UpdraftPlus - en to sv translation catalogue (1222 entries)

en:  (with errors (%s))
sv: (med fel (%s))

en:  (with warnings (%s))
sv: (med varningar (%s))

en: "%s" has no primary key, manual change needed on row %s.
sv: "%s" har ingen primärnyckel, manuell ändring krävs på rad %s.

[ctx: "tenant" is a term used with OpenStack storage - Google for "OpenStack tenant" to get more help on its meaning]
en: tenant
sv: tenant (projekt)

en: %d errors, %d warnings
sv: %d fel, %d varningar

en: %d hours, %d minutes, %d seconds
sv: %d timmar, %d minuter, %d sekunder

en: %s (%s used)
sv: %s (%s använt)

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
sv: %s - kunde inte backa upp denna enhet; den motsvarande katalogen existerar inte (%s)

en: %s Error
sv: %s Fel

en: %s Error: Failed to access bucket %s. Check your permissions and credentials.
sv: %s Fel: Misslyckades att komma åt bucket %s. Kontroller dina behörigheter och dina användaruppgifter.

en: %s Error: Failed to create bucket %s. Check your permissions and credentials.
sv: %s Fel: Misslyckades med att skapa bucket %s. Kontrollera behörigheter och användaruppgifter.

en: %s Error: Failed to download
sv: %s Fel: Misslyckades med nedladdning

en: %s Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
sv: %s -fek; Misslyckades ladda ner %s. Kontrollera din behörighet och dina användaruppgifter.

en: %s Error: Failed to initialise
sv: %s Fel: Initiering misslyckades

en: %s Error: Failed to open local file
sv: %s Fel: Misslyckades med att öppna lokal fil

en: %s Error: Failed to upload
sv: %s Error: Misslyckades med uppladdning

en: %s Error: you have insufficient storage quota available (%s) to upload this archive (%s).
sv: %s Fel: du har inte tillräckligt lagringsutrymme ledigt (%s) för att ladda upp detta arkiv (%s).

en: %s access key
sv: %s åtkomstnyckel

en: %s authentication
sv: %s autentisering

en: %s authentication failed
sv: %s autentisering misslyckades

en: %s authorisation failed:
sv: %s-auktorisering misslyckades:

en: %s checksum: %s
sv: %s kontrollsumma: %s

en: %s chunk %s: upload failed
sv: %s del %s: uppladdning misslyckades

en: %s did not return the expected response - check your log file for more details
sv: %s returnerade inte det förväntade svaret - kontrollera din loggfil för fler detaljer

en: %s does not allow authorisation of sites hosted on direct IP addresses. You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
sv: %s tillåter inte auktorisering av sajter på direkta IP-adresser. Du måste ändra dins sajts adress (%s) innan du kan använda %s för lagring.

en: %s download: failed: file not found
sv: %s nedladdning: misslyckades: filen hittades ej

en: %s end-point
sv: %s slutpunkt

en: %s error - failed to access the container
sv: %s fel - misslyckades med att komma åt lagringsplatsen

en: %s error - failed to re-assemble chunks
sv: %s fel - misslyckades att återsammansätta delarna

en: %s error - failed to upload file
sv: %s fel - misslyckades med uppladdning av fil

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
sv: %s fel - vi fick åtkomst till lagringsplatsen, men misslyckades med att skapa en fil där.

en: %s error: %s
sv: %s fel: %s

en: %s error: file %s was shortened unexpectedly
sv: %s fel: filen %s avkortades oväntat

en: %s files have been extracted
sv: %s filer har extraherats

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
sv: %s har valts för fjärrlagring, men du är för närvarande inte ansluten.

en: %s hours
sv: %s timmar

en: %s is a great choice, because UpdraftPlus supports chunked uploads - no matter how big your site is, UpdraftPlus can upload it a little at a time, and not get thwarted by timeouts.
sv: %s är ett bra val, eftersom UpdraftPlus stöder delade uppladdningar - det spelar ingen roll hur stor din webbplats är, så kan UpdraftPlus ladda upp den lite i taget utan att avbrytas av timeouts.

en: %s location
sv: %s plats

en: %s login failure
sv: %s inloggning misslyckades

en: %s logo
sv: %s logotyp

en: %s per quarter
sv: %s per kvartal

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
sv: %s återsammanfogningsfel (%s): (se logg-filen för mer information)

en: %s restoration options:
sv: %s återställningsalternativ:

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
sv: %s returnerade ett oväntat HTTP-svar: %s.

en: %s secret key
sv: %s hemlig nyckel

en: %s settings test result:
sv: %s inställningar testresultat:

en: %s support is available as an add-on
sv: %s support finns tillgängligt som tillval

en: %s table(s) found.
sv: %s tabell(er) hittades.

en: %s total table(s) found; %s with the indicated prefix.
sv: %s totalt antal tabell(er) hittades; %s med det angivna prefixet.

en: %s upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
sv: %s uppladdning (%s): återsammanfogning misslyckades (se logg för fler detaljer)

en: %s upload failed
sv: %s uppladdning misslyckades

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
sv: %s upload: hämttande av uploadID för multipart-uppladdning misslyckades - se logg-fil för fler detaljer

en: %s weeks
sv: %s veckor

en: %s: Skipping cache file (does not already exist)
sv: %s: Hoppar över cache-fil (existerar inte)

en: %s: This directory already exists, and will be replaced
sv: %s: Denna katalog existerar redan och kommer att ersättas

en: %s: unreadable file - could not be backed up
sv: %s: oläsbar fil - kunde inte backas upp

en: (%d archive(s) in set).
sv: (%d arkiv i setet).

en: (%s%%, file %s of %s)
sv: (%s%%, fil %s av %s)

en: (Not finished)
sv: (Ej klar)

en: (Nothing yet logged)
sv: (Inget loggat ännu)

en: (Read more)
sv: (Läs mer)

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
sv: (Detta gäller alla WordPress backup-tilläg såvida de inte har kodats särskilt för multisajt-kompabilitet).

en: (You appear to be already authenticated).
sv: (Du verkar redan ha verifierats).

en: (apparently a pre-release or withdrawn release)
sv: (uppenbarligen en för-release eller en återkallad release)

en: (as many as you like)
sv: (så många du vill)

en: (at same time as files backup)
sv: (samtidigt som filbackup)

en: (backup set imported from remote location)
sv: (backup-set importerat från fjärrlagringsplats)

en: (case-sensitive)
sv: (shiftlägeskänslig)

en: (learn more about this significant option)
sv: (lär dig mer om detta viktiga alternativ)

en: (learn more)
sv: (lär dig mer)

en: (logs can be found in the UpdraftPlus settings page as normal)...
sv: (loggar kan hittas på UpdraftPlus inställningssida som vanligt)...

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
sv: (se till att du försökte ladda upp en zip-fil som tidigare skapad av UpdraftPlus)

en: (or connect using the form on this page if you have already purchased it)
sv: (eller anslut med hjälp av formuläret på denna sida om du redan har köpt den)

en: (view log...)
sv: (visa logg...)

en: (when decrypted)
sv: (dekrypterad)

en: ... and many more!
sv: ...och många mer!

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: 1 week
sv: 1 vecka

en: <a href="%s">Read this article to see step-by-step how it's done.</a>
sv: <a href="%s">Läs denna artikel för att se hur det görs steg-för-steg.</a>

en: <b>Do not</b> place it inside your uploads or plugins directory, as that will cause recursion (backups of backups of backups of...).
sv: Placera den <b>INTE</b> inuti dina uploads- eller plugin-kataloger, eftersom detta skapar upprepningsproblem (backuper av backuper av backuper av...)

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
sv: <strong>(Du verkar redan vara autentiserad,</strong> men du kan autentisera igen för att förnya din anslutning om du hade problem).

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and click this link to complete authentication with %s.
sv: <strong>Efter</strong> att du sparat dina inställningar (genom att klicka 'Spara Ändringar' nedan), kom sedan tillbaka hit en gång till och klicka på denna länk för att fullfölja verifieringen hos %s.

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and click this link to complete authentication with Google.
sv: <strong>Efter</strong> att du har sparat dina inställningar (genom att klicka 'Spara Ändringar' nedag), kom då tillbaka hit igen och klicka på den här länken för att slutföra autentiseringen hos Google.

en: <strong>Backup of:</strong> %s
sv: <strong>Backup av:</strong> %s

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
sv: <strong>FEL</strong>: Webbplats-URL är redan upptaget.

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
sv: <strong>Detta är INTE ett mappnamn</strong>.

en: A "migration" is ultimately the same as a restoration - but using backup archives that you import from another site.
sv: En "migration" är ytterst samma sak som en återställning - men använder backuparkiv som du importerar från en annan sajt.

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
sv: En nyckel med detta namn finns redan; du måste använda ett unikt namn.

en: A search/replace cannot be undone - are you sure you want to do this?
sv: En sök/ersätt kan inte ångras - är du säker att du vill göra detta?

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
sv: En mycket stor fil påträffades: %s (storlek: %s Mb)

en: A zip error occurred
sv: Ett zip-fel inträffade

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
sv: AVBRYT: Kunde inte hitta information om vilka enheter som ska återställas.

en: API Key
sv: API-nyckel

en: API Key: %s
sv: API-nyckel: %s

en: API Secret
sv: API-hemlighet

en: API key
sv: API-nyckel

en: API secret
sv: API-hemlighet

en: AWS authentication failed
sv: AWS-autentisering misslyckades

en: Access Key: %s
sv: Åtkomstnyckel: %s

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded has %d bytes remaining (total size: %d bytes)
sv: Kontot fullt: ditt %s-konto har bara %d bytes kvar, men filen som ska laddas upp innehåller ytterligare %d bytes (total storlek: %d bytes)

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded is %d bytes
sv: Kontot fullt: ditt %s-konto har bara %d bytes kvar, men filen som ska laddas upp är %d bytes

en: Account holder's name: %s.
sv: Kontoinnehavarens namn: %s.

en: Account is not authorized.
sv: Kontot är inte godkänt.

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
sv: Konton som skapas via rackspacecloud.com är USA-konton; konton skapade via rackspace.co.uk är UK-baserade

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
sv: Konton som skapas via rackspacecloud.com är USA-konton; konton skapade via rackspace.co.uk är UK-baserade

en: Actions
sv: Aktiviteter

en: Actions upon selected backups
sv: Aktiviteter att utföra på valda backuper

en: Add an additional retention rule...
sv: Lägg till extra regel för bevarande...

en: Add an external database to backup...
sv: Lägg till extern databas till backup...

en: Add another address...
sv: Lägg till ytterligare en adress...

en: Add another...
sv: Lägg till ännu en...

en: Add site
sv: Lägg till sajt

en: Add-Ons / Pro Support
sv: Insticksprogram / Pro Support

en: Adding...
sv: Lägger till...

en: Adds enhanced capabilities for Rackspace Cloud Files users
sv: Lägger till förbättrade förmågor för Rackspace Cloud Files-användare

en: Adjusting multisite paths
sv: Justerar sökvägar för multisite-installation

en: Admin API Key
sv: Admin API-nyckel

en: Admin Username
sv: Admin Användarnamn

en: Admin access key
sv: Administratörens åtkomstnyckel

en: Admin secret key
sv: Administratörens hemliga nyckel

en: Advanced / Debugging Settings
sv: Avancerat / Avbuggningsinställningar

en: Advanced reporting features
sv: Avancerade rapportfunktioner

en: After logging in, create a sandbox app. You can leave all of the questions for creating an app blank (except for the app's name).
sv: Efter att du loggat in, skapa en sandlåde-app. Du kan lämna svaren på alla frågor tomma för att skapa en app (förutom appens namn).

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to migrate
sv: Efter att ha tryckt på denna knapp kommer du ges möjlighet att välja vilka komponenter du vill migrera.

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
sv: Efter att ha tryckt på denna knapp kommer du att ges möjlighet att välja vilka komponenter du önskar återställa

en: All references to the site location in the database will be replaced with your current site URL, which is: %s
sv: Alla referenser till sajtens hemvist i databasen kommer att bytas ut mot din nuvarande webbplats-URL som är: %s

en: Allow deletion
sv: Tillåt borttagning

en: Allow download
sv: Tillåt nedladdning

en: Allowed Files
sv: Tillåtna Filer

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
sv: Nästan alla FTP-servrar vill ha passivt läge; men om du behöver aktivt läge kan du avmarkera denna.

en: Already purchased space?
sv: Redan köpt utrymme?

en: Also delete from remote storage
sv: Ta också bort från fjärrlagringsplatsen

en: Also send this backup to the active remote storage locations
sv: Skicka också denna backup till aktiva fjärrlagringsplatser

en: Also, you should read this important FAQ.
sv: Du bör också läsa denna viktiga FAQ.

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
sv: En SQL-rad som är längre än maximal paketstorlek och som inte kan delas hittades; denna rad kommer inte att processas, utan utelämnas: %s

en: An admin password has been set.
sv: Admin-lösenord har ställts in.

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
sv: Ett fel inträffade vid första %s-kommandot - avbryter körning

en: An error occurred when trying to retrieve your add-ons.
sv: Ett fel inträffade när dina tillägg skulle hämtas.

en: An error occurred whilst closing the final database file
sv: Ett fel uppstod under stängning av den sista databasfilen

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
sv: Ett okänt fel inträffade vid försök att ansluta till UpdraftPlus.Com

en: An unknown response was received. Response was:
sv: Ett okänt svar mottogs. Svaret var:

en: An update containing your addons is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
sv: En uppdatering som innehåller dina tillägg är tillgänglig för UpdraftPlus - vänligen följ denna länk för att komma åt den.

en: An update is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
sv: En uppdatering är tillgänglig för UpdraftPlus - vänligen följ denna länk för att hämta den.

en: Any other directories found inside wp-content
sv: Varje annan katalog som hittas inuti wp-content

en: Any other file/directory on your server that you wish to back up
sv: Andra filer/kataloger på din server som du vill ta backup på

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
sv: Eventuella support-förfrågningar beträffande %s bör tas med ditt webbhotell.

en: Anyone seeing the lock screen will be shown this URL for support - enter a website address or an email address.
sv: Den som ser låsningsskärmen kommer att få se denna URL för support - lägg till en webbadress eller en epost-adress.

en: Archive is expected to be size:
sv: Arkivet förväntas ha storleken:

en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %s från UpdraftPlus?

en: Asia Pacific (Singapore)
sv: Asien Stilla Havet (Singapore)

en: Asia Pacific (Sydney)
sv: Asien Stilla Havet (Sydney)

en: Asia Pacific (Tokyo)
sv: Asien Stilla Havet (Tokyo)

en: Ask a pre-sales question
sv: Ställ en fråga före köp

en: Assigned to this site
sv: Tilldelad denna sajt

en: At the same time as the files backup
sv: Samtidigt som filbackupen

en: Authenticate with %s
sv: Autentisiera med %s

en: Authenticate with Google
sv: Autentisera hos Google

en: Authorisation failed (check your credentials)
sv: Auktorisering misslyckades (kontrollera dina uppgifter)

en: Authorization failed
sv: Godkännande misslyckades

en: Automatic Backup
sv: Automatisk säkerhetskopiering

en: Automatic backup before update
sv: Automatisk backup innan uppdatering

en: Automatic backup when updating WP/plugins/themes
sv: Ta backup automatiskt när Wordpress/tillägg/teman uppdateras

en: Automatically backup (where relevant) plugins, themes and the WordPress database with UpdraftPlus before updating
sv: Ta automatiskt backup (där det är relevant) på tillägg, teman och WordPress-databasen med UpdraftPlus före uppdatering

en: Available for this site (via your all-addons purchase)
sv: Tillgängligt för denna sajt (via ditt köp av alla tillägg)

en: Available to claim on this site
sv: Tillgängliga att åberopa på denna sajt

en: Back up more databases
sv: Ta backup på fler databaser

en: Back...
sv: Tillbaka...

en: Backed up: %s
sv: Backade upp: %s

en: Backup (where relevant) plugins, themes and the WordPress database with UpdraftPlus before updating
sv: Ta backup på (där det är relevant) tillägg, teman och WordPress-databas med UpdraftPlus innan uppdateirng

en: Backup Now
sv: Ta Backup Nu

en: Backup Report
sv: Backup-rapport

en: Backup WordPress files and database
sv: Ta backup på Wordpress-filer och databas

en: Backup began:
sv: Backup inleddes:

en: Backup begun
sv: Backup påbörjades

en: Backup contains:
sv: Backupen innehåller:

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
sv: Backup skapad av okänd källa (%s) - kan ej återställas.

en: Backup created by:
sv: Backup skapad av:

en: Backup created by: %s.
sv: Backup skapad av: %s.

en: Backup data (click to download)
sv: Backup-data (klicka för att ladda ner)

en: Backup data will be sent to:
sv: Backup-data kommer att skickas till:

en: Backup date
sv: Backup-datum

en: Backup directory
sv: Backup-katalog

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
sv: Backup-katalog (%s) är inte skrivbar, eller existerar inte.

en: Backup directory could not be created
sv: Backup-katalog kunde inte skapas

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
sv: Backup-katalogen som specificerats existerar <b>inte</b>.

