s hatası oluştu

en: Error opening remote file: Failed to download
tr: Uzak dosyayı açarken hata: İndirme işlemi başarısız

en: Local write failed: Failed to download
tr: Lokalde yazma işlemi başarısız: İndirme işlemi başarısız

en: Enter a complete URL, beginning with webdav:// or webdavs:// and including path, username, password and port as required - e.g.%s
tr: URL'yi tam olarak girin, webdav:// veya webdavs:// ile başlamalı, yol, kullanıcı adı, parola ve gerektiğinde port içermeli - örnek: %s

en: Failed
tr: Başarısız

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
tr: Başarısız: Bu dizine bir dosya yerleştirmeyi başaramadık - lütfen kimlik bilgilerinizi kontrol edin

en: WordPress Core
tr: WordPress Çekirdeği

en: Over-write wp-config.php
tr: wp-config.php dosyasının üzerine yaz

en: you have authenticated your %s account
tr: %s hesabınızla kimlik doğruladınız

en: though part of the returned information was not as expected - your mileage may vary
tr: Geriye dönen bilgilerden bazıları beklendiği gibi değildi - kullanımınız değişebilir

en: Your %s account name: %s
tr: %s hesap adınız: %s

en: Only non-encrypted FTP is supported by regular UpdraftPlus.
tr: Normal UpdraftPlus sadece şifresiz FTP'yi destekler.

en: If you want encryption (e.g. you are storing sensitive business data), then an add-on is available.
tr: Şifreleme istiyorsanız(hassas iş verisi saklayacaksanız), bunun için bir eklenti mevcut.

en: %s Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
tr: %s Hata: %s indirme işlemi başarısız. Yetkilerinizi ve kimlik bilgilerinizi kontrol edin.

en: %s Error: Failed to access bucket %s. Check your permissions and credentials.
tr: %s Hata: %s için giriş denemesi başarısız oldu. Yetkilerinizi ve kimlik bilgilerinizi kontrol edin.

en: Get your access key and secret key <a href="%s">from your %s console</a>, then pick a (globally unique - all %s users) bucket name (letters and numbers) (and optionally a path) to use for storage. This bucket will be created for you if it does not already exist.
tr: <a href="%s">%s console konsolundan</a> erişim anahtarınızı ve gizli anahtarınızı alın,  sonra depolama açın (global olarak eşşiz - tüm %s kullanıcıları) kova adı (harfler ve sayılar) (ve opsiyonal olarak bir yol) belirleyin. Bu kova önceden yoksa oluşturulacak.

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
tr: SSL sertifikasıyla ilgili hata görüyorsanız yardım için buraya bakın.

en: %s access key
tr: %s giriş anahtarı

en: %s secret key
tr: %s gizli anahtar

en: %s location
tr: %s lokasyon

en: Enter only a bucket name or a bucket and path. Examples: mybucket, mybucket/mypath
tr: Sadece bir kova adı veya bir kova ve yol girin. Örnekler: benimkovam, benimkovam/benimyolum

en: API secret
tr: API kodu

en: Failure: No bucket details were given.
tr: Başarısız: Biriktirme yeri ayrıntısı verilmemiş.

en: Region
tr: Bölge

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another %s user may already have taken your name).
tr: Başarısız: Böyle bir kovaya başarıyla erişemedik ya da oluşturamadık. Lütfen erişim için giriş bilgilerinizi kontrol edin, ve eğer bilgileriniz doğruysa farklı bir kova adı deneyin (başka bir %s kullanıcısı adınızı almış olabilirim).

en: Failure
tr: Başarısız

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
tr: Kovaya başarıyla erişim sağladık, fakat dosya yaratma denemesi başarısız oldu.

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
tr: Kovaya eriştik, ve içinde dosyalar yaratabildik.

en: The communication with %s was encrypted.
tr: %s ile iletişim şifrelendi.

en: The communication with %s was not encrypted.
tr: %s ile iletişim şifrelenmedi.

en: You do not appear to be authenticated with Dropbox
tr: Dropbox ile kimlik doğrulaması yapmamış görünüyorsunuz.

