UpdraftPlus - en to ro translation catalogue (1238 entries)

en: FAQs
ro: Întrebări frecvente

en: %s: unreadable file - could not be backed up (check the file permissions and ownership)
ro: %s: fișier necitibil - nu i se poate face o copie de rezervă (verifică aparținătorul și permisiunile fișierului)

en: Failed to open directory (check the file permissions and ownership): %s
ro: Deschiderea directorului a eșuat (verifică permisiunile fișierelor și proprietatea): %s

en: Public key was sent to:
ro: Cheia publică a fost trimisă la:

en: Key size: %d bits
ro: Dimensiune cheie: %d biți

en: Dashboard at
ro: Panoul control la

en: Use the alternative method for making a connection with the dashboard.
ro: Folosește metoda alternativă pentru a face o conexiune cu panoul control.

en: More information...
ro: Mai multe informații...

en: This is useful if the dashboard webserver cannot be contacted with incoming traffic by this website (for example, this is the case if this website is hosted on the public Internet, but the UpdraftCentral dashboard is on localhost, or on an Intranet, or if this website has an outgoing firewall), or if the dashboard website does not have a SSL certificate.
ro: Este util dacă panoul control al serverului web nu poate stabili legătura cu traficul de intrare prin acest sit (de exemplu, în cazul în care acest sit web este găzduit pe Internet public, iar panoul control UpdraftCentral este pe localhost ori pe un Intranet sau în cazul în care acest sit web are un firewall de ieșire) sau dacă panoul control al sitului web nu are un certificat SSL.

en: Encryption key size:
ro: Dimensiune cheie de criptare:

en: %s bits
ro: %s biți

en: easy to break, fastest
ro: ușor de spart, cel mai rapid

en: faster (possibility for slow PHP installs)
ro: mai rapid (posibilitate pentru instalări PHP lente)

en: %s bytes
ro: %s octeți

en: recommended
ro: recomandat

en: slower, strongest
ro: mai lent, cel mai puternic

en: i.e. you have an account there
ro: de exemplu: ai un cont acolo

en: Other (please specify - i.e. the site where you have installed an UpdraftCentral dashboard)
ro: Altele (te rog specifică - de exemplu: situl unde ai instalat un panou control UpdraftCentral)

en: Size: %s MB
ro: Dimensiune: %s MB

en: This backup archive is %s MB in size - the attempt to send this via email is likely to fail (few email servers allow attachments of this size). If so, you should switch to using a different remote storage method.
ro: Această arhivă a copiei de rezervă are o mărime de %s MB - încercarea de a o trimite prin email e posibil să eșueze (doar câteva dintre serverele pentru email permit atașamente de această mărime). Dacă este așa, ar trebui să folosești o metodă diferită de depozitare la distanță.

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive.
ro: Fii conștient de faptul că serverele de email tind să aibă limite de dimensiune; de obicei, în jurul valorii de %s MB; copiile de rezervă mai mari decât anumite limite probabil nu vor ajunge.

en: login
ro: Autentificare

en: This is sometimes caused by a firewall - try turning off SSL in the expert settings, and testing again.
ro: Acest lucru este cauzat uneori de un firewall - încearcă să dezactivezi SSL în setări experimentate și testează din nou.

en: Upload expected to fail: the %s limit for any single file is %s, whereas this file is %s GB (%d bytes)
ro: E de așteptat ca încărcarea să eșueze: limita %s pentru un singur fișier este de %s, în timp ce acest fișier are %s GB (%d octeți)

en: Now
ro: Acum

en: Free 1GB for UpdraftPlus Vault
ro: 1GB gratuit pentru UpdraftPlus Vault

en: UpdraftPlus will split up backup archives when they exceed this file size. The default value is %s megabytes. Be careful to leave some margin if your web-server has a hard size limit (e.g. the 2 GB / 2048 MB limit on some 32-bit servers/file systems).
ro: UpdraftPlus va împărți arhivele copiei de rezervă când depășesc această dimensiune de fișier. Valoarea implicită este de %s megabiți. Ai grijă să lași o marjă dacă serverul tău web are setată o limită de dimensiune (de exemplu: limita de 2 GB / 2048 MB de pe unele servere/sisteme de fișiere de 32 biți).

en: You should enable %s to make any pretty permalinks (e.g. %s) work
ro: Ar trebui să activezi %s pentru a face legăturile permanente să lucreze frumos (de exemplu %s)

en: (tap on an icon to select or unselect)
ro: (dă tap pe un icon pentru a selecta sau deselecta)

en: The backup was aborted by the user
ro: Utilizatorul a renunțat la copia de rezervă

en: UpdraftCentral Connection
ro: Conexiune UpdraftCentral

en: An UpdraftCentral connection has been made successfully.
ro: O conexiune UpdraftCentral a fost făcută cu succes.

en: A new UpdraftCentral connection has not been made.
ro: Nu a fost făcută o nouă conexiune UpdraftCentral.

en: The key referred to was unknown.
ro: Cheia menționată era necunoscută.

en: You are not logged into this WordPress site in your web browser.
ro: Nu ești autentificat în acest sit WordPress în navigatorul tău web.

en: You must visit this URL in the same browser and login session as you created the key in.
ro: Trebuie să accesezi acest URL în același navigator și în aceiași sesiune de autentificare ca atunci când ai creat cheia.

en: You must visit this link in the same browser and login session as you created the key in.
ro: Trebuie să accesezi această legătură în același navigator și în aceiași sesiune de autentificare ca atunci când ai creat cheia.

en: This connection appears to already have been made.
ro: Această conexiune pare să fi fost deja făcută.

en: Close...
ro: Se închide...

en: An invalid URL was entered
ro: A fost introdus un URL invalid

en: A key was created, but the attempt to register it with %s was unsuccessful - please try again later.
ro: A fost creată o cheie, dar încercarea de înregistrare cu %s nu a avut succes - te rog încearcă mai târziu.

en: Key description
ro: Descriere cheie

en: Details
ro: Detalii

en: No keys have yet been created.
ro: Nu au fost create chei încă.

en: Access this site as user:
ro: Accesează acest sit ca utilizatorul:

en: Created:
ro: Creată:

en: Delete...
ro: Se șterge...

en: Create new key
ro: Crează o cheie nouă

en: Description
ro: Descriere

en: Enter any description
ro: Introdu orice descriere

en: URL of mothership
ro: URL-ul mamă

en: View recent UpdraftCentral log events
ro: Vezi jurnal evenimente recente UpdraftCentral

en: fetch...
ro: aduce...

en: UpdraftCentral (Remote Control)
ro: UpdraftCentral (control de la distanță)

en: The given file was not found, or could not be read.
ro: Fișierul dat nu a fost găsit sau nu a putut fi citit.

en: No Vault connection was found for this site (has it moved?); please disconnect and re-connect.
ro: Nu a fost găsită nicio conexiune Vault pentru acest sit (a fost mutat?); te rog deconectează și reconectează.

en: or (annual discount)
ro: sau (reducere anuală)

en: %s per year
ro: %s pe an

en: Fetching...
ro: Se aduce...

en: Error: the server sent us a response which we did not understand.
ro: Eroare: serverul ne-a trimis un răspuns pe care nu-l înțelegem.

en: Saving...
ro: Se salvează...

en: Please enter a valid URL
ro: Te rog introdu un URL valid

en: We requested to delete the file, but could not understand the server's response
ro: Am solicitat ștergerea fișierului, dar nu am putut înțelege răspunsul serverului

en: You should save your changes to ensure that they are used for making your backup.
ro: Ar trebui să salvezi modificările pentru a te asigura că sunt folosite pentru a-ți face copia de rezervă.

en: calculate
ro: calculat

en: this backup set
ro: acest set de copii de rezervă

en: these backup sets
ro: aceste seturi de copii de rezervă

en: reset
ro: restabilire

en: Wipe settings
ro: Setări de curățare

en: The backup has finished running
ro: S-a terminat crearea copiei de rezervă

en: Total backup size:
ro: Dimensiune totală copie de rezervă:

en: Your settings have been saved.
ro: Setările tale au fost salvate.

en: Unexpected error: no class '%s' was found (your UpdraftPlus installation seems broken - try re-installing)
ro: Eroare neașteptată: nu a fost găsită nicio clasă '%s' (instalarea UpdraftPlus pare deteriorată - încearcă să reinstalezi)

en: Uploads URL:
ro: URL-uri încărcate:

en: Please fill in the required information.
ro: Te rog completează informațiile necesare.

en: Dismiss
ro: Revocare

en: It will be imported as a new site.
ro: Va fi importat ca un sit nou.

en: Please read this link for important information on this process.
ro: Te rog citește pe această legătură informații importante cu privire la acest proces.

en: To import an ordinary WordPress site into a multisite installation requires %s.
ro: Pentru a importa un sit obișnuit WordPress într-o rețea cu mai multe situri este nevoie de %s.

en: Call WordPress action:
ro: Apel la acțiune WordPress:

en: Your saved settings also affect what is backed up - e.g. files excluded.
ro: Setările tale salvate afectează, de asemenea, ceea ce este salvat în copia de rezervă - de exemplu, fișierele excluse.

en: Advanced Tools
ro: Instrumente avansate

en: Extensions
ro: Extensii

en: You have chosen to backup files, but no file entities have been selected
ro: Ai ales fișierele pentru copia de rezervă, dar nu au fost selectate entități ale fișierului

[ctx: (verb)]
en: Download
ro: Descarcă

en: Sufficient information about the in-progress restoration operation could not be found.
ro: Nu s-au putut găsi suficiente informații referitoare la operațiunea de restaurare.

en: Premium / Extensions
ro: Premium / Extensii

en: Backup Contents And Schedule
ro: Copie de rezervă conținuturi și Programă

en: %s minutes, %s seconds
ro: %s minute, %s secunde

en: Unfinished restoration
ro: Restaurare neterminată

en: You have an unfinished restoration operation, begun %s ago.
ro: Ai o operație de restaurare neterminată, începută cu %s în urmă.

en: Continue restoration
ro: Continuă restaurarea

en: Include the database in the backup
ro: Include baza de date în copia de rezervă

en: Include any files in the backup
ro: Include orice fișiere în copia de rezervă

en: Backup won't be sent to any remote storage - none has been saved in the %s
ro: Copia de rezervă nu va fi trimisă la niciun depozit la distanță - nu a fost salvat niciunul în %s

en: settings
ro: setări

en: Not got any remote storage?
ro: Nu ai niciun depozit la distanță?

en: Check out UpdraftPlus Vault.
ro: Verifică UpdraftPlus Vault.

en: Send this backup to remote storage
ro: Trimite această copie de rezervă către depozitul la distanță

en: This button will delete all UpdraftPlus settings and progress information for in-progress backups (but not any of your existing backups from your cloud storage).
ro: Acest buton va șterge toate setările UpdraftPlus și informațiile pentru copia de rezervă în curs (dar nu oricare dintre copiile de rezervă existente în norul de stocare).

en: You will then need to enter all your settings again. You can also do this before deactivating/deinstalling UpdraftPlus if you wish.
ro: Apoi va trebui să introduci din nou toate setările. De asemenea, poți face acest lucru înainte de   dezactivarea/dezinstalarea UpdraftPlus dacă vrei.

en: Files backup schedule
ro: Programa fișierelor pentru copia de rezervă

en: Incremental file backup schedule
ro: Programă fișier copie de rezervă incrementală

en: Database backup schedule
ro: Programa bazei de date pentru copia de rezervă

en: Sending Your Backup To Remote Storage
ro: Trimiterea copiei de rezervă la depozitul la distanță

en: File Options
ro: Opțiuni fișier

en: Skipping: this archive was already restored.
ro: Sari peste: această arhivă a fost restabilită deja.

en: To complete your migration/clone, you should now log in to the remote site and restore the backup set.
ro: Pentru a finaliza migrarea/clonarea, ar trebui să te autentifici de la distanță în sit și să restabilești copia de rezervă.

en: Not installed
ro: Neinstalat

en: required for some remote storage providers
ro: necesar pentru unii furnizori de depozitare la distanță

en: The backup directory is not writable (or disk space is full) - the database backup is expected to shortly fail.
ro: Directorul copiei de rezervă nu este editabil (sau discul este plin) - probabil copia de rezervă a bazei de date va eșua în scurt timp.

en: The database backup appears to have failed
ro: Copia de rezervă a bazei de date pare să fi eșuat

en: no options or sitemeta table was found
ro: nu au fost găsite opțiuni sau un tabel metasit

en: the options table was not found
ro: nu au fost găsite opțiunile pentru tabel

en: day
ro: zi

en: in the month
ro: în luna

en: day(s)
ro: zi(le)

en: hour(s)
ro: oră(e)

en: week(s)
ro: săptămână(i)

en: For backups older than
ro: Pentru copiile de rezervă mai vechi de

en: Processing...
ro: Se prelucrează...

en: Backup sets removed: %d
ro: Seturi de copii de rezervă eliminate: %d

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
ro: Apasă aici pentru a vedea metodele de depozitare la distanță pentru oricare seturi de copii de rezervă existente (de pe orice sit, dacă sunt stocate în același dosar).

en: Actions upon selected backups
ro: Acțiuni asupra copiilor de rezervă selectate

en: Select all
ro: Selectează tot

en: Deselect
ro: Deselectare

en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
ro: Ești sigur că vrei să elimini %s din UpdraftPlus?

en: or to configure more complex schedules
ro: sau pentru a configura programe mai complexe

en: Deferring...
ro: Se amână...

en: You do not have UpdraftPlus completely installed - please de-install and install it again. Most likely, WordPress malfunctioned when copying the plugin files.
ro: UpdraftPlus nu este instalat complet - te rog dezinstalează și instalează-l din nou. Cel mai probabil, WordPress nu a funcționat corespunzător la copierea fișierelor modulului.

en: You do not currently have any UpdraftPlus Vault quota
ro: Nu ai în acest moment nicio cotă UpdraftPlus Vault

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
ro: Această problemă este cauzată de încercarea de restaurare a bazei de date pentru o versiune foarte veche MySQL care este incompatibilă cu sursa bazei de date.

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
ro: Această bază de date trebuie să fie desfășurată pe versiunea MySQL %s sau mai târziu.

en: The UpdraftPlus directory in wp-content/plugins has white-space in it; WordPress does not like this. You should rename the directory to wp-content/plugins/updraftplus to fix this problem.
ro: Directorul UpdraftPlus din wp-content/plugins are spații goale. WordPress nu agrează asta. Ar trebui să redenumești directorul din wp-content/plugins/updraftplus pentru a rezolva această problemă.

en: No advertising links on UpdraftPlus settings page
ro: Fără legături publicitare pe pagina de setări UpdraftPlus

en: The database backup uses MySQL features not available in the old MySQL version (%s) that this site is running on.
ro: Copia de rezervă a bazei de date folosește funcționalitățile MySQL, care nu sunt disponibile în versiunea veche MySQL (%s) cu care acest sit rulează.

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
ro: Trebuie să actualizezi MySQL pentru a putea folosi această bază de date.

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
ro: Nu mai știi adresa de email sau ai uitat parola?

en: Read the FAQs here.
ro: Citește Întrebări frecvente aici.

en: Enter your UpdraftPlus.Com email / password here to connect:
ro: Introdu aici email/parola UpdraftPlus.Com pentru conectare:

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
ro: Dacă ți-ai uitat parola, mergi aici pentru a-ți schimba parola pentru updraftplus.com.

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
ro: %s a fost ales pentru depozitul la distanță, dar în prezent nu ești conectat.

en: Go to the remote storage settings in order to connect.
ro: Mergi la setările depozitului la distanță pentru a te conecta.

en: Payments can be made in US dollars, euros or GB pounds sterling, via card or PayPal.
ro: Plățile pot fi efectuate în dolari americani, în euro sau în lire sterline, prin card sau PayPal.

en: Connecting...
ro: Se conectează...

en: Disconnecting...
ro: Se deconectează...

en: Counting...
ro: Se numără...

en: Update quota count
ro: Actualizare cotă totală

en: Your UpdraftPlus Premium purchase is over a year ago. You should renew immediately to avoid losing the 12 months of free storage allowance that you get for being a current UpdraftPlus Premium customer.
ro: UpdraftPlus Premium l-ai achiziționat cu peste un an în urmă. Ar trebui să reînnoiești imediat pentru a evita pierderea de alocare pentru 12 luni de depozitare gratuită, pe care ai obținut-o ca un client UpdraftPlus Premium.

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription with overdue payment. You are within the few days of grace period before it will be suspended, and you will lose your quota and access to data stored within it. Please renew as soon as possible!
ro: Ai un abonament UpdraftPlus Vault cu plăți restante. Ești într-o perioadă de grație de câteva zile înainte de a fi suspendat și vei pierde cota și accesul la datele stocate în acesta. Te rog reînnoiește cât mai repede posibil!

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription that has not been renewed, and the grace period has expired. In a few days' time, your stored data will be permanently removed. If you do not wish this to happen, then you should renew as soon as possible.
ro: Ai un abonament UpdraftPlus Vault care nu a fost reînnoit, iar perioada de grație a expirat. În câteva zile, datele depozitate vor fi eliminate definitiv. Dacă nu vrei ca acest lucru să se întâmple, atunci ar trebui să-l reînnoiești cât mai repede posibil.

en: UpdraftPlus Vault brings you storage that is <strong>reliable, easy to use and a great price</strong>.
ro: UpdraftPlus Vault îți oferă o depozitare care este <strong>fiabilă, ușor de utilizat și la un preț bun</strong>.

en: Press a button to get started.
ro: Apasă un buton pentru a începe.

en: First time user?
ro: Ești utilizator pentru prima dată?

en: Show the options
ro: Arată opțiunile

en: Already purchased space?
ro: Deja ai achiziționat un spațiu?

en: UpdraftPlus Vault is built on top of Amazon's world-leading data-centres, with redundant data storage to achieve 99.999999999% reliability.
ro: UpdraftPlus Vault este construit de Amazon, liderul mondial de centre de date, cu o depozitare de date redundante care ajunge la o fiabilitate de 99.999999999%.

en: Read more about it here.
ro: Citește mai multe despre el aici.

en: %s per quarter
ro: %s pe trimestru

en: Subscriptions can be cancelled at any time.
ro: Abonamentele pot fi anulate în orice moment.

en: Back...
ro: Înapoi...

en: Go here for help
ro: Mergi aici pentru ajutor

en: You are <strong>not connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
ro: <strong>Nu ești conectat</strong> la UpdraftPlus Vault.

en: This site is <strong>connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
ro: Acest sit este <strong>conectat</strong> la UpdraftPlus Vault.