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
sv: Backup-katalogen som specificerats existerar men är <b>inte</b> skrivbar.

en: Backup directory specified is writable, which is good.
sv: Backup-katalogen som specificerades är skrivbar, vilket är bra.

en: Backup directory successfully created.
sv: Backup-katalog skapades framgångsrikt.

en: Backup does not exist in the backup history
sv: Backup existerar inte i backup-historiken

en: Backup external database
sv: Ta backup på extern databas

en: Backup extra files and databases
sv: Ta backup på extra filer och databaser

en: Backup file not available.
sv: Backup-fil är inte tillgänglig.

en: Backup finished
sv: Backup färdigställdes

en: Backup is of: %s.
sv: Backupen är av: %s.

en: Backup label:
sv: Backup-etikett:

en: Backup made by %s
sv: Backup gjort av %s

en: Backup non-WordPress tables contained in the same database as WordPress
sv: Ta backup på icke-WordPress-tabeller som ligger i samma databas som WordPress

en: Backup of:
sv: Backup av:

en: Backup sent to remote site - not available for download.
sv: Backup skickad till fjärrsajt - ej tillgänglig för nedladdning.

en: Backup set not found
sv: Backup-setet hittades inte

en: Backup sets removed: %d
sv: Borttagna backup-set: %d

en: Backup succeeded
sv: Backupen lyckades

en: Backup to remote storage
sv: Ta backup till fjärrlagringsplats

en: Backups are saved in
sv: Backuper sparas i

en: Backups in progress:
sv: Backuper som pågår:

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
sv: Felaktigt filnamnsformat - detta ser inte ut som en fil skapad av UpdraftPlus

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
sv: Felaktigt filnamnsformat - detta ser inte ut som en krypterad databasfil skapad av UpdraftPlus

en: Basic email reporting
sv: Grundläggande epost-rapportering

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
sv: Var uppmärksam på att epost-servrar tenderar att ha storleksgränser; vanligen runt %s Mb; backuper större än så kommer troligen inte fram.

en: Be careful what you enter - if you enter / then it really will try to create a zip containing your entire webserver.
sv: Var försiktig med vad du matar in - om du anger / så kommer den verkligen att försöka skapa en zip innehållande hela din webbserver.

en: Be safe every time, without needing to remember - follow this link to learn more.
sv: Var säker varje gång, utan att behöva komma ihåg - följ denna länk för att lära dig mer.

en: Be safe with an automatic backup
sv: Var säker med en automatisk backup

en: Begun looking for this entity
sv: Har börjat leta efter denna entitet

en: Blog link
sv: Blogg-länk

en: Blog uploads
sv: Blogg-uppladdningar

en: Buy It
sv: Köp Den

en: Buy It Now!
sv: Köp den Nu!

en: By default UpdraftPlus uses its own store of SSL certificates to verify the identity of remote sites (i.e. to make sure it is talking to the real Dropbox, Amazon S3, etc., and not an attacker). We keep these up to date. However, if you get an SSL error, then choosing this option (which causes UpdraftPlus to use your web server's collection instead) may help.
sv: Vanligtvis använder UpdraftPlus sin egen uppsättning SSL-certifikat för att verifiera identiteten hos fjärrwebbplatser (för att säkerställa att den talar med det verkliga Dropbox, Amazon S3 osv och inte en hackare). Vi håller dessa uppdaterade. Men om du råkar ut för ett SSL-fel, då kan detta alternativ (som får UpdraftPlus att använda din webbservers uppsättning istället) kanske hjälpa.

en: Call
sv: Anrop

en: Can you translate? Want to improve UpdraftPlus for speakers of your language?
sv: Kan du översätta? Vill du förbättra UpdraftPlus för de som talar ditt språk?

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot create new AWS user, since the old AWS toolkit is being used.
sv: Kan inte skapa ny AWS-användare, eftersom det gamla AWS-verktyget används.

en: Cannot create new tables, so skipping this command (%s)
sv: Kan inte skapa nya tabeller, hoppar över kommandot (%s)

en: Cannot drop tables, so deleting instead (%s)
sv: Kan inte släppa tabeller, så vänligen ta istället bort (%s)

en: Change Lock Settings
sv: Ändra Låsinställningar

en: Changes made:
sv: Gjorda ändringar:

en: Check out UpdraftPlus.Com for help, add-ons and support
sv: Ta en titt på UpdraftPlus.Com för hjälp, insticksprogram och support

en: Check out WordShell
sv: Ta en titt på WordShell

en: Check this box to have a basic report sent to
sv: Markera denna ruta för att få en grundläggande rapport skickad till

en: Check this box to use Amazon's reduced redundancy storage and tariff
sv: Markera denna ruta för att använda Amazon's reducerade redundanta lagring och taxa

en: Check this box to use Amazon's server-side encryption
sv: Kryssa denna ruta för att använda Amazons kryptering på serversidan

en: Check this to delete any superfluous backup files from your server after the backup run finishes (i.e. if you uncheck, then any files despatched remotely will also remain locally, and any files being kept locally will not be subject to the retention limits).
sv: Markera denna för att ta bort överflödiga backupfiler från din server efter att backupen kört klart (om du avmarkerar kommer alla filer som skickats för fjärrlagring också att bli kvar lokalt, och alla filer som lagras lokalt kommer inte att omfattas av bevarande-gränserna).

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
sv: Markera denna för att ta emot mer information och epost om backup-processen - användbart om något går fel.

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter directory:
sv: Kontrollera dina filbehörigheter: Kunde inte skapa och öppna katalog:

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter:
sv: Kontrollera dina filbehörigheter: Kunde inte skapa och ange:

en: China (Beijing) (restricted)
sv: Kina (Peking) (begränsad åtkomst)

en: Choose the components to restore
sv: Välj komponenter att återställa

en: Choose your remote storage
sv: Välj din fjärrlagringsplats

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from using SSL for authentication and encrypted transport at all, where possible. Note that some cloud storage providers do not allow this (e.g. Dropbox), so with those providers this setting will have no effect.
sv: Väljer du detta alternativ minskar säkerheten då du stoppar UpdraftPlus helt från att använda SSL för autentisering och krypterad transport, där det är möjligt. Notera att vissa molnlagringstjänster inte tillåter detta (exempelvis Dropbox), så för dessa tjänster kommer denna inställning inte att ha någon effekt.

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from verifying the identity of encrypted sites that it connects to (e.g. Dropbox, Google Drive). It means that UpdraftPlus will be using SSL only for encryption of traffic, and not for authentication.
sv: Väljer du detta alternativ minskar du säkerheten genom att du stoppar UpdraftPlus från att verifiera identiteten hos krypterade webbplatser som den ansluter till (exempelvis Dropbox, Google Drive). Det betyder att UpdraftPlus bara kommer att använda SSL för kryptering av trafik, inte för autentisering.

en: Chunk %s: A %s error occurred
sv: Del %s: Ett %s-fel uppstod

en: Claim not granted - perhaps you have already used this purchase somewhere else, or your paid period for downloading from updraftplus.com has expired?
sv: Begäran nekades - kanske har du redan använt detta köp någon annanstans, eller så har den period du betalat för att ladda ner från updraftplus.com gått ut?

en: Claim not granted - your account login details were wrong
sv: Begäran kunde inte godkännas - dina inloggningsuppgifter var felaktiga

en: Cleaning up rubbish...
sv: Städer bort skräp...

en: Clearing cached pages (%s)...
sv: Rensar cachade sidor (%s)...

en: Click here to attempt to create the directory and set the permissions
sv: Klicka här för att försöka skapa katalogen och ställa in behörigheterna

en: Click here to authenticate your %s account (you will not be able to back up to %s without it).
sv: Klicka här för att autentisera ditt %s-konto (du kommer inte att kunna göra backup till %s utan att göra det).

en: Clone/Migrate
sv: Klona/Migrera

en: Close
sv: Stäng

en: Cloud Files API Key
sv: Cloud Files API-nyckel

en: Cloud Files API key
sv: Cloud Files API-nyckel

en: Cloud Files Container
sv: Cloud Files Lagringsplats

en: Cloud Files Storage Region
sv: Cloud Files Lagringsregion

en: Cloud Files Username
sv: Cloud Files Användarnamn

en: Cloud Files authentication failed
sv: Cloud Files-autentiseringen misslyckades

en: Cloud Files error - failed to create and access the container
sv: Cloud Files fel - misslyckades att skapa och få åtkomst till containern

en: Cloud Files error - failed to upload file
sv: Cloud Files fel - misslyckades med att ladda upp fil

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
sv: Cloud Files fel - vi fick åtkomst till containern, men misslyckades med att skapa en fil i den

en: Cloud Files operation failed (%s)
sv: Molnfil-bearbetning misslyckades (%s)

en: Cloud Files username
sv: Cloud Files användarnamn

en: Compare with the free version
sv: Jämför med gratisversionen

en: Conflict: that user already exists
sv: Konflikt: användaren existerar redan

en: Conflict: that user or email address already exists
sv: Konflikt: användaren eller epostadressen existerar redan

en: Connect
sv: Anslut

en: Connect with your UpdraftPlus.Com account
sv: Anslut med ditt UpdraftPlus.Com-konto

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Connection failed.
sv: Anslutning misslyckades.

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
sv: Anslutning misslyckades: kontrollera dina åtkomstuppgifter, att databas-servern är i drift och att nätverksanslutningen inte ligger bakom en brandvägg.

en: Connection succeeded.
sv: Anslutning lyckades.

en: Constants
sv: Konstanter

en: Container
sv: Lagringsplats

en: Contains:
sv: Innehåller:

en: Content URL:
sv: Innehålls-URL:

en: Copying this entity failed.
sv: Kopiering av denna entitet misslyckades.

en: Could not access %s container
sv: Kunde inte komma åt %s-lagringsplatsen

en: Could not create %s zip. Consult the log file for more information.
sv: Kunde inte skapa %s-zip. Konsultera loggfilen för mer information.

en: Could not create files in the backup directory. Backup aborted - check your UpdraftPlus settings.
sv: Kunde inte skapa filer i backup-katalogen. Backup avbröts - kontrollera dina UpdraftPlus-inställningar.

en: Could not delete old directory.
sv: Kunde inte ta bort gamla katalogen.

en: Could not find one of the files for restoration
sv: Kunde inte hitta en av filerna för återskapning

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
sv: Kunde inte hitta detta jobb - kanske är det redan klart?

en: Could not get list of tables
sv: Kunde inte hämta lista över tabeller

en: Could not move new files into place. Check your wp-content/upgrade folder.
sv: Kunde inte flytta nya filer till avsedd plats. Kontrollera din wp-content/upgrade-katalog.

en: Could not move old files out of the way.
sv: Kunde inte flytta gamla filer ur vägen.

en: Could not move the files into place. Check your file permissions.
sv: Kunde inte flytta filerna till avsedd plats. Kontrollera dina behörigheter.

en: Could not open the backup file for writing
sv: Kunde inte öppna backupfilen för skrivning

en: Could not read the directory
sv: Kunde inte läsa katalogen

en: Could not save backup history because we have no backup array. Backup probably failed.
sv: Kunde inte spara backup-historik eftersom vi inte har någon backup-matris. Backupen misslyckades troligen.

en: Counting...
sv: Räknar...

en: Create
sv: Skapa

en: Create OneDrive credentials in your OneDrive developer console.
sv: Skapa OneDrive inloggningsuppgifter i din OneDrive utvecklarkonsol.

en: Create a new API user with access to only this container (rather than your whole account)
sv: Skapa en ny API-användare med åtkomst till endast denna lagringsplats (istället för till hela ditt konto)

en: Create new API user and container
sv: Skapa ny API-användare och lagringsplats

en: Create new IAM user and S3 bucket
sv: Skapa ny IAM-användare och S3-lagringsplats

en: Create table failed - probably because there is no permission to drop tables and the table already exists; will continue
sv: Skapande av tabell misslyckades - troligen saknas rättigheter att kasta tabeller och tabellen existerar redan; fortsätter

en: Created database backup
sv: Skapade databas-backup

en: Created file backup zips
sv: Skapade zip-filer med fil-backuper

en: Creating %s and database backup with UpdraftPlus...
sv: Skapar %s och databas-backup med UpdraftPlus...

en: Creating backup with UpdraftPlus...
sv: Skapar backup med UpdraftPlus...

en: Creating database backup
sv: Skapar databas-backup

en: Creating database backup with UpdraftPlus...
sv: Skapar databas-backup med UpdraftPlus...

en: Creating file backup zips
sv: Skapar zip-filer med fil-backuper

en: Creating...
sv: Skapar...

en: Current Status
sv: Nuvarande status

en: Current limit is:
sv: Nuvarande gräns är:

en: Current memory usage
sv: Nuvarande minnesanvändning

en: Current use:
sv: Nuvarande användning:

en: Custom content type manager plugin data detected: clearing option cache
sv: Data från tillägget Custom content type manager hittad: rensar alternativ-cache

en: Daily
sv: Dagligen

en: Dallas (DFW) (default)
sv: Dallas (DFW) (förvalt)

en: Database
sv: Databas

en: Database (created by %s)
sv: Databas (skapad av %s)

en: Database (files backup has not completed)
sv: Databas (fil-backup har inte färdigställts)

en: Database Options
sv: Databasalternativ

en: Database access: Direct MySQL access is not available, so we are falling back to wpdb (this will be considerably slower)
sv: Databas-åtkomst: Direkt MySQL-åtkomst är inte tillgängligt, så vi faller tillbaka till wpdb (detta kommer att vara betydligt långsammare)

en: Database decryption phrase
sv: Fras för databas-dekryptering

en: Database encryption
sv: Databaskryptering

en: Database encryption phrase
sv: Fras för databaskryptering

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
sv: Databas enbart (filer var inte valda för denna schemaläggning)

en: Database queries processed: %d in %.2f seconds
sv: Databas-anrop som bearbetats: %d på %.2f sekunder

en: Database search and replace: replace %s in backup dump with %s
sv: Databas sök och ersätt: ersätt %s i denna backup-dump med %s

en: Database successfully decrypted.
sv: Avkryptering av databasen lyckades.

en: Database: search and replace site URL
sv: Databas: sök och ersätt webbplats-URL

en: Debug Database Backup
sv: Avbugga Databas-backup

en: Debug Full Backup
sv: Avbugga Hel Backup

en: Debug mode
sv: Avbuggningsläge

en: Debugging information
sv: Avbuggningsinformation

en: Decrypting database (can take a while)...
sv: Avkrypterar databas (kan ta ett tag)...

en: Decryption failed. The database file is encrypted, but you have no encryption key entered.
sv: Avkryptering misslyckades. Databasfilen är krypterad, men du har inte angett någon krypteringsnyckel.

en: Decryption failed. The database file is encrypted.
sv: Dekryptering misslyckades. Databasfilen är krypterad.

en: Decryption failed. The most likely cause is that you used the wrong key.
sv: Avkryptering misslyckades. Den mest troliga anledningen är att du använt fel nyckel.

en: Deferring...
sv: Skjuter upp...

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Old Directories
sv: Ta bort Gamla Kataloger

en: Delete backup set
sv: Ta bort backup-set

en: Delete failed:
sv: Borttagning misslyckades:

en: Delete from your web server
sv: Ta bort från din webbserver

en: Delete local backup
sv: Ta bort lokal backup

en: Delete this backup set
sv: Ta bort detta backup-set

en: Deleting...
sv: Tar bort...

en: Deleting... please allow time for the communications with the remote storage to complete.
sv: Tar bort... vänligen vänta på att kommunikationen med fjärrlagringsplatsen slutförs.

en: Deselect
sv: Avmarkera

en: Directory path
sv: Sökväg till katalog

en: Disable SSL entirely where possible
sv: Stäng av SSL helt där det är möjligt

en: Disabled this plugin: %s: re-activate it manually when you are ready.
sv: Avaktiverade denna plugin: %s: återaktivera den manuellt när du är klar.

en: Disconnect
sv: Koppla ifrån

en: Disconnecting...
sv: Kopplar ifrån...

en: Dismiss (for %s months)
sv: Avfärda (i %s månader)

en: Dismiss (for %s weeks)
sv: Avfärda (för %s veckor)

en: Dismiss from main dashboard (for %s weeks)
sv: Avfärda från huvudinstrumentpanelen (för %s veckor)

en: Do not abort after pressing Proceed below - wait for the backup to complete.
sv: Avbryt inte efter att ha tryckt Fortsätt nedan - vänta till dess backupen färdigställts.