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
tr: hata: dosya şuraya upload edilemedi: %s (detaylar için log dosyasına bakın)

en: Need to use sub-folders?
tr: Alt-klasör kullanma ihtiyacı var mı?

en: Backups are saved in
tr: Yedeklerin kaydedildiği yer

en: If you back up several sites into the same Dropbox and want to organise with sub-folders, then
tr: Eğer aynı Dropbox içerisinde bir çok siteyi yedeklemek ve bu siteleri alt-klasörler vasıtası ile düzenlemek istiyorsanız,

en: there's an add-on for that.
tr: bunun için bir eklenti mevcut.

en: US or UK Cloud
tr: Amerikan veya İngiliz Bulutu

en: US (default)
tr: Amerikan (varsayılan)

en: UK
tr: İngiliz

en: Cloud Files username
tr: Bulut Dosyaları kullanıcı adı

en: Cloud Files API key
tr: Bulut Dosyaları API anahtarı

en: Cloud Files container
tr: Bulut Dosyaları konteyner

en: UpdraftPlus's %s module <strong>requires</strong> %s. Please do not file any support requests; there is no alternative.
tr: UpdraftPlus %s modülü <strong>güçlü bir</strong> %s gerektirir. Lütfen bu konuyla ilgili destek talebinde bulunmayın; başka bir alternatif yok.

en: Failure: No %s was given.
tr: Başarısız: %s verilmedi.

en: API key
tr: API anahtarı

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Failure: No container details were given.
tr: Başarısız: Konteyner detayları verilmedi.

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
tr: Bulut Dosyaları hatası: Konteynere giriş yaptık ama içerisinde dosya yaratamadık

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
tr: Konteynere giriş yaptık ama içerisinde dosya yaratamadık

en: WordPress Backup
tr: WordPress Yedeği

en: Note:
tr: Not:

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
tr: %s yükleme: çok parçalı yükleme için uploadID alımı başarısız - daha fazla detay için log dosyasına bakınız

en: %s error: file %s was shortened unexpectedly
tr: %s hata: %s dosyası beklenmedik bir şekilde kısaltıldı

en: %s chunk %s: upload failed
tr: %s parça %s: yükleme başarısız

en: %s upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
tr: %s yükleme (%s): tekrar birleştirme başarısız (daha fazla detay için log dosyasına bakınız)

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
tr: %s tekrar birleştirme hatası (%s): (daha fazlası için log dosyasına bakın)

en: %s Error: Failed to create bucket %s. Check your permissions and credentials.
tr: %s Hata: Kova oluşturma başarısız %s. İzinlerinizi ve giriş bilgilerinizi kontrol edin.

en: For longer help, including screenshots, follow this link. The description below is sufficient for more expert users.
tr: Ekran görüntülerini içeren, daha detaylı yardım için, bu linki takip edin. Aşağıdaki açıklama uzman kullanıcılar için yeterlidir.

en: Select 'Web Application' as the application type.
tr: Uygulama çeşidi olarak 'Web Application' seçin.

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
tr: Takip eden gri metni authorised redirect URI ("More Options" başlığı altında) kısmına girmelisiniz

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
tr: Eğer Google "invalid_client" mesajını gösterirse, buraya doğru bir client ID girmemişsiniz demektir.

en: Authenticate with Google
tr: Google ile yetkilendir

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and click this link to complete authentication with Google.
tr: Ayarlarınızı kaydettikten (aşağıdaki 'Değişiklikleri Kaydet' butonuna tıklayarak) <strong>sonra</strong> , buraya tekrar gelip Google ile yetkilendirmeyi tamamlamak için buraya linke tıklayın.

en: Cloud Files authentication failed
tr: Bulut dosyaları yetkilendirmesi başarısız

en: Cloud Files error - failed to create and access the container
tr: Cloud Files hatası - konteyner oluşturma ve erişim başarısız

en: %s Error: Failed to open local file
tr: %s Hata: Yerel dosya açılamadı

en: %s Error: Failed to upload
tr: %s Hatası: yüklenemedi

en: Cloud Files error - failed to upload file
tr: Bulut dosyaları hatası - dosya yükleme başarısız

en: Error opening local file: Failed to download
tr:  Yerel dosyayı açarken hata: İndirme başarısız

en: Error downloading remote file: Failed to download (
tr: Uzak dosyayı indirirken hata: İndirme başarısız (

en: Test %s Settings
tr: %s Ayarlarını Test Edin

en: Get your API key <a href="https://mycloud.rackspace.com/">from your Rackspace Cloud console</a> (read instructions <a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key">here</a>), then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
tr:  <a href="https://mycloud.rackspace.com/"> Rackspace Cloud konsolundan</a>  API anahtarınızı alın ( <a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key">Buradaki</a> talimatları okuyun), daha sonra depolama için kullanılacak konteyner adını seçin. Eğer seçtiğiniz konteyner adı yoksa oluşturulacak.

en: Also, you should read this important FAQ.
tr: Ayrıca, bu önemli SSS'i okumalısınız.