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
ro: Foarte bine - nu mai este nevoie de nimic pentru inițializare.

en: Vault owner
ro: Proprietar Vault

en: Quota:
ro: Cotă:

en: Disconnect
ro: Deconectare

en: %s Error: you have insufficient storage quota available (%s) to upload this archive (%s).
ro: Eroare %s: ai o cotă disponibilă insuficientă pentru depozitare (%s) pentru a încărca această arhivă (%s).

en: You can get more quota here
ro: Poți obține mai multe cote aici

en: Current use:
ro: Utilizarea actuală:

en: Get more quota
ro: Obține alte cote

en: Refresh current status
ro: Împrospătează starea curentă

en: The zip engine returned the message: %s.
ro: Motorul zip returnat mesajul: %s.

en: Delete failed:
ro: Ștergerea a eșuat:

en: You should check that the remote site is online, not firewalled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
ro: Ar trebui să verifici că situl de la distanță este online, nu are firewall, nu are extensii de securitate care pot bloca accesul, are versiunea UpdraftPlus %s activă sau una mai recentă și  cheile au fost introduse corect.

en: Creating...
ro: Se creează...

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
ro: Te rog să-i dai un nume acestei chei (de exemplu: situl pentru care e folosită):

en: key name
ro: nume cheie

en: Deleting...
ro: Se șterge...

en: Testing connection...
ro: Testare conexiune...

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
ro: Acest set de copii de rezervă nu este recunoscut de UpDraftPlus ca fiind creat de instalarea curentă WordPress, fie a fost găsit în depozitul la distanță ori a fost trimis de la un sit de la distanță.

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
ro: Înainte de a restaura, ar trebui să te asiguri că acesta este într-adevăr un set de copii de rezervă destinat utilizării pe acest sit (să nu fie un set de copii de rezervă a unui alt site, fără legătură cu acesta).

en: This makes time-outs much more likely. You are recommended to turn safe_mode off, or to restore only one entity at a time, <a href="https://updraftplus.com/faqs/i-want-to-restore-but-have-either-cannot-or-have-failed-to-do-so-from-the-wp-admin-console/">or to restore manually</a>.
ro: Vor apare probabil multe întreruperi. Recomandăm oprirea safe_mode, restaurarea doar a unei entități la un moment dat, <a href="https://updraftplus.com/faqs/i-want-to-restore-but-have-either-cannot-or-have-failed-to-do-so-from-the-wp-admin-console/"> sau restaurarea manuală</a>.

en: Backup sent to remote site - not available for download.
ro: Copia de rezervă s-a trimis la situl extern - nu este disponibilă pentru descărcare.

en: Site
ro: Sit

en: (backup set imported from remote location)
ro: (s-a importat setul de copii de rezervă din locația externă)

en: This storage method does not allow downloading
ro: Aceasta metoda de stocare nu permite efectuarea de download

en: Backup made by %s
ro: Back-up realizat de %s

en: This site has no backups to restore from yet.
ro: Acest site inca nu are fisiere de back-up disponibile.

en: Restore an existing backup set onto this site
ro: Restaurarea unui set de fisiere de back-up existente de pe acest site

en: Backup data will be sent to:
ro: Fisierele de back-up vor fi trimise la:

en: site not found
ro: site-ul nu a fost gasit

en: The site URL you are sending to (%s) looks like a local development website. If you are sending from an external network, it is likely that a firewall will be blocking this.
ro: Adresa URL a siteului unde ne trimiteti (%s) arata ca un proiect local. Daca ne trimiteti catre o retea externa este probabil ca sistemul de firewall sa ne blocheze.

en: Also send this backup to the active remote storage locations
ro: Trimite acest back-up si in locatiile active de stocare externa

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
ro: O cheie cu acest nume exista deja, numele trebuie sa fie unic.

en: Key created successfully.
ro: Cheia a fost creată cu succes.

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
ro: Trebuie să copiezi și să lipești această cheie acum - nu va putea fi afișată din nou.

en: Keys for this site are created in the section below the one you just pressed in.
ro: Cheile pentru acest site sunt creeate chiar in sectiunea aceasta.

en: So, to get the key for the remote site, open the 'Migrate' window on that site, scroll down, and you can create one there.
ro: Deci, ca sa obtineti cheia pentru site-ul de la distanta, deschideti fereastra "Migrate/Migraare" din acest site, derulati pana jos si aici o puteti creea.

en: To allow another site to send a backup to this site, create a key, and then press the 'Migrate' button on the sending site, and copy-and-paste the key there.
ro: Pentru a permite altui site sa tranmita fisiere de  back-up pe acest site, creeati o cheie apoi apasati "Migrate/Migrare" de pe siteul sursa apoi inserati (copy/paste) cheia obtinuta aici.

en: Your new key:
ro: Noua dumneavoastra cheie:

en: No keys to allow remote sites to connect have yet been created.
ro: Nicio  cheie de accest la distanta nu au fost inca..creeate.

en: Existing keys
ro: Chei existente

en: FTP server
ro: Server FTP

en: FTP login
ro: Autentificare FTP

en: FTP password
ro: Parolă FTP

en: Remote path
ro: Cale de la distanță

en: Passive mode
ro: Mod pasiv

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
ro: Aproape toate serverele FTP folosesc modul pasiv; dacă totuși ai nevoie de modul activ debifează asta.

en: key
ro: cheie

en: The entered key was the wrong length - please try again.
ro: Cheia introdusa nu are lungimea corecta - va rugam incercati din nou.

en: The entered key was corrupt - please try again.
ro: Cheia introdusa este corupta/eronata - va rugam incercati din nou.

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
ro: Cheia introdusa nu apartine unui site la distanta (apartine acestui site).

en: The key was successfully added.
ro: Cheia a fost adaugata cu succes.

en: It is for sending backups to the following site:
ro: Aceasta este pentru a transmite back-up-uri catre urmatorul site:

en: No receiving sites have yet been added.
ro: Niciun site destinatie nu a fost inca adaugat.

en: Send to site:
ro: Trimite la situl:

en: Send
ro: Trimite

en: Or, send a backup to another site
ro: Sau trimite fisierele de back-up catre alt site

en: To add a site as a destination for sending to, enter that site's key below.
ro: Pentru a adauga un site ca destinatie (catre care sa transmiteti) introduceti aici cheia respectivului site.

en: How do I get a site's key?
ro: Cum pot obtine o cheie pentru un site?

en: Paste key here
ro: Inserati (paste) cheia aici

en: Adding...
ro: Se adaugă...

en: Add site
ro: Adaugă sit

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
ro: Pentru a utiliza această copie de rezervă, serverul bazei de date trebuie să accepte setul de caractere %s.

en: You have made changes to your settings, and not saved.
ro: Ai făcut modificări în setari și nu le-ai salvat.

en: To remove the block, please go here.
ro: Pentru a elimina blocul, te rog să mergi aici.

en: configure it here
ro: configurează aici

en: UpdraftPlus news, high-quality training materials for WordPress developers and site-owners, and general WordPress news. You can de-subscribe at any time.
ro: Noutăți UpdraftPlus, materiale de înaltă calitate pentru dezvoltatorii WordPress și proprietarii de situri și știri generale WordPress. Poți să te dezabonezi în orice moment.

en: For personal support, the ability to copy sites, more storage destinations, encrypted backups for security, multiple backup destinations, better reporting, no adverts and plenty more, take a look at the premium version of UpdraftPlus - the world’s most popular backup plugin.
ro: Pentru suport personal, pentru a putea copia situri, pentru mai multe destinații de stocare sau o copie de rezervă criptată pentru securitate, pentru destinații multiple ale copiei de rezervă sau o mai bună raportare, fără anunțuri publicitare și pentru multe altele, ai la dispoziție versiunea premium de la UpdraftPlus - cel mai popular modul pentru copii de rezervă din lume.

en: To create a new IAM sub-user and access key that has access only to this bucket, use this add-on.
ro: Pentru a crea un nou sub-utilizator IAM și cheia de acces, cu care are acces doar la această unitatea de memorie, folosește acest supliment.

en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
ro: UpdraftPlus.com a răspuns cu 'Acces refuzat'.

en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
ro: Se pare că adresa IP a serverului tău web (%s) este blocată.

en: This most likely means that you share a webserver with a hacked website that has been used in previous attacks.
ro: Acest lucru înseamnă cel mai probabil că partajezi un server web cu un sit web atacat sau care a fost folosit în atacurile anterioare.

en: Dismiss (for %s months)
ro: Revocare (pentru %s luni)

en: Thank you for backing up with UpdraftPlus!
ro: Îți mulțumim că folosești UpdraftPlus!

en: Free Newsletter
ro: Buletin informativ gratuit

en: Follow this link to sign up.
ro: Urmărește această legătură pentru a te înscrie.

en: Compare with the free version
ro: Compară cu versiunea gratuită

en: Go to the shop.
ro: Du-te la magazin.

en: More Quality Plugins
ro: Mai multe module de calitate

en: Free two-factor security plugin
ro: Modul gratuit cu doi factori de securitate

en: Premium WooCommerce plugins
ro: Module premium WooCommerce

en: Follow this link to sign up for the UpdraftPlus newsletter.
ro: Urmărește această legătură pentru a te înscrie la buletinul informativ UpdraftPlus.

en: Newsletter sign-up
ro: Înscrie-te pentru buletinul informativ

en: If you have made a purchase from UpdraftPlus.Com, then follow this link to the instructions to install your purchase.
ro: Dacă ai făcut o achiziție de la UpdraftPlus.Com, urmează această legătură pentru instrucțiunile de instalare a produsului.

en: The first step is to de-install the free version.
ro: Primul pas este dezinstalarea versiunii gratuite.

en: No backup has been completed
ro: Nicio copie de rezervă nu a fost finalizată

en: Dropbox, Google Drive, FTP, S3, Rackspace, Email
ro: Dropbox, Google Drive, FTP, S3, Rackspace, email

en: WebDAV, Copy.Com, SFTP/SCP, encrypted FTP
ro: WebDAV, Copy.Com, SFTP/SCP, FTP criptat

en: Backup extra files and databases
ro: Copie de rezervă pentru fișiere și baze de date suplimentare

en: Migrate / clone (i.e. copy) websites
ro: Migrare / clonare (de exemplu: copiere) situri web

en: Basic email reporting
ro: Raportare email de bază

en: Advanced reporting features
ro: Funcționalități de raportare avansate

en: Automatic backup when updating WP/plugins/themes
ro: Copie de rezervă automată când se actualizează WP/modulele/temele

en: Send backups to multiple remote destinations
ro: Trimite copiile de rezervă la mai multe destinații la distanță

en: Database encryption
ro: Criptare bază de date

en: Restore backups from other plugins
ro: Restaurare copie de rezervă din alte module

en: Scheduled backups
ro: Copii de rezervă programate

en: Fix backup time
ro: Stabilește data copiei de rezervă

en: Network/Multisite support
ro: Suport pentru rețea/multi-sit

en: Lock settings access
ro: Blocare setări de acces

en: Personal support
ro: Suport personal

en: You are currently using the free version of UpdraftPlus from wordpress.org.
ro: În prezent folosești versiunea gratuită UpdraftPlus de la wordpress.org.

en: Get UpdraftPlus Premium
ro: Obține UpdraftPlus Premium

en: Full feature list
ro: Lista completă a funcționalităților

en: Pre-sales FAQs
ro: Întrebări frecvente înainte de cumpărare

en: Ask a pre-sales question
ro: Întreabă înainte de a cumpăra

en: Get it from
ro: Obține-l de la

en: Buy It Now!
ro: Cumpără-l acum!

en: Backup WordPress files and database
ro: Copie de rezervă pentru fișiere și baza de date WordPress

en: Translated into over %s languages
ro: Tradus în %s limbi

en: Restore from backup
ro: Restaurare din copia de rezervă

en: Backup to remote storage
ro: Copie de rezervă în depozitul la distanță

en: You did not select any components to restore. Please select at least one, and then try again.
ro: Nu ai selectat nicio componentă pentru restaurare. Te rog selectează cel puțin una și apoi încearcă din nou.

[ctx: Uploader: Drop backup files here - or - Select Files]
en: or
ro: sau

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
ro: sau

en: %s Error: Failed to initialise
ro: Eroare %s: inițializarea a eșuat

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
ro: A avut loc o eroare (%s):

en: Check this box to have a basic report sent to
ro: Bifează această casetă pentru a avea un raport de bază trimis la

en: your site's admin address
ro: adresa administratorului sitului

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
ro: Trebuie să fie un URI de autentificare v2 (Keystone); v1 (Swauth) nu este acceptat.

[ctx: "tenant" is a term used with OpenStack storage - Google for "OpenStack tenant" to get more help on its meaning]
en: tenant
ro: locatar

en: For even more features and personal support, check out
ro: Pentru mai multe funcționalități și suport personal, verifică

en: Automatic backup before update
ro: Copie de rezervă automată înainte de actualizare

en: A zip error occurred
ro: A apărut o eroare zip

en: your web hosting account appears to be full; please see: %s
ro: contul tău de găzduire web pare să fie plin; vezi te rog: %s

en: check your log for more details.
ro: verifică-ți jurnalul pentru mai multe detalii.

en: Error: unexpected file read fail
ro: Eroare: citire eșuată pentru fișierul neașteptat

en: Backup label:
ro: Etichetă copie de rezervă:

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
ro: Butonul 'Fă copia de rezervă acum' este dezactivat pentru că directorul copiei de rezervă nu este editabil (mergi la fila "Setări" și găsește opțiunea relevantă).

en: Upload files into UpdraftPlus.
ro: Încarcă fișierele în UpdraftPlus.

en: For the ability to lock access to UpdraftPlus settings with a password, upgrade to UpdraftPlus Premium.
ro: Pentru a putea bloca accesul la setările UpdraftPlus cu ajutorul unei parole, achiziționează UpdraftPlus Premium.

en: incremental backup; base backup: %s
ro: copie de rezervă incrementală; copie de rezervă de bază: %s

en: and retain this many scheduled backups
ro: și să păstreze aceste multe copii de rezervă programate

en: Backup date
ro: Data copiei de rezervă

en: Backup data (click to download)
ro: Data copiei de rezervă (clic pentru descărcare)

en: View Log
ro: Vezi jurnal

en: %s does not allow authorisation of sites hosted on direct IP addresses. You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
ro: %s nu permite autorizarea siturile găzduite la adrese IP directe. Va trebui să-ți schimbi adresa sitului (%s) înainte de a putea utiliza %s pentru depozitare.

en: You need to supply both an email address and a password
ro: Trebuie să furnizezi atât o adresă de email cât și o parolă

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
ro: Adresa ta de email a fost validă, dar parola nu a fost recunoscută de UpdraftPlus.Com.

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
ro: Ai introdus o adresă de email care nu a fost recunoscută de UpdraftPlus.Com

en: To proceed, press 'Backup Now'. Then, watch the 'Last Log Message' field for activity.
ro: Pentru a continua, apasă 'Fă copia de rezervă acum'. Apoi vezi activitatea de pe câmpul 'Mesaj pentru ultimul jurnal'.

en: Your backup is of a WordPress multisite install; but this site is not. Only the first site of the network will be accessible.
ro: Copia ta de rezervă este pentru o instalare WordPress multi-sit; dar acest sit nu este. Numai primul sit al rețelei va fi accesibil.

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
ro: Dacă vrei să restaurezi o copie de rezervă pentru multi-sit, trebuie să configurezi mai întâi instalarea WordPress ca un multi-sit.

en: already done
ro: deja finalizat

en: Search and replacing table:
ro: Cautare si inlocuire in tabela:

en: skipped (not in list)
ro: omis (neregasit in lista)

en: Rows per batch
ro: Inregistrari per set

en: These tables only
ro: Doar in aceste tabele

en: Enter a comma-separated list; otherwise, leave blank for all tables.
ro: Introduceti o lista separata prin virgula; ca alternativa, lasati necompletat pentru toate tabelele.

en: To get your credentials, log in at the %s developer portal.
ro: Pentru a primi datele de acces, logati-va in portalul dezvoltatorilor %s.

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account.
ro: Inca nu v-ati conectat la contul dvs. UpdraftPlus.com.

en: You need to connect to receive future updates to UpdraftPlus.
ro: Trebuie sa va conectati pentru a primi update-uri viitoare la UpdraftPlus.

en: The site in this backup was running on a webserver with version %s of %s.
ro: Situl din această copie de rezervă a rulat pe un server web cu versiunea %s a %s.

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
ro: Este semnificativ mai nou decât serverul în care faci restaurarea (versiunea %s).

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the older %s version.
ro: Ar trebui să continui numai dacă nu poți actualiza serverul curent și ești încrezător (sau îți asumi riscul) că modulele/temele/etc. tale sunt compatibile cu versiunea mai veche %s.

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
ro: Orice solicitări pentru suport care au legătură cu %s ar trebui să fie adresate de compania ta de găzduire web.

en: UpdraftPlus is on social media - check us out here:
ro: UpdraftPlus este pe rețelele social media - urmăriți-ne aici:

en: Why am I seeing this?
ro: De ce văd asta?