[ctx: Do not translate BEGIN RSA PRIVATE KEY. PCKS1, XML, PEM and PuTTY are also technical acronyms which should not be translated.]
en: PKCS1 (PEM header: BEGIN RSA PRIVATE KEY), XML and PuTTY format keys are accepted.
sv: Nycklar med PKCS1 (PEM header: BEGIN RSA PRIVATE KEY), SML och PuTTY-format accepteras.

en: Do not verify SSL certificates
sv: Verifiera inte SSL-certifikat

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
sv: Läs denna hjälpsamma artikel om användbara saker att veta innan du börjar återställa.

en: Do remember to save your settings.
sv: Kom ihåg att spara dina inställningar.

en: Do you need WordPress Multisite support?
sv: Behöver du WordPress Multisajt-support?

en: Do you want to migrate or clone/duplicate a site?
sv: Vill du migrera eller klona/duplicera en webbplats?

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
sv: Vet du inte vilken e-postadress du använt, eller har du gömt ditt lösenord?

en: Don't want to be spied on? UpdraftPlus Premium can encrypt your database backup.
sv: Vill du inte bli spionerad på? UpdraftPlus Premium kan kryptera din databasbackup.

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
sv: Nedladdningsfel: servern skickade oss ett svar som vi inte kunde förstå.

en: Download failed
sv: Nedladdning misslyckades

en: Download in progress
sv: Nedladdning pågår

en: Download log file
sv: Ladda ner logg-fil

en: Download most recently modified log file
sv: Ladda ner den senast modifierade loggfilen

en: Download to your computer
sv: Ladda ner till din dator

en: Drop backup files here
sv: Släpp dina backup-filer här

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
sv: Släpp krypterade databasfiler (db.gz.crypt-filer) här för att ladda upp dem för dekryptering

en: Dropbox error: %s (see log file for more)
sv: Dropbox fel: %s (se logg-fil för mer information)

en: Dropbox, Google Drive, FTP, S3, Rackspace, Email
sv: Dropbox, Google Drive, FTP, S3, Rackspace, Epost

en: E-mail
sv: E-post

en: EU (Ireland)
sv: EU (Irland)

en: Elegant themes theme builder plugin data detected: resetting temporary folder
sv: Data från Elegant themes theme builder har påträffats: nollställer mapp för temporära filer

en: Email
sv: Epost

en: Email reports
sv: Skicka rapporter via epost

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest UpdraftPlus.com news
sv: Epost-rapporter skapade av UpdraftPlus (gratisversionen) ger dig de senaste nyheterna från UpdraftPlus.com

en: Encrypted FTP is available, and will be automatically tried first (before falling back to non-encrypted if it is not successful), unless you disable it using the expert options. The 'Test FTP Login' button will tell you what type of connection is in use.
sv: Krypterad FTP finns tillgänglig och kommer automatiskt att försökas med först (icke-krypterad används om den krypterade misslyckas), såvida du inte stänger av funktionen via expert-alternativen. 'Testa FTP-Inloggning'-knappen kommer att tala om för dig vilken typ av anslutning som används.

en: Encrypted database
sv: Krypterade databas

en: Encrypting database
sv: Krypterar databas

en: Encryption error occurred when encrypting database. Encryption aborted.
sv: Krypteringsfel uppstod vid kryptering av databasen. Krypteringen avbröts.

en: Enter a comma-separated list; otherwise, leave blank for all tables.
sv: Mata in en komma-separerad lista; annars lämna tomt för alla tabeller.

en: Enter a complete URL, beginning with webdav:// or webdavs:// and including path, username, password and port as required - e.g.%s
sv: Ange en fullständig URL, börj med webdav:// eller webdavs:// och inkludera sökväg, användarnamn, lösenord och port efter behov - ex %s

en: Enter addresses here to have a report sent to them when a backup job finishes.
sv: Ange adresser här dit en rapport ska skickas när backupen är klar.

en: Enter details for where this new site is to live within your multisite install:
sv: Ange detaljer för var den nya webbplatsen ska existera inom din multisajt-installation

en: Enter in format HH:MM (e.g. 14:22).
sv: Ange i formatet HH:MM (ex. 14:22).

en: Enter only a bucket name or a bucket and path. Examples: mybucket, mybucket/mypath
sv: Ange endast ett bucket-namn eller en bucket och sökväg. Exempel: mybucket, mybucket/mypath

en: Enter the directory:
sv: Ange katalog:

en: Enter the path of the %s folder you wish to use here.
sv: Ange sökvägen till %s-mappen du vill använda här.

en: Enter your Rackspace admin username/API key (so that Rackspace can authenticate your permission to create new users), and enter a new (unique) username and email address for the new user and a container name.
sv: Ange din Rackspace admin användare/API-nyckel (så att Rackspace kan autentisera din behörighet att skapa nya användare), och ange ett nytt (unikt) användarnamn och epostadress för den nya användaren och en namn för lagringsplatsen.

en: Enter your UpdraftPlus.Com email / password here to connect:
sv: Ange ditt UpdraftPlus.com e-post/lösen här för att ansluta:

en: Enter your administrative Amazon S3 access/secret keys (this needs to be a key pair with enough rights to create new users and buckets), and a new (unique) username for the new user and a bucket name.
sv: Ange dina administrativa Amazon S3 åtkomstnycklar (dessa måste vara ett nyckelpar med tillräckliga rättigheter för att skapa nya användare och lagringsplatser), och ett nytt (unikt) användarnamn för den nya användaren och ett namn på lagringsplatsen.

en: Error
sv: Fel

en: Error - failed to download the file
sv: Fel - misslyckades med nedladdning av filen

en: Error - failed to download the file from %s
sv: Fel - misslyckades med nedladdning av fil från %s

en: Error - no such file exists at %s
sv: Fel - ingen sådan fil existerar på %s

en: Error data:
sv: Feldata:

en: Error downloading remote file: Failed to download
sv: Fel vid nedladdning av fjärrfil: Misslyckades med nedladdning

en: Error downloading remote file: Failed to download (
sv: Fel vid nedladdning av fjärrfil: Misslyckades att ladda ner (

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Error opening local file: Failed to download
sv: Fel vid öppning av lokal fil: Misslyckades att ladda ner

en: Error opening remote file: Failed to download
sv: Fel vid öppning av fjärrfil: Nedladdning misslyckades

en: Error:
sv: Fel:

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Error: the server sent an empty response.
sv: Fel: servern skickade ett tomt svar.

en: Error: the server sent us a response (JSON) which we did not understand.
sv: Fel: servern skickade oss ett svar (JSON) som vi inte förstod.

en: Error: unexpected empty parameter (%s, %s)
sv: Fel: oväntat tom parameter (%s, %s)

en: Error: unexpected file read fail
sv: Fel: oväntad filläsning misslyckades

en: Errors
sv: Fel

en: Errors / warnings:
sv: Fel / varningar:

en: Errors encountered:
sv: Fel påträffades:

en: Errors have occurred:
sv: Fel har inträffat:

en: Errors occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com:
sv: Fel inträffade vid försök att ansluta till UpdraftPlus.Com:

en: Errors occurred:
sv: Inträffade fel:

en: Errors:
sv: Fel:

en: Every %s hours
sv: Varje %s timme

en: Examples of S3-compatible storage providers:
sv: Exempel på S3-kompatibla lagringstjänster:

en: Exclude these:
sv: Exkludera dessa:

en: Existing Backups
sv: Befintliga Backuper

en: Existing keys
sv: Befintliga nycklar

en: Existing unremoved folders from a previous restore exist (please use the "Delete Old Directories" button to delete them before trying again): %s
sv: Ej borttagna kataloger från tidigare återställning existerar (vänligen använd "Ta Bort Gamla Kataloger"-knappen för att ta bort dem innan du försöker igen: %s

en: Expert settings
sv: Expert-Inställningar

en: Explicit encryption is used by default. To force implicit encryption (port 990), add :990 to your FTP server below.
sv: Explicit kryptering används som förvalt alternativ. För att tvinga implicit kryptering (port 990), lägg till :990 till din FTP-server nedan.

en: External database
sv: Extern databas

en: External database (%s)
sv: Extern databas (%s)

en: FTP login
sv: FPT inloggning

en: FTP password
sv: FTP lösenord

en: FTP server
sv: FTP-server

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
sv: Misslyckades att komma åt %s vid borttagning (se logg-fil för mer information)

en: Failed to apply User Policy
sv: Kunde inte tillämpa Användarpolicy

en: Failed to create a temporary directory
sv: Misslyckades skapa tillfällig katalog

en: Failed to create user Access Key
sv: Misslyckades med att skapa Åtkomstnyckel

en: Failed to delete working directory after restoring.
sv: Misslyckades med att ta bort arbetskatalog efter återställning.

en: Failed to download
sv: Misslyckades med nedladdning

en: Failed to download %s
sv: Misslyckades med att ladda ner  %s

en: Failed to find database file
sv: Hittade inte databasfil

en: Failed to move directory (check your file permissions and disk quota): %s
sv: Misslyckades med att flytta katalog (kontrollera dina behörigheter och disktilldelning): %s

en: Failed to move file (check your file permissions and disk quota): %s
sv: Misslyckades med att flytta fil (kontrollera dina behörigheter och disktilldelning): %s

en: Failed to open database file
sv: Kunde inte öppna databasfil

en: Failed to open database file for reading:
sv: Misslyckades att öppna databasen för läsning:

en: Failed to open database file.
sv: Misslyckades med att öppna databasfil.

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
sv: Misslyckades med att öppna zip-fil (%s) - %s

en: Failed to unpack the archive
sv: Misslyckades med att packa upp arkivet

en: Failed to upload %s
sv: Misslyckades med att ladda upp %s

en: Failed to upload to %s
sv: Misslyckades att ladda upp till %s

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
sv: Misslyckades med att skriva ut den avkrypterade databasen till filsystemet

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem.
sv: Misslyckades med att skriva den dekrypterade databasen till filsystemet.

en: Failed: We were able to log in and move to the indicated directory, but failed to successfully create a file in that location.
sv: Misslyckades: Vi kunde logga in och flytta till den valda katalogen, men misslyckades att skapa en fil på den platsen.

en: Failed: We were able to log in, but failed to successfully create a file in that location.
sv: Misslyckades. Vi kunde logga in, men misslyckades att skapa en fil på den platsen.

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
sv: Misslyckades: Vi kunde inte placera en fil i den katalogen - var god kontrollera dina användaruppgifter.

en: Failed: the %s operation was not able to start.
sv: Misslyckades: %s-operationen kunde inte starta.

en: Failed: we did not understand the result returned by the %s operation.
sv: Misslyckades: vi kunde inte förstå resultatet som returnerades av %s-operationen.

en: Failure
sv: Misslyckades

en: Failure: No %s was given.
sv: Misslyckades: Ingen %s angavs.

en: Failure: No bucket details were given.
sv: Misslyckades: Inga uppgifter om bucket lämnades.

en: Failure: No container details were given.
sv: Misslyckades: Ingen container-information angavs.

en: Failure: No server details were given.
sv: Fel: Inga server-uppgifter lämnades.

en: Failure: Port must be an integer.
sv: Fel: Porten måste vara ett heltal.

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another %s user may already have taken your name).
sv: Misslyckades: Vi kunde inte komma åt eller skapa en sådan bucket. Vänligen kontrollera dina användaruppgifter, och om dessa är korrekta försöka med ett annat bucket-namn (eftersom en annan %s-användare redan kan ha tagit ditt namn).

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another AWS user may already have taken your name).
sv: Fel: Vi kunde inte komma åt eller skapa en sådan lagringsplats. Vänligen kontrollera dina användaruppgifter, och om dessa är korrekta försök med ett annat namn på lagringsplatsen (någon annan AWS-användare kan redan ha använt det namn du vill använda).

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
sv: Fel: Vi kunde inte logga in med dessa användaruppgifter.

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
sv: Fel: vi loggade in men kunde inte skapa en fil i den utpekade katalogen.

en: Fetch
sv: Hämta

en: File (%s) was found, but has a different size (%s) from what was expected (%s) - it may be corrupt.
sv: Filen (%s) hittades, men har en annan storlek (%s) jämfört med förväntade (%s) - den kan vara korrupt.

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
sv: Filen är inte närvarande lokalt - måste hämtas från fjärrlagringsplats

en: File not found
sv: Filen hittades ej

en: File not found (you need to upload it): %s
sv: Filen hittades inte (du måste ladda upp den): %s

en: File permissions do not allow the old data to be moved and retained; instead, it will be deleted.
sv: Filberhörigheter tillåter inte att gammal data flyttas och behålls, istället kommer den att tas bort.

en: File ready.
sv: Filen klar.

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
sv: Filen hittades, men har nollstorlek (du måste ladda upp den igen): %s

en: Files
sv: Filer

en: Files (database backup has not completed)
sv: Filer (databas-backup har inte färdigställts)

en: Files and database
sv: Filer och databas

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
sv: Wordpress-backup med filer och databas (skapad av %s)

en: Files backup (created by %s)
sv: Backup med filer (skapad av %s)

en: Files found:
sv: Hittade filer:

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
sv: Filer enbart (databasen var inte vald för denna schemaläggning)

en: Final checks
sv: Slutkontroller

en: Finished: lines processed: %d in %.2f seconds
sv: Klart: rader som bearbetats: %d på %2f sekunder

en: First time user?
sv: Förstagångsanvändare?

en: First, enter the decryption key
sv: Ange först dekrypteringsnyckeln

en: Fix backup time
sv: Bestämd backuptidpunkt

en: Folder
sv: Mapp

en: Follow this link for more information
sv: Följ denna länk för mer information

en: Follow this link to attempt decryption and download the database file to your computer.
sv: Följ denna länk för att försöka avkryptera och ladda ner databasfilen till din dator.

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
sv: Följ denna länk för att ladda ner loggfilen för denna återställning (krävs om du begär support).

en: Follow this link to sign up for the UpdraftPlus newsletter.
sv: Följ denna länk för att anmäla dig till UpdraftPlus nyhetsbrev.

en: Follow this link to sign up.
sv: Följ denna länk för att anmäla dig.

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
sv: Följ denna länk till din Google API-konsol, och aktivera där Drive API och skapa ett Klient-ID i sektionen för API-åtkomst (API Access).

en: For backups older than
sv: För backuper äldre än

en: For even more features and personal support, check out
sv: För ännu fler funktioner och personlig support, titta närmare på

en: For longer help, including screenshots, follow this link.
sv: För längre hjälpavsnitt, inklusive skärmbilder, följ denna länk.

en: For longer help, including screenshots, follow this link. The description below is sufficient for more expert users.
sv: För längre hjälp, inklusive skärmbilder, följ denna länk. Beskrivningen nedan är tillräcklig för mer erfarna användare.

en: For more options, use the "%s" add-on.
sv: För fler alternativ, använd "%s"-tillägget.

en: For more reporting features, use the Reporting add-on.
sv: För fler rapporteringsfunktioner, använd Rapport-tillägget.

en: For personal support, the ability to copy sites, more storage destinations, encrypted backups for security, multiple backup destinations, better reporting, no adverts and plenty more, take a look at the premium version of UpdraftPlus - the world’s most popular backup plugin.
sv: För personlig support, möjlighet att kopiera webbplatser, fler lagringsplatser, krypterade backuper för ökad säkerhet, flera backup-platser, bättre rapporter, för att slippa annonser och mycket annat, ta en titt på vår premium-version av UpdraftPlus - världens populäraste backuptillägg.

en: For the ability to lock access to UpdraftPlus settings with a password, upgrade to UpdraftPlus Premium.
sv: För att få möjlighet att låsa tillgången till UpdraftPlus-inställningar med lösenord, uppgrader till UpdraftPlus Premium.

en: For unlocking support, please contact whoever manages UpdraftPlus for you.
sv: För hjälp med upplåsning, var god kontakta den som administrerar UpdraftPlus åt dig.

en: Forgotten your details?
sv: Glömt dina uppgifter?

en: Fortnightly
sv: Var 14:e dag

en: Free Newsletter
sv: Gratis Nyhetsbrev

en: Free disk space in account:
sv: Ledigt diskutrymme på kontot:

en: Free two-factor security plugin
sv: Gratis two-factor säkerhets-tillägg

en: Full feature list
sv: Lista med alla egenskaper

en: Get UpdraftPlus Premium
sv: Skaffa UpdraftPlus Premium

en: Get it from
sv: Skaffa den från

en: Get it from the UpdraftPlus.Com Store
sv: Skaffa den från UpdraftPlus.Com-butiken.

en: Get it here.
sv: Skaffa den här.

en: Get more quota
sv: Skaffa mer utrymme

en: Get your API key <a href="https://mycloud.rackspace.com/">from your Rackspace Cloud console</a> (read instructions <a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key">here</a>), then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
sv: Hämta din API-nyckel <a href="https://mycloud.rackspace.com/">från din Rackspace Cloud-konsol</a> (läs instruktionerna <a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key">här</a>), välj sedan ett container-namn att använda för lagringsutrymmet. Denna container kommer att skapas om den inte redan existerar.

en: Get your access credentials from your OpenStack Swift provider, and then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
sv: Få dina användaruppgifter för åtkomst från din OpenStack Swift-leverantör, och välj sedan en lagringsplats du vill använda för lagring. Denna lagringsplats (container) skapas för dig om den inte redan existerar.

en: Get your access key and secret key <a href="%s">from your %s console</a>, then pick a (globally unique - all %s users) bucket name (letters and numbers) (and optionally a path) to use for storage. This bucket will be created for you if it does not already exist.
sv: Hämta din åtkomstnyckel och din hemliga nyckel <a href="%s">från din %s konsol</a>, välj sedan ett (globalt unikt - alla %s-användare) bucket-namn (bokstäver och siffror) (och - valfritt - en sökväg) att använda för lagring. Denna bucket kommer att skapas för dig om den inte redan finns.

en: Go
sv: Kör

en: Go here
sv: Gå hit

en: Go here for help
sv: Gå hit för hjälp

en: Go here for more information.
sv: Gå hit för mer information.

en: Go here to activate it.
sv: Gå hit för att aktivera det.

en: Go here to begin installing it.
sv: Gå hit för att börja installera.

en: Go here to connect.
sv: Gå hit för att ansluta.

en: Go here to re-enter your password.
sv: Gå hit för att mata in ditt lösenord på nytt.

en: Go to the remote storage settings in order to connect.
sv: Gå till inställningarna för fjärrlagring för att ansluta.

en: Go to the shop.
sv: Gå till butiken.

en: Good news: Your site's communications with %s can be encrypted. If you see any errors to do with encryption, then look in the 'Expert Settings' for more help.
sv: Goda nyheter: Din webbplats kommunikation med %s kan krypteras. Om du ser några fel som rör krypteringen, titta i 'Expert-Inställningar' för mer hjälp.