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded is %d bytes
tr: Hesap dolu: %s hesabınızda sadece %d byte kaldı, ancak yüklenecek dosya %d byte

en: Failed to upload to %s
tr: %s ye yükleme başarısız

en: Account is not authorized.
tr: Hesap yetkilendirilmemiş.

en: %s is a great choice, because UpdraftPlus supports chunked uploads - no matter how big your site is, UpdraftPlus can upload it a little at a time, and not get thwarted by timeouts.
tr: %s çok iyi bir seçim, çünkü UpdraftPlus parçalı yüklemeyi destekliyor - siteniz ne kadar büyük olursa olsun, UpdraftPlus her seferinde azar azar yükleyebilir, zamanaşımı yüzünden yarıda kalmaz.

en: will restore as:
tr: olarak geri yükle:

en: the database query being run was:
tr: çalıştırılan veri tabanı sorgusu şuydu:

en: Finished: lines processed: %d in %.2f seconds
tr: Tamamlandı: işlenen satır sayısı: %d %.2f saniyede

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
tr: Tablo öneki değişti: %s tablo alan(lar)ı uygun şekilde değiştiriliyor:

en: OK
tr: Tamam

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
tr: %s ile tekrar giriş yapmalısınız, varolan giriş bilgileriniz çalışmıyor.

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
tr: %s UpdraftPlus eklentisi yüklü değil - %s den yükleyin

en: %s support is available as an add-on
tr: %s desteği eklenti olarak uygun

en: follow this link to get it
tr: yüklemek için bu linki takip edin

en: No refresh token was received from Google. This often means that you entered your client secret wrongly, or that you have not yet re-authenticated (below) since correcting it. Re-check it, then follow the link to authenticate again. Finally, if that does not work, then use expert mode to wipe all your settings, create a new Google client ID/secret, and start again.
tr: Google'dan yenileme sinyali alınamadı. Bu genellikle Client Secret bilgisini yanlış girdiğiniz anlamına gelir, veya düzelttikten sonra  henüz (aşağıdan) tekrar giriş yapmadınız. Tekrar kontrol edin, sonra tekrar giriş yapmak için linki takip edin. Son olarak, eğer çalışmazsa, bütün ayarlarınızı sıfırlamak için uzman modunu kullanın,, yeni bir Google clientID/secret oluşturun, ve yeniden başlayın.

en: Authorization failed
tr: Giriş başarısız

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
tr: %s kota kullanımınız: %s %% dolu, %s boş

en: Success
tr: Başarılı

en: you have authenticated your %s account.
tr: %s hesabınıza giriş yaptınız.

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
tr: Google'dan henüz erişim sinyali alınmadı - Google Drive bağlantınızı yetkilendirin ve ya tekrar yenileyin.

en: wp-config.php from backup: restoring (as per user's request)
tr: Yedekten wp-config.php : geri yükleniyor (kullanıcı isteği üzerine)

en: Warning: PHP safe_mode is active on your server. Timeouts are much more likely. If these happen, then you will need to manually restore the file via phpMyAdmin or another method.
tr: Dikkat: PHP safe_mode sunucunuzda aktif. Zaman aşımı olması muhtemel. Eğer zaman aşımı olursa, dosyayı phpMyAdmin ve ya başka bir metod ile manuel olarak geri yüklemelisiniz.

en: Failed to find database file
tr: Veritabanı dosyası bulunamadı

en: Failed to open database file
tr: Veritabanı dosyası açılamadı

en: Database access: Direct MySQL access is not available, so we are falling back to wpdb (this will be considerably slower)
tr: Veritabanı erişimi: Direkt MySQL erişimi uygun değil, wpdb ye geri dönülüyor (bu önemli bir şekilde yavaş olacaktır)

en: Backup of:
tr: Yedek:

en: Old table prefix:
tr: Eski tablo öneki:

en: Archive is expected to be size:
tr: Beklenen arşiv boyutu:

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
tr: Yedek kayıtları bu dosyanın tam boyutu ile ilgili bilgi içermiyor.