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
ro: Apasă aici pentru a inspecta directorul UpdraftPlus (în spațiul tău de găzduire web) pentru orice seturi noi de copii de rezervă pe care le-ai încărcat.

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
ro: Locația acestui director este setată în secțiunea setări experimentate, din fila Setări.

en: Start backup
ro: Începe să faci copia de rezervă

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
ro: Utilizezi serverul web %s, dar se pare că nu ai încărcat extensia %s.

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
ro: Va trebui să te consulți cu furnizorul tău de găzduire pentru a afla cum se setează permisiunile unui modul WordPress pentru a putea scrie într-un director.

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
ro: Dacă nu ai o problemă, poți ignora complet tot ce este aici.

en: You will find more information about this in the Settings section.
ro: Poți găsi mai multe informații în secțiunea Setări.

en: This file could not be uploaded
ro: Acest fișier nu poate fi încărcat.

en: Was this a backup created by a different backup plugin? If so, then you might first need to rename it so that it can be recognised - please follow this link.
ro: Acest backup a fost creat cu un alt plugin de backup? Daca da, va trebui sa il redenumiti pentru a putea fi recunoscut - va rugam sa folositi acest link.

en: Supported backup plugins: %s
ro: Plugin-uri de backup suportate: %s

en: Tell me more about incremental backups
ro: Spune-mi mai multe despre copiile de rezervă incrementale

en: Memory limit
ro: Limită de memorie

en: restoration
ro: restaurare

en: Table to be implicitly dropped: %s
ro: Tabela care va fi stearsa implicit:%s

en: Full backup
ro: Copie de rezervă completă

en: Backup succeeded
ro: Backup finalizat cu succes

en: (view log...)
ro: (vizualizare log...)

en: now proceeding with the updates...
ro: acum se proceseaza update-urile...

en: Every %s hours
ro: La fiecare %s ore

en: search and replace
ro: cautare si inlocuire

en: search term
ro: termen de cautare

en: Search / replace database
ro: Cautare / inlocuire in baza de date

en: Search for
ro: Cautare dupa

en: Replace with
ro: Inlocuire cu

en: This can easily destroy your site; so, use it with care!
ro: Acest lucru poate usor distruge site-ul dvs; asadar, utilizati cu atentie!

en: A search/replace cannot be undone - are you sure you want to do this?
ro: O operatiune de cautare/inlocuire nu poate fi anulata - sunteti sigur ca vreti sa faceti asta?

en: Go
ro: Start

en: Too many database errors have occurred - aborting
ro: Au apărut prea multe erori pentru baza de date - renunțare

en: read more at %s
ro: citește mai multe la %s

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest UpdraftPlus.com news
ro: Rapoartele de email create de UpdraftPlus (ediția gratuită) îți aduc cele mai noi știri de le UpdraftPlus.com

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
ro: Nota bene. Dacă instalezi UpdraftPlus pe câteva situri WordPress, atunci poți reutiliza proiectul; trebuie să creezi unul nou din consola ta Google API pentru fiecare sit.

en: You have not yet made any backups.
ro: Nu ai făcut încă nicio copie de rezervă.

en: Database Options
ro: Opțiuni pentru baza de date

en: The buttons below will immediately execute a backup run, independently of WordPress's scheduler. If these work whilst your scheduled backups do absolutely nothing (i.e. not even produce a log file), then it means that your scheduler is broken.
ro: Butoanele de mai jos vor face imediat o copie de rezervă, independent de programa WordPress. Dacă acestea lucrează în timp ce copiile de rezervă programate nu fac absolut nimic (de exemplu: nici măcar nu produc un jurnal fișier), înseamnă că programa ta este deteriorată.

en: %s (%s used)
ro: %s (utilizat %s)

en: Plugins for debugging:
ro: Module pentru depanare:

en: Free disk space in account:
ro: Spațiu liber pe disc în cont:

en: Current Status
ro: Stare actuală

en: Existing Backups
ro: Copii de rezervă existente

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
ro: Acest buton este dezactivat pentru că directorul copiei de rezervă nu este editabil (vezi setări).

en: Welcome to UpdraftPlus!
ro: Bina ai venit la UpdraftPlus!

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
ro: Pentru a face o copie de rezervă, doar apasă butonul Fă copia de rezervă acum.

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
ro: Pentru a modifica oricare dintre setările implicite ale copiei de rezervă, pentru a configura programa copiilor de rezervă, pentru a trimite copia de rezervă la depozitul de la distanță (recomandat) și altele, mergi la fila Setări.

en: If you enter text here, it is used to encrypt database backups (Rijndael). <strong>Do make a separate record of it and do not lose it, or all your backups <em>will</em> be useless.</strong> This is also the key used to decrypt backups from this admin interface (so if you change it, then automatic decryption will not work until you change it back).
ro: Daca introduceti text aici, acesta va fi folosit pentru encriptarea backup-urilor bazei de date (algoritmul Rijndael). <strong>Faceti o copie separata a acestuia si aveti grija sa nu il pierdeti, in caz contrar toate backup-urile dvs. <em>vor fi</em> inutile.</strong>. Acesta este de asemenea cheia folosita la decriptarea backup-urilor din interfata de administrare (asadar, daca il schimbati, decriptarea automata nu va functiona pana cand il schimbati la loc).

en: Table prefix
ro: Prefixul tabelei

en: Test connection...
ro: Conexiune de test...

en: Testing...
ro: Testare...

en: Backup non-WordPress tables contained in the same database as WordPress
ro: Include in backup tabelele non-Wordpress din baza de date folosita de Wordpress

en: If your database includes extra tables that are not part of this WordPress site (you will know if this is the case), then activate this option to also back them up.
ro: Daca baza dvs de date contine tabele extra care nu sunt parte a site-ului Wordpress (veti sti daca ati facut dvs. ceva in acest sens), atunci activati aceasta optiune pentru a le include si pe ele in backup.

en: Add an external database to backup...
ro: Adaugati o baza de date externa la backup...

en: Backup external database
ro: Backup - procesare baza de date externa

en: %s table(s) found.
ro: %s tabele gasite.

en: %s total table(s) found; %s with the indicated prefix.
ro: %s tabele gasite in total; %s cu prefixul indicat.

en: Connection succeeded.
ro: Conexiune realizata cu succes.

en: Connection failed.
ro: Conexiune esuata.

en: This option will cause tables stored in the MySQL database which do not belong to WordPress (identified by their lacking the configured WordPress prefix, %s) to also be backed up.
ro: Aceasta optiune va face ca tabele salvate in baza de date MySQL ce nu apartin site-ului Wordpress (identificate prin lipsa prefixului Wordpress, %s) sa fie de asemenea adaugate la backup.

en: user
ro: utilizator

en: database name
ro: nume baza de date

en: database connection attempt failed
ro: incercare de conectare la baza de date esuata

en: External database (%s)
ro: Baza de date externă (%s)

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
ro: Urmărește această legătură către Google API Console și acolo activează Drive API și crează un ID client în secțiunea API Access.

en: failed to access parent folder
ro: accesarea dosarului părinte a eșuat

en: However, subsequent access attempts failed:
ro: Oricum, încercările ulterioare de acces au eșuat:

en: External database
ro: Bază de date externă

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
ro: De asemenea, acest lucru va permite ca rezultatele de depanare a tuturor modulelor să fie afișate pe acest ecran - nu fii surprins când le vei vedea.

en: Back up more databases
ro: Copii de rezervă pentru mai multe baze de date

en: Don't want to be spied on? UpdraftPlus Premium can encrypt your database backup.
ro: Nu vrei să fii spionat? UpdraftPlus Premium poate cripta copia de rezervă a bazei tale de date.

en: It can also backup external databases.
ro: De asemenea, poate face o copie de rezervă a bazelor de date externe.

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
ro: Aici poți decripta manual o bază de date criptată.

en: First, enter the decryption key
ro: În primul rând, introdu cheia de decriptare

en: use UpdraftPlus Premium
ro: folosește UpdraftPlus Premium

en: Decryption failed. The database file is encrypted.
ro: Decriptarea a eșuat. Fișierul bazei de date este criptat.

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
ro: Doar baza de date WordPress poate fi restaurată; baza de date externă va trebui restaurată manual.

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
ro: A apărut o eroare la prima comandă %s - renunțare

en: database connection attempt failed.
ro: Încercarea de conectare la baza de date a eșuat.

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
ro: Conectarea a eșuat: verifică-ți detaliile de acces, dacă serverul bazei de date este activ și dacă conexiunea la rețea nu este protejată de firewall.

en: In %s, path names are case sensitive.
ro: In %s, denumirea caii este "case sensitive" (conteaza litera mare/mica)

en: Warning: the database's home URL (%s) is different to what we expected (%s)
ro: Atentie: URL-ul directorului bazei de date (%s) este diferit de ceea ce ne asteptam (%s)!

en: You have not yet configured and saved your %s credentials
ro: Inca nu ati configurat si salvat acreditarile dumneavoastra %s

en: After logging in, create a sandbox app. You can leave all of the questions for creating an app blank (except for the app's name).
ro: Dupa logare, creati un sandox app. Puteti lasa toate campurile goale cu exceptia numelui aplicatiei.

en: Enter the path of the %s folder you wish to use here.
ro: Introduceti aici calea folderului %s pe care doriti sa il folositi.

en: If the folder does not already exist, then it will be created.
ro: Daca folderul nu exista deja, va fi creat automat.

en: e.g. %s
ro: de exemplu %s

en: If you leave it blank, then the backup will be placed in the root of your %s
ro: Daca lasati campul liber, atunci backup-ul va fi amplasat in radacina %s

en: Follow this link for more information
ro: Pentru mai multe informații urmărește legătura acesta

en: Tenant
ro: Locatar

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
ro: Lasă necompletat și va fi ales implicit.

en: failed to list files
ro: nu s-a reusit listarea fisierelor

en: Failed to download
ro: Download esuat

en: Failed to download %s
ro: Downloadarea %s esuata

en: Get your access credentials from your OpenStack Swift provider, and then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
ro: Obține-ți datele de conectare pentru de acces de la furnizorul OpenStack Swift și apoi alege un nume pentru container, ca să-l folosești pentru depozitare. Acest container va fi creat pentru tine, dacă nu există deja.

en: authentication URI
ro: URI de autentificare

en: Failed to upload %s
ro: Uplod-ul %s esuat

en: Success:
ro: Succes:

en: (You appear to be already authenticated).
ro: (Se pare că nu ești deja autentificat).

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and click this link to complete authentication with %s.
ro: <strong>După</strong> ce ai salvat setările (dând clic pe "Salvează modificările" de mai jos), revin-o aici și dă clic pe această legătură pentru a finaliza autentificarea cu %s.

en: Authenticate with %s
ro: Autentificare cu %s

en: Error downloading remote file: Failed to download
ro: Eroare la descărcarea fișierului la distanță: descărcarea a eșuat

en: The %s object was not found
ro: Nu a fost găsit obiectul %s

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
ro: Eroare %s - am accesat containerul, dar crearea unui fișier în el a eșuat

en: Region: %s
ro: Regiunea: %s

en: Could not access %s container
ro: Nu s-a putut accesa containerul %s

en: Account holder's name: %s.
ro: Nume titular cont: %s.

en: %s error - failed to access the container
ro: Eroare %s - accesul la container a eșuat

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
ro: <strong>Acesta NU este un nume de dosar</strong>.

en: It is an ID number internal to Google Drive
ro: Este un ID, număr de identificare intern, în Google Drive

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
ro: Pentru a putea stabili un nume de dosar personalizat, folosește UpdraftPlus Premium.

en: Folder
ro: Dosar

en: Name: %s.
ro: Nume: %s.

en: %s download: failed: file not found
ro: Descărcare %s: a eșuat: fișierul nu a fost găsit

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
ro: Această metodă de depozitare la distanță (%s) necesită PHP %s sau mai nou.

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
ro: Va trebui să soliciți companiei de găzduire web o actualizare.

en: Your %s version: %s.
ro: Versiunea ta %s: %s.

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
ro: Lista fișierelor Google Drive: accesul la dosarul părinte a eșuat

en: Theme directory (%s) not found, but lower-case version exists; updating database option accordingly
ro: Folderul pentru teme (Theme) %s nu a fost gasit, dar versiunea lower-case (theme) exista; actualizati optiunile bazei de date in conformitate cu asta

en: Call
ro: Apel

en: This feature requires %s version %s or later
ro: Această funcționalitate necesită versiunea %s sau una mai nouă %s

en: Elegant themes theme builder plugin data detected: resetting temporary folder
ro: A fost detectat plugin-ul pentru realizarea de teme Elegant Themes, folderul temporar va fi resetat

en: Failed to unpack the archive
ro: Dezarhivarea arhivei a eșuat

en: %s files have been extracted
ro: %s fisiere au fost extrase

en: Error - failed to download the file
ro: Eroare - descărcarea fișierului a eșuat

en: Rescan local folder for new backup sets
ro: Rescanează dosarul local pentru seturi noi de copii de rezervă

en: You should update UpdraftPlus to make sure that you have a version that has been tested for compatibility.
ro: Trebuie sa actualizati varianta aplicatiei UpdraftPlus pentru a fi siguri ca aveti o versiune care a fost testata pentru compatibilitate.

en: The installed version of UpdraftPlus Backup/Restore has not been tested on your version of WordPress (%s).
ro: Versiunea de UpdraftPlus Backup/Restore instalata nu a fost inca testata pentru versiunea %s de WordPress pe care o aveti dumenavoastra.

en: It has been tested up to version %s.
ro: a fost testata pana la versiunea %s.

en: password/key
ro: parola/cheie

en: The key provided was not in a valid format, or was corrupt.
ro: Cheia pe care ati folosit-o nu este un format valid sau este corupta.

en: Your login may be either password or key-based - you only need to enter one, not both.
ro: Logarea dumneavoastra se poate face pe baza de parola sau cu cheie - trebuie sa alegeti una din metode, nu ambele.

en: Key
ro: Cheie

en: Backup created by: %s.
ro: Copie de rezervă creată de %s.

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
ro: Copie de rezervă pentru fișiere și baza de date WordPress (creată de %s)

en: Files backup (created by %s)
ro: Copie de rezervă fișiere (creată de %s)

en: unknown source
ro: sursă necunoscută

en: Database (created by %s)
ro: Baza de date (creată de %s)

en: Rescan remote storage
ro: Rescanează depozitul la distanță

en: Upload backup files
ro: Încarcă fișierele copiei de rezervă

en: This backup was created by %s, and can be imported.
ro: Această copie de rezervă a fost creată de %s și poate fi importată.

en: WordPress has a number (%d) of scheduled tasks which are overdue. Unless this is a development site, this probably means that the scheduler in your WordPress install is not working.
ro: WordPress are un număr de activități programate (%d) care sunt restante. Cu excepția cazului în care acesta este un sit de dezvoltare, probabil acest lucru înseamnă că programa în instalarea WordPress nu funcționează.

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
ro: Citește această pagină ca un ghid pentru cauze posibile și cum pot fi remediate.

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
ro: Acest fișier nu pare a fi o arhivă a copiei de rezervă UpdraftPlus (astfel de fișiere sunt de tipul .zip sau .gz, care au un nume de genul: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
ro: Oricum, arhivele UpdraftPlus sunt fișiere standard de tip zip/SQL - așa că, dacă ești sigur că formatul este corect, poți redenumi fișierul pentru a se potrivi cu acest tipar.

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
ro: Dacă aceasta este o copie de rezervă creată cu un alt modul pentru copii de rezervă, atunci  UpdraftPlus te-ar putea ajuta.

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
ro: Copia de rezervă creată de sursă necunoscută (%s) - nu poate fi restaurată.

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
ro: Dosarul de conținut WordPress (wp-content) nu a fost găsit în acest fișier zip.

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
ro: Această versiune UpdraftPlus nu știe cum să lucreze cu acest tip de copie de rezervă externă

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
ro: %s a returnat un răspuns HTTP neașteptat: %s

en: The UpdraftPlus module for this file access method (%s) does not support listing files
ro: Modulul UpdraftPlus pentru această metodă de acces la fișiere (%s) nu are suport pentru listarea fișierelor

en: No settings were found
ro: Nu s-au găsit setări

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
ro: Una sau mai multe copii de rezervă au fost adăugate de la scanarea depozitului la distanță; reține că aceste copii de rezervă nu vor fi șterse automat prin setările "păstrează"; dacă/când vrei să le ștergeți, trebuie să faci acest lucru manual.

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
ro: Rescanează depozitele la distanță și locale pentru găsirea seturilor de copii de rezervă...

en: (Read more)
ro: (Cititi mai mult)

en: Check this box to use Amazon's reduced redundancy storage and tariff
ro: Bifati aceasta casuta pentru a reduce redundanta si tarifele stocarii pe Amazon

en: Reduced redundancy storage
ro: Reduceti redundanta stocarii

en: Adjusting multisite paths
ro: Reglare caii multisite

en: Log all messages to syslog (only server admins are likely to want this)
ro: Conectati toate mesajele la syslog (doar administratorii serverelor ar putea dori acest lucru)

en: Add another...
ro: Adaugati alt/alta..

en: No backup of directory: there was nothing found to back up
ro: Niciun back-up al folderului: aici nu a fost gasit nimic pentru care sa se realizeze o copie de rezerva

en: Remove
ro: Sterge

en: Other %s FAQs.
ro: Alte %s referitoare la Întrebări frecvente

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
ro: Bifează pentru a primi mai multe informații și email-uri despre procesul de realizare a copiei de rezervă - este folositor dacă ceva nu merge bine.

en: If entering multiple files/directories, then separate them with commas. For entities at the top level, you can use a * at the start or end of the entry as a wildcard.
ro: Dacă introduci mai multe fișiere (directori), separă-le prin virgulă. Pentru entități de nivel înalt poți folosi un * la începutul sau la sfârșitul intrării, ca un caracter de înlocuire.

en: Custom content type manager plugin data detected: clearing option cache
ro: S-au detectat date ale unui plugin de management a tipurilor de continut personalizate: se curata optiunile de cache

en: encrypted FTP (explicit encryption)
ro: FTP criptat (criptare explicită)

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
ro: Instalarea PHP a serverului tău web are aceste funcții dezactivate: %s.