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
sv: Google Drive lista filer: misslyckades med att komma åt mappförälder

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
sv: Har ännu inte fått något åtkomstbevis från Google - du måste godkänna och återgodkänna din anslutning till Google Drive.

en: Host
sv: Värd

en: How do I get a site's key?
sv: Hur får jag tag på en sajts nyckel?

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
sv: I vilket fall som helst är UpdraftPlus-arkiv standard zip/SQL-filer - så om du är säker på att din fil har rätt format kan du döpa om den för att matcha denna namnform.

en: However, subsequent access attempts failed:
sv: Men efterföljande försök misslyckades:

en: IAM operation failed (%s)
sv: IAM-operation misslyckades (%s)

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
sv: Om Google senare visar meddelandet "invalid_client", så har du inte angivit ett gilitigt client ID här.

en: If OneDrive later shows you the message "unauthorized_client", then you did not enter a valid client ID here.
sv: Om OneDrive senare visar meddelandet "unauthorized_client", då angav du inte ett korrekt klient-ID här.

en: If entering multiple files/directories, then separate them with commas. For entities at the top level, you can use a * at the start or end of the entry as a wildcard.
sv: Om du matar in flera filer/mappar, separera dem med kommatecken. För enheter på den högsta nivån kan du använda ett * i början eller slutet av inmatningen som wildcard.

en: If making a request for support, please include this information:
sv: Om du begär support, vänligen inkludera denna information:

en: If sending directly from site to site does not work for you, then there are three other methods - please try one of these instead.
sv: Om det inte fungerar att skicka direkt från webbplatsen för dig, då finns det tre andra metoder - vänligen testa en av följande istället.

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
sv: Om detta inte lyckas kontrollera behörigheterna på din server eller ändra den till en annan katalog som är skrivbar för din webbserverprocess.

en: If the folder does not already exist, then it will be created.
sv: Om mappen inte redan finns kommer den att skapas.

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
sv: Om detta är en backup som skapats av ett annat backup-tillägg, då kan UpdraftPlus Premium möjligen också hjälpa dig.

en: If using it, enter an absolute path (it is not relative to your WordPress install).
sv: Om du använder det, ange en absolut sökväg (den är inte relativ till din WordPress-installation).

en: If you are not sure then you should stop; otherwise you may destroy this WordPress installation.
sv: Om du inte är säker så bör du avsluta; annars kan du förstöra denna WordPress-installation.

en: If you are not sure what this option is for, then you will not want it, and should turn it off.
sv: Om du inte är säker på vad detta alternativ är till för, då kommer du inte att vilja ha det och bör stänga av det.

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
sv: Om du ser fler backuper än du väntat dig, så beror det troligen på att borttagandet av gamla backup-set inte sker förrän en ny backup färdigställts.

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
sv: Om du använder denna, stäng då av Turbo/Road-läget.

en: If you back up several sites into the same Dropbox and want to organise with sub-folders, then
sv: Om du backar upp flera webbplatser till samma Dropbox och vill organisera med underkataloger, då

en: If you bought new add-ons, then follow this link to refresh your connection
sv: Om du köpte nya tillägg, följ denna länk för att uppdatera din anslutning

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
sv: Om du fortfarande kan läsa dessa ord efter att sidan laddat färdigt, då finns det ett JavaScript- eller jQuery-problem på webbplatsen.

en: If you choose no remote storage, then the backups remain on the web-server. This is not recommended (unless you plan to manually copy them to your computer), as losing the web-server would mean losing both your website and the backups in one event.
sv: Om du inte väljer fjärrlagring, då förblir backupen på webbservern. Detta är inte rekommenderat (såvida du inte planerar att manuellt kopiera dem till din dator). Om du mister innehållet på webbservern förlorar du i så fall både webbplatsen och dina backuper samtidigt.

en: If you enter text here, it is used to encrypt database backups (Rijndael). <strong>Do make a separate record of it and do not lose it, or all your backups <em>will</em> be useless.</strong> This is also the key used to decrypt backups from this admin interface (so if you change it, then automatic decryption will not work until you change it back).
sv: Om du lägger till text här så används denna för att kryptera databas-backuperna (Rijndael). <strong>Se till att spara en kopia av det och tappa inte bort det, eller så <em>kommer</em> alla dina backuper att bli värdelösa.</strong> Detta är också den nyckel som används för att dekryptera backuper från admin-gränssnittet (så om du ändrar den kommer den automatiska dekrypteringen inte att fungera förrän du ändrar den tillbaka).

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
sv: Om du exkluderar både databasen och filerna, då har du exkluderat allt!

en: If you have an AWS admin user, then you can use this wizard to quickly create a new AWS (IAM) user with access to only this bucket (rather than your whole account)
sv: Om du har en AWS admin-användare, då kan du använda denna guide för att snabbt skapa en ny AWS (IAM)-användare med åtkomst endast till denna lagringsplats (istället för till hela ditt konto)

en: If you have forgotten your password
sv: Om du har glömt ditt lösenord

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
sv: Om du har glömt ditt lösenord, gå hit för att ändra ditt lösenord på updraftplus.com.

en: If you have made a purchase from UpdraftPlus.Com, then follow this link to the instructions to install your purchase.
sv: Om du har gjort ett köp från UpdraftPlus.Com, följ denna länk till instruktioner som visar hur du ska installera ditt köp.

en: If you leave it blank, then the backup will be placed in the root of your %s
sv: Om du lämnar tomt kommer backupen att placeras i roten av din %s

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
sv: Om du ser fel om SSL-certifikat, gå då hit för hjälp.

en: If you want encryption (e.g. you are storing sensitive business data), then an add-on is available.
sv: Om du vill ha kryptering (exempelvis om du vill lagra affärskritisk information), då finns ett insticksprogram tillgängligt.

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
sv: Om du vill återställa en multisite-backup måste du först ställa in din WordPress-installation som en multisíte.

en: If your database includes extra tables that are not part of this WordPress site (you will know if this is the case), then activate this option to also back them up.
sv: Om din databas inkluderar extra tabeller som inte hör till denna WordPress-webbplats (om det är så - då vet du det), aktivera då detta alternativ för att ta backup även på dessa.

en: In %s, path names are case sensitive.
sv: I %s är sökvägarna skiftlägeskänsliga.

en: Include in files backup
sv: Inkludera i filbackupen

en: Incremental
sv: Inkrementell

en: Infinite recursion: consult your log for more information
sv: Oändlig upprepning. konsultera din logg för mer information

en: Information needed to continue:
sv: Information som behövs för att fortsätta:

en: Interested in knowing about your UpdraftPlus.Com password security? Read about it here.
sv: Intresserad av att veta hur säkert ditt UpdraftPlus.Com-lösenord är? Läs om det här.

en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
sv: Det verkar som om din webbservers IP-adress (%s) är blockerad.

en: It can also backup external databases.
sv: Det kan också ta backup på externa databaser.

en: It has been tested up to version %s.
sv: Den har testats upp till version %s.

en: It is an ID number internal to Google Drive
sv: Det är ett ID-nummer internt för Google Drive

en: It is for sending backups to the following site:
sv: Den är för att skicka backuper till följande sajt:

en: JavaScript warning
sv: JavaScript-varning

en: Job ID: %s
sv: Jobb-ID: %s

en: Job deleted
sv: Jobb borttaget

en: Key
sv: Nyckel

en: Key created successfully.
sv: Skapandet av nyckeln lyckades.

en: Keys for this site are created in the section below the one you just pressed in.
sv: Nycklar för denna webbplats skapas i sektionen nedanför den du just skrev in.

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
sv: Detta behöver vara v2 (Keystone) autentiserings-URI; v1 (Swauth) stöds ej.

en: Known backups (raw)
sv: Kända backuper (råa)

en: Last backup job run:
sv: Senaste körning av backup-jobb:

en: Last log message
sv: Senaste logg-meddelandet

en: Latest UpdraftPlus.com news:
sv: Senaste Nyheter från UpdraftPlus.com

en: Latest status:
sv: Senaste status:

en: Lead developer's homepage
sv: Huvudutvecklarens hemsida

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
sv: Lämna tomt så används förvalt alternativ.

en: Like UpdraftPlus and can spare one minute?
sv: Gillar du UpdraftPlus och kan avvara en minut?

en: Local archives deleted: %d
sv: Lokala arkiv borttagna: %d

en: Local write failed: Failed to download
sv: Lokal skrivning misslyckades: Nedladdning misslyckades.

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
sv: Låt tillgången till UpdraftPlus inställningssida.

en: Lock settings access
sv: Lås åtkomst till inställningar

en: Log all messages to syslog (only server admins are likely to want this)
sv: Logga alla meddelanden till syslog (troligen användbart endast för server-administratörer)

en: Looking for %s archive: file name: %s
sv: Letar efter %s-arkiv: filnamn: %s

en: Manage Addons
sv: Hantera Tillägg

en: Manually decrypt a database backup file
sv: Avkryptera en databas-backupfil manuellt

en: Memory limit
sv: Minnesgräns

en: Messages:
sv: Meddelanden:

en: Microsoft OneDrive is not compatible with sites hosted on a localhost or 127.0.0.1 URL - their developer console forbids these (current URL is: %s).
sv: Microsoft OneDrive är inte kompatibel med webbplatser på localhost eller med URL 127.0.0.1 - deras utvecklarkonsol tillåter inte dessa (nuvarande URL är: %s).

en: Migrate / clone (i.e. copy) websites
sv: Migrera / klona (kopiera) webbplatser

en: Migrate Site
sv: Migrera Webbplats

en: Migrated site (from UpdraftPlus)
sv: Migrerad webbplats (från UpdraftPlus)

en: Monthly
sv: Månatligen

en: More Files
sv: Fler Filer

en: More Quality Plugins
sv: Fler Tillägg av hög kvalitet

en: More plugins
sv: Fler tillägg

en: More tasks:
sv: Fler uppgifter:

en: Moving old data out of the way...
sv: Flyttar gammal data ur vägen...

en: Moving unpacked backup into place...
sv: Flyttar uppackad backup till sin plats...

en: Multisite
sv: Multisajt

en: Multisite Install
sv: Multisajt-Installation

en: Must-use plugins
sv: Tillägg som krävs

en: N.B. %s is not case-sensitive.
sv: OBS! %s är inte skiftlägeskänsligt.

en: N.B. Copy is case-sensitive.
sv: OBS! Kopian är shiftlägeskänslig.

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
sv: Obs. Om du installerar UpdraftPlus på flera WordPress-webbplatser så kan du inte återanvända ditt projekt; du måste skapa en ny från din Google API-konsol för varje webbplats.

en: N.B. This count is based upon what was, or was not, excluded the last time you saved the options.
sv: Notera. Denna siffra baseras på vad som exkluderades eller inte senast du sparade alternativen.

en: Name: %s.
sv: Namn: %s.

en: Need even more features and support? Check out UpdraftPlus Premium
sv: Behöver du ännu fler funktioner och support? Ta en titt på UpdraftPlus Premium

en: Need to get support?
sv: Behöver du support?

en: Need to use sub-folders?
sv: Behöver du använda underkataloger?

en: Needs to already exist
sv: Måste redan existera

en: Network activating theme:
sv: Nätverk aktiverar tema:

en: Network/Multisite support
sv: Nätverk/Multisite-support

en: New IAM username
sv: Nytt IAM användarnamn

en: New User's Email Address
sv: Nya användarens E-postadress

en: New User's Username
sv: Nya användarens Användarnamn

en: New site:
sv: Ny webbplats:

en: New table prefix: %s
sv: Nytt tabell-prefix: %s

en: News
sv: Nyheter

en: Newsletter sign-up
sv: Anmälan Nyhetsbrev

en: Next scheduled backups
sv: Nästa schemalagda backuper

en: No
sv: Nej

en: No %s found
sv: Inga %s hittades

en: No %s settings were found
sv: Inga %s-inställningar hittades

en: No advertising links on UpdraftPlus settings page
sv: Inga annonslänkar på UpdraftPlus inställningssida

en: No backup has been completed
sv: Ingen backup har färdigställts.

en: No backup of %s directories: there was nothing found to back up
sv: Ingen backup av %s-kataloger: inget hittades att backa upp

en: No backup of directory: there was nothing found to back up
sv: Ingen backup av mapp: ingenting hittades att göra backup på

en: No database tables found
sv: Inga databastabeller hittades

en: No keys to allow remote sites to connect have yet been created.
sv: Inga nycklar för att tillåta fjärrsajter att ansluta har skapats ännu.

en: No local copy present.
sv: Ingen lokal kopia närvarande.

en: No log files were found.
sv: Ingen loggfil hittades.

en: No receiving sites have yet been added.
sv: Inga mottagande sajter har ännu lagts till.

en: No refresh token was received from Google. This often means that you entered your client secret wrongly, or that you have not yet re-authenticated (below) since correcting it. Re-check it, then follow the link to authenticate again. Finally, if that does not work, then use expert mode to wipe all your settings, create a new Google client ID/secret, and start again.
sv: Ingen refresh token mottogs från Google. Det betyder oftast att du matat in din client-hemlighet fel, eller att du inte har återautentiserat (nedan) sedan du korrigerade den. Markera den igen, följ sedan länken för att autentisera igen. Slutligen, om det inte fungerar, använd expert-läget för att rensa alla dina inställningar, skapa en ny Google client ID/hemlighet och börja om igen.

en: No settings were found
sv: Inga inställningar hittades

en: No such backup set exists
sv: Inget sådant backup-set existerar

en: None
sv: Ingen

en: Northern Virginia (IAD)
sv: Norra Virginia (IAD)

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
sv: Har du inget konto än (det är gratis)? Skaffa ett nu!

en: Note that after you have claimed your add-ons, you can remove your password (but not the email address) from the settings below, without affecting this site's access to updates.
sv: Notera att när du begärt dina tillägg kan du ta bort ditt lösenord (men inte e-postadressen) från inställningarna nedan utan att påverka den här webbplatsens tillgång till upddateringar.

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
sv: Notera att inte alla molnbackuptjänster nödvändigtvis använder SSL-autentisering.

en: Note that warning messages are advisory - the backup process does not stop for them. Instead, they provide information that you might find useful, or that may indicate the source of a problem if the backup did not succeed.
sv: Notera att varningsmeddelanden bara är rådgivande - de avbryter inte backup-processen. De tillhandahåller information som du kan ha nytta av, och som kan indikera vilka orsakerna kan vara om backupen misslyckas.

en: Note:
sv: Notera:

en: Note: the progress bar below is based on stages, NOT time. Do not stop the backup simply because it seems to have remained in the same place for a while - that is normal.
sv: Observera: progressmätaren nedan är baserad på steg, INTE på tid. Stoppa inte backupen bara för att den verkar ha stannat på samma ställe en längre stund - det är normalt.

en: Nothing currently scheduled
sv: Inget schemalagt för närvarande

en: Nothing to do: the site URL is already: %s
sv: Inget att göra: webbplatsens URL är redan: %s

en: Nothing yet logged
sv: Inget loggat ännu.

en: Notice
sv: Meddelande

en: OK. You should soon see activity in the "Last log message" field below.
sv: OK. Du bör snart se aktivitet i "Senaste Logg-meddelande"-fältet ovan.

en: Old directories successfully removed.
sv: Gamla kataloger togs bort med framgång.

en: Old directory removal failed for some reason. You may want to do this manually.
sv: Borttagning av gamla kataloger misslyckades av någon anledning. Du kan vilja göra detta manuellt.

en: Old table prefix:
sv: Prefix för gamla tabeller:

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
sv: En eller flera backuper har lagts till efter skanning av fjärrlagringsplats; notera att dessa backuper inte automatiskt tas bort via inställningarna för att behålla filer: om/när du önskar ta bort dem måste du göra det manuellt.

en: Only non-encrypted FTP is supported by regular UpdraftPlus.
sv: Endast ickekrypterad FTP stöds av vanliga UpdraftPlus.