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Could not find one of the files for restoration
tr: Geri yükleme için dosyalardan biri bulunamadı

en: UpdraftPlus is not able to directly restore this kind of entity. It must be restored manually.
tr: UpdraftPlus bu tip dosyaları direkt olarak geri yükleyemiyor. Manuel geri yükleme yapılmalı.

en: Backup file not available.
tr: Yedek dosyası geçerli değil

en: Copying this entity failed.
tr: Bu nesneyi kopyalama başarısız.

en: Unpacking backup...
tr: Yedek çıkartılıyor...

en: Decrypting database (can take a while)...
tr: Veritabanı çözülüyor (biraz zaman alabilir)...

en: Database successfully decrypted.
tr: Veritabanı başarıyla çözüldü.

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
tr: Veritabanı geri yükleniyor (büyük bir sitede bu uzun zaman alabilir - eğer zaman aşımına uğrarsa (eğer hosting şirketiniz hosting kaynaklarına limit koyduysa) phpMyAdmin gibi başka bir metod kullanın)

en: Cleaning up rubbish...
tr: Çöp kutusu boşaltılıyor...

en: Could not delete old directory.
tr: Eski dizin silinemedi.

en: Failed to delete working directory after restoring.
tr: Geri yükleme sonrasında çalışılan klasörü silme başarısız.

en: Failed to create a temporary directory
tr: Geçici dizin oluşturma başarısız

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
tr: Çözümlenmiş veritabanını dosya sistemine yazma başarısız.

en: wp-config.php from backup: will restore as wp-config-backup.php
tr: Yedekten wp-config.php: wp-config-backup.php olarak geri yüklenecek

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from using SSL for authentication and encrypted transport at all, where possible. Note that some cloud storage providers do not allow this (e.g. Dropbox), so with those providers this setting will have no effect.
tr: Bu seçeneği kullanmak UpdraftPlus'ın giriş için mümkün olan durumlarda SSL ve şifrelenmiş iletişim kullanmasını engelleyerek güvenlik seviyesini düşürecektir. Unutmayın ki bazı (Dropbox gibi) bulut depolama sağlayacıları buna izin vermez, bu nedenle bu seçenek bu sağlayıcılar için etkisizdir.

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support.
tr: Web sunucunuzdaki PHP kurulumu gerekli bir modülü (%s) içermiyor. Lütfen hosting firmanıza danışın.

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. Communications with %s will be unencrypted. ask your web host to install Curl/SSL in order to gain the ability for encryption (via an add-on).
tr: Web sunucunuzun PHP/Curl yüklemesi https erişimini desteklemiyor. %s ile iletişimler kriptosuz olacak. Kriptolama (eklenti ile) için hosting firmanızdan Curl/SSL yüklemesini isteyin.

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. We cannot access %s without this support. Please contact your web hosting provider's support. %s <strong>requires</strong> Curl+https. Please do not file any support requests; there is no alternative.
tr: Web sunucunuzun PHP/Curl yüklemesi https erişimini desteklemiyor. Bu destek olmadan %s erişimi kurulamaz. Lütfen hosting firmanızın destek talebinde bulunun. %s için Curl+https <strong>zorunludur</strong>. Lütfen başka bir yöntem denemeyin; başka bir alternatif yok.

en: Good news: Your site's communications with %s can be encrypted. If you see any errors to do with encryption, then look in the 'Expert Settings' for more help.
tr: İyi haber: Sitenizin %s ile iletişimi kriptolanabilir. Kriptolama ile ilgili hatalarla karşılaşırsanız, daha fazla yardım için 'Uzman Ayarları' bölümüne bakın.

en: Delete this backup set
tr: Bu yedek setini sil

en: Press here to download
tr: İndirmek için tıkla

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
tr: Bu butona bastıktan sonra, hangi bileşenleri geri yükleyeceğinizi seçmek için seçenekler sunulacak

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted. Timestamp:
tr: Bu yedek, yedek geçmişinde bulunmuyor - geri yükleme iptal edildi. Zaman damgası:

en: UpdraftPlus Restoration: Progress
tr: UpdraftPlus Geri Yükleme: İlerleme

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
tr: İPTAL: Hangi nesnelerin geri yükleneceği ile ilgili bilgi bulunamadı.