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
ro: Compania ta de găzduire trebuie să activeze aceste funcții înainte ca %s să poată funcționa.

en: regular non-encrypted FTP
ro: FTP necriptat, obișnuit

en: encrypted FTP (implicit encryption)
ro: FTP criptat (criptare implicită)

en: Backup created by:
ro: Copie de rezervă creată de:

en: Available to claim on this site
ro: Disponibil pentru preluare pe acest site

en: To maintain your access to support, please renew.
ro: Pentru a mentine accesul dvs. la suport, va rugam sa reinnoiti.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s add-ons on this site has expired.
ro: Accesul dvs. platit la actualizarile UpdraftPlus pentru extensiile %s pe acest site a expirat.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s of the %s add-ons on this site will soon expire.
ro: Accesul dvs. platit la actualizarile UpdraftPlus pentru %s dintre extensiile %s pe acest site vor expira in curand.

en: To retain your access, and maintain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
ro: Pentru a retine accesul, si pentru a mentine accesul la actualizari (incluzand facilitati viitoare si compatibilitate cu versiunile WordPress viitoare) si suport, va rugam sa reinnoiti.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site will soon expire.
ro: Accesul dvs. platit la actualizarile UpdraftPlus pentru acest site vor expira in curand.

en: Your paid access to UpdraftPlus support has expired.
ro: Accesul dvs. platit la suportul UpdraftPlus a expirat.

en: To regain your access, please renew.
ro: Pentru a reprimi accesul, va rugam sa reinnoiti.

en: Your paid access to UpdraftPlus support will soon expire.
ro: Accesul dvs. platit la suportul UpdraftPlus vor expira in curand.

en: Dismiss from main dashboard (for %s weeks)
ro: Ascunde de pe ecranul principal (pentru %s saptamani)

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site has expired. You will no longer receive updates to UpdraftPlus.
ro: Accesul dvs. platit la actualizarile UpdraftPlus pentru acest site a expirat. Nu veti mai primi actualizari pentru UpdraftPlus.

en: To regain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
ro: Pentru a reprimi accesul la actualizari (incluzand facilitati viitoare si compatibilitate cu versiunile WordPress viitoare) si suport, va rugam sa reinnoiti.

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
ro: Fișierul bazei de date pare să fi fost comprimat de două ori - probabil situl web de pe care l-ai descărcat a avut configurare greșită a serverului web.

en: The attempt to undo the double-compression failed.
ro: Încercarea de a anula compresia dublă a eșuat.

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
ro: Încercarea de a anula compresia dublă a reușit.

en: Constants
ro: Constante

en: Failed to open database file for reading:
ro: Deschiderea fișierului bazei de date pentru citire a eșuat:

en: please wait for the rescheduled attempt
ro: te rog așteaptă încercarea reprogramată

en: No database tables found
ro: Nu s-au găsit tabele ale bazei de date

en: Note that warning messages are advisory - the backup process does not stop for them. Instead, they provide information that you might find useful, or that may indicate the source of a problem if the backup did not succeed.
ro: Rețineți că mesajele de avertizare sunt consultative - procesul de backup nu se oprește la afișarea lor. În schimb, ele oferă informații pe care le-ați putea găsi utile, sau care pot indica sursa problemei în cazul în care backup-ul nu a reușit.

en: Database queries processed: %d in %.2f seconds
ro: Interogări ale bazei de date prelucrate: %d în %.2f secunde

en: Searching and replacing reached row: %d
ro: Căutarea și înlocuirea rândului a ajuns la: %d

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded has %d bytes remaining (total size: %d bytes)
ro: Contul e plin: contul tău %s mai are doar %d biți liberi, iar fișierul care urmează să fie încărcat are %d biți (dimensiune totală: %d biți)

en: Skipping this table: data in this table (%s) should not be search/replaced
ro: Se sare peste acest tabel: datele din acest tabel (%s) nu ar trebui să fie de căutate/ înlocuite

en: Errors occurred:
ro: Erori apărute:

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
ro: Urmează această legătură pentru a descărca jurnalul fișierului pentru această restaurare (necesară pentru orice solicitare pentru suport).

en: See this FAQ also.
ro: Vezi, de asemenea, aceste Întrebări frecvente.

en: If you choose no remote storage, then the backups remain on the web-server. This is not recommended (unless you plan to manually copy them to your computer), as losing the web-server would mean losing both your website and the backups in one event.
ro: Dacă nu alegi un depozit, atunci copia de rezervă rămâne pe server. Acest lucru nu este recomandat (decât dacă dorești s-o copiezi manual în computerul tău), pentru că pierderea serverului web ar însemna atât pierderea sitului cât și pierderea copiilor de rezervă deodată.

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
ro: Recuperarea (dacă este necesar) și pregătirea fișierelor copiei de rezervă...

en: The PHP setup on this webserver allows only %s seconds for PHP to run, and does not allow this limit to be raised. If you have a lot of data to import, and if the restore operation times out, then you will need to ask your web hosting company for ways to raise this limit (or attempt the restoration piece-by-piece).
ro: Inițializarea PHP pe acest server web permite doar %s secunde pentru rularea PHP și nu permite ca limita să fie mărită. Dacă ai de importat multe date și dacă operațiunea de restaurare a expirat, atunci va trebui să ceri furnizorului tău de găzduire web metode de mărire a acestei limite (sau încearcă o restaurare bucată-cu-bucată).

en: Existing unremoved folders from a previous restore exist (please use the "Delete Old Directories" button to delete them before trying again): %s
ro: Există dosare neeliminate dintr-o restaurare anterioară (te rog folosește butonul "Șterge directorii vechi" pentru a le șterge înainte de a încerca iar): %s

en: The amount of time allowed for WordPress plugins to run is very low (%s seconds) - you should increase it to avoid backup failures due to time-outs (consult your web hosting company for more help - it is the max_execution_time PHP setting; the recommended value is %s seconds or more)
ro: Timpul permis pentru rularea modulelor WordPress este foarte mic (%s secunde) - ar trebui să-l mărești pentru a evita nerealizarea copiei de rezervă din cauza întreruperilor (pentru mai mult ajutor, consultă furnizorul tău de găzduire web - este setarea PHP max_execution_time; valoarea recomandată este de %s secunde sau mai mult)

en: Replacing in blogs/site table: from: %s to: %s
ro: Se inlocuiesc in tabelele blog-ului/site-ului: din: %s in: %s

en: Disabled this plugin: %s: re-activate it manually when you are ready.
ro: Acest plugin a fost dezactivat: %s: re-activati-l manual cand sunteti pregatit.

en: %s: Skipping cache file (does not already exist)
ro: %s: Se omite fisierul cache (nu exista intotdeauna)

en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
ro: Conexiunea %s a expirat; dacă ai introdus serverul corect, atunci, de obicei, acest lucru e cauzat de un firewall care blochează conexiunea - ar trebui să verifici împreună cu furnizorul tău de găzduire web.

en: The current theme was not found; to prevent this stopping the site from loading, your theme has been reverted to the default theme
ro: Tema curenta nu a fist gasita; pentru a preveni cazul in care site-ul nu se incarca din cauza lipsei temei, site-ul a revenit la cea implicita

en: Restore failed...
ro: Restaurare eșuată

en: Messages:
ro: Mesaje:

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
ro: A fost găsită o linie SQL care este mai mare decât dimensiunea maximă a pachetului și nu poate fi scindată; această linie nu va fi procesată, dar va fi abandonată: %s

en: The directory does not exist
ro: Directorul nu există

en: New User's Username
ro: Noul nume de utilizator

en: New User's Email Address
ro: Noua adresă de email a utilizatorului

en: Enter your Rackspace admin username/API key (so that Rackspace can authenticate your permission to create new users), and enter a new (unique) username and email address for the new user and a container name.
ro: Introduceti numele de utilizator al administratorului / cheia API corespunzatoare contului Rackspace (astfel incat Rackspace sa poata autentifica permisiunile dvs. de a crea noi utilizatori) si introduceti un nume de utilizator (unic) pentru noul utilizator si un nume de container.

en: US or UK Rackspace Account
ro: Contul Rackspace US sau UK

en: Admin Username
ro: Numele de utilizator al administratorului

en: Admin API Key
ro: Cheia API de administrare

en: You need to enter a new username
ro: Trebuie să introduceți un nume de utilizator nou

en: You need to enter a container
ro: Trebuie să introduceți un container

en: You need to enter a valid new email address
ro: Trebuie să introduceți o adresă de email validă

en: Conflict: that user or email address already exists
ro: Conflict: există deja acest nume de utilizator sau email

en: Cloud Files operation failed (%s)
ro: Operațiunea Cloud Files nu a reușit (%s)

en: Username: %s
ro: Nume de utilizator:%s

en: Password: %s
ro: Parolă: %s

en: API Key: %s
ro: Cheie API: %s

en: Create new API user and container
ro: Creare utilizator nou API și container nou

en: Rackspace Cloud Files, enhanced
ro: Rackspace Cloud Files, îmbunătățit

en: Adds enhanced capabilities for Rackspace Cloud Files users
ro: Adauga caracteristici imbunatatite pentru utililizatorii Rackspace Cloud Files

en: Create a new API user with access to only this container (rather than your whole account)
ro: Creare nou utilizator API cu acces doar la acest container (fata de acces la intregul cont)

en: You need to enter an admin username
ro: Trebuie sa introduceti un nume de utilizator pentru administrare

en: You need to enter an admin API key
ro: Trebuie sa introduceti o cheie API pentru administrare

en: Northern Virginia (IAD)
ro: Virginia de Nord (IAD)

en: London (LON)
ro: Londra (LON)

en: Cloud Files Username
ro: Nume utilizator Cloud Files

en: To create a new Rackspace API sub-user and API key that has access only to this Rackspace container, use this add-on.
ro: Pentru a crea un nou API Rackspace pentru un sub-utilizator și o cheie API care are acces doar la acest container Rackspace, folosește acest supliment.

en: Cloud Files API Key
ro: Cheia API pentru Cloud Files

en: Cloud Files Container
ro: Container Cloud Files

en: US or UK-based Rackspace Account
ro: Conturi Rackspace localizate în SUA sau Marea Britanie

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
ro: Conturile create la rackspacecloud.com sunt conturi pentru SUA; conturile create la rackspace.co.uk sunt conturi pentru Marea Britanie

en: Cloud Files Storage Region
ro: Regiunea de depozitare Cloud Files

en: Dallas (DFW) (default)
ro: Dallas (DFW) (implicit)

en: Authorisation failed (check your credentials)
ro: Autorizarea a eșuat (verifică datele de conectare)

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
ro: Conturile create la rackspacecloud.com sunt conturi pentru SUA; conturile create la rackspace.co.uk sunt conturi pentru Marea Britanie.

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
ro: A apărut o eroare necunoscută la încercarea de conectare cu UpdraftPlus.Com

en: Create
ro: Crează

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
ro: Parola consolei Rackspace pentru utilizatorul nou este (nu va mai fi afișată din nou):

en: Trying...
ro: Se încearcă...

en: (when decrypted)
ro: (când e decriptat)

en: Error data:
ro: Eroare dată:

en: Backup does not exist in the backup history
ro: Copia de rezervă nu există în istoricul copiilor de rezervă

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old). You should press this button to delete them as soon as you have verified that the restoration worked.
ro: Instalarea ta WordPress are directori vechi, din starea anterioară, înainte de restaurare/migrare  (informație tehnică: aceștia au sufixul - old). Ar trebui să apeși acest buton pentru a-i șterge imediat, de îndată ce ai verificat că restaurarea s-a efectuat.

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
ro: Scindează linia pentru a evita depășirea dimensiunii maxime a pachetului

en: Your database user does not have permission to drop tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as you are restoring from a WordPress version with the same database structure (%s)
ro: Baza dvs. de date nu are permisiunea de a sterge tabele. Se incearca restaurarea doar prin golirea tabelele; acest lucru ar trebui sa functioneze atat timp cat restaurarea se face dintr-o versiune WordPress cu aceeasi structura a bazei de date (%s)

en: <strong>Backup of:</strong> %s
ro: <strong>Backup pentru:</strong> %s

en: New table prefix: %s
ro: Noul prefix al tabelei: %s

en: %s: This directory already exists, and will be replaced
ro: %s: Acest director exista deja, va fi rescris

en: File permissions do not allow the old data to be moved and retained; instead, it will be deleted.
ro: Permisiunile de fișiere nu permit datele vechi sa fie mutate și păstrate; în schimb, acestea vor fi șterse.

en: Could not move the files into place. Check your file permissions.
ro: Nu s-au putut muta fișierele. Verifică permisiunile fișierului.

en: Moving old data out of the way...
ro: Mutare date vechi...

en: Could not move old files out of the way.
ro: Nu s-au putut muta fișierele vechi.

en: Could not move new files into place. Check your wp-content/upgrade folder.
ro: Nu s-au putut muta noile fișiere. Verifică wp-content/actualizare dosar.

en: Enter addresses here to have a report sent to them when a backup job finishes.
ro: Introduceti adresele unde doriti sa primiti raportul transmis la finalizarea realizarii copiei de rezerva.

en: Add another address...
ro: Introduceti alta adresa..

en:  (with errors (%s))
ro: (cu erori (%s))

en:  (with warnings (%s))
ro:  (cu avertismente (%s))

en: Use the "Reporting" section to configure the email addresses to be used.
ro: Folositi sectiunea "Raportare" pentru a configura adresele de mail folosite.

en: files: %s
ro: Fișierele: %s

en: Email reports
ro: Rapoarte email

en: Errors
ro: Erori

en: Warnings
ro: Avertismente

en: Time taken:
ro: Timp scurs:

en: Uploaded to:
ro: Încărcat în:

en: Debugging information
ro: Informatii depanare

en: %d errors, %d warnings
ro: %d erori, %d avertismente

en: %d hours, %d minutes, %d seconds
ro: %d ore, %d minute, %d secunde

en: Backup Report
ro: Raport Backup

en: Backup began:
ro: Backup inceput la:

en: Contains:
ro: Contine:

en: Errors / warnings:
ro: Erori / avertismente:

en: %s authentication
ro: autentificare %s

en: %s error: %s
ro: %s eroare: %s

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
ro: Va fi folosită adresa de email (%s) a administratorului sitului.

en: For more options, use the "%s" add-on.
ro: Pentru mai multe opțiuni, folosește suplimentul "%s".

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
ro: Extensia PHP necesară %s nu este instalată - cere-i companiei de găzduire web s-o activeze

en: %s did not return the expected response - check your log file for more details
ro: %s nu a returnat răspunsul așteptat - verifică jurnalul fișierului pentru mai multe detalii

en: Connect
ro: Conectare

en: For more reporting features, use the Reporting add-on.
ro: Pentru mai multe funcționalități pentru rapoarte, folosește suplimentul Reporting.

en: (version: %s)
ro: (versiunea: %s)

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
ro: Reține faptul că serverele pentru email tind să aibă limite de dimensiune; de obicei în jurul valorii de %s Mb; probabil, copia de rezervă mai mare decât aceste limite nu va fi primită.

en: When the Email storage method is enabled, also send the entire backup
ro: Când metoda de depozitare prin email este activată, trimite, de asemenea, copia de rezervă întreagă

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
ro: Eroare necunoscută/neașteptată - te rog trimite o solicitare pentru suport

en: The log file has been attached to this email.
ro: Jurnalul fișierului a fost atașat la acest email.

en: Backed up: %s
ro: Copii de rezervă făcute: %s

en: Backup contains:
ro: Copia de rezervă conține:

en: Latest status:
ro: Stare recentă:

en: Files and database
ro: Fișiere și baza de date

en: Files (database backup has not completed)
ro: Fișiere (copia de rezervă a bazei de date nu s-a realizat)

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
ro: Doar fișiere (baza de date nu face parte din această programă specifică)

en: Database (files backup has not completed)
ro: Baza de date (copia de rezervă a fișierelor nu s-a realizat)

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
ro: Doar baza de date (fișierele nu fac parte din această programă specifică)

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
ro: Aceasta este o instalare WordPress multi-sit (pentru mai multe situri sau rețea).

en: WordPress Multisite is supported, with extra features, by UpdraftPlus Premium, or the Multisite add-on.
ro: Multi-sit WordPress, cu alte funcționalități suplimentare, este acceptat de UpdraftPlus Premium, sau cu suplimentul Multi-sit.

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to back up (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customised modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
ro: Fără actualizare, Updraftplus permite <strong>fiecărui</strong> administrator al blogului să modifice setările modulului pentru realizarea copiei de rezervă (și, prin urmare, acces la date, inclusiv la parole) și să restaureze (inclusiv modificări personalizate, de exemplu parole modificate) <strong>întreaga rețea</strong>.