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
sv: Endast WordPress-databasen kan återställas; du måste hantera den externa databasen manuellt.

en: Opera web browser
sv: Webbläsaren Opera

en: Operation to create user Access Key failed
sv: Operation för att skapa Åtkomstnyckel för användaren misslyckades

en: Options (raw)
sv: Alternativ (råa)

en: Or, receive a backup from a remote site
sv: Eller, ta emot en backup från en fjärrsajt

en: Or, send a backup to another site
sv: Eller, skicka en backup till en annan sajt

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
sv: Eller så kan du lägga till dem manuellt i din UpdraftPlus-katalog (vanligtvis wp-content/updraft), till exempel via FTP, och sedan använda "scanna om"-länken ovan

en: Other %s FAQs.
sv: Andra %s FAQ:er.

en: Others
sv: Annat

en: Otherwise, the default link will be shown.
sv: Annars visas den förinställda länken.

en: Over-write wp-config.php
sv: Skriv över wp-config.php

en: PHP information
sv: PHP-information

en: Passive mode
sv: Passivt läge

en: Password
sv: Lösenord

en: Password incorrect
sv: Lösenord felaktigt

en: Password: %s
sv: Lösenord: %s

en: Paste key here
sv: Klistra in nyckeln när

en: Payments can be made in US dollars, euros or GB pounds sterling, via card or PayPal.
sv: Betalning kan göras i USA-dollar, Euro eller GBP, via kort eller PayPal.

en: Peak memory usage
sv: Högsta minnesanvändning

en: Perform a one-time backup
sv: Utför en engångs-backup

en: Personal support
sv: Personlig support

en: Please check out UpdraftPlus Premium, or the stand-alone Multisite add-on.
sv: Vänligen ta en titt på UpdraftPlus Premium, eller det fristående Multisajt-insticksprogrammet.

en: Please check your access credentials.
sv: Vänligen kontrollera dina åtkomstuppgifter.

en: Please consult this FAQ for help on what to do about it.
sv: Vänligen konsultera denna FAQ för hjälp om vad du kan göra åt det.

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
sv: Vänligen konsultera denna FAQ om du har problem med att ta backuper.

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
sv: Var god ge denna nyckel ett namn (till exempel ett som signalerar vilken webbplats den är till för):

en: Please help UpdraftPlus by giving a positive review at wordpress.org
sv: Vänligen hjälp UpdraftPlus genom att ge ett positivt omdöme på wordpress.org

en: Please make sure that you have made a note of the password!
sv: Var god se till att du har noterat lösenordet!

en: Please re-authorize the connection to your %s account.
sv: Vänligen åter-autentisera anslutningen till ditt %s-konto.

en: Please supply the requested information, and then continue.
sv: Vänligen tillhandahåll den efterfrågade informationen och fortsätt sedan.

en: Please wait whilst we make the claim...
sv: Vänta medan vi gör en begäran...

en: Plugins
sv: Tillägg

en: Plugins for debugging:
sv: Plugins för felsökning:

en: Pre-sales FAQs
sv: Frågor och svar före köpet

en: Premium WooCommerce plugins
sv: Premium WooCommerce-tillägg

en: Press a button to get started.
sv: Tryck en knapp för att starta.

en: Press here to download
sv: Tryck här för att ladda ner

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
sv: Klicka här för att titta i din UpDraftPlus-mapp (på din webbserver) och se de backup-set som du har laddat upp.

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
sv: Tryck här för att söka i dina fjärrlagringsmetoder för befintliga backuper (från vilken sajt som helst, om de lagras i samma mapp).

en: Proceed with update
sv: Fortsätt med uppdateringen

en: Processed plugin:
sv: Bearbetat tillägg:

en: Processing files - please wait...
sv: Bearbetar filer - var god vänta...

en: Processing...
sv: Arbetar...

en: Pruning old backup sets
sv: Rensar gamla backup-set

en: Quota:
sv: Utrymme:

en: RSS link
sv: RSS-länk

en: Rackspace Cloud Files, enhanced
sv: Rackspace Molnfiler, förbättrad

en: Raw backup history
sv: Råbackuphistoria

en: Read more about how this works...
sv: Läs mer om hur detta fungerar...

en: Read more about it here.
sv: Läs mer om detta här.

en: Read the FAQs here.
sv: Läs Frågor & Svar här.

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
sv: Läs denna sida för en guide som visar på möjliga orsaker och hur du kan åtgärda dem.

en: Reduced redundancy storage
sv: Reducerad redundant lagring

en: Refresh current status
sv: Uppdatera nuvarande status

en: Remember this choice for next time (you will still have the chance to change it)
sv: Minns detta val nästa gång (du kommer fortfarande att ha möjlighet att ändra det)

en: Remote Storage Options
sv: Fjärrlagringsalternativ

en: Remote archives deleted: %d
sv: Fjärrarkiv borttagna: %d

en: Remote path
sv: Fjärrsökväg

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove old directories
sv: Ta bort gamla kataloger

en: Replace with
sv: Ersätt med

en: Replacing in blogs/site table: from: %s to: %s
sv: Ersätter i blogg/webbplats-tabell: från: %s till: %s

en: Reporting
sv: Rapporterar

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
sv: Begärd tabellmotor (%s) finns inte tillgänglig ä ändrar till MyISAM.

en: Requesting start of backup...
sv: Begär start av backup...

en: Require password again after
sv: Kräv lösenord igen efter

en: Rescan local folder for new backup sets
sv: Scanna om lokal folder efter nya backup-set

en: Rescan remote storage
sv: Skanna om fjärrlagringsplats

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
sv: Scannar om (söker backuper som du har laddat upp manuellt till den interna backup-förvaringen)...

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
sv: Skannar om fjärrlagringsplatser och lokala lagringsplatser efter backup-set...

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore an existing backup set onto this site
sv: Återställ ett befintligt backup-set till denna sajt

en: Restore backup
sv: Återställ backup

en: Restore backup from
sv: Återställ backup från

en: Restore backups from other plugins
sv: Återställ backuper från andra tillägg

en: Restore failed...
sv: Återställning misslyckades...

en: Restore from backup
sv: Återställ från backup

en: Restore successful!
sv: Återställningen lyckades!

en: Restoring table (%s)
sv: Återställer tabell (%s)

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
sv: Återställer databasen (på en stor webbplats kan detta ta lång tid - om timeout inträffar (vilket kan hända om ditt webbhotell har konfigurerat hotellet för att begränsa resursnyttjandet) så bör du använda en annan metod, som exempelvis phpMyAdmin)...

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
sv: Återställning ersätter denna webbplats teman, tillägg, uppladdningar, databas och/eller andra innehållskataloger (i enlighet med vad detta backup-set innehåller, och baserat på dina val).

en: Resuming partial uploads is supported for SFTP, but not for SCP. Thus, if using SCP then you will need to ensure that your webserver allows PHP processes to run long enough to upload your largest backup file.
sv: Återupptagande av ej fullständiga uppladdningar stöds för SFTP, men inte för SCP. Det betyder att om du använder SCP måste du säkerställa att webbservern tillåter PHP-processer att köra tillräckligt länge för att ladda upp din största backupfil.

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
sv: Hämtar (om nödvändigt) och förbereder backupfiler...

en: Return to UpdraftPlus Configuration
sv: Återvänd till UpdraftPlus-konfiguration

en: Rows examined:
sv: Undersökta rader:

en: Rows per batch
sv: Rader per batch

en: S3 (Compatible)
sv: S3 (Kompatibel)

en: S3 bucket
sv: S3 förvaringsplats

en: S3 storage region
sv: S3 lagringsregion

en: SCP/SFTP host setting
sv: SCP/SFTP värdinställningar

en: SCP/SFTP password/key
sv: SCP/SFTP lösenord/nyckel

en: SCP/SFTP user setting
sv: SCP/SFTP användarinställningar

en: SQL update commands run:
sv: SQL uppdateringskommandon kör:

en: Save Changes
sv: Spara Ändringar

en: Scheduled backups
sv: Schemalagda backuper

en: Search / replace database
sv: Sök / ersätt databas

en: Search and replace site location in the database (migrate)
sv: Sök och ersätt webbplatsens hemvist i databasen (migrera)

en: Search and replacing table:
sv: Sök och ersätter tabell:

en: Search for
sv: Sök efter

en: Searching and replacing reached row: %d
sv: Sök och ersätt nådde till rad: %d

en: Secret Key: %s
sv: Hemlig Nyckel: %s

en: See also the "More Files" add-on from our shop.
sv: Se också "Fler Filer"-tillägget i vår butik.

en: See this FAQ also.
sv: See också denna FAQ.

en: Select 'Web Application' as the application type.
sv: Välj 'Webbapplikation' som applikationstyp.

en: Select all
sv: Välj alla

en: Send
sv: Skicka

en: Send a report only when there are warnings/errors
sv: Skicka rapport bara när det varit varningar/fel

en: Send backups to multiple remote destinations
sv: Skicka backuper till flera fjärrdestinationer

en: Send to site:
sv: Skicka till sajt:

en: Server-side encryption
sv: Kryptering på serversidan

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings saved.
sv: Inställningarna sparades.

en: Show expert settings
sv: Visa expert-inställningar

en: Show raw backup and file list
sv: Visa råbackup och fillista

en: Show the options
sv: Visa alternativen

en: Site
sv: Sajt

en: Site home:
sv: Webbplatsens hem:

en: Site information:
sv: Webbplatsinformation:

en: Skipping restoration of WordPress core when importing a single site into a multisite installation. If you had anything necessary in your WordPress directory then you will need to re-add it manually from the zip file.
sv: Hoppar över återskapande av WordPress-kärnan vid import av enkel webbplats till en multisajt-installation. Om du hade något nödvändigt i WordPress-katalogen kommer du att behöva lägga tillbaka det manuellt från zip-filen.

en: Skipping this table: data in this table (%s) should not be search/replaced
sv: Hoppar över denna tabell: data i denna tabell (%s) bör er sökas/ersättas

en: So, to get the key for the remote site, open the 'Migrate' window on that site, scroll down, and you can create one there.
sv: Så för att få nyckeln till fjärrsajten, öppna Migreringsfönstret på den webbplatsen, skrolla ner och så kan du skapa den där.

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
sv: Några filer laddas fortfarande ner eller bearbetas - var god vänta.

en: Some servers advertise encrypted FTP as available, but then time-out (after a long time) when you attempt to use it. If you find this happenning, then go into the "Expert Options" (below) and turn off SSL there.
sv: Vissa servrar anger att krypterad FTP finns tillgängligt, men time-out uppstår (efter lång tid) när du försöker använda den. Om detta händer dig, gå in i "Expert-alternativ" (nedan) och stäng av SSL där.

en: South America (Sao Paulo)
sv: Sydamerika (Sao Paolo)

en: Split archives every:
sv: Dela upp arkiv varje:

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
sv: Dela rad för att undvika att överskrida maximal paketstorlek

en: Start backup
sv: Starta backupen

en: Starting automatic backup...
sv: Startar automatisk säkerhetskopiering...

en: Store at
sv: Lagra på

en: Subscribe to the UpdraftPlus blog to get up-to-date news and offers
sv: Prenumerera på UpdraftPlus-bloggen för att få uppdaterade nyheter och erbjudanden

en: Subscriptions can be cancelled at any time.
sv: Prenumerationer kan avslutas när som helst.

en: Success
sv: Framgång

en: Success:
sv: Framgång:

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
sv: Framgång: vi loggade in och bekräftade vår förmåga att skapa en fil i den utpekade katalogen (inloggningstyp:

en: Support URL
sv: Support-URL

en: Supported backup plugins: %s
sv: Dessa backup-plugins stöds: %s

en: Table %s has very many rows (%s) - we hope your web hosting company gives you enough resources to dump out that table in the backup
sv: Tabell %s har väldigt många rader (%s) - vi hoppas att ditt webbhotell ger dig tillräckliga resurser att dumpa ut den tabellen i backupen.

en: Table prefix
sv: Tabellprefix

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
sv: Tabellprefix har ändrats: ändrar %s tabellfält motsvarande:

en: Table to be implicitly dropped: %s
sv: Tabell som underförstått släpps (droppas): %s

en: Tables examined:
sv: Undersökta tabeller:

en: Tell me more about incremental backups
sv: Berätta mer om inkrementella backuper

en: Tenant
sv: Innehavare

en: Test %s Settings
sv: Testa %s-inställningar

en: Test connection...
sv: Test av anslutning...

en: Testing %s Settings...
sv: Testar %s Inställningar...

en: Testing connection...
sv: Testar anslutning...

en: Testing...
sv: Testar...

en: Thank you for backing up with UpdraftPlus!
sv: Tack för att du använder UpdraftPlus för backuper!

en: The %s authentication could not go ahead, because something else on your site is breaking it. Try disabling your other plugins and switching to a default theme. (Specifically, you are looking for the component that sends output (most likely PHP warnings/errors) before the page begins. Turning off any debugging settings may also help).
sv: %s-autentiseringen kunde inte fortsätta, eftersom något annat på din sajt förhindrar det. Försök stänga av dina andra tillägg och växla till det förinställda temat. (Specifikt letar du efter en komponent som skickar ut information (mest troligt PHP-varningar och -fel) innan sidan börjar. Att stänga av eventuella avbuggningsinställningar kan också hjälpa).

en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
sv: %s-anslutningen avbröts pga time out; om du angivit servern korrekt beror detta vanligen på att en brandvägg blockarar förbindelsen - du bör kontrollera med ditt webbhotell.

en: The %s object was not found
sv: Objektet %s hittades ej

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
sv: 'Ta Backup Nu'-knappen har avaktiverats eftersom din backup-katalog inte är skrivbar (gå till 'Inställningar'-fliken och välj relevant alternativ).

en: The PHP setup on this webserver allows only %s seconds for PHP to run, and does not allow this limit to be raised. If you have a lot of data to import, and if the restore operation times out, then you will need to ask your web hosting company for ways to raise this limit (or attempt the restoration piece-by-piece).
sv: PHP-inställningarna på denna webbserver tillåter bara %s sekunder för PHP att köra, och tillåter inte att denna gräns höjs. Om du har stora mängder data att importera, eller om återställningsprocessen avbryts (pga time out), då måste du be ditt webbhotell att hjälpa dig höja denna gräns (eller försöka återställa del-för-del).

en: The UpdraftPlus Migrator modifies the restoration operation appropriately, to fit the backup data to the new site.
sv: UpdraftPlus Migrator modifierar återställningsprocessen för att anpassa backupdata till den nya webbplatsen.

en: The UpdraftPlus directory in wp-content/plugins has white-space in it; WordPress does not like this. You should rename the directory to wp-content/plugins/updraftplus to fix this problem.
sv: UpdraftPlus-katalogen i wp-content/plugins har mellanslag i namnet; WordPress gillar inte detta. Du bör döpa om katalogen till wp-content/plugins/updraftplus för att lösa detta problem.

en: The UpdraftPlus module for this file access method (%s) does not support listing files
sv: UpdraftPlus-modulen för denna filaccess-metod (%s) stöder inte listning av filer

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
sv: WordPress content-mappen (wp-content) hittades inte i denna zip-fil.

en: The above directories are everything, except for WordPress core itself which you can download afresh from WordPress.org.
sv: Ovanstående kataloger är allt, förutom WordPress-kärnan, som du kan ladda ner ånyo från WordPress.org.

en: The above files comprise everything in a WordPress installation.
sv: Ovanstående filer omfattar alla filer i en WordPress-installation

en: The admin password has been changed.
sv: Admin-lösenordet har ändrats.

en: The admin password has now been removed.
sv: Admin-lösenordet har nu tagits bort.

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
sv: Mängden minne (RAM) som tillåts för PHP är väldigt lågt (%s Mb) - du bör öka det för att undvika misslyckanden orsakade av otillräckligt minne (konsultera ditt webbhotell för mer hjälp)

en: The amount of time allowed for WordPress plugins to run is very low (%s seconds) - you should increase it to avoid backup failures due to time-outs (consult your web hosting company for more help - it is the max_execution_time PHP setting; the recommended value is %s seconds or more)
sv: Den tid som tillåts för WordPress-tillägg att köras är väldigt låg (%s sekunder) - du bör öka den för att undvika misslyckande vid backup pga time-out (konsultera ditt webbhotell för mer hjälp - det är inställningen för max_execution_time för PHP som behöver höjas; rekommenderat värde är %s sekunder eller mer)

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
sv: Försöet att skicka backupen via epost misslyckades (förmodligen för att backupen var för stor för denna metod)

en: The attempt to undo the double-compression failed.
sv: Försöket att upphäva den dubbla komprimering misslyckades.