en: If making a request for support, please include this information:
tr: Eğer destek talebinde bulunacaksanız, lütfen şu bilgiyi ekleyin:

en: Do not verify SSL certificates
tr: SSL sertifikalarını doğrulama

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from verifying the identity of encrypted sites that it connects to (e.g. Dropbox, Google Drive). It means that UpdraftPlus will be using SSL only for encryption of traffic, and not for authentication.
tr: Bu seçeneği seçmek UpdraftPlus'ın bağlandığınız kriptolu sitelerin (Dropbox, Google Drive gibi) kimlik doğrulamasını durdurarak güvenlik seviyenizi düşürür. UpdraftPlus'ın SSL'i sadece trafiği şifrelemek için kullanacağı anlamına gelir, yetkilendirme için kullanılmaz.

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
tr: Bütün bulut yedekleme metodlarının yetkilendirme için SSL kullandığını unutmayın.

en: Disable SSL entirely where possible
tr: Mümkün olan her yerde SSL'i devre dışı bırak

en: Expert settings
tr: Uzman ayarları

en: Show expert settings
tr: Uzman ayarkarını göster

en: click this to show some further options; don't bother with this unless you have a problem or are curious.
tr: daha fazla seçenek görmek için buraya tıklayın; bir probleminiz yoksa veya meraklı değilseniz bununla uğraşmayın

en: Delete local backup
tr: Yerel yedeği sil

en: Backup directory
tr: Yedek dizini

en: Backup directory specified is writable, which is good.
tr: Yedekleme dizini yazılabilir olarak belirlenmiş, bu güzel :)

en: Click here to attempt to create the directory and set the permissions
tr: Dizin oluşturmak ve izinlerini ayarlamak için buraya tıkla

en: or, to reset this option
tr: ya da bu seçeneği sıfırla

en: click here
tr: buraya tıkla

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
tr: Eğer başarısız olursa, sunucunuzdaki izinleri kontrol edin veya web sunucu işleminiz tarafından yazılabilir olan başka bir klasör olarak değiştirin.

en: Use the server's SSL certificates
tr: Sunucunun SSL sertifkalarını kullan

en: By default UpdraftPlus uses its own store of SSL certificates to verify the identity of remote sites (i.e. to make sure it is talking to the real Dropbox, Amazon S3, etc., and not an attacker). We keep these up to date. However, if you get an SSL error, then choosing this option (which causes UpdraftPlus to use your web server's collection instead) may help.
tr: Varsayılan olarak UpdraftPlus uzak sitelerin kimliklerini doğrulamak (bir saldırganla değil, gerçek Dropbox, Amazan, S3 vb. ile iletişim kurulduğundan emin olmak için) için kendi SSL sertifikalarını kullanır. Bu bilgileri güncel tutarız. Ancak, bir SSL hatası alırsanız, bu seçeneği kapatmak (bunun yerine UpdraftPlus'ın web sunucunuzun koleksiyonunu kullanmasına sebep olur) işe yarayabilir.

en: Email
tr: E-mail

en: Database encryption phrase
tr: Veritabanı şifreleme anahtarı

en: Manually decrypt a database backup file
tr: Veritabanı dosyasını manuel çözümle

en: Choose your remote storage
tr: Uzak depolama birimini seç

en: None
tr: Hiçbiri

en: Cancel
tr: İptal

en: Requesting start of backup...
tr: Yedekleme istemi başlatılıyor...

en: Advanced / Debugging Settings
tr: Gelişmiş / Hata Ayıklama Ayarları

en: Debug mode
tr: Hata ayıklayıcı modu

en: The above directories are everything, except for WordPress core itself which you can download afresh from WordPress.org.
tr: Yukarıdaki klasörler herşeydir, WordPress.org'dan taze olarak indirebileceğiniz WordPress çekirdeği hariç.