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
ro: (Acest lucru este valabil pentru toate modulele WordPress care fac copii de rezervă, cu excepția cazului în care au fost codate explicit pentru compatibilitate multi-sit.)

en: UpdraftPlus warning:
ro: Avertizare UpdraftPlus:

en: (or connect using the form on this page if you have already purchased it)
ro: (sau conectati-va folosing formularul din aceasta pagina daca deja l-ati achizitionat)

en: You've got it
ro: Gata, l-ai luat!

en: Your version: %s
ro: Versiunea ta: %s

en: latest
ro: ultima

en: please follow this link to update the plugin in order to get it
ro: Te rugam foloseste acest link pentru a obtine up-dateul pluginului

en: please  follow this link to update the plugin in order to activate it
ro: Daca doresti activarea pluginului te rugam foloseste acest link pentru a up-data pluginul

en: UpdraftPlus Addons
ro: Addon-uri UpdraftPlus

en: An update containing your addons is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
ro: O actualizare care conține addonurile dumneavoastra este disponibil pentru UpdraftPlus - vă rugăm să urmați acest link pentru a o obține.

en: UpdraftPlus Support
ro: Suport Updraftplus

en: UpdraftPlus.Com responded, but we did not understand the response
ro: UpdraftPlus.com a raspuns, dar nu am inteles acest raspuns

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
ro: UpdraftPlus.com a returnat un răspuns pe care nu l-am putut înțelege (data: %s)

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
ro: Adresa ta de email și parola nu au fost recunoscute de UpdraftPlus.Com

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
ro: UpdraftsPlus.com a returnat un răspuns, dar nu l-am putut înțelege

en: An update is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
ro: O actualizare pentru UpdraftPlus este disponibila - va rugam folositi acest link pentru a o instala.

en: We failed to successfully connect to UpdraftPlus.Com
ro: Nu am reusit sa ne conectam la UpdraftPlus.Com

en: Reporting
ro: Raportare

en: Options (raw)
ro: Opțiuni (brute)

en: Send a report only when there are warnings/errors
ro: Trimite un raport doar când apar avertizari/erori

en: Content URL:
ro: URL conținut:

en: You should check the file permissions in your WordPress installation
ro: Va rugam sa verificati permisiunile fisierului in WordPress-ul instalat

en: See also the "More Files" add-on from our shop.
ro: Vezi, de asemenea, suplimentul "More Files" din magazinul nostru.

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
ro: Spațiul tău liber în contul de găzduire este foarte mic - mai sunt doar %s Mb

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
ro: Cantitatea de memorie (RAM) permisă pentru PHP este foarte mică (%s Mb) - ar trebui s-o mărești pentru a evita problemele datorate memoriei insuficiente (consultă-ți furnizorul de găzduire web pentru mai mult ajutor)

en: You have an inactive purchase
ro: Aveti o achizitie inactiva

en: activate it on this site
ro: Activati-l pe acest site

en: Get it from the UpdraftPlus.Com Store
ro: Luati-l de pe magazinul UpdraftPlus.Com

en: Buy It
ro: Cumparati

en: Manage Addons
ro: Manager Addon-uri

en: An unknown response was received. Response was:
ro: Am primit un raspuns neasteptat. Raspunsul este:

en: An error occurred when trying to retrieve your add-ons.
ro: A aparut o eroare la incercarea de a prelua add-on-urile dumneavoastra.

en: Need to get support?
ro: Aveti nevoie de suport?

en: Go here
ro: Duceti-va aici

en: (apparently a pre-release or withdrawn release)
ro: (aparent o varianta prelansare sau o varianta retrasa)

en: Available for this site (via your all-addons purchase)
ro: Disponibil pentru aces site (prin acizitia tuturor add-on-urilor)

en: Assigned to this site
ro: Alocat pentru acest site

en: Interested in knowing about your UpdraftPlus.Com password security? Read about it here.
ro: Interesat sa sti mai multe despre securitatea pe baza de parola la UpDraftPlus.Com? Citeste mai multe aici.

en: You are presently <strong>connected</strong> to an UpdraftPlus.Com account.
ro: Momentan sunteti <strong>conectat</strong> la un cont UpdraftPlus.Com.

en: If you bought new add-ons, then follow this link to refresh your connection
ro: Daca ati achizitionat add-on-uri noi, urmati acest link pentru a reimprospata conexiunea.

en: You are presently <strong>not connected</strong> to an UpdraftPlus.Com account.
ro: Momentan <strong>nu sunteti</strong> conectat la un cont UpdraftPlus.Com.

en: Errors occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com:
ro: A aparut o eroare la incercarea de conectare la UpdraftPlus.Com:

en: Please wait whilst we make the claim...
ro: Va rugam asteptati in timp ce procesam cererea...

en: Claim not granted - your account login details were wrong
ro: Cerere neaprobata - datele dumneavoastra de logare sunt eronate

en: Your web server's version of PHP is too old (
ro: Versiunea dumneavoastra de PHP este prea veche (

en: Connect with your UpdraftPlus.Com account
ro: Conectati-va cu datele contului dumneavoastra de UpdraftPlus

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
ro: Nu aveti inca un cont (este gratuit)? Faceti-va un cont acum!

en: Forgotten your details?
ro: Ati uitat detaliile dumneavoastra?

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account, to enable you to list your purchased add-ons.
ro: Nu v-ati conectat cu contul dumneavoastra UpdraftPlus.com pentru a activa lista de add-on-uri cumparate.

en: Go here to connect.
ro: Intrati aici pentru conectare.

en: UpdraftPlus is not yet activated.
ro: UpdraftPlus nu a fost inca activat.

en: Go here to activate it.
ro: Intrati aici pentru activare.

en: UpdraftPlus is not yet installed.
ro: UpdraftPlus nu este inca instalat.

en: Go here to begin installing it.
ro: Intrati aici pentru a incepe instalarea.

en: You do seem to have the obsolete Updraft plugin installed - perhaps you got them confused?
ro: Se pare ca aveti un plugin Updraft foarte vechi - poate le-ati incurcat, din greseala?

en: Your web-server does not have the %s module installed.
ro: Serverul web al dumneavoastra nu are instalat modulul %s.

en: Without it, encryption will be a lot slower.
ro: Fara ea, criptarea va fi mult mai inceata.

en: Drop backup files here
ro: Trage fișierele copiei de rezervă aici

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
ro: <strong>(Se pare că ești deja autentificat,</strong> totuși te poți autentifica din nou pentru a-ți împrospăta accesul dacă ai avut o problemă).

en: Want more features or paid, guaranteed support? Check out UpdraftPlus.Com
ro: Vrei mai multe funcționalități sau suport plătit și garantat? Verifică UpdraftPlus.Com

en: Check out WordShell
ro: Verifică WordShell

en: manage WordPress from the command line - huge time-saver
ro: Administrează WordPress din linia de comandă - câștigi foarte mult timp

en: The restore operation has begun. Do not press stop or close your browser until it reports itself as having finished.
ro: Operațiunea de restaurare a început. Nu apăsa stop și nu închide navigatorul până când nu se se raportează finalizarea.

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
ro: Serverul web a returnat un cod de eroare (încearcă din nou sau verifică-ți jurnalele serverului)

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
ro: Dacă ai exclus atât baza de date cât și fișierele, atunci ai exclus tot!

en: Site home:
ro: Prima pagină a sitului:

en: Remote Storage Options
ro: Optiune stocare la distanta

en: Remember this choice for next time (you will still have the chance to change it)
ro: Pastreaza aceasta optiune pentru viitor (veti avea posibilitatea sa modificati ulterior)

en: (logs can be found in the UpdraftPlus settings page as normal)...
ro: (logurile/jurnalele pot fi gasite in pagina de setari UpdraftPlus, ca de obicei)...

en: Upload failed
ro: Upload esuat

en: You can send a backup to more than one destination with an add-on.
ro: Poți trimite copia de rezervă către mai multe destinații cu ajutorul unui supliment.

en: Note: the progress bar below is based on stages, NOT time. Do not stop the backup simply because it seems to have remained in the same place for a while - that is normal.
ro: Notă: Bara pentru progres de mai jos se bazează pe etape, NU pe timp. Nu oprii efectuarea copiei de rezervă doar pentru că pare să rămână în același loc pentru un timp - este ceva normal.

en: (%s%%, file %s of %s)
ro: (%s%%, fișier %s din %s)

en: Failed: We were able to log in and move to the indicated directory, but failed to successfully create a file in that location.
ro: Esec: Am reusit conectarea si mutarea la folderul indicat, dar nu am reusit sa cream un fisier in locatia indicata.

en: Failed: We were able to log in, but failed to successfully create a file in that location.
ro: Esec: Am reusit conectarea aici dar nu am reusit sa cream un fisier in locatia mentionata.

en: Read more about how this works...
ro: Citeste mai mult despre cum functioneaza..

en: Use SCP instead of SFTP
ro: Folositi SCP in loc de SFTP

en: SCP/SFTP host setting
ro: Setarile gazda pentru SCP/SFTP

en: SCP/SFTP user setting
ro: Setari user SCP/SFTP

en: Backup is of: %s.
ro: Copia de rezervă are: %s.

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
ro: Încercarea de a trimite copia de rezervă prin email a eșuat (probabil copia de rezervă este prea mare pentru această metodă)

en: %s settings test result:
ro: Rezultatul testării setărilor %s:

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
ro: Dacă vezi mai multe copii de rezervă decât te aștepți, este probabil din cauză că ștergerea  copiilor de rezervă vechi nu se face până la finalizarea noilor copii de rezervă.

en: (Not finished)
ro: (Neterminat)

en: This is where UpdraftPlus will write the zip files it creates initially.  This directory must be writable by your web server. It is relative to your content directory (which by default is called wp-content).
ro: Aici este locul unde UpdraftPlus va scrie fișierele zip pe care le creează inițial. Acest director trebuie să fie editabil pe serverul tău web. Este relativ în directorul tău de conținut (care, în mod implicit, se numește wp-content).

en: <b>Do not</b> place it inside your uploads or plugins directory, as that will cause recursion (backups of backups of backups of...).
ro: <b>NU-L</b> pune în interiorul directorului tău uploads sau plugins, deoarece ar provoca recursivitate (copii de rezervă a copiilor de rezervă a copiilor de rezervă...).

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
ro: În așteptare, până la ora programată, pentru a reîncerca, din cauza unor erori

en: Backup finished
ro: Copia de rezervă s-a finalizat

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: next resumption: %d (after %ss)
ro: reluarea următoare: %d (după %ss)

en: last activity: %ss ago
ro: ultima activitate: %ss în urmă

en: table: %s
ro: tabelul: %s

en: Created database backup
ro: S-a creat copia de rezervă a bazei de date

en: Encrypting database
ro: Criptare bază de date

en: Encrypted database
ro: S-a criptat baza de date

en: Uploading files to remote storage
ro: Încărcare fișiere în depozitul la distanță

en: Pruning old backup sets
ro: Curățarea seturilor de copii de rezervă vechi

en: Creating file backup zips
ro: Creare fișiere zip pentru copia de rezervă

en: Created file backup zips
ro: S-au creat fișiere zip pentru copia de rezervă

en: Creating database backup
ro: Creare copie de rezervă a bazei de date

en: Backup begun
ro: Copia de rezervă s-a inițiat

en: Backups in progress:
ro: Copia de rezervă în curs realizare:

en: The scheduler is disabled in your WordPress install, via the DISABLE_WP_CRON setting. No backups can run (even &quot;Backup Now&quot;) unless either you have set up a facility to call the scheduler manually, or until it is enabled.
ro: Programa este dezactivată în instalarea WordPress prin setările DISABLE_WP_CRON. Nu se poate face o copie de rezervă (nici prin &quot;Fă copia de rezervă acum&quot;), cu excepția cazului în care setezi facilitatea de a executa programa manual sau până când este activată.

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
ro: UpdraftPlus trebuie să creeze %s în directorul tău de conținut, dar a eșuat - te rog verifică permisiunile fișierului și activează accesul (%s)

en: folder
ro: dosar

en: file
ro: fișier

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
ro: Copia de rezervă nu s-a terminat; o reluare este programată

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
ro: Situl tău este vizitat rar și UpdraftPlus nu obține resursele pe care le-a sperat; te rog citește această pagină:

en: The %s authentication could not go ahead, because something else on your site is breaking it. Try disabling your other plugins and switching to a default theme. (Specifically, you are looking for the component that sends output (most likely PHP warnings/errors) before the page begins. Turning off any debugging settings may also help).
ro: Autentificarea pe %s nu a putut continua, deoarece ceva de pe situl tău produce deconectarea. Încearcă să dezactivezi alte module și comută pe temă implicită. (Mai exact, caută componenta de ieșire - cel mai probabil avertismente/erori PHP - înainte de încărcarea paginii. De asemenea, dezactivarea oricăror setări de depanare poate ajuta).

en: Your PHP memory limit (set by your web hosting company) is very low. UpdraftPlus attempted to raise it but was unsuccessful. This plugin may struggle with a memory limit of less than 64 Mb  - especially if you have very large files uploaded (though on the other hand, many sites will be successful with a 32Mb limit - your experience may vary).
ro: Limita memoriei tale PHP (setată de furnizorul tău de găzduire web) este foarte mică. UpdraftPlus a încercat să mărească această limită, dar fără succes. Acest modul poate accepta o limită de memorie mai mică de 64 Mb - în special dacă ai fișiere foarte mari încărcate (deși, pe de altă parte, multe situri au nevoie doar de limita de 32 Mb - experiența poate varia).

en: UpdraftPlus Automatic Backups
ro: Copii de Siguranta UpdraftPlus automate

en: Do not abort after pressing Proceed below - wait for the backup to complete.
ro: Nu renuntati dupa ce ati apasat Incepe mai jos - asteptati finalizarea copiei de siguranta.

en: Proceed with update
ro: Continuă cu actualizarea

en: Starting automatic backup...
ro: Se incepe backupul automat..

en: themes
ro: themes/teme

en: You do not have sufficient permissions to update this site.
ro: Nu aveti acreditarile necesare pentru a realiza update-ul acestui site.

en: Creating database backup with UpdraftPlus...
ro: Creare backup baza de date folosind UpdraftPlus...

en: Automatic Backup
ro: Backup Automat

en: Creating backup with UpdraftPlus...
ro: Creare backup cu UpdraftPlus...

en: Errors have occurred:
ro: Au aparut erori:

en: Automatically backup (where relevant) plugins, themes and the WordPress database with UpdraftPlus before updating
ro: Backup automat cu UpdraftPlus (acolo unde este relevant) al plugin-urilor, temelor si a bazei de date WordPress inainte de update

en: Creating %s and database backup with UpdraftPlus...
ro: Creare backup %s si baza de date cu UpdraftPlus...

en: Unable to read zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
ro: Nu sa putut citi fisierul zip (%s) - nu s-a putut realiza prescanarea pentru verificarea integritatii lui.

en: Unable to open zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
ro: Nu s-a putu deschide fisiserul zip (%s) - nu s-a putut realiza prescanarea pentru verificarea integritatii lui.

en: This does not look like a valid WordPress core backup - the file %s was missing.
ro: Acesta nu pare a fi o copie de siguranta a core-ului WordPress - fisierul %s lispeste.

en: If you are not sure then you should stop; otherwise you may destroy this WordPress installation.
ro: Daca nu sunteti siguri ar trebui sa va opriti; in caz contrar puteti distruge instalarea WordPress.

en: Support
ro: Suport

en: More plugins
ro: Mai multe module

en: You are importing from a newer version of WordPress (%s) into an older one (%s). There are no guarantees that WordPress can handle this.
ro: Imporți dintr-o versiune mai nouă WordPress (%s) într-o versiune mai veche (%s). Nu ai nicio garanție că WordPress poate gestiona acest lucru.

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
ro: Acestei copii de rezervă a bazei de date îi lipsesc tabelele de bază WordPress: %s

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
ro: UpdraftPlus nu a putut găsi prefixul tabelului când a scanat copia de rezervă a bazei de date.

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
ro: Baza de date este prea mică pentru a fi o bază de date WordPress validă (dimensiune: %s Kb).

en: UpdraftPlus Premium can  <strong>automatically</strong> take a backup of your plugins or themes and database before you update.
ro: UpdraftPlus Premium poate crea <strong>automat</strong> copii de siguranta dupa bazele de date ale temelor si plugin-urilor inainte de update.

en: Be safe every time, without needing to remember - follow this link to learn more.
ro: Fiti in siguranta in fiecare clipa, fara sa fie nevoie sa va reamintiti asta - urmati linkul pentru mai multe detalii.

en: Update Plugin
ro: Actualizare modul

en: Update Theme
ro: Actualizare temă

en: Dismiss (for %s weeks)
ro: Revocare (pentru %s săptămâni)

en: Be safe with an automatic backup
ro: Cu o copia de rezervă automată ești în siguranță

en: Uploads path (%s) does not exist - resetting (%s)
ro: Calea pentru upload (%s) nu exista - resetati (%s)

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
ro: Dacă încă poți citi aceste cuvinte după ce pagina a terminat încărcarea, atunci există o problemă JavaScript sau jQuery în sit.

en: Follow this link to attempt decryption and download the database file to your computer.
ro: Urmărește această legătură pentru a încerca decriptarea și descarcă baza de date în calculatorul tău.

en: This decryption key will be attempted:
ro: Această cheie de decriptare va încerca:

en: Unknown server response:
ro: Răspuns necunoscut de la server:

en: Unknown server response status:
ro: Stare răspuns necunoscut de la server:

en: The file was uploaded.
ro: Fișierul a fost încărcat.

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
ro: (fii sigur că încerci să încarci un fișier zip creat anterior cu UpdraftPlus)

en: Upload error:
ro: Eroare încărcare:

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus encrypted database archive (such files are .gz.crypt files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz).
ro: Acest fișier nu pare a fi o arhivă UpdraftPlus a bazei de date criptată (astfel de fișiere sunt de tipul .gz.crypt, care are un nume de genul: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz)).

en: Upload error
ro: Eroare încărcare

en: Delete from your web server
ro: Șterge de pe serverul tău web

en: Download to your computer
ro: Descarcă în computerul tău

en: and then, if you wish,
ro: și apoi, dacă vrei,

en: Examples of S3-compatible storage providers:
ro: Exemple de furnizori de depozitare compatibili cu Amazon S3:

en: Will not delete any archives after unpacking them, because there was no cloud storage for this backup
ro: Nici o arhiva nu va fi stearsa dupa dezarhivare, deoarece nu a existat o stocare in Internet pentru aceasta pagina de rezerva

en: (%d archive(s) in set).
ro: (%d arhivă(e) în set).

en: You appear to be missing one or more archives from this multi-archive set.
ro: Se pare că-ți lipsește una sau mai multe arhive din acest set cu grupuri de arhive.

en: Split archives every:
ro: Împarte arhivele în fragmente:

en: Error: the server sent an empty response.
ro: Eroare: serverul a trimis un răspuns gol.

en: Warnings:
ro: Avertizări:

en: Error: the server sent us a response (JSON) which we did not understand.
ro: Eroare: server-ul ne-a trimis un raspuns (JavaScript Object Notation) pe care nu il intelegem.

en: This looks like a file created by UpdraftPlus, but this install does not know about this type of object: %s. Perhaps you need to install an add-on?
ro: Acest fișier arată ca unul creat de UpdraftPlus, dar această instalare nu recunoaște acest tip de  obiect: %s. Poate trebuie să instalezi un supliment?