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
sv: Försöket att upphäva den dubbla komprimeringen lyckades.

en: The backup apparently succeeded (with warnings) and is now complete
sv: Backupen verkar ha lyckats (med varningar) och är nu komplett

en: The backup apparently succeeded and is now complete
sv: Backupen lyckades uppenbarligen och är nu klar

en: The backup archive files have been processed, but with some errors. You will need to cancel and correct any problems before retrying.
sv: Backup-arkivfilen har bearbetats, men några fel har uppstått. Du måste avbryta och rätta till alla problem innan du försöker igen.

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings. If all is well, then now press Restore again to proceed. Otherwise, cancel and correct any problems first.
sv: Backup-arkivfilen har behandlats, men med några varningar. Om allt fungerar så kan du klicka Återställ igen för att fortsätta. Annars avbryt och rätta till eventuella problem först.

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore again to proceed.
sv: Backup-arkivfilen har framgångsrikt behandlats. Tryck nu på Återställ igen för att fortsätta.

en: The backup archive for this file could not be found. The remote storage method in use (%s) does not allow us to retrieve files. To perform any restoration using UpdraftPlus, you will need to obtain a copy of this file and place it inside UpdraftPlus's working folder
sv: Backup-arkivet för denna fil kunde inte hittas. Fjärrlagringsmetoden som används (%s) tillåter oss inte att hämta filer. För att utföra återställning med hjälp av UpdraftPlus, måste du hämta en kopia av denna fil och placera den inuti UpdraftPlus arbetskatalog.

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
sv: Backup-försöket har avslutats, uppenbarligen utan framgång

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
sv: Backupen har inte färdigställts; ett återupptagande har schemalagts

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
sv: Backupnoteringarna innehåller ingen information om den rätta storleken på den här filen.

en: The buttons below will immediately execute a backup run, independently of WordPress's scheduler. If these work whilst your scheduled backups do absolutely nothing (i.e. not even produce a log file), then it means that your scheduler is broken.
sv: Knapparna nedan kommer omedelbart att köra en backup, oberoende av schemaläggaren i WordPress. Om dessa knappar fungerar, men dina schemalagda backuper inte gör något alls (dvs inte ens skapar en loggfil) så betyder det att din schemaläggare är ur funktion.

en: The communication with %s was encrypted.
sv: Kommunikationen med %s var krypterad.

en: The communication with %s was not encrypted.
sv: Kommunikationen med %s var inte krypterad.

en: The current theme was not found; to prevent this stopping the site from loading, your theme has been reverted to the default theme
sv: Det nuvarande temat hittades inte: för att förhindra att detta stoppar laddningen av din webbplats har ditt tema återställts till det förvalda (default)

en: The database backup uses MySQL features not available in the old MySQL version (%s) that this site is running on.
sv: Databas-backupen använder MySQL-funktioner som inte finns tillgängliga i den gamla MySQL-versionen (%s) som denna webbplats körs på.

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
sv: Databasen verkar ha komprimerats två gånger - troligen hade den webbplats du laddade ner den från en felkonfigurerad webbserver.

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
sv: Databasen är för liten för att vara en giltig WordPress-databas (storlek: %s Kb).

en: The decryption key used:
sv: Avkrypteringsnyckeln som användes:

en: The directory does not exist
sv: Katalogen existerar inte

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
sv: Den angivna nyckeln tillhör inte en fjärrsajt (den hör till denna sajt).

en: The entered key was corrupt - please try again.
sv: Den angivna nyckeln var korrupt - var god försök igen.

en: The entered key was the wrong length - please try again.
sv: Den angivna nyckeln hade fel längd - var god försök igen.

en: The error reported by %s was:
sv: Felet som rapporterades av %s var:

en: The file was uploaded.
sv: Filen laddades upp.

en: The first step is to de-install the free version.
sv: Det första steget är att avinstallera gratisversionen.

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
sv: Katalogen existerar, men din webbserver har inte behörighet att skriva till den.

en: The folder was created, but we had to change its file permissions to 777 (world-writable) to be able to write to it. You should check with your hosting provider that this will not cause any problems
sv: Katalogen skapades, men vi var tvingade att ställa behörigheten till 777 (skrivbart för alla) för att kunna skriva till den. Du bör kontrollera med ditt webbhotell att detta inte kommer att orsaka några problem

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
sv: Följande entitet kunde inte återställas automatiskt: "%s".

en: The installed version of UpdraftPlus Backup/Restore has not been tested on your version of WordPress (%s).
sv: Den installerade versionen av UpdraftPlus Backup/Återställ har inte testats på din version av Wordpress (%s).

en: The key provided was not in a valid format, or was corrupt.
sv: Nyckeln som angavs var inte i ett giltigt format, eller så var den korrupt.

en: The key was successfully added.
sv: Nyckeln lades till.

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
sv: Sökvägen till denna mapp sätts i expertinställningarna under Inställningsfliken.

en: The log file could not be read.
sv: Loggfilen kunde inte läsas.

en: The log file has been attached to this email.
sv: Loggfilen har bifogats med detta mail.

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
sv: Den nya användarens RackSpace konsol-lösenord är (kommer inte att visas igen):

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
sv: Begäran till filsystemet att skapa katalogen misslyckades.

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
sv: Den nödvändiga %s PHP-modulen är inte installerad - be ditt webbhotell att aktivera den

en: The restore operation has begun. Do not press stop or close your browser until it reports itself as having finished.
sv: Återställningen har påbörjats. Tryck inte på stopp eller stäng din webbläsare förrän den själv rapporterar att den är klar.

en: The scheduler is disabled in your WordPress install, via the DISABLE_WP_CRON setting. No backups can run (even &quot;Backup Now&quot;) unless either you have set up a facility to call the scheduler manually, or until it is enabled.
sv: Schemaläggaren är avstängd i din WordPress-installation, via inställningen DISABLE_WP_CRON. Inga backuper kan köras (inte ens &quot;Ta Backup Nu&quot:) såvida du inte endera har ställt in någon anordning att anropa schemaläggaren manuellt, eller till dess att den aktiverats.

en: The site URL you are sending to (%s) looks like a local development website. If you are sending from an external network, it is likely that a firewall will be blocking this.
sv: Den sajt-URL du skickar till (%s) verkar vara en lokal utvecklingswebbplats. Om du skickar från ett externt nätverk är det troligt att en brandvägg lockerar denna.

en: The site in this backup was running on a webserver with version %s of %s.
sv: Webbplatsen i denna backup körde på en webbserver med version %s av %s.

en: The time zone used is that from your WordPress settings, in Settings -> General.
sv: Tidszonen som används är den från dina WordPress-inställningar, se Inställningar -> Allmänt.

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
sv: Ett fel (%s) inträffade:

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
sv: Webbservern returnerade en felkod (försök igen, eller kontrollera dina webbserverloggar)

en: The zip engine returned the message: %s.
sv: Zip-motorn skickade följande svar: %s.

en: Theme directory (%s) not found, but lower-case version exists; updating database option accordingly
sv: Temafolder (%s) hittades ej, men en version med gemener finns; uppdatera databasalternativ i enlighet med detta

en: Themes
sv: Teman

en: Then, these lower-powered access credentials can be used, instead of storing your administrative keys.
sv: Då kan dessa mindre kraftfulla åtkomstuppgifter användas, istället för att lagra dina administratörsnycklar.

en: Then, try out our "Migrator" add-on. After using it once, you'll have saved the purchase price compared to the time needed to copy a site by hand.
sv: Testa då vårt insticksprogram "Migrator". Efter att ha använt det en gång har du tjänat in inköpspriset jämfört med tiden som skulle ha behövts för att kopiera webbplatsen manuellt.

en: These tables only
sv: Enbart dessa tabeller

en: These will be used to create a new user and key pair with an IAM policy attached which will only allow it to access the indicated bucket.
sv: Dessa kommer att användas för att skapa en ny användare och ett nyckelpar med en IAM-policy som bara kommer att tillåta den att komma åt den avsedda lagringsplatsen.

en: This admin interface uses JavaScript heavily. You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
sv: Detta administrationsgränssnitt använder JavaScipt i stor utsträckning. Du måste antingen aktivera det i din webbläsare eller använda en annan JavaScript-kapabel webbläsare.

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted. Timestamp:
sv: Denna backup existerar inte i backup-historiken - återställning avbryts. Tidsstämpel:

en: This backup set is from a different site - this is not a restoration, but a migration. You need the Migrator add-on in order to make this work.
sv: Detta backup-set kommer från en annan webbplats - det här är inte en återställning utan en migration. Du måste ha Migrator-insticksprogrammet för att få detta att fungera.

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
sv: Detta backup-set kändes inte igen av UpdraftPlus som skapat av den nyvarande WordPress-installationen, men återfanns antingen på en fjärrlagringsplats, eller skickades från en fjärrsajt.

en: This backup was created by %s, and can be imported.
sv: Denna backup skapades av %s, och kan importeras.

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
sv: Denna knapp är avaktiverad eftersom din backupmapp inte är skrivbar (se inställningarna).

en: This can easily destroy your site; so, use it with care!
sv: Detta kan lätt förstöra din webbplats; så använd den försiktigt!

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
sv: Denna databas-backup saknar tabeller från WordPress-kärnan: %s

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
sv: Denna databas måste köras igång på MySQL version %s eller senare.

en: This decryption key will be attempted:
sv: Denna avkrypteringsnyckel kommer att testas:

en: This does not look like a valid WordPress core backup - the file %s was missing.
sv: Detta ser inte ut som en giltig backup av WordPress-kärnan - filen %s saknades.

en: This feature requires %s version %s or later
sv: Denna funktion kräver %s version %s eller senare

en: This file could not be uploaded
sv: Denna fil kunde inte laddas upp

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
sv: Denna fil verkar inte vara ett UpdraftPlus backup-arkiv (sådana filer är .zip eller .gz-filer med namn som: backup_(tid)_(sajtens namn)_(kod)_(typ).(zip/gz)).

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus encrypted database archive (such files are .gz.crypt files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz).
sv: Denna fil verkar inte vara ett krypterat UpdraftPlus databasarkiv (sådana filer är .gz.crypt -filer med namn som exempelvis: backup_(tid)_(webbplatsnamn)_(kod)_db.crypt.gz).

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
sv: Detta är en WordPress multi-site (också känt som nätverksinstallation).

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
sv: Detta är avsevärt nyare än servern du nu återställer till (version %s).

en: This is where UpdraftPlus will write the zip files it creates initially.  This directory must be writable by your web server. It is relative to your content directory (which by default is called wp-content).
sv: Detta är den plats där UpdraftPlus kommer att skriva zip-filer som den skapar inledningsvis. Denna katalog måste vara skrivbar för webbservern. Den är relativ till din innehållskatalog (som förinställt har namnet wp-content).

en: This looks like a file created by UpdraftPlus, but this install does not know about this type of object: %s. Perhaps you need to install an add-on?
sv: Detta ser ut som en fil skapad av UpdraftPlus, men den här installationen känner inte igen den här typen av objekt: %s. Kanske måste du installera ett insticksprogram?

en: This looks like a migration (the backup is from a site with a different address/URL), but you did not check the option to search-and-replace the database. That is usually a mistake.
sv: Detta ser ut som en migration (backupen kommer från en webbplats med en annan adress/URL), men du valde inte alternativet sök-och-ersätt i databasen. Det är vanligen ett misstag.

en: This makes time-outs much more likely. You are recommended to turn safe_mode off, or to restore only one entity at a time, <a href="https://updraftplus.com/faqs/i-want-to-restore-but-have-either-cannot-or-have-failed-to-do-so-from-the-wp-admin-console/">or to restore manually</a>.
sv: Detta ökar risken för time-outs. Du rekommenderas att ställa safe_mode till "off", eller att återställa endast en enhet åt gången, <a href="https://updraftplus.com/faqs/i-want-to-restore-but-have-either-cannot-or-have-failed-to-do-so-from-the-wp-admin-console/">eller att återställa manuellt</a>.

en: This most likely means that you share a webserver with a hacked website that has been used in previous attacks.
sv: Det här betyder mest troligt att du delar webbserver med en hackad webbplats som använts i tidigare attacker.

en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
sv: Detta multibackup-set verkar sakna följande arkiv: %s

en: This option was not selected.
sv: Detta alternativ var inte valt.

en: This option will cause tables stored in the MySQL database which do not belong to WordPress (identified by their lacking the configured WordPress prefix, %s) to also be backed up.
sv: Detta alternativ kommer att orsaka att tabeller som lagras i MySQL-databasen som inte hör till WordPress (identifierade genom att de saknar det konfigurerade WordPress-prefixet, %s) också inkluderas i backupen.

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
sv: Detta problem orsakas vid försök att återställa en databas på en väldigt gammal MySQL-version som inte är kompatibel med källdatabasen.

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
sv: Denna metod för fjärrlagring (%s) kräver PHP %s eller senare.

en: This site has no backups to restore from yet.
sv: Denna sajt har inga backuper att återställa från ännu.

en: This site is <strong>connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
sv: Denna webbplats är <strong>ansluten</strong> till UpdraftPlus Vault.

en: This storage method does not allow downloading
sv: Denna lagringsmetod tillåter inte nedladdning

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
sv: Denna version av UpdraftPlus vet inte hur denna typ av främmande backup ska hanteras

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
sv: Detta kommer också att orsaka att information om felsökning från alla tillägg kommer att visas på denna skärm - bli inte överraskad av att du får se dessa.

en: This will cause an immediate DB backup. The page will stall loading until it finishes (ie, unscheduled). The backup may well run out of time; really this button is only helpful for checking that the backup is able to get through the initial stages, or for small WordPress sites..
sv: Detta orsakar en omedelbar databas-backup. Sidan kommer att frysas under laddning till dess att den är klar (alltså ej schemalagt). Backupen kan mycket väl råka ut för timeout; denna knapp är enbart bra till att kontrollera att backupen klarar att ta sig igenom de inledande stegen, eller för små WordPress-webbplatser...

en: This will cause an immediate backup. The page will stall loading until it finishes (ie, unscheduled).
sv: Detta orsakar en omedelbar backup. Sidan kommer att frysa under laddning tills den är klar (alltså ej schemalagt).

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
sv: Detta raderar alla dina UpdraftPlus-inställningar - är du säker på att du vill göra detta?

en: Time taken (seconds):
sv: Tid det tog (sekunder):

en: Time taken:
sv: Tid som användes:

en: To access the UpdraftPlus settings, please enter your unlock password
sv: För att komma åt UpdraftPlus inställningar, var god ange ditt upplåsningslösenord

en: To add a site as a destination for sending to, enter that site's key below.
sv: För att lägga till en sajt som destination för att sända till, ange sajtens nyckel nedan.

en: To allow another site to send a backup to this site, create a key, and then press the 'Migrate' button on the sending site, and copy-and-paste the key there.
sv: För att tillåta en annan sajt att skicka en backup till denna sajt, skapa en nyckel och klicka "Migrera"-kanppen på den skickande webbplatsen och kopiera och klistra in nyckeln där.

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
sv: För att kunna ställa in egna mappnamn, använd UpdraftPlus Premium.

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
sv: För att ändra någon av de förvalda inställningarna för vad som tas med i backupen, för att konfigurera schemalagda backuper, skicka backuper till fjärrlagringsplats (rekommenderat) och mer, gå till inställningsfliken.

en: To create a new IAM sub-user and access key that has access only to this bucket, use this add-on.
sv: För att skapa en ny IAM under-användare och åtkomstnyckel som bara har åtkomst till denna förvaringsplats, använd detta tillägg.

en: To create a new Rackspace API sub-user and API key that has access only to this Rackspace container, use this add-on.
sv: För att skapa en ny Rackspace API underanvändare och API-nyckel som bara har åtkomst till denna Rackspace-lagringsplats, använd detta tillägg.

en: To fix the time at which a backup should take place,
sv: För att bestämma vid vilken tidpunkt en backup ska göras,

en: To get your credentials, log in at the %s developer portal.
sv: För att få dina inloggningsuppgifter, logga in på %s utvecklarportal.

en: To import a backup set, go to the "Existing Backups" tab
sv: För att importera ett backupset, gå till fliken "Befintliga backuper"

en: To maintain your access to support, please renew.
sv: För att bibehålla din åtkomst till support, vänligen förnya.