en: Daily
tr: Günlük

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Fortnightly
tr: İki haftada bir

en: Monthly
tr: Aylık

en: To fix the time at which a backup should take place,
tr: Yedeklemenin ne zaman çalışacağını düzeltmek için,

en: e.g. if your server is busy at day and you want to run overnight
tr: örneğin gün içinde sunucunuz yoğunsa ve gece çalıştırmak isterseniz

en: Include in files backup
tr: Dosya yedeğinde dahil et

en: Any other directories found inside wp-content
tr: wp-content klasörünün içinde bulunan diğer tüm klasörler

en: Exclude these:
tr: Şunları hariç tut:

en: Debug Database Backup
tr: Veritabanı Yedeklemesinde Hata Ayıkla

en: This will cause an immediate DB backup. The page will stall loading until it finishes (ie, unscheduled). The backup may well run out of time; really this button is only helpful for checking that the backup is able to get through the initial stages, or for small WordPress sites..
tr: Bu anlık bir VT yedeklenmesine sebep olur. İşlem bitene kadar sayfanın yüklenmesi durabilir (zamanlı değil). Yedek zaman aşımına uğrayabilir; gerçekte bu buton sadece küçük WordPress siteleri için ve yedeklemenin ilk aşamaları geçtiğini kontrol etmek için yararlıdır.

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
tr: UpdraftPlus ayarlarınızın tamamını sileceksiniz - bunu yapmak için emin misiniz,son kararınız mı?

en: show log
tr: log kaydını göster

en: Delete
tr: Sil

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
tr: Dosya sistemine klasör oluşturma talebi başarısız oldu.

en: The folder was created, but we had to change its file permissions to 777 (world-writable) to be able to write to it. You should check with your hosting provider that this will not cause any problems
tr: Klasör oluşturuldu ancak yazılabilir olması için izin dosya izinlerini 777 (world-writable) olarak değiştirmeliyiz. Bir sorun oluşmaması için hosting sağlayıcınızla kontrol etmelisiniz.

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
tr: Klasör var fakat webserverınız klasörü yazmak için gerekli izne sahip değil.

en: Download log file
tr: Log kaydını indir

en: Do you need WordPress Multisite support?
tr: WordPress Multisite desteğine ihtiyacınız mı var?

en: Please check out UpdraftPlus Premium, or the stand-alone Multisite add-on.
tr: Lütfen UpdraftPlus Premium'u deneyin, veya tek başına Multisite eklentisini deneyin.

en: Peak memory usage
tr: En yüksek bellek kullanımı

en: Current memory usage
tr: Güncel bellek kullanımı

en: %s version:
tr: versiyon %s:

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Total (uncompressed) on-disk data:
tr: Diskteki toplam (sıkıştırılmamış) veri:

en: N.B. This count is based upon what was, or was not, excluded the last time you saved the options.
tr: Not. Bu sayımda son defa seçenekleri kaydettiğinizde hariç tuttuğunuz ya da tutmadıklarınız baz alınmıştır.

en: count
tr: adet

en: Debug Full Backup
tr: Tam Yedeklemede Hata Ayıkla

en: This will cause an immediate backup. The page will stall loading until it finishes (ie, unscheduled).
tr: Bu anlık bir yedeklemeye sebep olur. İşlem bitene kadar sayfanın yüklenmesi durabilir (zamanlı değil).

en: UpdraftPlus - Upload backup files
tr: UpdraftPlus - Yedekleme dosyalarını yükle

en: calculating...
tr: hesaplanıyor...

en: Error:
tr: Hata:

en: You should:
tr: Şunları yapmalısınız:

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
tr: İndirme hatası: sunucu bize anlamadığımız bir yanıt verdi.

en: Delete backup set
tr: Yedek setini sil

en: Restore backup
tr: Yedeği geri yükle

en: Restore backup from
tr: Yedeği şuradan geri yükle

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
tr: Geri yükleme; sitenizin temalarını,eklentileri,yüklemelerini,veritabanını ve/veya diğer içer dizinlerini değiştirecek (yedekleme dosyanızdaki içeriğine ve sizin seçiminize göre)

en: Choose the components to restore
tr: Geri yüklemek için bileşenleri seç

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
tr: Web sunucunuzda PHP'nin sözde safe_mode (güvenli modu) aktif.