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore again to proceed.
ro: Fișierele arhivei copiilor de rezervă au fost procesate cu succes. Apasă din nou Restaurează pentru a continua.

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings. If all is well, then now press Restore again to proceed. Otherwise, cancel and correct any problems first.
ro: Fișierele arhivei copiilor de rezervă au fost procesate, dar cu câteva avertizări. Dacă totul decurge normal, apasă din nou Restaurează pentru a continua. În caz contrar, prima dată anulează și corectează orice probleme.

en: The backup archive files have been processed, but with some errors. You will need to cancel and correct any problems before retrying.
ro: Fișierele arhivei copiilor de rezervă au fost procesate, dar cu câteva erori. Va trebui să anulezi și să corectezi orice probleme înainte de a reîncerca.

en: The backup archive for this file could not be found. The remote storage method in use (%s) does not allow us to retrieve files. To perform any restoration using UpdraftPlus, you will need to obtain a copy of this file and place it inside UpdraftPlus's working folder
ro: Nu s-a putut găsi arhiva copiei de rezervă pentru acest fișier. Metoda de depozitare la distanță  folosită (%s) nu ne permite să recuperăm fisierele. Pentru a continua orice ce fel de restaurare folosind UpdraftPlus, va trebui să obții o copie a acestui fișier pe care s-o plasezi în dosarul existent UpdraftPlus.

en: No such backup set exists
ro: Nu există un astfel de set de copii de rezervă.

en: File not found (you need to upload it): %s
ro: Nu a fost găsit fișierul (trebuie să-l încarci): %s

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
ro: Fișierul a fost găsit, dar are dimensiunea zero (trebuie să-l reîncarci): %s

en: File (%s) was found, but has a different size (%s) from what was expected (%s) - it may be corrupt.
ro: Fișierul (%s) a fost găsit, dar are o dimensiune diferită (%s) de cea așteptată (%s) - poate să fie stricat.

en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
ro: Acest set de copii de rezervă pentru arhive multiple pare să aibă următoarele arhive lipsă: %s

en: Failed to move directory (check your file permissions and disk quota): %s
ro: Catalogul nu a putut fi mutat(verifica regulile de acces si cota discului):

en: Failed to move file (check your file permissions and disk quota): %s
ro: Fisierul nu a putut fi mutat(verifica regulile de acces ale fisierului si cota discului):

en: Moving unpacked backup into place...
ro: Mutare copie de rezervă dezarhivată în locul...

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
ro: Deschiderea fișierului zip a eșuat (%s) - %s

en: WordPress root directory server path: %s
ro: cale catre catalogul principal al serverulu: %

en: ... and many more!
ro: ...și multe altele!

en: %s end-point
ro: punct final %s

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
ro: Fișierul nu este prezent local - trebuie recuperat din depozitul la distanță.

en: S3 (Compatible)
ro: S3 (compatibil)

en: Final checks
ro: Verificări finale

en: Looking for %s archive: file name: %s
ro: Caut arhivele %s: nume fișier: %s

en: Check this to delete any superfluous backup files from your server after the backup run finishes (i.e. if you uncheck, then any files despatched remotely will also remain locally, and any files being kept locally will not be subject to the retention limits).
ro: Bifează pentru a șterge orice fișiere copie de rezervă inutile de pe serverul tău după ce s-a realizat copie de rezervă (de exemplu: dacă debifezi, orice fișiere expediate la distanță vor rămâne, de asemenea, la nivel local și orice fișiere păstrate la nivel local nu vor fi supuse limitelor de retenție).

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
ro: Plasați aici fișierele bazei de date criptate (db.gz.crypt files) pentru a le încărca pentru decriptare

en: Your wp-content directory server path: %s
ro: Calea către directorul tău wp-content din server: %s

en: Raw backup history
ro: Istoric copie de rezervă brută

en: Show raw backup and file list
ro: Arată copia de rezervă brută și lista de fișiere

en: Processing files - please wait...
ro: Se procesează fișiere - te rog așteaptă...

en: Your WordPress installation has a problem with outputting extra whitespace. This can corrupt backups that you download from here.
ro: Instalarea ta WordPress are o problemă cu scoaterea spațiilor libere suplimentare. Aceasta poate afecta copiile de rezervă pe care le descarci de aici.

en: Please consult this FAQ for help on what to do about it.
ro: Te rog consultă Întrebări frecvente pentru ajutor.

en: Failed to open database file.
ro: Deschiderea fișierului bazei de date a eșuat.

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem.
ro: Scrierea bazei de date criptate în sistemul de fișiere a eșuat.

en: Known backups (raw)
ro: Copii de rezervă cunoscute (brute)

en: Using directory from backup: %s
ro: Folosirea catalogului din copia de rezerva :%

en: Files found:
ro: Fișiere găsite:

en: Unable to enumerate files in that directory.
ro: Fisierele nu pot fi enumerate in acest catalog.

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
ro: Motorul tabelului solicitat (%s) nu sunt prezent - trecere la MyISAM.

en: Restoring table (%s)
ro: Restaurare tabel (%s)

en: This looks like a migration (the backup is from a site with a different address/URL), but you did not check the option to search-and-replace the database. That is usually a mistake.
ro: Ati migrat la o alta pagina (copia de siguranta apartine unui site cu o alta adresa/un alt URL), desi ati ales optiunea ("search-and-replace") cauta si schimba baza de date. Acasta este de regula o eroare.

en: file is size:
ro: Dimensiunea fișierului este de:

en: Go here for more information.
ro: Mergi aici pentru mai multe informații.

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
ro: Câteva fișiere sunt în curs de descărcare sau de procesare - te rog așteaptă.

en: This backup set is from a different site - this is not a restoration, but a migration. You need the Migrator add-on in order to make this work.
ro: Acest set de copii de rezervă este de la un alt sit - aceasta nu este o restaurare, ci o migrare. Ai nevoie de suplimentul Migrator pentru putea face acest lucru.

en: %s login failure
ro: Autentificare eșuată %s

en: %s upload failed
ro: Încărcare eșuată %s

en: Enter in format HH:MM (e.g. 14:22).
ro: Introduceti formatul HH:MM(e.g. 14:22).

en: The time zone used is that from your WordPress settings, in Settings -> General.
ro: S-a folosit fusul orar setat in WordPress, din meniul Setari_> General.

en: Dropbox error: %s (see log file for more)
ro: Eroare Dropbox: %s (vezi jurnalul fișierului pentru mai multe detalii)

en: You do not appear to be authenticated with %s (whilst deleting)
ro: Se pare că nu ești autentificat în %s (în timpul ce șterge)

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
ro: Accesul la %s când se șterge a eșuat (vezi jurnalul fișierului pentru mai multe detalii)

en: You do not appear to be authenticated with %s
ro: Se pare că nu ești autentificat în %s

en: Error - no such file exists at %s
ro: Eroare - nu există un astfel de fișier la %s

en: Error - failed to download the file from %s
ro: Eroare - descărcarea fișierului din %s a eșuat

en: %s error - failed to upload file
ro: %s eroare - încărcarea fișierului a eșuat

en: %s Error
ro: Eroare %s

en: %s authentication failed
ro: autentificarea %s a eșuat

en: %s error - failed to re-assemble chunks
ro: eroare %s - reasamblarea din bucăți a eșuat

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
ro: Directorul specificat al copiei de rezervă există, dar <b>nu</b> este editabil.

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
ro: Directorul specificat al copiei de rezervă <b>nu</b> există.

en: Warning: %s
ro: Avertizare: %s

en: Last backup job run:
ro: Ultima copie de rezervă:

en: %s: unreadable file - could not be backed up
ro: %s: fișier imposibil de citit - nu se poate face o copie de rezervă

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
ro: S-a întâlnit un fișier foarte mare: %s (dimensiune: %s Mb)

en: Table %s has very many rows (%s) - we hope your web hosting company gives you enough resources to dump out that table in the backup
ro: Tabelul %s are prea multe rânduri (%s) - sperăm că furnizorul tău de găzduire web îți asigură destule resurse pentru a descărca tabelul în copia de rezervă.

en: An error occurred whilst closing the final database file
ro: A apărut o eroare în timpul închiderii fișierului final al bazei de date

en: Warnings encountered:
ro: Avertizări întâlnite:

en: The backup apparently succeeded (with warnings) and is now complete
ro: Copia de rezervă s-a realizat (cu avertizări) și acum este finalizată

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
ro: Spațiul liber de pe discul tău este foarte mic - mai sunt doar %s Mb

en: Migrated site (from UpdraftPlus)
ro: Site mutat.

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
ro: Eroare.Url deja luat.

en: New site:
ro: Site nou.

en: Information needed to continue:
ro: Informatie necesara pentru a continua.

en: Enter details for where this new site is to live within your multisite install:
ro: Tasteaza detaliile despre locatia acestui nou site in timpul instalarii site-urilor multiple.

en: Processed plugin:
ro: Insertie procesata.

en: Network activating theme:
ro: Fateta ce activeaza reteaua.

en: Some servers advertise encrypted FTP as available, but then time-out (after a long time) when you attempt to use it. If you find this happenning, then go into the "Expert Options" (below) and turn off SSL there.
ro: Unele server-uri afiseaza ca si disponibil Protocolul de transfer de fisiere care este codat, insa te amana cand incerci sa-l accesezi. Daca ti se intampla lucrul asta mergi la "Expert Options"(mai jos) de unde poti sa opresti programul SSL.

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter directory:
ro: Verifica accesul la fisier: Crearea si accesarea folder-ului nu a fost posibila.

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
ro: Instalarea PHP pe serverul tău web nu include o extensie necesară (%s). Te rog contactează suportul furnizorului tău de găzduire web și solicită activarea.

en: Please check your access credentials.
ro: Te rog verifică-ți datele de conectare.

en: The error reported by %s was:
ro: Eroarea raportată de %s era:

en: Please supply the requested information, and then continue.
ro: Te rog să furnizezi informațiile cerute și apoi să continui.

en: Cannot drop tables, so deleting instead (%s)
ro: Tabelurile nu pot fi mutate, astfl ca trebuie sterse.

en: Site information:
ro: Informație despre site:

en: Cannot create new tables, so skipping this command (%s)
ro: Nu pot fi create tabele noi, trebuie sa evitati aceasta comanda.

en: Warning:
ro: Avertizare:

en: Your database user does not have permission to create tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as a) you are restoring from a WordPress version with the same database structure, and b) Your imported database does not contain any tables which are not already present on the importing site.
ro: Utilizatorul  bazei de date nu are permisiunea de a crea tabele. Vom incerca sa restabilim legatura prin simpla modificare a tabelelor; aceasta procedura ar trebui sa functioneze daca a)restabilesti o versiune WordPress cu aceeasi structura a bazei de date, si b) daca baza de date importata nu contine tabele care sunt deja prezente in site-ul importat.

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
ro: Rulezi pe WordPress multi-sit - dar copia ta de rezervă nu este pentru un sit instalat pe multi-sit.

en: Skipping restoration of WordPress core when importing a single site into a multisite installation. If you had anything necessary in your WordPress directory then you will need to re-add it manually from the zip file.
ro: Sari peste restaurarea WordPress când imporți un singur sit într-o instalare multi-sit. Dacă ai avut ceva important în directorul tău WordPress, va trebui să-l readaugi manual din fișierul zip.

en: Your web server's PHP installation does not included a <strong>required</strong> (for %s) module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
ro: Instalarea PHP de pe serverul tău web nu include extensia (%s) <strong>necesară</strong> (pentru %s). Te rog vezi suportul furnizorului tău de găzduire web și cere-le s-o activeze.

en: Close
ro: Închide

en: Unexpected response:
ro: Răspuns neprevăzut:

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
ro: Pentru a trimite la mai multe adrese, separă adresele printr-o virgulă.

en: PHP information
ro: Informație PHP

en: show PHP information (phpinfo)
ro: arată informația PHP (phpinfo)

en: zip executable found:
ro: s-a găsit un zip executabil:

en: Migrate Site
ro: Migrare sit

en: <a href="%s">Read this article to see step-by-step how it's done.</a>
ro:  Citeste acest articol ca sa sti ce ai de facut pas cu pas.

en: Do you want to migrate or clone/duplicate a site?
ro: Vrei să migrezi sau să clonezi/copiezi un sit?

en: Then, try out our "Migrator" add-on. After using it once, you'll have saved the purchase price compared to the time needed to copy a site by hand.
ro: Atunci, încearcă suplimentul nostru "Migrator". După ce l-ai folosit o dată, ai amortizat prețul de achiziție în comparație cu timpul necesar pentru a copia manual un sit.

en: Get it here.
ro: Obține-l de aici.

en: Deleting... please allow time for the communications with the remote storage to complete.
ro: Se șterge... te rog acordă timp pentru a se finaliza comunicarea cu depozitul la distanță.

en: Also delete from remote storage
ro: De asemenea, șterge din depozitul la distanță

en: Latest UpdraftPlus.com news:
ro: Ultimele noutăți UpdraftPlus:

en: Clone/Migrate
ro: Clonează/Migrează

en: News
ro: Noutăți

en: Local archives deleted: %d
ro: Arhivele locale care au fost șterse: %d

en: Remote archives deleted: %d
ro: Arhivele de la distanță care au fost șterse: %d

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
ro: %s - nu s-a putut face o copie de rezervă pentru această entitate; directorul corespunzător nu există (%s)

en: Backup set not found
ro: Setul copiilor de rezervă nu a fost găsit

en: Subscribe to the UpdraftPlus blog to get up-to-date news and offers
ro: Abonează-te la blogul UpdraftPlus pentru a primi știri și oferte

en: Blog link
ro: Legătură blog

en: RSS link
ro: Legătură RSS

en: Testing %s Settings...
ro: Se testează setările %s...

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
ro: Sau poți să le plasezi manual în directorul tău UpdraftPlus (de obicei wp-content/updraft), de exemplu folosind FTP, iar apoi folosește legătura "rescan" de mai sus.

en: Notice
ro: Anunț

en: UpdraftPlus's debug mode is on. You may see debugging notices on this page not just from UpdraftPlus, but from any other plugin installed. Please try to make sure that the notice you are seeing is from UpdraftPlus before you raise a support request.
ro: Modulul de depanare Updraftplus este pornit. Pe această pagină, o să vezi anunțurile despre depanare nu numai pentru UpdraftPlus, dar și pentru oricare alt modul instalat. Te rog să te asiguri că anunțul se referă la UpdraftPlus înainte de a trimite o solicitare pentru suport.

en: Errors encountered:
ro: Erori întâlnite:

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
ro: Rescanează (caută copii de rezervă pe care le-ai încărcat manual în depozitul intern)...

en: Begun looking for this entity
ro: A început căutarea pentru această entitate

en: SQL update commands run:
ro: Comenzile de actualizare a SQL sunt pornite:

en: Errors:
ro: Erori:

en: Time taken (seconds):
ro: Timp folosit(secunde):

en: rows: %d
ro: randuri:

en: "%s" has no primary key, manual change needed on row %s.
ro: nu are tasta principala, este necesara schimbarea manuala pe randuri.

en: Store at
ro: Se memoreaza la

en: Nothing to do: the site URL is already: %s
ro: Nu este nimic de facut:
    site-ul URL a fost deja:

en: Warning: the database's site URL (%s) is different to what we expected (%s)
ro: Avertisment: URL-ul bazei de date a site-ului este diferit ce ceea ce am prevazut

en: Database search and replace: replace %s in backup dump with %s
ro: Cautare si editare in baza de date: editeaza in cosul de rezerva folosind

en: Could not get list of tables
ro: Listele cu tabele nu au putut fi obtinute

en: Tables examined:
ro: Tabele examinate:

en: Rows examined:
ro: Randuri examinate:

en: Changes made:
ro: Schimbari efectuate:

en: %s Error: Failed to download
ro: Eroare: Descarcare esuata

en: Host
ro: Server

en: Port
ro: Adresa de IP

en: Password
ro: Parolă

en: Directory path
ro: Nume de catalog

en: Where to change directory to after logging in - often this is relative to your home directory.
ro: Aici se poate schimba catalogul dupa logare- deseori acestea este relativ catalogului de pe calculatorul personal.

en: host name
ro: nume de server

en: username
ro: nume utilizator

en: password
ro: parolă

en: Failure: Port must be an integer.
ro: Eroare:Numarul de identificare a server-ului trebuie sa fie o unitate.

en: starting from next time it is
ro: incepand de data viitoare este

en: Multisite Install
ro: Instalare site multiplu

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ro: Nu sunteti autorizat sa accesati acesta pagina.

en: You do not have permission to access this page.
ro: Nu sunteti autorizat sa accesati aceasta pagina.

en: Must-use plugins
ro: Plugin-uri utile

en: Blog uploads
ro: Descarcari pe blog

en: All references to the site location in the database will be replaced with your current site URL, which is: %s
ro: Toate referintele cu privire la locatia acestui site in baza de date vor fi inlocuite cu adresa web curenta, care este:

en: Search and replace site location in the database (migrate)
ro: Cauta si inlocuieste locatia site-ului in baza de date(migreaza)

en: (learn more)
ro: (afla mai mult)

en: Failed: the %s operation was not able to start.
ro: Eroare: activitatea nu a putut incepe

en: Failed: we did not understand the result returned by the %s operation.
ro: Eroare:raspunsul trimis in urma activitatii desfasurate nu poate fi inteles

en: Database: search and replace site URL
ro: Baza de date:cauta si inlocuieste adresa web

en: This option was not selected.
ro: Aceasta optiune nu a fost selectata

en: Error: unexpected empty parameter (%s, %s)
ro: Eroare: parametru lipsa

en: The above files comprise everything in a WordPress installation.
ro: Fisierele de mai sus au acelasi cuprins cu cel al unei instalari WordPress.

en: WordPress core (including any additions to your WordPress root directory)
ro: Baza WordPress(inclusiv completarile la folder-ul principal WordPress)

en: More Files
ro: Mai multe fisiere

en: Enter the directory:
ro: Deschideti folder-ul:

en: If you are not sure what this option is for, then you will not want it, and should turn it off.
ro: Daca nu sunteti siguri ce rol are acesta optiune, atunci nu sunteti interesat, astfel ca trebuie sa o anulati.

en: If using it, enter an absolute path (it is not relative to your WordPress install).
ro: In caz ca o folositi, accesati o locatie sigura (care nu este aceeasi cu instalarea WordPress).

en: Be careful what you enter - if you enter / then it really will try to create a zip containing your entire webserver.
ro: Fiti atenti ce accesati-daca accesati/ atunci va incerca sa creeze un fisier zip ce va contine intregul dvs server.

en: No backup of %s directories: there was nothing found to back up
ro: Nu sunt copii pentru foldere: nu s-a gasit nici o copie

en: Encrypted FTP is available, and will be automatically tried first (before falling back to non-encrypted if it is not successful), unless you disable it using the expert options. The 'Test FTP Login' button will tell you what type of connection is in use.
ro: Este disponibil FTP-ul criptat, care va fi incercat mai intai, in mod automat(inainte de a deveni iarasi necriptat in caz de eroare), numai daca il dezactivezi folosind optiunile expert. Butonul de logare la FTP iti va spune ce fel de conexiune este folosita.

en: Explicit encryption is used by default. To force implicit encryption (port 990), add :990 to your FTP server below.
ro: Criptarea explicita folosete o anumita valoare. Pentru a grabi criptarea implicita (cod 990), adauga :990 la servarul FTP de mai jos.

en: No %s found
ro: Niciun X gasit

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter:
ro: Verifica-ti setarile de acces ale fisierului: Nu s-a putut crea si accesa cu succes fisierului.

en: Needs to already exist
ro: Trebuie să existe deja

en: Failure: No server details were given.
ro: Eroare: Nu s-au furnizat detalii cu privire la server.

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
ro: Eroare: nu ne-am autentificat cu succes cu aceste date de conectare.

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
ro: Succes: ne-am autentificat cu succes și s-a confirmat capacitatea noastră de a crea un fișier în directorul stabilit (tip autentificare:

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
ro: Eroare: ne-am autentificat cu succes, dar nu am putut crea un fișier în directorul stabilit.

en: No %s settings were found
ro: Nu au fost găsite setări pentru %s

en: Chunk %s: A %s error occurred
ro: Chunk %s: O eroare %s a aparut

en: Error opening remote file: Failed to download
ro: Eroare la deschidere fisier stocat la distanta: Descarcare esuata

en: Local write failed: Failed to download
ro: Esuare la scriere locala: Descarcare esuata

en: WebDAV URL
ro: URL WebDAV

en: Enter a complete URL, beginning with webdav:// or webdavs:// and including path, username, password and port as required - e.g.%s
ro: Introduceti URL-ul complet, incepand cu webdav:// sau webdavs:// si incluzand calea, utilizatorul, parola si portul asa cum sunt solicitate - exemplu %s

en: Failed
ro: A eșuat

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
ro: Esuare: Nu am reusit sa scriem un fisier in directorul mentionat - va rugam verificati-va acreditarile si setarile dumneavoastra.

en: Over-write wp-config.php
ro: Supra-scriere wp-config.php

en: you have authenticated your %s account
ro: ți-ai autentificat contul %s

en: though part of the returned information was not as expected - your mileage may vary
ro: deși o parte din informațiile returnate nu au fost cum era de așteptat - distanța parcursă poate varia

en: Your %s account name: %s
ro: Numele contului tău %s: %s

en: Only non-encrypted FTP is supported by regular UpdraftPlus.
ro: Doar un FTP necriptat este acceptat de UpdraftPlus.

en: If you want encryption (e.g. you are storing sensitive business data), then an add-on is available.
ro: Dacă dorești criptarea (de exemplu: vrei să stochezi informații confidențiale de afaceri), atunci ai la dispoziție un supliment.

en: %s Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
ro: Eroare %s: Descărcarea %s a eșuat. Verifică-ți permisiunile și datele de conectare.

en: %s Error: Failed to access bucket %s. Check your permissions and credentials.
ro: Eroare %s: Accesarea unității de memorie %s a eșuat. Verifică-ți permisiunile și datele de conectare.

en: Get your access key and secret key <a href="%s">from your %s console</a>, then pick a (globally unique - all %s users) bucket name (letters and numbers) (and optionally a path) to use for storage. This bucket will be created for you if it does not already exist.
ro: Obține cheia de acces și cheia secretă <a href="%s">din consola ta %s</a>, apoi alege (unic -  pentru toți utilizatorii %s) un nume pentru unitatea de memorie (litere și numere) și, opțional, o cale, pentru a o folosi la depozitare. Această unitate de memorie va fi creată dacă nu există deja.

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
ro: Dacă vezi erori referitoare la certificate SSL, atunci te rog să mergi aici pentru ajutor.

en: %s access key
ro: Cheie de acces %s

en: %s secret key
ro: Cheie secretă %s

en: %s location
ro: locație %s

en: Enter only a bucket name or a bucket and path. Examples: mybucket, mybucket/mypath
ro: Introdu doar numele pentru unitatea de memorie sau unitatea de memorie și calea. Exemple: mybucket, mybucket/mypath

en: Failure: No bucket details were given.
ro: Eroare: Nu au fost date detalii despre unitatea de memorie.

en: Region
ro: Regiune

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another %s user may already have taken your name).
ro: Eroare: Nu am putut accesa cu succes sau crea o astfel de unitate de memorie. Te rog verifică-ți datele de conectare pentru acces și dacă sunt corecte încearcă un alt nume pentru unitatea de memorie (poate că alt utilizator %s a folosit deja acest nume).

en: Failure
ro: Eșec

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
ro: Am accesat cu succes unitatea de memorie, dar încercarea de a crea un fișier a eșuat.

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
ro: Am accesat unitatea de memorie și am putut să creăm un fișier în ea.

en: The communication with %s was encrypted.
ro: Comunicarea cu %s a fost criptată.

en: The communication with %s was not encrypted.
ro: Comunicarea cu %s nu a fost criptată.

en: You do not appear to be authenticated with Dropbox
ro: Se pare că nu ești autentificat în Dropbox

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
ro: eroare: încărcarea fișierului în %s a eșuat (vezi jurnalul fișierului pentru mai multe detalii)

en: Need to use sub-folders?
ro: Trebuie să folosești sub-dosare?

en: Backups are saved in
ro: Copiile de rezervă sunt salvate în

en: If you back up several sites into the same Dropbox and want to organise with sub-folders, then
ro: Dacă faci copii de rezervă pentru mai multe situri în același cont Dropbox și vrei să le organizezi în sub-dosare, atunci

en: there's an add-on for that.
ro: există un supliment pentru asta.

en: US or UK Cloud
ro: US sau UK Cloud

en: US (default)
ro: SUA (implicit)

en: UK
ro: Marea Britanie

en: Cloud Files username
ro: Nume utilizator Cloud Files

en: Cloud Files API key
ro: Cheie API pentru Cloud Files

en: Cloud Files container
ro: Container Cloud Files

en: UpdraftPlus's %s module <strong>requires</strong> %s. Please do not file any support requests; there is no alternative.
ro: Extensia %s UpdraftPlus <strong>necesită</strong> %s. Te rog nu completa nicio solicitare pentru suport; nu există nici o alternativă.

en: Failure: No %s was given.
ro: Eroare: nu a fost dat niciun %s.

en: API key
ro: Cheie API

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Failure: No container details were given.
ro: Eșec: Nu au fost date detalii despre container.

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
ro: Eroare Cloud Files - am accesat containerul, dar crearea unui fișier în el a eșuat

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
ro: Am accesat containerul și am putut să creăm fișiere în el.

en: WordPress Backup
ro: Copie de rezervă WordPress

en: Note:
ro: Notă:

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
ro: încărcare %s: obținerea ID-ului de încărcare pentru încărcări din mai multe părți a eșuat - vezi jurnalul fișierului pentru mai multe detalii

en: %s error: file %s was shortened unexpectedly
ro: Eroare %s: fișierul %s a fost trunchiat în mod neașteptat

en: %s chunk %s: upload failed
ro: %s chunk %s: încărcarea a eșuat

en: %s upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
ro: %s încărcare (%s): reasamblarea a eșuat (vezi fișierul de autentificare pentru mai multe detalii)

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
ro: %s eroare reasamblare (%s): (vezi jurnalul fișierului pentru mai multe detalii)

en: %s Error: Failed to create bucket %s. Check your permissions and credentials.
ro: Eroare %s: Crearea unității de memorie %s a eșuat. Verifică-ți permisiunile și datele de conectare.

en: For longer help, including screenshots, follow this link. The description below is sufficient for more expert users.
ro: Pentru mai mult ajutor, inclusiv capturi de ecran, urmărește această legătură. Descrierea de mai jos este suficientă pentru mulți utilizatori experimentați.

en: Select 'Web Application' as the application type.
ro: Selectează "Aplicație web" ca tip de aplicație

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
ro: Trebuie să adaugi următoarele pentru ca redirecționarea autorizată URI (în "Mai multe opțiuni") să se facă.

en: Client ID
ro: ID client

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
ro: Dacă Google afișează mesajul "invalid_client", înseamnă că nu ai introdus un ID client valid.

en: Client Secret
ro: Secret client

en: Authenticate with Google
ro: Autentificare cu Google

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and click this link to complete authentication with Google.
ro: <strong>După</strong> salvarea setărilor (dând clic pe 'Salvează modificările' de mai jos), întoarce-te aici și urmărește această legătură pentru a finaliza autentificarea cu Google.

en: Cloud Files authentication failed
ro: Autentificarea Cloud Files a eșuat

en: Cloud Files error - failed to create and access the container
ro: Eroare Cloud Files - crearea și accesarea containerului a eșuat

en: %s Error: Failed to open local file
ro: Eroare %s: Deschiderea fișierului local a eșuat

en: %s Error: Failed to upload
ro: %s Eroare: Încărcarea a eșuat

en: Cloud Files error - failed to upload file
ro: Eroare Cloud Files - încărcarea fișierului a eșuat

en: Error opening local file: Failed to download
ro: Eroare la deschiderea fișierului local: Descărcarea a eșuat

en: Error downloading remote file: Failed to download (
ro: Eroare descarcare fisier stocat la distanta: Descarcare esuata (

en: Test %s Settings
ro: Testare setări %s

en: Get your API key <a href="https://mycloud.rackspace.com/">from your Rackspace Cloud console</a> (read instructions <a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key">here</a>), then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
ro: Obține cheia API <a href="https://mycloud.rackspace.com/">din consola Rackspace Cloud </a> (citește instrucțiunile <a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key">aici</a>), apoi alege-ți un nume pentru containerul ce îl folosești pentru depozitare. Acest container va fi creat pentru tine dacă nu există deja.

en: Also, you should read this important FAQ.
ro: De asemenea, ar trebui să citești aceste Întrebări frecvente importante.

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded is %d bytes
ro: Contul este plin: contul tău %s mai are doar %d biți, iar fișierul pentru încărcare are %d biți

en: Failed to upload to %s
ro: Încărcare în %s a eșuat

en: Account is not authorized.
ro: Contul nu este autorizat.

en: %s is a great choice, because UpdraftPlus supports chunked uploads - no matter how big your site is, UpdraftPlus can upload it a little at a time, and not get thwarted by timeouts.
ro: %s este o alegere foarte bună deoarece UpdraftPlus acceptă încărcările în bloc - indiferent cât de mare este situl tău, UpdraftPlus poate încărca puțin câte puțin, fără să fii deranjat de întreruperi.

en: will restore as:
ro: se va restaura ca:

en: the database query being run was:
ro: Interogarea bazei de date rulate a fost:

en: Finished: lines processed: %d in %.2f seconds
ro: Terminat: linii procesate: %d in %.2f secunde.

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
ro: Prefixul tabelului a fost schimbat: modifică câmpul (câmpurile) tabelului %s în consecință:

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
ro: Va trebui să te reautentifici cu %s, întrucât actualele date de conectare nu funcționează.

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
ro: Nu ai instalat suplimentul UpdraftPlus %s - îl poți obține din %s

en: %s support is available as an add-on
ro: Suportul pentru %s este disponibil ca un supliment

en: follow this link to get it
ro: urmează acestă legătură pentru a-l obține

en: No refresh token was received from Google. This often means that you entered your client secret wrongly, or that you have not yet re-authenticated (below) since correcting it. Re-check it, then follow the link to authenticate again. Finally, if that does not work, then use expert mode to wipe all your settings, create a new Google client ID/secret, and start again.
ro: Nu s-a primit un garant împrospătat de la Google. De obicei, acest lucru înseamnă că ai introdus eronat răspunsul secret sau că încă nu te-ai reautentificat (mai jos) de la corectare. 
    Verifică din nou, apoi urmează legătura pentru o nouă reautentificare. Dacă tot nu funcționează, folosește modul expert pentru a-ți șterge toate setările, crează un nou ID/secret Google și încearcă din nou.

en: Authorization failed
ro: Autorizarea a eșuat

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
ro: Spațiul tău de stocare %s: %s %% folosit, %s disponibil

en: Success
ro: Succes

en: you have authenticated your %s account.
ro: Te-ai autentificat în contul tău %s.

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
ro: Nu ai obținut încă garantul de acces de la Google - trebuie să-ți autorizezi sau reautorizezi conexiunea la Google Drive.

en: wp-config.php from backup: restoring (as per user's request)
ro: wp-config.php restaurat din copia de rezerva (la solicitarea utilizatorului)

en: Warning: PHP safe_mode is active on your server. Timeouts are much more likely. If these happen, then you will need to manually restore the file via phpMyAdmin or another method.
ro: Avertizare: PHP safe_mode este activ pe serverul tău. Sunt foarte probabile niște întreruperi. Dacă se întâmplă asta, atunci va trebui să restaurezi manual fișierul folosind phpMyAdmin sau altă metodă.

en: Failed to find database file
ro: Găsirea bazei de date a eșuat

en: Failed to open database file
ro: Deschiderea bazei de date a eșuat

en: Database access: Direct MySQL access is not available, so we are falling back to wpdb (this will be considerably slower)
ro: Acces baza de date: Accesul direct MySQL nu este disponibil, prin urmare ne-am intors la wpdb (acesta metoda este considerabil mai lenta)

en: Backup of:
ro: Copia de rezervă a:

en: Old table prefix:
ro: Prefixul tabelului vechi:

en: Archive is expected to be size:
ro: Dimensiunea estimează a arhivei:

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
ro: Înregistrările copiei de rezervă nu conțin informații despre dimensiunea proprie a acestui fișier.

en: Error message
ro: Mesaj pentru eroare

en: Could not find one of the files for restoration
ro: Nu am putut găsi unul dintre fișiere pentru restaurare

en: UpdraftPlus is not able to directly restore this kind of entity. It must be restored manually.
ro: UpdraftPlus nu este capabil să restabilească în mod direct acest tip de entitate. Acesta trebuie restaurată manual.

en: Backup file not available.
ro: Fișierul pentru copia de rezervă nu este disponibil.

en: Copying this entity failed.
ro: Copierea acestei entități a eșuat.

en: Unpacking backup...
ro: Dezarhivare copie de rezervă...

en: Decrypting database (can take a while)...
ro: Decriptare bază de date (poate dura ceva timp)...

en: Database successfully decrypted.
ro: Baza de date s-a decriptat cu succes.

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
ro: Restaurare bază de date (pentru un sit mare acest lucru poate dura mult timp - dacă apar întreruperi, care se pot întâmpla dacă compania ta web de găzduire a fost configurată pentru resurse limitate, atunci ar trebui să folosești o metodă diferită, cum ar fi phpMyAdmin)...

en: Cleaning up rubbish...
ro: Curățare gunoi...

en: Could not delete old directory.
ro: Nu s-a putut șterge directorul vechi.

en: Failed to delete working directory after restoring.
ro: Ștergerea directorului de lucru după restaurare a eșuat.

en: Failed to create a temporary directory
ro: Crearea unui director temporar a eșuat

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
ro: Transcrierea bazei de date decriptate în sistemul de fișiere a eșuat

en: wp-config.php from backup: will restore as wp-config-backup.php
ro: wp-config.php din copia de rezerva va fi restaurat ca wp-config-backup.php

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from using SSL for authentication and encrypted transport at all, where possible. Note that some cloud storage providers do not allow this (e.g. Dropbox), so with those providers this setting will have no effect.
ro: Alegând această opțiune, vei micșora nivelul de securitate prin stopare folosirii SSL de către UpdraftPlus pentru autentificare și criptarea traficului, acolo unde este posibil. Reține că unii furnizori de stocare în nor nu permit acest lucru (de exemplu Dropbox), așa că aceste setări nu vor funcționa cu astfel de furnizori.

en: Save Changes
ro: Salvează modificările

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support.
ro: Instalarea PHP de pe serverul tău web nu include o extensie necesară (%s). Te rog să contactezi furnizorul tău de găzduire web pentru suport.

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. Communications with %s will be unencrypted. ask your web host to install Curl/SSL in order to gain the ability for encryption (via an add-on).
ro: Instalarea PHP/Curl de pe serverul tău web nu acceptă accesul https. Comunicațiile cu %s vor fi necriptate. Cere-i furnizorului tău de găzduire web să instaleze Curl/SSL în scopul de a obține capacitatea de criptare (printr-un supliment).

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. We cannot access %s without this support. Please contact your web hosting provider's support. %s <strong>requires</strong> Curl+https. Please do not file any support requests; there is no alternative.
ro: Instalarea PHP/Curl de pe serverul tău web nu acceptă accesul https. Nu putem accesa %s fără acest tip de acces. Te rog vezi suportul furnizorului tău de găzduire web. %s <strong> necesită</strong> Curl+https. Te rog nu trimite nicio solicitare în acest sens; nu există nicio alternativă.

en: Good news: Your site's communications with %s can be encrypted. If you see any errors to do with encryption, then look in the 'Expert Settings' for more help.
ro: Vești bune: comunicarea sitului tău cu %s poate fi criptată. Dacă vezi orice erori referitoare la criptare, uită-te în "Setări experimentate" pentru mai mult ajutor.

en: Delete this backup set
ro: Șterge acest set de copii de rezervă

en: Press here to download
ro: Apasă aici pentru a descărca

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
ro: După ce apeși acest buton, ai posibilitatea de a alege componentele pe care vrei să le restaurezi

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted. Timestamp:
ro: Această copie de rezervă nu există în istoricul copiilor de rezervă - restaurare eșuată. Marcaj de timp:

en: UpdraftPlus Restoration: Progress
ro: Restaurare UpdraftPlus: în desfășurare

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
ro: ANULEAZĂ: Nu s-au putut găsi informațiile pentru entitățile de restaurat.

en: If making a request for support, please include this information:
ro: Dacă trimiți o solicitare pentru suport, te rog include această informație:

en: Do not verify SSL certificates
ro: Nu verifica certificatele SSL

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from verifying the identity of encrypted sites that it connects to (e.g. Dropbox, Google Drive). It means that UpdraftPlus will be using SSL only for encryption of traffic, and not for authentication.
ro: Alegând această opțiune, vei micșora nivelul de securitate prin stoparea verificării de către UpdraftPlus a identității siturilor criptate cu care se conectează (de exemplu: Dropbox, Google Drive). Înseamnă că UpdraftPlus ca folosi SSL doar pentru criptarea traficului, nu și pentru autentificare.

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
ro: Reține că nu toate metodele de realizare a copiei de rezervă în nor folosesc autentificarea SSL.

en: Disable SSL entirely where possible
ro: Dezactivează complet SSL acolo unde este posibil

en: Expert settings
ro: Setări experimentate

en: Show expert settings
ro: Arată setările experimentate

en: click this to show some further options; don't bother with this unless you have a problem or are curious.
ro: clic aici pentru a arăta mai multe opțiuni; nu te deranja să faci acest lucru decât dacă ai o problemă sau ești curios.

en: Delete local backup
ro: Șterge copia de rezervă locală

en: Backup directory
ro: Director copie de rezervă

en: Backup directory specified is writable, which is good.
ro: Directorul specificat al copiei de rezervă este editabil, un lucru bun.

en: Click here to attempt to create the directory and set the permissions
ro: Clic aici pentru a încerca să creezi directorul și pentru a seta permisiunile

en: or, to reset this option
ro: sau, pentru a reseta această opțiune

en: click here
ro: clic aici

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
ro: Dacă nu a avut succes, verifică permisiunile de pe serverul tău sau schimbă directorul cu un alt director, care este editabil pe serverul tău web.

en: Use the server's SSL certificates
ro: Folosește certificatele SSL ale serverului

en: By default UpdraftPlus uses its own store of SSL certificates to verify the identity of remote sites (i.e. to make sure it is talking to the real Dropbox, Amazon S3, etc., and not an attacker). We keep these up to date. However, if you get an SSL error, then choosing this option (which causes UpdraftPlus to use your web server's collection instead) may help.
ro: Implicit, UpdraftPlus folosește propriile certificate SSL pentru a verifica identitatea siturilor de la distanță (de exemplu: pentru a se asigura că este conectat cu siturile reale Dropbox, Amazon S3, etc. și nu cu un atacator). Noi păstram aceste certificate mereu actualizate. Totuși, dacă vei primi o eroare SSL, atunci alegerea acestei opțiuni (care determină UpdraftPlus să folosească certificatele serverului tău web) te-ar putea ajuta.

en: Database encryption phrase
ro: Fraza de criptare a bazei de date

en: Manually decrypt a database backup file
ro: Decriptare manuală a fișierului copiei de rezervă a bazei de date

en: Choose your remote storage
ro: Alege-ți depozitul la distanță

en: None
ro: Niciunul

en: Cancel
ro: Anulare

en: Requesting start of backup...
ro: Solicitare de începere a unei copii de rezervă...

en: Advanced / Debugging Settings
ro: Setări avansate / Depanare

en: Debug mode
ro: Mod depanare

en: The above directories are everything, except for WordPress core itself which you can download afresh from WordPress.org.
ro: Directorii de mai sus sunt totul, cu excepția WordPress în sine, care poate fi descărcat din nou de la WordPress.org.

en: Daily
ro: Zilnic

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Fortnightly
ro: La două săptămâni

en: Monthly
ro: Lunar

en: To fix the time at which a backup should take place,
ro: Pentru a fixa momentul în care o copie de rezervă ar trebui făcută,

en: e.g. if your server is busy at day and you want to run overnight
ro: de exemplu: dacă serverul tău este aglomerat în timpul zilei și vrei să rulezi peste noapte

en: Include in files backup
ro: Include în fișierele copiei de rezervă

en: Any other directories found inside wp-content
ro: Orice alți directori găsiți în wp-content

en: Exclude these:
ro: Exclude aceste:

en: Debug Database Backup
ro: Depanare pentru copia de rezervă a bazei de date

en: This will cause an immediate DB backup. The page will stall loading until it finishes (ie, unscheduled). The backup may well run out of time; really this button is only helpful for checking that the backup is able to get through the initial stages, or for small WordPress sites..
ro: Aceasta va crea imediat o copie de rezervă. Pagina va bloca încărcarea până când se finalizează (de exemplu, neprogramate). Copia de rezervă ar putea dura ceva timp; într-adevăr acest buton este util numai pentru a verifica dacă copia de rezervă poate trece prin etapele inițiale sau pentru siturile WordPress mici.

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
ro: Se vor șterge toate setările tale UpdraftPlus - ești sigur că vrei să faci acest lucru?

en: show log
ro: Arata jurnal (log)

en: Delete
ro: Șterge

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
ro: Solicitarea către sistemul de fișiere pentru crearea directorului a eșuat.

en: The folder was created, but we had to change its file permissions to 777 (world-writable) to be able to write to it. You should check with your hosting provider that this will not cause any problems
ro: Dosarul a fost creat, dar a trebuit să schimbăm permisiunile fișierului la 777 (editabil) pentru a putea să scriem în el. Ar trebui să verifici împreună cu furnizorul tău de găzduire că acest lucru nu va cauza probleme.

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
ro: Dosarul există, dar serverul tău web nu are permisiunea de a scrie în el.

en: Download log file
ro: Descarcă jurnalul fișierului

en: Multisite
ro: Multi-sit

en: Do you need WordPress Multisite support?
ro: Ai nevoie de suport pentru multi-sit WordPress?

en: Please check out UpdraftPlus Premium, or the stand-alone Multisite add-on.
ro: Te rog verifică UpDraftPlus Premium sau suplimentul autonom Multisite.

en: Web server:
ro: Server web:

en: Peak memory usage
ro: Vârf de utilizare a memoriei

en: Current memory usage
ro: Utilizare memorie curentă

en: %s version:
ro: versiunea %s:

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Total (uncompressed) on-disk data:
ro: Toate datele pe disc (necomprimate):

en: N.B. This count is based upon what was, or was not, excluded the last time you saved the options.
ro: Nota bene: Acest număr se bazează pe ceea ce a fost sau nu a fost, excluzând ultima dată când ai salvat opțiunile.

en: count
ro: număr

en: Debug Full Backup
ro: Depanare completă pentru copia de rezervă

en: This will cause an immediate backup. The page will stall loading until it finishes (ie, unscheduled).
ro: Aceasta va crea imediat o copie de rezervă. Pagina va bloca încărcarea până când se finalizează (de exemplu, neprogramate).

en: UpdraftPlus - Upload backup files
ro: UpdraftPlus - Încarcă fișierele copiei de rezervă

en: calculating...
ro: calculez...

en: Error:
ro: Eroare:

en: You should:
ro: Ar trebui:

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
ro: Eroare la descărcare: serverul ne-a trimis un răspuns pe care nu-l înțelegem.

en: Delete backup set
ro: Șterge setul copiilor de rezervă

en: Restore backup
ro: Restaurare copie de rezervă

en: Restore backup from
ro: Restaurare copie de rezervă din

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
ro: Restaurarea va înlocui temele acestui sit, modulele, încărcările, baza de date și/sau alți directori de conținut (în funcție de ceea ce conține setul copiei de rezervă și selecția ta).

en: Choose the components to restore
ro: Alege componentele pentru restaurare

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
ro: În serverul tău web este activ așa-zisul PHP safe_mode.

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
ro: Următoarea entitate nu poate fi restaurată automat: "%s".

en: You will need to restore it manually.
ro: Va trebui s-o restaurezi manual.

en: %s restoration options:
ro: Opțiuni restaurare %s:

en: You can search and replace your database (for migrating a website to a new location/URL) with the Migrator add-on - follow this link for more information
ro: Poți căuta și să înlocuiești baza ta de date (pentru migrarea unui sit web la o nouă locație/URL) cu suplimentul Migrator - urmărește această legătură pentru mai multe informații

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
ro: Înaintea restaurării, citește acest articol ajutător cu lucruri utile și necesare.

en: Perform a one-time backup
ro: Efectuează o copie de rezervă o singură dată

en: Backup Now
ro: Fă copia de rezervă acum

en: Restore
ro: Restaurare

en: Last log message
ro: Mesaj pentru ultimul jurnal

en: (Nothing yet logged)
ro: (Nimeni nu este încă autentificat)

en: Download most recently modified log file
ro: Descarcă jurnalul fișierului modificat recent

en: More tasks:
ro: Mai multe sarcini:

en: Opera web browser
ro: Navigatorul web Opera

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
ro: Dacă folosești acest lucru, atunci oprește modul Turbo/Road.

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
ro: Spațiul de pe discul serverului web pe care-l folosește UpdraftPlus

en: refresh
ro: împrospătare

en: Lead developer's homepage
ro: Conduce la prima pagină a dezvoltatorului

en: Version
ro: Versiune

en: Your backup has been restored.
ro: Copia ta de rezervă a fost restaurată.

en: Current limit is:
ro: Limita curentă este de:

en: Delete Old Directories
ro: Șterge directorii vechi

en: JavaScript warning
ro: Avertizare JavaScript

en: This admin interface uses JavaScript heavily. You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
ro: Aceasta interfață de administrare folosește foarte mult JavaScript. Ori trebuie activată în navigator, ori folosește un alt navigator care acceptă JavaScript.

en: Nothing currently scheduled
ro: Nu este nimic programat în prezent

en: At the same time as the files backup
ro: În același timp cu fișierele copiei de rezervă

en: Next scheduled backups
ro: Programe următoare pentru copii de rezervă

en: Files
ro: Fișiere

en: Database
ro: Bază de date

en: Your website is hosted using the %s web server.
ro: Situl tău găzduit folosește un server web %s.

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
ro: Te rog consultă aceste Întrebări frecvente dacă întâmpini probleme în crearea copiei de rezervă.

en: Click here to authenticate your %s account (you will not be able to back up to %s without it).
ro: Clic aici pentru autentificare în contul tău %s (nu vei putea face copii de rezervă în %s fără a fi autentificat)

en: Nothing yet logged
ro: Nimeni nu este autentificat încă

en: OK. You should soon see activity in the "Last log message" field below.
ro: OK. Vei vedea în curând activitate în câmpul "Mesaj pentru ultimul jurnal" de mai jos.

en: Job deleted
ro: Lucrarea s-a eliminat

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
ro: Nu am putut găsi acest lucru - poate s-a finalizat deja?

en: Error
ro: Eroare

en: Download failed
ro: Descărcarea a eșuat

en: File ready.
ro: Fișier gata.

en: Download in progress
ro: Descărcarea este în derulare

en: No local copy present.
ro: Nicio copie locală nu este actuală.

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
ro: Format nume fișier eronat - acesta nu pare a fi un fișier creat de UpdraftPlus

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
ro: Format nume fișier eronat - aceasta nu pare a fi o bază de date criptată creată de UpdraftPlus

en: Restore successful!
ro: Restaurare reusita!!

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Return to UpdraftPlus Configuration
ro: Întoarce-te la configurarea UpdraftPlus

en: Remove old directories
ro: Elimină directorii vechi

en: Old directories successfully removed.
ro: Directorii vechi au fost eliminați cu succes.

en: Old directory removal failed for some reason. You may want to do this manually.
ro: Eliminarea directorilor vechi a eșuat din diverse motive. Poate vrei să faci acest lucru manual.

en: Backup directory could not be created
ro: Directorul copiei de rezervă nu a putut fi creat

en: Backup directory successfully created.
ro: Directorul copiei de rezervă s-a creat cu succes.

en: Your settings have been wiped.
ro: Setările tale au fost șterse.

en: Please help UpdraftPlus by giving a positive review at wordpress.org
ro: Te rog să ajuți UpdraftPlus acordându-ne o recenzie pozitivă la wordpress.org.

en: Need even more features and support? Check out UpdraftPlus Premium
ro: Ai nevoie de mai multe funcționalități și mai mult suport? Încercă UpdraftPlus Premium

en: Check out UpdraftPlus.Com for help, add-ons and support
ro: Încearcă UpdraftPlus.Com pentru ajutor, suplimente și suport

en: Infinite recursion: consult your log for more information
ro: Recursivitate infinită: consultă-ți jurnalul pentru mai multe informații

en: Could not create %s zip. Consult the log file for more information.
ro: Nu s-a putut crea %s zip. Consultă jurnalul fișierului pentru mai multe informații.

en: Allowed Files
ro: Fișiere permise

en: Settings
ro: Setări

en: Add-Ons / Pro Support
ro: Suplimente / Suport Pro

en: Warning
ro: Avertizare

en: You have less than %s of free disk space on the disk which UpdraftPlus is configured to use to create backups. UpdraftPlus could well run out of space. Contact your the operator of your server (e.g. your web hosting company) to resolve this issue.
ro: Ai mai puțin de %s spațiu disponibil pe discul care UpdraftPlus este configurat să-l folosească pentru face copii de rezervă. UpdraftPlus ar putea ajunge să nu aibă spațiu suficient. Contactează operatorul serverului (de exemplu: furnizorul tău de găzduire web) pentru a rezolva această problemă.

en: UpdraftPlus does not officially support versions of WordPress before %s. It may work for you, but if it does not, then please be aware that no support is available until you upgrade WordPress.
ro: UpdraftPlus nu acceptă în mod formal versiuni WordPress mai vechi decât %s. E posibil să funcționeze, dar, dacă nu o face, trebuie să ai în vedere că nu beneficiezi de suport până când actualizezi WordPress.

en: WordPress backup is complete
ro: Copia de rezervă WordPress este completă

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
ro: Directorul copiei de rezervă (%s) nu este editabil sau nu există.

en: Could not read the directory
ro: Nu s-a putut citi directorul

en: Could not save backup history because we have no backup array. Backup probably failed.
ro: Istoricul copiilor de rezervă nu s-a putut salva deoarece nu avem o matrice a copiei de rezervă.  Copia de rezervă probabil a eșuat.

en: Could not open the backup file for writing
ro: Nu s-a putut deschide fișierul copiei de rezervă pentru scriere

en: Decryption failed. The database file is encrypted, but you have no encryption key entered.
ro: Decriptarea a eșuat. Fișierul bazei de date este criptat, dar nu ai introdus nicio cheie de criptare.

en: Decryption failed. The most likely cause is that you used the wrong key.
ro: Decriptarea a eșuat. Cauza cea mai probabilă este folosirea unei cheie greșite.

en: The decryption key used:
ro: Cheia de decriptare folosită:

en: File not found
ro: Fișierul nu a fost găsit

en: Can you translate? Want to improve UpdraftPlus for speakers of your language?
ro: Poți traduce? Vrei să îmbunătățești UpdraftPlus pentru vorbitorii limbii tale?

en: Like UpdraftPlus and can spare one minute?
ro: Îți place UpdraftPlus și poți aloca un minut?

en: Themes
ro: Teme

en: Uploads
ro: Încărcări

en: Others
ro: Alte

en: Could not create files in the backup directory. Backup aborted - check your UpdraftPlus settings.
ro: Nu se pot crea fișiere în directorul copiei de rezervă. Copia de rezervă a eșuat - verifică setările UpdraftPlus.

en: Encryption error occurred when encrypting database. Encryption aborted.
ro: Eroare de criptare apărută la criptarea bazei de date. Criptare abandonată.

en: The backup apparently succeeded and is now complete
ro: Copia de rezervă s-a realizat și acum este completă

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
ro: Încercarea copiei de rezervă s-a terminat, aparent fără succes

en: UpdraftPlus Backups
ro: Copii de rezervă UpdraftPlus

en: UpdraftPlus notice:
ro: Anunț UpdraftPlus:

en: The log file could not be read.
ro: Jurnalul fișierului nu poate fi citit.

en: No log files were found.
ro: Nu s-au găsit jurnale fișiere.

en: Plugins
ro: Module