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
sv: För att skapa en backup, klicka på knappen "Ta Backup Nu".

en: To proceed, press 'Backup Now'. Then, watch the 'Last Log Message' field for activity.
sv: För att fortsätta, klicka på 'Ta Backup nu'. Titta sedan på 'Senaste Loggmeddelande' för progression.

en: To regain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
sv: För att återfå åtkomst till uppdateringar (inklusive framtida funktioner och kompabilitet med framtida utgåvor av WordPress) och support, vänligen förnya.

en: To regain your access, please renew.
sv: För att återfå åtkomst, vänligen förnya.

en: To remove the block, please go here.
sv: För att ta bort detta block, vänligen gå hit.

en: To retain your access, and maintain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
sv: För att bibehålla din åtkomst och åtkomst till uppdateringar (inklusive framtida funktioner och kompabilitet med framtida WordPress-utgåvor) och support, vänligen förnya.

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
sv: För att skicka mer än en adress, åtskilj varje adress med ett kommatecken.

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
sv: För att använda denna backup behöver din databasserver stödja %s-teckenuppsättning.

en: Too many database errors have occurred - aborting
sv: För många databasfel har inträffat - avbryter

en: Total (uncompressed) on-disk data:
sv: Total (okomprimerad) data på disk:

en: Translated into over %s languages
sv: Översatt till mer än %s språk

en: Trying...
sv: Försöker...

en: UK
sv: Storbr.

en: US (default)
sv: USA (förvalt)

en: US Government West (restricted)
sv: Västa USA statligt (begränsad åtkomst)

en: US Standard (default)
sv: USA Standard (förvalt)

en: US West (N. California)
sv: Västa USA (Norra Kalifornien)

en: US West (Oregon)
sv: Västra USA (Oregon)

en: US or UK Cloud
sv: Moln i USA eller Storbritannien

en: US or UK Rackspace Account
sv: US eller UK Rackspace-konto

en: US or UK-based Rackspace Account
sv: USA- eller UK-baserat Rackspace-konto

en: Unable to enumerate files in that directory.
sv: Kan inte räkna upp filer i den katalogen.

en: Unable to open zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
sv: Kunde inte öppna zip-fil (%s) - kunde inte förskanna för att kontrollera dess integritet.

en: Unable to read zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
sv: Kunde inte läsa zip-fil (%s) - kunde inte förskanna för att kontrollera dess integritet.

en: Unexpected response:
sv: Oväntat svar:

en: Unknown
sv: Okänt

en: Unknown server response status:
sv: Status för okänt serversvar:

en: Unknown server response:
sv: Okänt serversvar:

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
sv: Okänt/oväntat fel - vänligen gör en support-begäran

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
sv: Såvida du inte har något problem så kan du helt ignorera allting här.

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Unpacking backup...
sv: Packar upp backup...

en: Update Plugin
sv: Uppdatera Tillägg

en: Update Theme
sv: Uppdatera Tema

en: Update cancelled - reload page to try again.
sv: Uppdatering avbruten - ladda om sidan för att försöka igen.

en: Update quota count
sv: Uppdatera utrymmesberäkningen

en: UpdraftPlus - Upload backup files
sv: UpdraftPlus - Ladda upp backup-filer

en: UpdraftPlus Addons
sv: UpdraftPlus Tillägg

en: UpdraftPlus Automatic Backups
sv: UpdraftPlus Automatiska Backuper

en: UpdraftPlus Backups
sv: UpdraftPlus-backuper

en: UpdraftPlus Premium can  <strong>automatically</strong> take a backup of your plugins or themes and database before you update.
sv: UpdraftPlus Premium kan <strong>automatiskt</strong> ta en backup på dina tillägg eller teman och databasen innan du fortsätter.

en: UpdraftPlus Restoration: Progress
sv: UpdraftPlus Återställning: Pågår

en: UpdraftPlus Vault brings you storage that is <strong>reliable, easy to use and a great price</strong>.
sv: UpdraftPlus Vault ger dig lagring som är <strong>pålitlig, enkel att använda och till ett bra pris</strong>.

en: UpdraftPlus Vault is built on top of Amazon's world-leading data-centres, with redundant data storage to achieve 99.999999999% reliability.
sv: UpdraftPlus Vault bygger på Amazons världsledande datacentraler, med redundant datalagring för att åstadkomma 99,9999999999% pålitlighet.

en: UpdraftPlus does not officially support versions of WordPress before %s. It may work for you, but if it does not, then please be aware that no support is available until you upgrade WordPress.
sv: UpdraftPlus stöder inte officiellt versioner av WordPress före %s. Det kan fungera för dig, men om det inte gör det, var då medveten om att ingen support är tillgänglig förrän du uppgraderar WordPress.

en: UpdraftPlus is not able to directly restore this kind of entity. It must be restored manually.
sv: UpdraftPlus kan inte direkt återskapa den här typen av enhet. Den måste återställas manuellt.

en: UpdraftPlus is not yet activated.
sv: UpdraftPlus är ännu inte aktiverat.

en: UpdraftPlus is not yet installed.
sv: UpdraftPlus är ännu inte installerat.

en: UpdraftPlus is on social media - check us out here:
sv: UpdraftPlus finns på sociala media - kolla in oss här:

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
sv: UpdraftPlus behövde skapa en %s i din innehållskatalog, men misslyckades - vänligen kontrollera dina filbehörigheter och aktivera åtkomsten (%s)

en: UpdraftPlus news, high-quality training materials for WordPress developers and site-owners, and general WordPress news. You can de-subscribe at any time.
sv: UpdraftPlus nyheter, utbildningsmaterial av hög kvalitet för WordPress-utvecklare och webbplatsägare, och allmänna WordPress-nyheter. Du kan avsluta prenumerationen när som helst.

en: UpdraftPlus notice:
sv: UpdraftPlus-meddelande:

en: UpdraftPlus warning:
sv: UpdraftPlus varning:

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
sv: UpdraftPlus kunde inte hitta tabellprefixen när den skannade databasbackupen.

en: UpdraftPlus's %s module <strong>requires</strong> %s. Please do not file any support requests; there is no alternative.
sv: UpdraftPlus %s-modul <strong>kräver</strong> %s. Vänligen skicka ingen supportbegäran; det finns inga alternativ.

en: UpdraftPlus's debug mode is on. You may see debugging notices on this page not just from UpdraftPlus, but from any other plugin installed. Please try to make sure that the notice you are seeing is from UpdraftPlus before you raise a support request.
sv: UpdraftPlus avbuggningsläge är aktivt. Du kan se avbuggningsmeddelanden på denna sida inte bara från UpdraftPlus, utan också från alla andra tillägg som installerats. Vänligen kontrollera att meddelandet du ser kommer från UpdraftPlus innan du begär support från oss.

en: UpdraftPlus.Com responded, but we did not understand the response
sv: UpdraftPlus.Com svarade, men vi förstår inte svaret

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
sv: UpdraftPlus.Com returnerade ett svar som inte kunde tolkas (data: %s)

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
sv: UpdraftPlus.Com skickade ett svar, men det kunde inte tolkas

en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
sv: UpdraftPlus.com har svarat med 'Åtkomst Nekad'.

en: Upload backup files
sv: Ladda upp backup-filer

en: Upload error
sv: Uppladdningsfel

en: Upload error:
sv: Fel vid uppladdning:

en: Upload failed
sv: Uppladdning misslyckades

en: Upload files into UpdraftPlus.
sv: Ladda upp filer till UpdraftPlus.

en: Uploaded to:
sv: Uppladdad till:

[ctx: Uploader: Drop backup files here - or - Select Files]
en: or
sv: eller

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
sv: eller

en: Uploading files to remote storage
sv: Laddar upp filer till fjärrlagringsplats

en: Uploads
sv: Uppladdningar

en: Uploads path (%s) does not exist - resetting (%s)
sv: Uppladdnings-sökväg (%s) existerar inte - nollställer (%s)

en: Uploads path (%s) has changed during a migration - resetting (to: %s)
sv: Sökväg för uppladdning (%s) har ändrats under migrationen - nollställer (till: %s)

en: Use SCP instead of SFTP
sv: Använd SCP istället för SFTP

en: Use the "Reporting" section to configure the email addresses to be used.
sv: Använd "Rapport"-sektionen för att konfigurera vilka epostadresser som ska användas.

en: Use the server's SSL certificates
sv: Använd serverns SSL-certifikat

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username: %s
sv: Användarnamn: %s

en: Using directory from backup: %s
sv: Använder katalog från backup: %s

en: Vault owner
sv: Vault-ägare

en: View Log
sv: Visa Logg

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
sv: Väntar till schemalagd tidpunkt med att försöka igen pga fel

en: Want more features or paid, guaranteed support? Check out UpdraftPlus.Com
sv: Vill du ha fler funktioner eller betalad, garanterad support? Ta en titt på UpdraftPlus.Com

en: Warning
sv: Varning

en: Warning:
sv: Varning:

en: Warning: %s
sv: Varning: %s

en: Warning: PHP safe_mode is active on your server. Timeouts are much more likely. If these happen, then you will need to manually restore the file via phpMyAdmin or another method.
sv: Varning: PHP safe_mode är aktivt på din server. Det betyder ökad risk för timeouts. Om sådana inträffar kommer du att behöva manuellt återställa filen via phpMyAdmin eller annan metod.

en: Warning: the database's home URL (%s) is different to what we expected (%s)
sv: Varning: databasens hem-URL (%s) skiljer sig från den som förväntades (%s)

en: Warning: the database's site URL (%s) is different to what we expected (%s)
sv: Varning: databasens URL webbplats-URL (%s) avviker från den förväntade (%s)

en: Warnings
sv: Varningar

en: Warnings encountered:
sv: Påträffade varningar:

en: Warnings:
sv: Varningar:

en: Was this a backup created by a different backup plugin? If so, then you might first need to rename it so that it can be recognised - please follow this link.
sv: Var detta en backup skapad av en annan backup-plugin? Om så är fallet kan du först behöva döpa om den för att den ska kunna kännas igen - vänligen följ denna länk.

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
sv: Vi kom åt din bucket och kunde skapa filer i den.

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
sv: Vi fick åtkomst till containern, och vi kunde skapa filer i den.

en: We failed to successfully connect to UpdraftPlus.Com
sv: Vi misslyckades med att ansluta till UpdraftPlus.Com

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
sv: Vi skapade din bucket med framgång, men försöket att skapa en fil i den misslyckades.

en: Web server:
sv: Webbserver:

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
sv: Utrymme på webbservern som används av UpdraftPlus

en: WebDAV, Copy.Com, SFTP/SCP, encrypted FTP
sv: WebDAV, Copy.Com, SFTP/SCP, krypterad FTP

en: Weekly
sv: Varje vecka

en: Welcome to UpdraftPlus!
sv: Välkommen till UpdraftPlus!

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
sv: Snyggt! Det finns inget mer att ställa in.

en: When the Email storage method is enabled, also send the entire backup
sv: När Epost-lagringsalternativet är valt, skicka också hela backupen

en: Where to change directory to after logging in - often this is relative to your home directory.
sv: Till vad ska katalogen ändras efter inloggning - ofta är detta relativt till din hemkatalog.

en: Why am I seeing this?
sv: Varför ser jag detta?

en: Will not delete any archives after unpacking them, because there was no cloud storage for this backup
sv: Kommer inte att ta bort några arkiv efter uppackning eftersom det inte fanns någon molnlagring för denna backup

en: Without it, encryption will be a lot slower.
sv: Utan den kommer krypteringen att vara mycket långsammare.

en: Without this permission, UpdraftPlus cannot delete backups - you should also set your 'retain' settings very high to prevent seeing deletion errors.
sv: Utan denna rättighet kan UpdraftPlus inte ta bort backuper - du bör också se till att ha en hög inställning för antal backuper att behålla för att undvika felaktiga borttagningar.

en: Without this permission, you cannot directly download or restore using UpdraftPlus, and will instead need to visit the AWS website.
sv: Utan denna rättighet kan du inte ladda ner eller återställa direkt via UpdraftPlus utan måste istället besöka AWS webbplats.

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to back up (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customised modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
sv: Utan uppgradering tillåter UpdraftPlus <strong>alla</strong> admin-användare som kan modifiera inställningarna för plugins (tillägg) att göra backup (och därmed komma åt data, inklusive lösenord, från) och återställda (inklusive med anpassade ändringar, exempelvis ändrade lösenord) <strong>i hela nätverket</strong>

en: WordPress Core
sv: WordPress-kärnan

en: WordPress Multisite is supported, with extra features, by UpdraftPlus Premium, or the Multisite add-on.
sv: WordPress Multi-site stöds, med ytterligare funktioner, av UpdraftPlus Premium, eller med Multisite-tillägget.

en: WordPress backup is complete
sv: WordPress-backup är klar

en: WordPress core (including any additions to your WordPress root directory)
sv: WordPress-kärnan (inklusive eventuella tillägg i din WordPress rotkatalog)

en: WordPress core (only)
sv: WordPress-kärnan (enbart)

en: WordPress has a number (%d) of scheduled tasks which are overdue. Unless this is a development site, this probably means that the scheduler in your WordPress install is not working.
sv: WordPress har ett antal (%d) schemalagda uppgifter som redan skulle ha varit utförda. Om inte detta är en utvecklingssajt betyder detta troligen att schemaläggaren i din WordPress-installation inte fungerar.

en: WordPress root directory server path: %s
sv: Sökväg till WordPress rotkatalog: %s

en: Yes
sv: Ja

en: You appear to be missing one or more archives from this multi-archive set.
sv: Du verkar sakna ett eller flera arkiv från detta multiarkiv-set.

en: You are <strong>not connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
sv: Du ä <strong>inte ansluten</strong> till UpdraftPlus Vault.

en: You are currently using the free version of UpdraftPlus from wordpress.org.
sv: Du använder för närvarande den fria versionen av UpdraftPlus från wordpress.org.

en: You are importing from a newer version of WordPress (%s) into an older one (%s). There are no guarantees that WordPress can handle this.
sv: Du importerar från en nyare version av WordPress (%s) till en äldre (%s). Det finns inga garantier att WordPress kan hantera detta.

en: You are now using a IAM user account to access your bucket.
sv: Du använder nu ett IAM användarkonto för åtkomst till din förvaringsplats.

en: You are presently <strong>connected</strong> to an UpdraftPlus.Com account.
sv: Du är för närvarande <strong>ansluten</strong> till ett UpdraftPlus.Com-konto.

en: You are presently <strong>not connected</strong> to an UpdraftPlus.Com account.
sv: Du är för närvarande <strong>inte ansluten</strong> till ett UpdraftPlus.Com-konto.

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
sv: Du kör med WordPress multisajt - men din backup är inte från en multisajt-webbplats.

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
sv: Du använder webservern %s, men den tycks inte ha modulen %s igång.

en: You can get more quota here
sv: Du kan skaffa mer utrymme här

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
sv: Du kan manuellt dekryptera en krypterad databas här.

en: You can search and replace your database (for migrating a website to a new location/URL) with the Migrator add-on - follow this link for more information
sv: Du kan söka och ersätta din databas (för migrering av en webbplats till en ny plats/URL) med Migrator-insticksprogrammet - följ denna länk för mer information

en: You can send a backup to more than one destination with an add-on.
sv: Du kan skicka en backup till mer än en destination med ett tillägg.

en: You did not select any components to restore. Please select at least one, and then try again.
sv: Du har inte valt några komponenter att återställa. Vänligen välj minst en och försök sedan igen.

en: You do not appear to be authenticated with %s
sv: Du verkar inte ha verifierats hos %s

en: You do not appear to be authenticated with %s (whilst deleting)
sv: Du verkar inte ha verifierats hos %s (vid borttagning)

en: You do not appear to be authenticated with Dropbox
sv: Du verkar inte vara autentiserad hos Dropbox

en: You do not currently have any UpdraftPlus Vault quota
sv: Du har för närvarande inget utrymme på UpdraftPlus Vault

en: You do not have UpdraftPlus completely installed - please de-install and install it again. Most likely, WordPress malfunctioned when copying the plugin files.
sv: Du har inte en komplett installation av UpdraftPlus - vänligen avinstallera och installera på nytt. Mest troligt har WordPress begått ett misstag vid kopieringen av tilläggets filer.

en: You do not have permission to access this page.
sv: Du har inte behörighet att komma åt denna sida.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att komma åt denna sida.

en: You do not have sufficient permissions to update this site.
sv: Du har inte tillräckliga behörigheter för att uppdatera denna webbplats.

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
sv: Du har inte UpdraftPuls %s-insticksprogrammet installerat - skaffa det från %s

en: You do seem to have the obsolete Updraft plugin installed - perhaps you got them confused?
sv: Du verkar ha en utdaterad version av Updraft-tillägget installerat - kanske har du blandat ihop dem?

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
sv: Du har angett en e-postadress som inte kändes igen av UpdraftPlus.Com

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription that has not been renewed, and the grace period has expired. In a few days' time, your stored data will be permanently removed. If you do not wish this to happen, then you should renew as soon as possible.
sv: Du har en UpdraftPlus Vault-prenumeration som inte har förnyats, och den extra tid du fått för att kunna förnya har nu tagit slut. Om några få dagar kommer din lagrade data att avlägsnas permanent. Om du inte vill att detta ska hända måste du förnya snarast möjligt.