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
tr: Bu nesne otomatik olarak geri yüklenemez: "%s"

en: You will need to restore it manually.
tr: Manuel olarak geri yükleme yapmalısınız.

en: %s restoration options:
tr: %s geri yükleme seçenekleri:

en: You can search and replace your database (for migrating a website to a new location/URL) with the Migrator add-on - follow this link for more information
tr: Migrator eklentisiyle veritabanızda bul ve değiştir (sitenizi yeni bir URL/lokasyona taşımak için) yapabilirsiniz - daha fazla bilgi için bu linki takip edin

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
tr: Geri yükleme yapmadan önce faydalı bilgiler içeren bu yardımcı makaleyi okuyun.

en: Perform a one-time backup
tr: Tek seferlik yedeklemeyi test et

en: Backup Now
tr: Şimdi Yedekle

en: Restore
tr: Geri yükle

en: Last log message
tr: Son log mesajı

en: (Nothing yet logged)
tr: (Henüz giriş yapılmadı)

en: Download most recently modified log file
tr: En son değiştirilen günlük dosyası indir

en: More tasks:
tr: Başka görevler:

en: Opera web browser
tr: Opera Web tarayıcısı

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
tr: Eğer bunu kullanıyorsanız Turbo/Road modu kapat.

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
tr: UpdraftPlus tarafından kullanılan web sunucu disk alanı

en: refresh
tr: yenile

en: Lead developer's homepage
tr: Öncü geliştiricinin web sayfası

en: Version
tr: Versiyon

en: Your backup has been restored.
tr: Yedeğiniz geri yüklendi.

en: Current limit is:
tr: Geçerli limit:

en: Delete Old Directories
tr: Eski Dizinleri Sil

en: JavaScript warning
tr: JavaScript uyarısı

en: This admin interface uses JavaScript heavily. You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
tr: Bu yönetici arayüzü yoğun bir şekilde JavaScript kullanmaktadır. Web tarayıcınızda JavaScript'i aktif hale getirmeli, veya JavaScript destekleyen bir tarayıcı kullanmalısınız.

en: Nothing currently scheduled
tr: Şu anda planlanmış bir şey yok

en: At the same time as the files backup
tr: Dosyalar yedeklenirken aynı anda

en: Next scheduled backups
tr: Bir sonraki planlanmış yedeklemeler

en: Files
tr: Dosyalar

en: Database
tr: Veritabanı

en: Your website is hosted using the %s web server.
tr: Web siteniz %s web sunucusu üzerinde barındırılıyor.

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
tr: Yedekleme ile ilgili sorun yaşıyorsanız lütfen bu SSS'a bir göz atın.

en: Click here to authenticate your %s account (you will not be able to back up to %s without it).
tr: %s hesabınıza yetki vermek için buraya tıklayın (Bunu yapmadan %s üzerine yedek alamazsınız).

en: Nothing yet logged
tr: Henüz loglanmış bir şey yok

en: OK. You should soon see activity in the "Last log message" field below.
tr: Tamam. Çok yakında aşağıdaki "Son log mesajı" alanında değişiklik olduğunu göreceksiniz.

en: Job deleted
tr: İş silindi

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
tr: İş bulunamadı - belki zaten tamamlanmış olabilir mi?

en: Error
tr: Hata

en: Download failed
tr: İndirme işlemi başarısız

en: File ready.
tr: Dosya hazır.

en: Download in progress
tr: İndirme işlemi sürüyor

en: No local copy present.
tr: Lokal kopya mevcut değil.

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
tr: Yanlış dosya ismi formatı - UpdraftPlus ile yaratılmış bir dosyaya benzemiyor

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
tr: Yanlış dosya ismi formatı - UpdraftPlus tarafından yaratılmış bir şifreli veritabanına benzemiyor

en: Restore successful!
tr: Geri yükleme başarılı!

en: Actions
tr: Aksiyonlar

en: Return to UpdraftPlus Configuration
tr: UpdraftPlus Yapılandırmasına Geri Dön

en: Remove old directories
tr: Eski dizinleri kaldır

en: Old directories successfully removed.
tr: Eski dizinler başarılı bir şekilde kaldırıldı.

en: Old directory removal failed for some reason. You may want to do this manually.
tr: Eski dizinlerin kaldırılması işlemi başarısız. Bu işlemi manuel olarak yapmanız gerekebilir.

en: Backup directory could not be created
tr: Yedekleme dizini yaratılamadı

en: Backup directory successfully created.
tr: Yedekleme dizini başarılı bir şekilde yaratıldı.

en: Your settings have been wiped.
tr: Ayarlarınız temizlendi.

en: Please help UpdraftPlus by giving a positive review at wordpress.org
tr: Lütfen wordpress.org sitesinde olumlu bir yorum girerek UpdraftPlus'a yardımcı olun.

en: Need even more features and support? Check out UpdraftPlus Premium
tr: Daha fazla özelliğe ve desteğe mi ihtiyacınız var? UpdraftPlus Premium'a bir göz atın

en: Check out UpdraftPlus.Com for help, add-ons and support
tr: Yardım, eklentiler ve destek için UpdraftPlus.com'a bir göz atın

en: Infinite recursion: consult your log for more information
tr: Sonsuz döngü: Daha fazla bilgi için lütfen logunuzu inceleyin

en: Could not create %s zip. Consult the log file for more information.
tr: %s zip dosyası yaratılamadı. Daha fazla bilgi için lütfen logunuzu inceleyin.

en: Allowed Files
tr: İzin verilen dosyalar

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Add-Ons / Pro Support
tr: Eklentiler / Pro Desteği

en: Warning
tr: Uyarı

en: You have less than %s of free disk space on the disk which UpdraftPlus is configured to use to create backups. UpdraftPlus could well run out of space. Contact your the operator of your server (e.g. your web hosting company) to resolve this issue.
tr: UpdraftPlus yedeklerini oluşturmak için kullanmak üzere yapılandırılmış diskte %s az disk alanı var. UpdraftPlus iyi çalışmayabilir. Bu sorunu çözmek için sunucu yetkilisine (örn. web hosting şirketi) başvurun.

en: UpdraftPlus does not officially support versions of WordPress before %s. It may work for you, but if it does not, then please be aware that no support is available until you upgrade WordPress.
tr: UpdraftPlus %s öncesi WordPress versiyonlarını resmi olarak desteklemez. Eğer sorun yaşarsanız WordPRess versiyonunuzu güncelleyene kadar destek alamayacağınızı hatırlatmak isteriz.

en: WordPress backup is complete
tr: WordPress yedeklemesi tamamlandı.

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
tr: Yedekleme dizini (%s) yazılabilir değil, veya mevcut değil.

en: Could not read the directory
tr: Dizin okunamadı

en: Could not save backup history because we have no backup array. Backup probably failed.
tr: Yedekleme tarihçesi kaydedilemedi çünkü yedekleme dizisi mevcut değil. Yedekleme büyük ihtimalle başarısız oldu.

en: Could not open the backup file for writing
tr: Yedekleme dosyası yazmak için açılamadı.

en: Decryption failed. The database file is encrypted, but you have no encryption key entered.
tr: Şifre çözme başarısız. Veritabanı dosyası şifrelenmiş, fakat şifreleme anahtarını girmemişsiniz.

en: Decryption failed. The most likely cause is that you used the wrong key.
tr: Kod çözme başarısız. Büyük olasılıkla hatalı anahtar kullandınız.

en: The decryption key used:
tr: Kod çözme anahtarı kullanıldı:

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: Can you translate? Want to improve UpdraftPlus for speakers of your language?
tr: Çeviri yapabilir misiniz? UpdraftPlus'ı dilinizi konuşanlar için geliştirmek ister misiniz?

en: Like UpdraftPlus and can spare one minute?
tr: UpdraftPlus'ı sevdiniz mi? Bir dakikanızı ayırabilir misiniz?

en: Themes
tr: Temalar

en: Uploads
tr: Upload'lar

en: Others
tr: Diğer

en: Could not create files in the backup directory. Backup aborted - check your UpdraftPlus settings.
tr: Yedekleme dizininde dosyalar yaratılamadı. Yedekleme işlemi iptal edildi - UpdraftPlus ayarlarınızı kontrol edin.

en: Encryption error occurred when encrypting database. Encryption aborted.
tr: Veritabanını şifrelerken hata oluştu. Şifreleme işlemi iptal edildi.

en: The backup apparently succeeded and is now complete
tr: Yedekleme başarılı bir şekilde tamamlandı.

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
tr: Yedekleme girişimi başarısız oldu.

en: UpdraftPlus Backups
tr: UpdraftPlus Yedekleri

en: UpdraftPlus notice:
tr: UpdraftPlus bildirisi:

en: The log file could not be read.
tr: Log dosyası okunamadı.

en: No log files were found.
tr: Log dosyası bulunamadı.

en: Plugins
tr: Eklentiler