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription with overdue payment. You are within the few days of grace period before it will be suspended, and you will lose your quota and access to data stored within it. Please renew as soon as possible!
sv: Du har en UpdraftPlus Vault-prenumeration med förfallen betalning. Inom någon dag kommer ditt konto att suspenderas och du kommer att förlora ditt utrymme och åtkomst till data som lagrats där. Vänligen förnya snarast!

en: You have an inactive purchase
sv: Du har ett inaktivt köp

en: You have less than %s of free disk space on the disk which UpdraftPlus is configured to use to create backups. UpdraftPlus could well run out of space. Contact your the operator of your server (e.g. your web hosting company) to resolve this issue.
sv: Du har mindre än %s ledigt diskutrymme på disken som UpdraftPlus konfigurerats att använda för att skapa backuper. UpdraftPlus kan få slut på utrymme. Kontakta ditt webbhotell för att lösa detta problem.

en: You have made changes to your settings, and not saved.
sv: Du har gjort ändringar till dina inställningar, men inte sparat dem.

en: You have not yet configured and saved your %s credentials
sv: Du har inte ännu konfigurerat och sparat dina %s-användaruppgifter

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account, to enable you to list your purchased add-ons.
sv: Du har ännu inte anslutit med ditt UpdraftPlus.Com-konto, för att möjliggöra att lista dina köpta tillägg.

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account.
sv: Du har ännu inte anslutit med ditt UpdraftPlus.Com-konto.

en: You have not yet made any backups.
sv: Du har inte gjort några backuper ännu.

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
sv: Du måste lägga till följande som auktoriserad omdirigerings-URI (under "Fler alternativ") när du ombeds

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your OneDrive console (under "API Settings") when asked
sv: Du måste lägga till följande som auktoriserad omdirigerings-URI (authorized redirect URI) i din OneDrive-konsul under "(API Settings") när du ombeds göra det.

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
sv: Du måste kopiera och klistra in (spara på lämplig plats) - den kan inte visas igen.

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
sv: Du måste uppgradera MySQL för att kunna använda den här databasen.

en: You need to connect to receive future updates to UpdraftPlus.
sv: Du behöver ansluta för att få framtida uppdateringar av UpdraftPlus.

en: You need to enter a bucket
sv: Du måste ange en lagringsplats

en: You need to enter a container
sv: Du måste ange en lagringsplats

en: You need to enter a new IAM username
sv: Du måste ange ett nytt IAM-användarnamn

en: You need to enter a new username
sv: Du måste ange ett nytt användarnamn

en: You need to enter a valid new email address
sv: Du måste ange en giltig ny epostadress

en: You need to enter an admin API key
sv: Du måste ange en admin API-nyckel

en: You need to enter an admin access key
sv: Du måste ange en åtkomstnyckel med admin-behörighet

en: You need to enter an admin secret key
sv: Du måste ange en hemlig nyckel för admin-användaren

en: You need to enter an admin username
sv: Du måste ange ett admin-användarnamn

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
sv: Du behöver åter-autentisera med %s eftersom dina befintliga användaruppgifter inte fungerar.

en: You need to supply both an email address and a password
sv: Du måste ange både en e-postadress och ett lösenord

en: You should check that the remote site is online, not firewalled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
sv: Du bör kontrollera att fjärrlagringsplatsen är online, inte blockeras av en brandvägg, att den inte har något säkerhetsprogram som blockerar åtkomsten samt att den har UpdraftPlus version %s eller senare aktiv och att alla nycklar/lösen har angetts korrekt.

en: You should check the file permissions in your WordPress installation
sv: Du bör kontrollera filbehörigheterna i din WordPress-installation

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
sv: Du bör säkerställa att detta verkligen är en backup som ska användas på denna webbplats, innan du återställer (så det inte är ett backup-set från en annan webbplats).

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the older %s version.
sv: Du bör bara fortsätta om du inte kan uppdatera den nuvarande servern och är säker på (eller villig att riskera) att dina plugins/teman/etc. är kompatibla med den äldre %s-versionen.

en: You should update UpdraftPlus to make sure that you have a version that has been tested for compatibility.
sv: Du bör uppdatera UpdraftPlus för att säkerställa att du har en version som testats för kompabilitet.

en: You should:
sv: Du bör:

en: You will find more information about this in the Settings section.
sv: Du hittar mer info om detta i Inställnings-sektionen.

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
sv: Du kommer att behöva be ditt webbhotell att uppgradera.

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
sv: Du behöver prata med ditt webbhotell för att få veta hur du sätter rättigheter till ett WordPress-tillägg som ska kunna skriva i mappen.

en: You will need to restore it manually.
sv: Du kommer att behöva återställa den manuellt.

en: You've got it
sv: Du har den

en: Your %s account name: %s
sv: Ditt %s kontonamn: %s

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
sv: Din %s tilldelningsanvändning: %s %% använt, %s tillgängligt

en: Your %s version: %s.
sv: Din %s version: %s.

en: Your PHP memory limit (set by your web hosting company) is very low. UpdraftPlus attempted to raise it but was unsuccessful. This plugin may struggle with a memory limit of less than 64 Mb  - especially if you have very large files uploaded (though on the other hand, many sites will be successful with a 32Mb limit - your experience may vary).
sv: Din PHP-minnesgräns (inställd av ditt webbhotell) är mycket låg. UpdraftPlus försökte höja den men misslyckades. Detta tillägg kan få det besvärligt med en minnesgräns lägre än 64 Mb - särskilt om du har väldigt stora filer uppladdade (men å andra sidan så kommer många sajter att lyckas med bara 32Mb gräns - erfarenheterna kan variera).

en: Your UpdraftPlus Premium purchase is over a year ago. You should renew immediately to avoid losing the 12 months of free storage allowance that you get for being a current UpdraftPlus Premium customer.
sv: Ditt UpdraftPlus Premium-köp gjordes för mer än ett år sedan. Du bör förnya omedelbart för att undvika att förlora det 12 månaders gratis lagringsutrymmet du har för att du för närvarande är kund på UpdraftPlus Premium.

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old). You should press this button to delete them as soon as you have verified that the restoration worked.
sv: Din WordPress-installation har gamla kataloger från tidpunkten innan du återställde/migrerade (teknisk information: dessa har fått tilläget -old till sina namn). Du bör trycka på denna knapp för att ta bort katalogerna så snart du verifierat att återställningen lyckats.

en: Your WordPress installation has a problem with outputting extra whitespace. This can corrupt backups that you download from here.
sv: Din WordPress-installation har problem med utmatning av extra blanksteg. Detta kan göra backuper som du laddar ner härifrån korrupta.

en: Your backup has been restored.
sv: Din backup har återskapats.

en: Your backup is of a WordPress multisite install; but this site is not. Only the first site of the network will be accessible.
sv: Din backup är från en Multisite-installation av WordPress, men din saj tär inte det. Endast den första sajten i nätverket kommer att vara åtkomlig.

en: Your database user does not have permission to create tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as a) you are restoring from a WordPress version with the same database structure, and b) Your imported database does not contain any tables which are not already present on the importing site.
sv: Din databasanvändare har inte behörighet att skapa tabeller. Vi kommer att försöka återskapa genom att helt enkelt tömma tabellerna; detta borde fungera såvida a)du återställer från en WordPress-version med samma databasstruktur, och b) Din importerade databas inte innehåller några tabeller som inte redan finns på den importerande webbplatsen.

en: Your database user does not have permission to drop tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as you are restoring from a WordPress version with the same database structure (%s)
sv: Din databasanvändare har inte behörighet att förkasta tabeller. Vi kommer att försöka återställa genom att bara tömma tabellerna; detta borde fungera så länge du återställer från en WordPress-version med samma databasstruktur (%s)

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
sv: Din epostadress och lösenord kunde inte kännas igen av UpdraftPlus.Com

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
sv: Din e-postadress var giltig, men ditt lösenord kändes inte igen av UpdraftPlus.Com

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
sv: Ditt lediga diskutrymme är väldigt lågt - bara %s Mb återstår

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
sv: Ditt tillgängliga utrymme på webbhotellet är väldigt lågt - bara %s Mb återstår

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
sv: Ditt webbhotell måste aktivera dessa funktioner innan %s kan fungera.

en: Your label for this backup (optional)
sv: Din märkning för denna backup (valfritt)

en: Your login may be either password or key-based - you only need to enter one, not both.
sv: Din login kan vara antingen lösenord- eller nyckelbaserad. Du behöver bara ange den ena, inte båda.

en: Your new key:
sv: Din nya nyckel:

en: Your paid access to UpdraftPlus support has expired.
sv: Din betalda access till UpdraftPlus-support har löpt ut.

en: Your paid access to UpdraftPlus support will soon expire.
sv: Din betalda åtkomst till UpdraftPlus-support löper snart ut.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s add-ons on this site has expired.
sv: Din betalda access till UpdraftPlus uppdateringar för %s tillägg på denna sajt har löpt ut.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s of the %s add-ons on this site will soon expire.
sv: Din betalda access till UpdraftPlus uppdateringar för %s till %s tillägg kommer snart att löpa ut.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site has expired. You will no longer receive updates to UpdraftPlus.
sv: Din betalda åtkomst till UpdraftPlus-uppdateringar för denna webbplats har löpt ut. Du kommer inte längre att ta emot uppdateringar för UpdraftPlus.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site will soon expire.
sv: Din betalda access till UpdraftPlus-uppdateringar för denna sajt löper snart ut.

en: Your settings have been wiped.
sv: Dina inställningar har raderats.

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
sv: Din webbplats admin-användares epostadress (%s) kommer att användas.

en: Your version: %s
sv: Din version: %s

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
sv: Din webbserver har PHP:s så kallade safe_mode aktivt.

en: Your web server's PHP installation does not included a <strong>required</strong> (for %s) module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
sv: Din webbservers PHP-installation inkluderar inte en <strong>nödvändig</strong> (för %s) modul (%s). Vänligen kontakta ditt webbhotells support och be dem aktivera den.

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
sv: Din webbservers PHP-installation saknar en nödvändig modul (%s). Vänligen kontakta ditt webbhotells support och be dem aktivera den.

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support.
sv: Din webbservers PHP-installation saknar en nödvändig modul (%s). Vänligen kontakta ditt webbhotells support.

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
sv: Din webbservers PHP-installation har dessa funktioner avstängda: %s.

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. Communications with %s will be unencrypted. ask your web host to install Curl/SSL in order to gain the ability for encryption (via an add-on).
sv: Din webbservers PHP/Curl-installation stöder inte https-åtkomst. Kommunikationen med %s kommer att vara okrypterad. Be ditt webbhotell installera Curl/SSL för att kunna kryptera (via ett insticksprogram).

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. We cannot access %s without this support. Please contact your web hosting provider's support. %s <strong>requires</strong> Curl+https. Please do not file any support requests; there is no alternative.
sv: Din webbservers PHP/Curl-installation stöder inte https-åtkomst. Vi kan inte komma åt %s utan detta stöd. Vänligen kontakta ditt webbhotells support. %s <strong>kräver</strong> Curl+https. Vänligen skicka ingen supportbegäran; det finns inget alternativ.

en: Your web server's version of PHP is too old (
sv: Din webbservers version av PHP är för gammal (

en: Your web-server does not have the %s module installed.
sv: Din webbserver har inte %s-modulen installerad.

en: Your website is hosted using the %s web server.
sv: Din webbplats körs på %s-webbservern.

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
sv: Din webbplats besöks sällan och UpdraftPlus får inte de resurser den hoppades på; vänligen läs denna sida:

en: Your wp-content directory server path: %s
sv: Sökväg till din wp-content-katalog: %s

en: activate it on this site
sv: aktivera på denna sajt

en: already done
sv: redan klart

en: and retain this many scheduled backups
sv: och behåll så här många schemalagda backuper

en: and then, if you wish,
sv: och sedan, om du önskar,

en: authentication URI
sv: autentisierings-URI

en: calculating...
sv: beräknar...

en: check your log for more details.
sv: kontrollera din logg för fler detaljer.

en: click here
sv: klicka här

en: click this to show some further options; don't bother with this unless you have a problem or are curious.
sv: klicka denna för att visa några ytterligare alternativ; men låt bli såvida du inte har problem eller är nyfiken.

en: configure it here
sv: konfigurera här

en: count
sv: räkna

en: database connection attempt failed
sv: Försök att ansluta till databasen misslyckades

en: database connection attempt failed.
sv: försöket till databasanslutning misslyckades.

en: database name
sv: databasnamn

en: day
sv: dag

en: day(s)
sv: dag(ar)

en: e.g. %s
sv: t.ex. %s

en: e.g. if your server is busy at day and you want to run overnight
sv: exempelvis om din server är hårt belastad dagtid och du vill köra den under natten

en: encrypted FTP (explicit encryption)
sv: krypterad FTP (explicit kryptering)

en: encrypted FTP (implicit encryption)
sv: krypterad FTP (implicit kryptering)

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
sv: fel: misslyckades med filuppladning till %s (se logg-fil för mer information)

en: failed to access parent folder
sv: misslyckades att öppna föräldrafolder

en: failed to list files
sv: misslyckades med att lista filer

en: file
sv: fil

en: file is size:
sv: filen har storleken:

en: files: %s
sv: filer: %s

en: folder
sv: katalog

en: follow this link to get it
sv: följ denna länk för att skaffa det

en: go here to change your password on updraftplus.com.
sv: gå hit för att ändra ditt lösenord på updraftplus.com.

en: host
sv: värd

en: host name
sv: Värdnamn

en: hour(s)
sv: timme/timmar

[ctx: i.e. Non-automatic]
en: Manual
sv: Manuell

en: in the month
sv: i månad

en: incremental backup; base backup: %s
sv: stegvis backup; bas-backup: %s

en: key
sv: nyckel

en: key name
sv: nyckelnamn

en: last activity: %ss ago
sv: senaste aktivitet: %ss sedan

en: latest
sv: senaste

en: manage WordPress from the command line - huge time-saver
sv: hantera WordPress från kommandoraden - en stor tidsbesparing

en: next resumption: %d (after %ss)
sv: nästa återupptagande: %d (efter %ss)

en: now proceeding with the updates...
sv: fortsätter nu med uppdateringarna...

en: or to configure more complex schedules
sv: eller för att konfigurera mer komplexa scheman

en: or, to reset this option
sv: eller, för att nollställa detta alternativ

en: password
sv: lösenord

en: password/key
sv: lösenord/nyckel

en: please  follow this link to update the plugin in order to activate it
sv: vänligen följ denna länk för att uppdatera tillägget för att kunna aktivera den

en: please follow this link to update the plugin in order to get it
sv: vänligen följ denna länk för att uppdatera tillägget för att kunna få den

en: please wait for the rescheduled attempt
sv: vänligen vänta för ett nytt schemalagt försök

en: plugins
sv: tillägg

en: read more at %s
sv: läs mer på %s

en: refresh
sv: uppdatera

en: regular non-encrypted FTP
sv: vanlig icke-krypterad FTP

en: restoration
sv: återställning

en: rows: %d
sv: rader: %d

en: search and replace
sv: sök och ersätt

en: search term
sv: sökterm

en: show PHP information (phpinfo)
sv: visa PHP-information (phpinfo)

en: show log
sv: visa logg

en: site not found
sv: sajten hittades inte

en: skipped (not in list)
sv: överhoppad (ej i listan)

en: starting from next time it is
sv: med början från nästa gång är det

en: table: %s
sv: tabell: %s

en: the database query being run was:
sv: databasfrågan som kördes var:

en: themes
sv: teman

en: there's an add-on for that.
sv: finns det ett insticksprogram för det.

en: though part of the returned information was not as expected - your mileage may vary
sv: men en del av den returnerade informationen var inte som väntat - din körsträcka kan variera

en: unknown source
sv: okänd källa

en: use UpdraftPlus Premium
sv: använd UpdraftPlus Premium

en: user
sv: användare

en: username
sv: användarnamn

en: week(s)
sv: vecka/veckor

en: will restore as:
sv: kommer att återställa som:

en: wp-config.php from backup: restoring (as per user's request)
sv: wp-config.php från backup: återställer (enligt användarens önskemål)

en: wp-config.php from backup: will restore as wp-config-backup.php
sv: wp-config.php från backup: återskapas som wp-config-backup.php

en: you have authenticated your %s account
sv: du har autentiserat ditt %s-konto

en: you have authenticated your %s account.
sv: du har autentiserat ditt %s-konto.

en: your site's admin address
sv: din webbplats-admins adress

en: your web hosting account appears to be full; please see: %s
sv: Ditt webbhotell-konto verkar vara fullt; vänligen se: %s

en: zip executable found:
sv: zip exekverbar fil hittades:
