UpdraftPlus - en to it translation catalogue (1017 entries)

en: Creating...
it: Creazione...

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
it: Si prega di dare un nome a questa chiave (ad esempio, indicare il sito per la quale è stata creata):

en: key name
it: Nome della chiave

en: Deleting...
it: Cancellazione...

en: Testing connection...
it: Test della connessione...

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
it: Questo set di backup non è stato riconosciuto da UpdraftPlus per essere creato dalla installazione corrente di WordPress, ma è stato trovato in uno storage remoto, o è stato inviato da un sito remoto.

en: Backup sent to remote site - not available for download.
it: Backup inviato al sito remoto - non disponibile per il download.

en: Site
it: Sito

en: (backup set imported from remote location)
it: (set di backup importato da posizione remota)

en: This storage method does not allow downloading
it: Questo metodo di memorizzazione non consente il download

en: Backup made by %s
it: Backup fatto da %s

en: This site has no backups to restore from yet.
it: Questo sito non ha ancora backup da ripristinare.

en: Restore an existing backup set onto this site
it: Ripristina un set di backup esistente su questo sito

en: Backup data will be sent to:
it: I dati di backup verranno inviati a:

en: site not found
it: sito non trovato

en: The site URL you are sending to (%s) looks like a local development website. If you are sending from an external network, it is likely that a firewall will be blocking this.
it: L' URL del sito a cui si sta inviando (%s) sembra quello di un sito web di sviluppo locale. Se si sta inviando da una rete esterna, è probabile che un firewall bloccherà l'invio.

en: Also send this backup to the active remote storage locations
it: Inviare questo backup anche alle posizioni di archiviazione remote attive

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
it: Una chiave con questo nome esiste già; è necessario utilizzare un nome univoco.

en: Key created successfully.
it: Chiave creata con successo.

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
it: E' necessario copiare ed incollare questa chiave adesso - non verrà più mostrata in seguito.

en: Keys for this site are created in the section below the one you just pressed in.
it: Le chiavi per questo sito sono create nella sezione sottostante quella appena premuta.

en: So, to get the key for the remote site, open the 'Migrate' window on that site, scroll down, and you can create one there.
it: Quindi, per ottenere la chiave per il sito remoto, aprire la finestra 'Migrazione' su quel sito, scorrere verso il basso, e crearne una lì.

en: To allow another site to send a backup to this site, create a key, and then press the 'Migrate' button on the sending site, and copy-and-paste the key there.
it: Per consentire a un altro sito di inviare una copia di backup a questo sito, creare una chiave, e quindi premere il pulsante 'Migrate' sul sito di invio, e copiare-e-incollare la chiave lì.

en: Your new key:
it: La tua nuova chiave:

en: No keys to allow remote sites to connect have yet been created.
it: Non è stata ancora creata nessuna chiave per permettere l'accesso remoto ai siti.

en: Existing keys
it: Chiavi esistenti

en: Remote path
it: Percorso remoto

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
it: Quasi tutti i server FTP utilizzano il passive mode, ma se è necessario l'active mode, si prega di deselezionare questa opzione.

en: key
it: chiave

en: The entered key was the wrong length - please try again.
it: La chiave immessa ha lunghezza errata - si prega di riprovare.

en: The entered key was corrupt - please try again.
it: La chiave immessa è corrotta - si prega di riprovare.

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
it: La chiave immessa non appartiene a un sito remoto (appartiene a questo)

en: The key was successfully added.
it: La chiave è stata inserita correttamente.

en: It is for sending backups to the following site:
it: E' per l'invio dei backup ai seguenti siti:

en: No receiving sites have yet been added.
it: Non è ancora stato aggiunto nessun sito ricevente.

en: Send to site:
it: Invia al sito:

en: Send
it: Invia

en: Or, send a backup to another site
it: Oppure, invia un backup a un altro sito

en: To add a site as a destination for sending to, enter that site's key below.
it: Per aggiungere un sito come destinazione per l'invio, inserire la chiave del sito sotto.

en: How do I get a site's key?
it: Come posso avere la chiave di un sito?

en: Paste key here
it: Incolla la chiave qui

en: N.B. %s is not case-sensitive.
it: N.B. %s non è case-sensitive.

en: EU (Ireland)
it: EU (Irlanda)

en: EU (Frankfurt)
it: EU (Francoforte)

en: South America (Sao Paulo)
it: Sud America (San Paolo)

en: You need to enter an admin access key
it: E' necessario inserire una chiave di accesso di admin

en: Conflict: that user already exists
it: Conflitto: l'utente esiste già.

en: Access Key: %s
it: Chiave d'accesso: %s

en: Thank you for backing up with UpdraftPlus!
it: Grazie per avere effettuato il backup con UpdraftPlus!

en: Free Newsletter
it: Newsletter Gratuita

en: Follow this link to sign up.
it: Segui questo link per la registrazione.

en: Compare with the free version
it: Compara con la versione gratuita

en: Go to the shop.
it: Vai allo shop.

en: More Quality Plugins
it: Altri Plugin di Qualità

en: Database encryption
it: Criptaggio del database

en: %s Error: Failed to initialise
it: Errore %s: Impossibile inizializzare

en: (learn more about this significant option)
it: (per saperne di più riguardo questa importante opzione)

en: The admin password has now been removed.
it: La password di amministrazione è stata rimossa.

en: An admin password has been set.
it: Una password di amministrazione è stata settata.

en: The admin password has been changed.
it: La password di amministrazione è stata cambiata.

en: Settings saved.
it: Settaggi salvati!

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
it: Blocca l'accesso alla pagina delle impostazioni di UpdraftPlus

en: Please make sure that you have made a note of the password!
it: Assicurati di aver preso nota della password!

en: 1 hour
it: 1 ora

en: %s hours
it: %s ore

en: 1 week
it: 1 settimana

en: %s weeks
it: %s settimane

en: Require password again after
it: Richiedi password dopo

en: Support URL
it: URL supporto

en: Anyone seeing the lock screen will be shown this URL for support - enter a website address or an email address.
it: L'URL per il supporto sarà visibile a tutti dalla schermata di blocco - inserire un indirizzo web o un indirizzo email.

en: Otherwise, the default link will be shown.
it: In caso contrario, verrà visualizzato il link di default.

en: Unlock
it: Sblocca

en: Password incorrect
it: Password errata

en: To access the UpdraftPlus settings, please enter your unlock password
it: Per accedere alle impostazioni di UpdraftPlus, inserisci la password di sblocco

en: For unlocking support, please contact whoever manages UpdraftPlus for you.
it: Per sbloccare il supporto, si prega di contattare chi gestisce UpdraftPlus per voi.

en: WordPress core (only)
it: WordPress core (solo)

en: Automatic backup before update
it: Backup automatico prima dell'aggiornamento

en: Database decryption phrase
it: Fase di decriptaggio del database

en: A zip error occurred
it: E' avvenuto un errore dello zip.

en: your web hosting account appears to be full; please see: %s
it: il vostro account di web hosting sembra essere pieno; vedi %s

en: check your log for more details.
it: controllare il log per maggiori dettagli.

en: Error: unexpected file read fail
it: Errore: di lettura del file

en: Backup label:
it: Etichetta Backup:

en: Upload files into UpdraftPlus.
it: Carica i file in UpdraftPlus.

en: For the ability to lock access to UpdraftPlus settings with a password, upgrade to UpdraftPlus Premium.
it: Per bloccare l'accesso alle impostazioni di UpdraftPlus con una password, aggiorna a UpdraftPlus Premium.

en: incremental backup; base backup: %s
it: backup incrementale; backup di base: %s

en: Backup date
it: Data Backup

en: Backup data (click to download)
it: Dati di backup (clicca per scaricare)

en: View Log
it: Vedi il Log

en: API Key
it: Chiave API

en: API Secret
it: La chiave segreta API

en: (case-sensitive)
it: (sensibile a maiuscole e minuscole)

en: N.B. Copy is case-sensitive.
it: N.B. Copy è case-sensitive.

en: Your label for this backup (optional)
it: Dai un nome a questo backup (opzionale)

en: %s does not allow authorisation of sites hosted on direct IP addresses. You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
it: %s non permette l'autorizzazione di siti residenti su indirizzi IP diretti. Dovrai cambiare l'indirizzo IP del tuo sito (%s) prima di poter utilizzare %s per la memorizzazione dei dati.

en: You need to supply both an email address and a password
it: Dovrai fornire un indirizzo email e una password.

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
it: Il tuo indirizzo email risulta valido, ma la password non è stata riconosciuta da UpdraftPlus.Com.

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
it: Hai inserito un indirizzo email non riconosciuto da UpdraftPlus.Com

en: To proceed, press 'Backup Now'. Then, watch the 'Last Log Message' field for activity.
it: Per procedere premi "Esegui Backup". Poi, consulta il campo 'Ultimo messaggio di Log' per verificarne l'attività.

en: Your backup is of a WordPress multisite install; but this site is not. Only the first site of the network will be accessible.
it: Il backup riguarda un'installazione multisito di Wordpress; non questo sito. Avrai accesso solo al primo sito della rete.

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
it: Se vuoi ripristinare il backup di un multisito, dovresti per prima cosa settare la tua istallazione Wordpress come multisito.

en: already done
it: già fatto

en: Search and replacing table:
it: Ricerca e sostituzione tabella:

en: skipped (not in list)
it: saltato (non in lista)

en: Rows per batch
it: Righe per batch

en: These tables only
it: Solo queste tabelle

en: Enter a comma-separated list; otherwise, leave blank for all tables.
it: Immettere un elenco separato da virgole; in caso contrario, lasciare vuoto per tutte le tabelle.

en: To get your credentials, log in at the %s developer portal.
it: Per ottenere le credenziali, accedere al portale per gli sviluppatori di %s.

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account.
it: Non ti sei ancora collegato con il tuo account UpdraftPlus.Com.

en: You need to connect to receive future updates to UpdraftPlus.
it: È necessario connettersi per ricevere gli aggiornamenti futuri di UpdraftPlus.

en: The site in this backup was running on a webserver with version %s of %s.
it: Il sito in questo backup è stato eseguito su un server web con la versione %s di %s.

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
it: Questo è significativamente più recente del server sul quale si sta ora eseguendo il ripristino (versione %s).

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the older %s version.
it: Si dovrebbe procedere solo se non è possibile aggiornare il server corrente e si è fiduciosi (o disposti a rischiare) che i vostri plugin / temi / etc. siano compatibili con la versione %s più vecchia.

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
it: Eventuali richieste di supporto da fare con %s devono essere sollevate con la vostra società di web hosting.

en: UpdraftPlus is on social media - check us out here:
it: UpdraftPlus è sui social media - dai un'occhiata qui:

en: Why am I seeing this?
it: Perché vedo questo?

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
it: Premi qui per guardare dentro la cartella di UpdraftPlus (nel tuo spazio web hosting) per ogni nuovo set di backup caricato.

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
it: E' possibile modificare la posizione di questa cartella nelle impostazioni avanzate, nella scheda Impostazioni.

en: Start backup
it: Inizio backup

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
it: Stai utilizzando il webserver %s, ma sembra che il modulo %s non sia caricato.

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
it: È necessario consultare il fornitore di web hosting per sapere come impostare le autorizzazioni per un plugin per WordPress per scrivere nella directory.

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
it: A meno che non si verifichi un problem, è possibile ignorare completamente questo.

en: You will find more information about this in the Settings section.
it: Puoi trovare ulteriori informazioni nella sezione Impostazioni.

en: This file could not be uploaded
it: Questo file non può essere caricato

en: Was this a backup created by a different backup plugin? If so, then you might first need to rename it so that it can be recognised - please follow this link.
it: Questo era un backup creato da un diverso plugin di backup? Se è così, allora potrebbe essere necessario rinominarlo in modo che possa essere riconosciuto - segui questo link.

en: Supported backup plugins: %s
it: Plugin di backup supportati: %s

en: Tell me more about incremental backups
it: Per saperne di più riguardo i backup incrementali

en: Memory limit
it: Limite di Memoria

en: restoration
it: ripristino

en: Table to be implicitly dropped: %s
it: Tabelle cancellate implicitamente: %s

en: Full backup
it: Backup completo

en: Incremental
it: Incrementale

en: Backup succeeded
it: Backup riuscito

en: (view log...)
it: (vedi log...)

en: now proceeding with the updates...
it: ora si procede con gli aggiornamenti...

en: Every %s hours
it: Ogni %s ore

en: search and replace
it: trova e sostituisci

en: search term
it: termine di ricerca

en: Search / replace database
it: Ricerca / sostituzione del database

en: Search for
it: cerca

en: Replace with
it: Sostituisci con

en: This can easily destroy your site; so, use it with care!
it: Questo potrebbe distruggere il vostro sito, quindi usare con cautela!

en: A search/replace cannot be undone - are you sure you want to do this?
it: La ricerca/sostituzione non può essere annullata - si è sicuri di voler continuare?

en: Go
it: Vai

en: Too many database errors have occurred - aborting
it: Si sono verificati troppi errori di database - interruzione

en: read more at %s
it: Per saperne di più su %s

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest UpdraftPlus.com news
it: I report e-mail creati da UpdraftPlus (edizione gratuita) contengono le ultime notizie di UpdraftPlus.com

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
it: N.B. Se si installa UpdraftPlus su diversi siti WordPress, allora non è possibile riutilizzare il progetto; è necessario crearne un nuovo per ogni sito dalla vostra console di Google API.

en: You have not yet made any backups.
it: Non hai ancora fatto nessun backup.

en: Database Options
it: Opzioni Database

en: The buttons below will immediately execute a backup run, independently of WordPress's scheduler. If these work whilst your scheduled backups do absolutely nothing (i.e. not even produce a log file), then it means that your scheduler is broken.
it: I pulsanti sotto eseguiranno subito un backup, indipendentemente dalla pianificazione di WordPress. Se questo funziona mentre i vostri backup pianificati no (per esempio, non viene prodotto il file di log), allora lo scheduler non funziona.

en: %s (%s used)
it: %s (%s usata)

en: Plugins for debugging:
it: Plugin per il debug:

en: Free disk space in account:
it: Spazio libero su disco per l'account:

en: Current Status
it: Stato Attuale

en: Existing Backups
it: Backup Esistenti

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
it: Questo pulsante è disabilitato perché la directory di backup non è scrivibile (vedere le impostazioni).

en: Welcome to UpdraftPlus!
it: Benvenuto in UpdraftPlus!

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
it: Per fare un backup, è sufficiente premere il pulsante Backup Now.

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
it: Per modificare le impostazioni predefinite di ciò che si vuole backuppare, per configurare i backup pianificati, per inviare i backup all'archiviazione remota (consigliato), e per altro ancora, andare alla scheda delle Impostazioni.

en: If you enter text here, it is used to encrypt database backups (Rijndael). <strong>Do make a separate record of it and do not lose it, or all your backups <em>will</em> be useless.</strong> This is also the key used to decrypt backups from this admin interface (so if you change it, then automatic decryption will not work until you change it back).
it: Se inserisci qui del testo, verrà usato per crittare i backup del database (Rijndael). <strong>Prendi nota del testo e non perderlo, o tutti i tuoi futuri backup <em>saranno</em> inutili.</strong> Questa è inoltre la chiave usata per decrittare i backup da questo pannello di controllo (quindi se la cambi, la decrittazione automatica non funzionerà più finché non inserirai di nuovo il testo originale).

en: Table prefix
it: Prefisso della tabella

en: Test connection...
it: Prova la connessione...

en: Testing...
it: Test in corso...

en: Backup non-WordPress tables contained in the same database as WordPress
it: Backup di tabelle non Wordpress contenute nello stesso Database di Wordpress

en: If your database includes extra tables that are not part of this WordPress site (you will know if this is the case), then activate this option to also back them up.
it: Se il tuo database contiene tabelle extra che non fanno parte di questo sito (se questo è il caso ne sarai sicuramente al corrente), allora attiva questa opzione per salvare anche queste tabelle.

en: Add an external database to backup...
it: Aggiungo un database esterno al backup...

en: Backup external database
it: Backup di un database esterno

en: %s table(s) found.
it: %s tabella(e) trovata(e).

en: %s total table(s) found; %s with the indicated prefix.
it: %s tabella(e) trovata(e) in totale; %s con il prefisso indicato.

en: Connection succeeded.
it: Connessione avvenuta con successo.

en: Connection failed.
it: Connessione fallita.

en: This option will cause tables stored in the MySQL database which do not belong to WordPress (identified by their lacking the configured WordPress prefix, %s) to also be backed up.
it: Questa opzione farà in modo che tabelle memorizzate nel database MySQL, che non appartengono a WordPress (identificate dalla mancanza del prefisso WordPress, %s) saranno backuppate.

en: user
it: utente

en: database name
it: nome del database

en: database connection attempt failed
it: tentativo di connessione al database fallito

en: External database (%s)
it: Database esterno (%s)

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
it: Segui questo link alla Console della tua API Google, attiva l'API Drive e crea un ID client nella sezione API Access.

en: failed to access parent folder
it: impossibile accedere alla cartella superiore

en: However, subsequent access attempts failed:
it: Ad ogni modo, ecco i tentativi di accesso falliti:

en: External database
it: Database esterno

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
it: Questo causerà inoltre la stampa a schermo del debugging di tutti i plugin - pertanto non meravigliatevi se verranno visualizzati.

en: Back up more databases
it: Backup di più di un database

en: Don't want to be spied on? UpdraftPlus Premium can encrypt your database backup.
it: Vuoi proteggere i tuoi dati? UpdraftPlus Premium può crittare il backup del tuo database.

en: It can also backup external databases.
it: Può anche eseguire il backup di database esterni.

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
it: Qui puoi crittare e decrittare i database manualmente.

en: First, enter the decryption key
it: Per prima cosa, inserisci la chiave di crittazione

en: use UpdraftPlus Premium
it: usa UpdraftPlus Premium

en: Decryption failed. The database file is encrypted.
it: Dectrittazione fallita. Il file del database è crittato.

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
it: Può essere memorizzato solo il database d Wordpress; dovrai provvedere al database esterno manualmente.

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
it: Si è verificato un errore nel primo comando %s - esecuzione terminata

en: database connection attempt failed.
it: Tentativo di connessione al database fallito.

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
it: Connessione fallita: controlla i dati del tuo accesso, che il tuo server di database sia acceso e che la connessione alla rete non sia bloccata da un firewall.

en: In %s, path names are case sensitive.
it: In %s, i nomi di percorso sono case sensitive.

en: Warning: the database's home URL (%s) is different to what we expected (%s)
it: Attenzione: l'URL del database (%s) è differente da quello previsto (%s)

en: You have not yet configured and saved your %s credentials
it: Non hai ancora configurato e salvato le credenziali di %s

en: After logging in, create a sandbox app. You can leave all of the questions for creating an app blank (except for the app's name).
it: Dopo il login, creare un app sandbox. Puoi lasciare tutti i campi vuoti (tranne che per il nome della app).

en: Enter the path of the %s folder you wish to use here.
it: Immettere il percorso della cartella %s che si desidera utilizzare.

en: If the folder does not already exist, then it will be created.
it: Se la cartella non esiste, verrà creata.

en: e.g. %s
it: esempio %s

en: If you leave it blank, then the backup will be placed in the root of your %s
it: Se si lascia vuoto, il backup verrà posizionato nella root di %s

en: Follow this link for more information
it: Segui questo link per maggiori informazioni

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
it: Lasciare vuoto, e verrà utilizzato quello di default.

en: Container
it: Contenitore

en: failed to list files
it: impossibile ottenere la lista dei file

en: Failed to download
it: Impossibile scaricare

en: Failed to download %s
it: Impossibile scaricare %s

en: Get your access credentials from your OpenStack Swift provider, and then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
it: Ottieni le credenziali di accesso dal tuo provider OpenStack Swift, quindi scegli un nome di un contenitore da usare per la memorizzazione. Il contenitore, se non esistente, verrà appositamente creato.

en: authentication URI
it: URI di autenticazione

en: Failed to upload %s
it: Impossibile scaricare %s

en: Success:
it: Successo

en: (You appear to be already authenticated).
it: (sembra tu sia già autenticato)

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and click this link to complete authentication with %s.
it: <strong>Dopo</strong> aver salvato le impostazioni (cliccando su 'Salva modifiche' sotto), tornare qui una volta e cliccare su questo link per completare l'autenticazione con %s.

en: Authenticate with %s
it: Autenticarsi con %s

en: Error downloading remote file: Failed to download
it: Errore durante il download del file remoto: Impossibile scaricare

en: The %s object was not found
it: L'oggetto %s non è stato trovato

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
it: Errore %s - si accede al contenitore, ma non è possibile creare un file al suo interno

en: Region: %s
it: Regione: %s

en: Could not access %s container
it: Impossibile accedere al contenitore %s

en: Account holder's name: %s.
it: Proprietario dell'Account: %s

en: %s error - failed to access the container
it: Errore %s - impossibile accedere al contenitore

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
it: <strong>Questo NON è un nome di cartella</strong>.

en: It is an ID number internal to Google Drive
it: Si tratta di un numero ID interno di Google Drive

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
it: Per poter impostare un nome di cartella personalizzata, utilizzare UpdraftPlus Premium.

en: Folder
it: Cartella

en: Name: %s.
it: Nome: %s

en: %s download: failed: file not found
it: download %s fallito: file non trovato.

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
it: Questo metodo di archiviazione remota (%s) richiede una versione di PHP %s o successiva

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
it: E' necessario chiedere alla compagnia di web hosting di aggiornare.

en: Your %s version: %s.
it: La tua versione %s: %s.

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
it: Lista dei file di Google Drive: impossibile accedere alla cartella principale

en: Theme directory (%s) not found, but lower-case version exists; updating database option accordingly
it: La cartella dei Temi (%s) non è stata trovata, ma esiste una versione a caratteri minuscoli; aggiornamento opzione di database

en: Fetch
it: Recupera

en: Call
it: Richiama

en: This feature requires %s version %s or later
it: Questa funzionalità richiede %s versione %s o successiva

en: Elegant themes theme builder plugin data detected: resetting temporary folder
it: Rilevato il creatore di temi Elegant themes: reset della cartella temporanea

en: Failed to unpack the archive
it: Impossibile scompattare l'archivio

en: %s files have been extracted
it: %s file sono stati estratti

en: Error - failed to download the file
it: Errore - impossibile scaricare il file

en: Rescan local folder for new backup sets
it: Ripetere la scansione cartella locale per i nuovi set di backup

en: You should update UpdraftPlus to make sure that you have a version that has been tested for compatibility.
it: Si consiglia di aggiornare UpdraftPlus per disporre di una versione la cui compatibilità sia stata testata.

en: The installed version of UpdraftPlus Backup/Restore has not been tested on your version of WordPress (%s).
it: La versione installata di UpdraftPlus Backup/Restore non è stata testata sulla tua versione di WordPress (%s).

en: It has been tested up to version %s.
it: E 'stato testato fino alla versione %s.

en: password/key
it: password/chiave

en: The key provided was not in a valid format, or was corrupt.
it: La chiave fornita non è in un formato valido, o è corrotta.

en: Your login may be either password or key-based - you only need to enter one, not both.
it: Il tuo login potrebbe essere basato su una password e una chiave - inserirne una delle due, non è necessario inserirle entrambi.

en: Key
it: Chiave

en: Backup created by: %s.
it: Backup creato da: %s

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
it: Backup dei files e database Wordpress (creati da %s)

en: Files backup (created by %s)
it: File di backup (creati da %s)

en: unknown source
it: sorgente sconosciuta

en: Database (created by %s)
it: Database (creato da %s)

en: Rescan remote storage
it: Scansione storage remoto

en: Upload backup files
it: Carica i file di backup

en: This backup was created by %s, and can be imported.
it: Questo backup è stato creato da %s, e può essere importato.

en: WordPress has a number (%d) of scheduled tasks which are overdue. Unless this is a development site, this probably means that the scheduler in your WordPress install is not working.
it: WordPress ha un numero di operazioni pianificate (%d) che sono in ritardo. A meno che questo non sia un sito di sviluppo, ciò significa probabilmente che lo scheduler della vostra installazione WordPress non funziona.

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
it: Leggi questa pagina per una guida alle possibili cause e come risolvere il problema.

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
it: Questo file non sembra essere un archivio UpdraftPlus backup (questi file sono zip o gz che hanno un nome tipo: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
it: Tuttavia, gli archivi UpdraftPlus sono file zip / SQL standard - quindi se si è sicuri che il file ha il formato giusto, allora è possibile rinominarla in modo che corrisponda.

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
it: Se questo è un backup creato da un diverso plugin di backup, allora UpdraftPlus Premium potrebbe essere in grado di aiutarvi.

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
it: Backup creato da fonte sconosciuta (%s) - non può essere ripristinato.

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
it: La cartella dei contenuti di WordPress (wp-content), non è stata trovata in questo file zip.

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
it: Questa versione di UpdraftPlus non sa come gestire questo tipo di backup.

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
it: %s ha ritornato una risposta HTTP inattesa: %s

en: The UpdraftPlus module for this file access method (%s) does not support listing files
it: Il modulo UpdraftPlus per il seguente metodo di accesso ai files (%s) non supporta il file listing

en: No settings were found
it: Settaggi non trovati

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
it: Uno o più backup sono stati aggiunti dalla scansione dell'unità di memorizzazione remota; Notare che questi backup non saranno cancellati automaticamente attraverso i settaggi di "conservazione"; se o quando si desidera cancellarli è necessario farlo manualmente.

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
it: Ricerca di set di backup nello storage remoto e locale...

en: (Read more)
it: (Per saperne di più)

en: Check this box to use Amazon's reduced redundancy storage and tariff
it: Spunta questa casella per utilizzare la riduzione della ridondanza di archiviazione di Amazon

en: Reduced redundancy storage
it: Ridondanza di archiviazione ridotta

en: Adjusting multisite paths
it: Settaggio per i percorsi multisito

en: Log all messages to syslog (only server admins are likely to want this)
it: Crea un log di tutti i messaggi a syslog (per amministratori di server)

en: Add another...
it: Aggiungi un altro...

en: No backup of directory: there was nothing found to back up
it: Nessun backup di cartelle: non c'è niente da backuppare

en: Remove
it: Rimuovi

en: Other %s FAQs.
it: Altre %s FAQ.

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
it: Controlla qui per ricevere maggiori informazioni e messaggi di posta elettronica sul processo di backup - utile se qualcosa sta andando storto.

en: If entering multiple files/directories, then separate them with commas. For entities at the top level, you can use a * at the start or end of the entry as a wildcard.
it: Se si immettono più file o directory, separarli con una virgola. Per entità a livello superiore, è possibile utilizzare un * all'inizio o alla fine della voce come wildcard.

en: Custom content type manager plugin data detected: clearing option cache
it: rilevati dati del plugin Custom content type manager: sto cancellando la cache delle opzioni

en: encrypted FTP (explicit encryption)
it: FTP cifrato (crittografia esplicita)

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
it: L'installazione PHP nel tuo server ha queste funzioni disabilitate: %s.

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
it: Il fornitore di servizi di hosting deve abilitare queste funzioni prima che %s possa funzionare.

en: regular non-encrypted FTP
it: FTP non criptato (regolare)

en: encrypted FTP (implicit encryption)
it: FTP crittato (crittazione implicita)

en: Backup created by:
it: Backup creato da:

en: To maintain your access to support, please renew.
it: Per mantenere l'accesso al supporto, si prega rinnovare.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s add-ons on this site has expired.
it: Il vostro accesso a pagamento agli aggiornamenti di UpdraftPlus per l'add-on %s su questo sito è scaduto.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s of the %s add-ons on this site will soon expire.
it: Il vostro accesso a pagamento agli aggiornamenti di UpdraftPlus per %s dell'add-on %s su questo sito scadrà presto.

en: To retain your access, and maintain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
it: Per mantenere l'accesso, ed usufruire degli aggiornamenti (comprese future funzionalità e la compatibilità con le future versioni di WordPress) e il supporto, si prega di rinnovare.

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site will soon expire.
it: Il vostro accesso a pagamento agli aggiornamenti di UpdraftPlus per questo sito scadrà presto.

en: Your paid access to UpdraftPlus support has expired.
it: L'accesso al supporto a pagamento di UpdraftPlus è scaduto.

en: To regain your access, please renew.
it: Per riottenere l'accesso, si prega di rinnovare.

en: Your paid access to UpdraftPlus support will soon expire.
it: L'accesso al supporto a pagamento di UpdraftPlus scadrà a breve.

en: Dismiss from main dashboard (for %s weeks)
it: Respinto dalla bacheca principale (per %s settimane)

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site has expired. You will no longer receive updates to UpdraftPlus.
it: L'accesso a pagamento agli aggiornamenti di UpdraftPlus per questo sito è scaduto. Non sarà più possibile ricevere gli aggiornamenti di UpdraftPlus.

en: To regain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
it: Per riottenere l'accesso agli aggiornamenti (compreso nuove funzioni e la compatibilità con le future versioni di WordPress) e il supporto, si prega di rinnovare.

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
it: Il file di database sembra essere stato compresso due volte - probabilmente il sito dal quale è stato scaricato ha il webserver configurato male.

en: The attempt to undo the double-compression failed.
it: Il tentativo di annullare la doppia compressione è fallito.

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
it: Il tentativo di annullare la doppia compressione è riuscito.

en: Constants
it: Costanti

en: Failed to open database file for reading:
it: Impossibile aprire il database per la lettura:

en: please wait for the rescheduled attempt
it: attendere il tentativo rischedulato

en: No database tables found
it: Nessuna tabella trovata nel database

en: Note that warning messages are advisory - the backup process does not stop for them. Instead, they provide information that you might find useful, or that may indicate the source of a problem if the backup did not succeed.
it: Si noti che i messaggi di avviso sono solo notifiche - il processo di backup non si ferma per loro. Invece, essi forniscono informazioni che potreste trovare utili, o che possono indicare la fonte di un problema se il backup non è riuscito.

en: Database queries processed: %d in %.2f seconds
it: Query di database processate: %d in %.2f secondi

en: Searching and replacing reached row: %d
it: Ricerca e sostituzione della riga raggiunta: %d

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded has %d bytes remaining (total size: %d bytes)
it: Account pieno: il tuo account %s ha liberi solamente %d byte, ma il file da caricare ha %d byte rimanenti (dimensione totale: %d byte)

en: Skipping this table: data in this table (%s) should not be search/replaced
it: Questa tabella verrà saltata: i dati nella tabella (%s) non potranno essere cercati o sostituiti.

en: Errors occurred:
it: Si sono verificati errori:

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
it: Segui questo link per scaricare il file di log per questo ripristino (necessario per eventuali richieste di supporto).

en: See this FAQ also.
it: Vedi anche questa FAQ.

en: If you choose no remote storage, then the backups remain on the web-server. This is not recommended (unless you plan to manually copy them to your computer), as losing the web-server would mean losing both your website and the backups in one event.
it: Se si sceglie di non utilizzare l'archiviazione remota, i backup rimarranno sul web-server. Questo non è raccomandato (a meno che non si abbia intenzione di copiarli manualmente sul computer), perdere il web-server significherebbe perdere sia il vostro sito web che i backup in un unico evento.

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
it: Recupero (se necessario) e preparazione dei file di backup ...

en: The PHP setup on this webserver allows only %s seconds for PHP to run, and does not allow this limit to be raised. If you have a lot of data to import, and if the restore operation times out, then you will need to ask your web hosting company for ways to raise this limit (or attempt the restoration piece-by-piece).
it: La configurazione di PHP su questo webserver consente solo %s secondi a PHP per funzionare, e non consente di alzare questo limite. Se hai molti dati da importare, e se il ripristino del backup ritorna timeout, allora sarà necessario chiedere alla società di web hosting di aumentare questo limite (o tentare il ripristino pezzo per pezzo).

en: Existing unremoved folders from a previous restore exist (please use the "Delete Old Directories" button to delete them before trying again): %s
it: Esistono cartelle non rimossi dopo un precedente ripristino (si prega di utilizzare il pulsante "Elimina vecchie Cartelle" per eliminarle prima di provare di nuovo): %s

en: The amount of time allowed for WordPress plugins to run is very low (%s seconds) - you should increase it to avoid backup failures due to time-outs (consult your web hosting company for more help - it is the max_execution_time PHP setting; the recommended value is %s seconds or more)
it: Il tempo allocato per l'esecuzione dei plugin di WordPress è molto basso (%s secondi) - bisognerebbe aumentarlo per evitare errori di backup dovuti al time-out (consultare la società di web hosting per più aiuto - verificare l'impostazione max_execution_time nei settaggi PHP; il valore raccomandato è di almeno %s seconds)

en: Replacing in blogs/site table: from: %s to: %s
it: Sostituzione tabella blog/sito: da: %s a: %s

en: Disabled this plugin: %s: re-activate it manually when you are ready.
it: E' stato disabilitato questo plugin:%s: ri-attivare manualmente quando si è pronti.

en: %s: Skipping cache file (does not already exist)
it: %s: Ignora il file di cache (non dovrebbe esistere)

en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
it: La connessione %s è scaduta (timeout); se hai inserito il server correttamente, allora probabilmente questo è causato da un firewall che blocca la connessione - si prega di verificare con la società di web hosting.

en: The current theme was not found; to prevent this stopping the site from loading, your theme has been reverted to the default theme
it: il tema corrente non è stato trovato; per evitare che questo interrompa il caricamento del sito, il tema è stato ripristinato al tema di default.

en: Restore failed...
it: Ripristino fallito...

en: Messages:
it: Messaggi:

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
it: È stata trovata una linea SQL che è maggiore della dimensione massima del pacchetto e non può essere frazionata; questa linea non verrà elaborata, ma verrà abbandonata: %s

en: The directory does not exist
it: La directory non esiste

en: New User's Username
it: Nuovo Nome Utente

en: New User's Email Address
it: Indirizzo Email Nuovo Utente

en: Enter your Rackspace admin username/API key (so that Rackspace can authenticate your permission to create new users), and enter a new (unique) username and email address for the new user and a container name.
it: Inserisci il tuo nome utente / chiave API di Rackspace (in modo che Rackspace possa autenticare il tuo permesso di creare nuovi utenti), e immettere un nuovo nome utente unico e indirizzo email per il nuovo utente e nome del contenitore.

en: US or UK Rackspace Account
it: Account Racketspace americano (US) o inglese (UK)

en: Admin Username
it: Nome Utente Amministratore

en: Admin API Key
it: API Key Amministratore

en: You need to enter a new username
it: È necessario inserire un nuovo nome utente

en: You need to enter a container
it: E' necessario inserire un contenitore

en: You need to enter a valid new email address
it: E' necessario inserire un nuovo indirizzo email valido

en: Conflict: that user or email address already exists
it: Conflitto: questo utente o l'indirizzo email sono già utilizzati

en: Cloud Files operation failed (%s)
it: Operazione Cloud Files fallita (%s)

en: Username: %s
it: Nome utente: %s

en: API Key: %s
it: Chiave API: %s

en: Create new API user and container
it: Crea nuovo utente API e container

en: Rackspace Cloud Files, enhanced
it: Rackspace Cloud Files, avanzato

en: Adds enhanced capabilities for Rackspace Cloud Files users
it: Aggiunge funzionalità avanzate per gli utenti Rackspace Cloud Files

en: Create a new API user with access to only this container (rather than your whole account)
it: Creare un nuovo utente API con accesso solo a questo contenitore (invece che l'intero account)

en: You need to enter an admin username
it: E' necessario inserire il nome utente ammistratore

en: You need to enter an admin API key
it: E' necessario inserire l'API key Amministratore

en: Northern Virginia (IAD)
it: Virginia del Nord (IAD)

en: London (LON)
it: Londra (LON)

en: Cloud Files Username
it: User Cloud Files

en: To create a new Rackspace API sub-user and API key that has access only to this Rackspace container, use this add-on.
it: Usa questo add-on per creare un nuovo API sub-user Rackspace e una API key che abbia accesso solo a questo container Rackspace.

en: US or UK-based Rackspace Account
it: Account Rackspace degli Stati Uniti o del Regno Unito

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
it: Gli account creati in rackspacecloud.com sono account degli Stati Uniti; gli account creati in rackspace.co.uk sono account del Regno Unito.

en: Sydney (SYD)
it: Sidney (SYD)

en: Authorisation failed (check your credentials)
it: Autorizzazione non riuscita (verificare le credenziali)

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
it: Gli account creati in rackspacecloud.com sono account degli Stati Uniti; gli account creati in rackspace.co.uk sono account del Regno Unito.

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
it: Si è verificato un errore sconosciuto durante il tentativo di connessione a UpdraftPlus.Com

en: Create
it: Crea

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
it: La nuova password utente della console Rackspace è (non verrà mostrata in futuro):

en: Trying...
it: Prova...

en: (when decrypted)
it: (quando decifrato)

en: Error data:
it: Errore dato:

en: Backup does not exist in the backup history
it: Il backup non esiste nella cronologia dei backup

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old). You should press this button to delete them as soon as you have verified that the restoration worked.
it: La vostra installazione di WordPress ha vecchie cartelle dallo stato precedente il ripristino o la migrazione (informazione tecnica: queste hanno suffisso -old). È necessario premere questo pulsante per eliminarle non appena il riprostino è terminato.

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
it: Linea divisa per evitare di superare la dimensione massima del pacchetto.

en: Your database user does not have permission to drop tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as you are restoring from a WordPress version with the same database structure (%s)
it: Il tuo utente del database non dispone dell'autorizzazione per eliminare le tabelle. Cercheremo di ripristinare semplicemente svuotando le tabelle; questo dovrebbe funzionare fino a che si esegue il ripristino da una versione di WordPress con la stessa struttura del database (%s)

en: <strong>Backup of:</strong> %s
it: <strong>Backup di:</strong> %s

en: New table prefix: %s
it: Nuovo prefisso di tabella: %s

en: %s: This directory already exists, and will be replaced
it: %s: Questa directory esiste già, e sarà sostituita.

en: File permissions do not allow the old data to be moved and retained; instead, it will be deleted.
it: I permessi dei file non consentono di spostare e mantenere i vecchi dati; verranno eliminati.

en: Could not move the files into place. Check your file permissions.
it: Impossibile spostare il file. Controllare le autorizzazioni.

en: Moving old data out of the way...
it: Rimozione dei dati vecchi...

en: Could not move old files out of the way.
it: Impossibile rimuovere i vecchi files.

en: Could not move new files into place. Check your wp-content/upgrade folder.
it: Impossibile spostare i nuovi file in posizione. Controlla la cartella wp-content / upgrade.

en: Enter addresses here to have a report sent to them when a backup job finishes.
it: Inserire gli indirizzi per avere l'invio del rapporto quando termina il processo di backup.

en: Add another address...
it: Aggiungi un altro indirizzo...

en:  (with errors (%s))
it: (con errori (%s))

en:  (with warnings (%s))
it: (con avvisi (%s))

en: Use the "Reporting" section to configure the email addresses to be used.
it: Utilizzare la sezione "Reporting" per configurare gli indirizzi email da utilizzare.

en: files: %s
it: file: %s

en: Email reports
it: Rapporti email

en: Errors
it: Errori

en: Warnings
it: Avvertenze

en: Time taken:
it: Tempo impiegato:

en: Uploaded to:
it: Caricato a:

en: Debugging information
it: Informazioni di debug

en: %d errors, %d warnings
it: errori %d, avvertenze %d

en: %d hours, %d minutes, %d seconds
it: %d ore, %d minuti, %d secondi

en: Backup Report
it: Rapporto Backup

en: Backup began:
it: Backup iniziato:

en: Contains:
it: Contiene:

en: Errors / warnings:
it: Errori / avvertenze:

en: %s authentication
it: autenticazione %s

en: %s error: %s
it: %s errore: %s

en: %s logo
it: logo %s

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
it: Verrà utilizzato l'indirizzo email dell'amministratore del tuo sito (%s).

en: For more options, use the "%s" add-on.
it: Per ulteriori opzioni, usare l'add-on "%s".

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
it: Il modulo PHP %s richiesto non è installato - chiedere alla società di web hosting per abilitarlo

en: %s did not return the expected response - check your log file for more details
it: %s non ha prodotto la risposta attesa - controllare il file di log per ulteriori dettagli

en: Connect
it: Connesso

en: For more reporting features, use the Reporting add-on.
it: Per ulteriori funzionalità di report, utilizzare Reporting add-on.

en: (version: %s)
it: (versione: %s)

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
it: Prestare attenzione al fatto che i server di posta tendono ad avere limiti di dimensione; in genere circa %s Mb; I backup di dimensioni superiore potrebbero non arrivare.

en: When the Email storage method is enabled, also send the entire backup
it: Quando è attivata la modalità di archiviazione e-mail, viene inviato anche l'intero backup

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
it: Errore sconosciuto o imprevisto - si prega di inoltrare una richiesta di assistenza

en: The log file has been attached to this email.
it: Il file di log è stato allegato a questa email.

en: Backed up: %s
it: Backup: %s

en: Backup contains:
it: Il Backup contiene:

en: Latest status:
it: Ultimo status:

en: Files and database
it: File e database

en: Files (database backup has not completed)
it: File (il backup del database non è stato completato)

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
it: Solo i file (il database non faceva parte di questa schedulazione)

en: Database (files backup has not completed)
it: Database (backup dei file non  completato)

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
it: Solo il Database (i file non facevano parte di questo backup)

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
it: Questa è una installazione WordPress multisito (anche detta "di rete").

en: WordPress Multisite is supported, with extra features, by UpdraftPlus Premium, or the Multisite add-on.
it: I multisito Wordpress cono supportati, con funzionalità extra, da UpdraftPlus Premium o dal Multisite add-on.

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to back up (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customised modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
it: Senza l'aggiornamento, UpdraftPlus permette <strong>ad ogni </strong> amministratore del blog che possa modificare le impostazioni del plugin di eseguire il backup (e quindi accedere ai dati, comprese le password) e di ripristinare (anche con modifiche personalizzate, ad esempio, cambiando le password) <strong> l'intera rete </strong>.

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
it: (Questo vale per tutti i plugin di backup di WordPress a meno che non siano stati espressamente codificati per la compatibilità multisito).

en: UpdraftPlus warning:
it: Avvisi UpdraftPlus

en: (or connect using the form on this page if you have already purchased it)
it: (o connettersi utilizzando il modulo in questa pagina se già acquistato)

en: Your version: %s
it: La tua versione: %s

en: latest
it: ultimo

en: please follow this link to update the plugin in order to get it
it: segui questo link per aggiornare il plugin, al fine di ottenerlo

en: please  follow this link to update the plugin in order to activate it
it: segui questo link per aggiornare il plugin, al fine di attivarlo

en: An update containing your addons is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
it: E' disponibile un aggiornamento per UpdraftPlus che contiene i tuoi add-on  - segui questo link per averlo.

en: UpdraftPlus Support
it: Supporto UpdraftPlus

en: UpdraftPlus.Com responded, but we did not understand the response
it: UpdraftPlus.Com ha risposto, ma non abbiamo capito la risposta

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
it: UpdraftPlus.Com ha ritornato una risposta che non è possibile capire (dato: %s)

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
it: Il tuo indirizzo e-mail e la password non sono state riconosciute dal UpdraftPlus.Com

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
it: UpdraftPlus.Com ha restituito una risposta, ma non si è in grado di capirla.

en: An update is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
it: E' disponibile un aggiornamento di UpdraftPlus - seguire questo link per aggiornare

en: We failed to successfully connect to UpdraftPlus.Com
it: Non è possibile connettersi a UpdraftPlus.Com

en: Options (raw)
it: Opzioni

en: Send a report only when there are warnings/errors
it: Invia un rapporto solo quando ci sono avvisi / errori

en: Content URL:
it: Contenuto URL:

en: You should check the file permissions in your WordPress installation
it: Si prega di verificare i permessi nell'installazione Wordpress

en: See also the "More Files" add-on from our shop.
it: Vedi anche l'add-on "More File" dal nostro negozio.

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
it: Lo spazio libero nel tuo account di hosting è molto poco - rimangono solo %s Mb

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
it: La memoria RAM riservata per PHP è decisamente poca (%s Mb) - si prega di aumentarla per evitare malfunzionamenti (consultare la compagnia di web hosting per maggiore supporto)

en: You have an inactive purchase
it: Hai un acquisto inattivo

en: activate it on this site
it: attivarlo su questo sito

en: Get it from the UpdraftPlus.Com Store
it: Ottienilo dallo store di Updraft.COM

en: Buy It
it: Compralo

en: Manage Addons
it: Gestisci gli Addon

en: An unknown response was received. Response was:
it: E' stata ricevuta una risposta sconosciuta. La risposta era:

en: An error occurred when trying to retrieve your add-ons.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di recuperare i componenti aggiuntivi.

en: Need to get support?
it: Bisogno di supporto?

en: Go here
it: Vai qui

en: (apparently a pre-release or withdrawn release)
it: (a quanto pare una pre-release o rilascio ritirato)

en: Available for this site (via your all-addons purchase)
it: Disponibile per questo sito (attraverso l'acquisto di all-addons)

en: Assigned to this site
it: Assegnato a questo sito

en: Interested in knowing about your UpdraftPlus.Com password security? Read about it here.
it: Interessati riguardo la sicurezza delle password di UpdraftPlus.Com? Leggi qui.

en: You are presently <strong>connected</strong> to an UpdraftPlus.Com account.
it: Attualmente sei <strong>connesso</strong> al''account UpdraftPlus.Com.

en: If you bought new add-ons, then follow this link to refresh your connection
it: Se avete acquistato nuovi add-ons, allora segui questo link per aggiornare la tua connessione

en: You are presently <strong>not connected</strong> to an UpdraftPlus.Com account.
it: Attualmente <strong>non sei connesso</strong> a un account UpdraftPlus.Com.

en: Errors occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com:
it: Si sono verificati errori durante la connessione a UpdraftPlus.Com:

en: Please wait whilst we make the claim...
it: Si prega di attendere durante la richiesta ...

en: Claim not granted - your account login details were wrong
it: Accesso negato - i dati del login sono sbagliati

en: Your web server's version of PHP is too old (
it: La versione del server web di PHP è troppo vecchia (

en: Connect with your UpdraftPlus.Com account
it: Connettiti con il tuo account UpdraftPlus.Com

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
it: Non hai ancora un account (è gratis)? Ottienilo subito!

en: Forgotten your details?
it: Ha dimenticato i tuoi dati?

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account, to enable you to list your purchased add-ons.
it: Non ti sei ancora connesso al tuo account Updraft.Com per abilitare la lista degli add-ons acquistati.

en: Go here to connect.
it: Vai qui per la connessione.

en: UpdraftPlus is not yet activated.
it: UpdraftPlus non è ancora attivo.

en: Go here to activate it.
it: Vai qui per attivarlo.

en: UpdraftPlus is not yet installed.
it: UpdraftPlus non è ancora installato.

en: Go here to begin installing it.
it: Vai qui per iniziare l'installazione.

en: You do seem to have the obsolete Updraft plugin installed - perhaps you got them confused?
it: Sembra che tu abbia installato una versione obsoleta del plugin Updraft - forse li hai confusi?

en: Your web-server does not have the %s module installed.
it: Il tuo webserver non ha installato il modulo %s.

en: Without it, encryption will be a lot slower.
it: Senza di esso, la crittografia sarà molto più lenta.

en: Drop backup files here
it: Trascina i file di backup qui

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
it: <strong>(Sembra che tu sia già autenticato,</strong> se hai un problema puoi comunque autenticarti di nuovo e aggiornare il tuo accesso).

en: Want more features or paid, guaranteed support? Check out UpdraftPlus.Com
it: Vuoi altre funzionalità, o supporto garantito a pagamento? Scopri come su UpdraftPlus.Com

en: Check out WordShell
it: Scopri WordShell

en: manage WordPress from the command line - huge time-saver
it: Gestisci WordPress da linea di comando - enorme risparmio di tempo

en: The restore operation has begun. Do not press stop or close your browser until it reports itself as having finished.
it: L'operazione di ripristino è iniziata. Non premere stop e non chiudere il browser fino a quando non viene segnalato la fine.

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
it: Il web server ha restituito un codice di errore (riprova, o controlla i log del server web)

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
it: Se si esclude sia il database che i files, allora si è escluso tutto!

en: Site home:
it: Sito home:

en: Remote Storage Options
it: Opzioni di Archiviazione Remota

en: Remember this choice for next time (you will still have the chance to change it)
it: Ricorda questa scelta per la prossima volta (si potrà cambiare anche in seguito)

en: (logs can be found in the UpdraftPlus settings page as normal)...
it: (i logs possono essere ritrovati nella pagine dei settaggi di UpdraftPlus)

en: Upload failed
it: Caricamento fallito

en: You can send a backup to more than one destination with an add-on.
it: È possibile inviare una copia di backup a più di una destinazione con un add-on.

en: Note: the progress bar below is based on stages, NOT time. Do not stop the backup simply because it seems to have remained in the same place for a while - that is normal.
it: Nota: la barra di avanzamento che segue si basa sulle fasi, non sul tempo. Non interrompere il backup solo perché sembra essere rimasto nello stesso posto per un po '- che è normale.

en: (%s%%, file %s of %s)
it: (%s%%, file %s di %s)

en: Failed: We were able to log in and move to the indicated directory, but failed to successfully create a file in that location.
it: Errore: Si è in grado di accedere e passare alla directory indicata, ma non è possibile creare con successo un file in quella posizione.

en: Failed: We were able to log in, but failed to successfully create a file in that location.
it: Errore: Si è in grado di accedere, ma non è possibile creare con successo un file in quella posizione.

en: Read more about how this works...
it: Per saperne di più su come funziona...

en: Use SCP instead of SFTP
it: Utilizza SCP invece che SFTP

en: SCP/SFTP host setting
it: Settaggio host SCP/SFTP

en: SCP/SFTP user setting
it: Settaggio utente SCP/SFTP

en: Backup is of: %s.
it: Il backup è di: %s.

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
it: Il tentativo di inviare il backup tramite e-mail non è riuscita (probabilmente il backup era troppo grande per questo metodo)

en: %s settings test result:
it: %s impostazioni del risultato del test:

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
it: Se si vedono più backup di quello che ci si aspetta, probabilmente è perché la cancellazione dei vecchi set di backup non avviene fino a quando non si completa un backup nuovo.

en: (Not finished)
it: (Non finito)

en: This is where UpdraftPlus will write the zip files it creates initially.  This directory must be writable by your web server. It is relative to your content directory (which by default is called wp-content).
it: Questo è dove UpdraftPlus scriverà i file zip che crea inizialmente. Questa directory deve essere scrivibile dal server web. Esso è relativo alla directory di contenuto (che di default è chiamato wp-content).

en: <b>Do not</b> place it inside your uploads or plugins directory, as that will cause recursion (backups of backups of backups of...).
it: <b>Non</b> inserirlo dentro i tuoi upload o nella directory dei plugins, perché causerà ricorsione (backup di backup di backup di ...).

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
it: Aspettare il tempo previsto per riprovare a causa di errori.

en: Backup finished
it: Backup finito

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: next resumption: %d (after %ss)
it: successiva ripresa: %d (dopo %ss)

en: last activity: %ss ago
it: Ultima attività: %ss fa

en: table: %s
it: tabella: %s

en: Created database backup
it: Backup del database creato

en: Encrypting database
it: Crittografia del database

en: Encrypted database
it: database crittografato

en: Uploading files to remote storage
it: Caricamento dei files nell'archiviazione remota

en: Pruning old backup sets
it: Potatura vecchi set di backup

en: Creating file backup zips
it: Creazione di file di backup zip

en: Created file backup zips
it: Creato zip di backup dei file

en: Creating database backup
it: Creazione di backup del database

en: Backup begun
it: Backup avviato

en: Backups in progress:
it: Backup in corso:

en: The scheduler is disabled in your WordPress install, via the DISABLE_WP_CRON setting. No backups can run (even &quot;Backup Now&quot;) unless either you have set up a facility to call the scheduler manually, or until it is enabled.
it: Lo scheduler è disabilitato nella tua installazione di WordPress tramite l'impostazione DISABLE_WP_CRON. Nessun backup può essere eseguito (anche &quot;Backup Now&quot;), a meno che non sia impostata una funzione per chiamare lo scheduler manualmente, o fino a quando non viene abilitato.

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
it: UpdraftPlus ha bisogno di creare  %s nella directory di contenuti, ma non è riuscito nella creazione - si prega di controllare i permessi dei file e consentire l'accesso (%s)

en: folder
it: Cartella

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
it: Il backup non è ultimato; è stata rischedulata una ripresa.

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
it: Il tuo sito web è visitato raramente e UpdraftPlus non sta ottenendo le risorse sperate, ti consigliamo di leggere questa pagina:

en: The %s authentication could not go ahead, because something else on your site is breaking it. Try disabling your other plugins and switching to a default theme. (Specifically, you are looking for the component that sends output (most likely PHP warnings/errors) before the page begins. Turning off any debugging settings may also help).
it: L'autenticazione %s non può andare avanti, perché qualcos'altro sul tuo sito l'ha interrotta. Prova a disabilitare gli altri plugin e a fare il passaggio a un tema predefinito. (In particolare, si sta cercando il componente che invia l'output (molto probabilmente avvertimenti e/o errori PHP) prima dell'inizio della pagina. Spegnere le impostazioni di debug può anche aiutare).

en: Your PHP memory limit (set by your web hosting company) is very low. UpdraftPlus attempted to raise it but was unsuccessful. This plugin may struggle with a memory limit of less than 64 Mb  - especially if you have very large files uploaded (though on the other hand, many sites will be successful with a 32Mb limit - your experience may vary).
it: Il tuo limite di memoria PHP (fissato dalla società di web hosting) è molto basso. UpdraftPlus ha tentato di sollevarlo, ma senza successo. Questo plugin può lavorare con un limite di memoria di almeno di 64 Mb - soprattutto se si sono caricati file di grandi dimensioni (anche se d'altra parte, molti siti avranno successo con un limite di 32Mb - la vostra esperienza può variare).

en: UpdraftPlus Automatic Backups
it: UpdraftPlus Backup automatico

en: Do not abort after pressing Proceed below - wait for the backup to complete.
it: Non abortire dopo aver premuto Procedi sotto - attendere il backup completo.

en: Proceed with update
it: Procedere con l'aggiornamento

en: Starting automatic backup...
it: Avvio backup automatico...

en: plugins
it: plugin

en: themes
it: temi

en: You do not have sufficient permissions to update this site.
it: Non si dispone di autorizzazioni sufficienti per aggiornare questo sito.

en: Creating database backup with UpdraftPlus...
it: Creazione del backup del database con UpdraftPlus in corso...

en: Automatic Backup
it: Backup Automatico

en: Creating backup with UpdraftPlus...
it: Creazione del backup con UpdraftPlus...

en: Errors have occurred:
it: Si sono verificati errori:

en: Automatically backup (where relevant) plugins, themes and the WordPress database with UpdraftPlus before updating
it: Backup Automatico (se rilevante) di plugin, temi e il database di WordPress con UpdraftPlus prima di aggiornare

en: Creating %s and database backup with UpdraftPlus...
it: Creazione di %s e backup del database con UpdraftPlus...

en: Unable to read zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
it: Impossibile leggere il file .zip (%s) - impossibile pre-processare il file per verificarne l'integrità.

en: Unable to open zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
it: Impossibile aprire il file .zip (%s) - impossibile pre-analizzare il file per controllarne l'integrità.

en: This does not look like a valid WordPress core backup - the file %s was missing.
it: Questo non sembra un backup valido del core di WordPress - il file %s è mancante.

en: If you are not sure then you should stop; otherwise you may destroy this WordPress installation.
it: Se non si è sicuri, è consigliabile di non procedere: si potrebbe distruggere questa installazione di WordPress.

en: Support
it: Supporto

en: More plugins
it: Altri plugin

en: You are importing from a newer version of WordPress (%s) into an older one (%s). There are no guarantees that WordPress can handle this.
it: Si sta importando da una nuova versione di WordPress (%s) ad una più vecchia (%s). Non ci sono garanzie che WordPress sia in grado di gestire questo.

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
it: In questo backup del database mancano le tabelle del core di WordPress: %s

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
it: UpdraftPlus non è riuscito a trovare il prefisso della tabella durante la scansione dell backup del database.

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
it: Il database è troppo piccolo per essere un database di WordPress valido (dimensione: %s Kb).

en: UpdraftPlus Premium can  <strong>automatically</strong> take a backup of your plugins or themes and database before you update.
it: UpdraftPlus Premium può fare <strong>automaticamente</strong> un backup dei plugin o dei temi e del database prima dell'aggiornamento.

en: Be safe every time, without needing to remember - follow this link to learn more.
it: Vuoi essere in sicurezza sempre, senza bisogno di ricordare? - segui questo link per saperne di più.

en: Update Plugin
it: Aggiornamento Plugin

en: Update Theme
it: Aggiornamento Tema

en: Dismiss (for %s weeks)
it: Respingere (per %s settimane)

en: Be safe with an automatic backup
it: Al sicuro con un backup automatico

en: Uploads path (%s) does not exist - resetting (%s)
it: Il percorso di caricamento (%s) non esiste - reset (%s)

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
it: Se è ancora possibile leggere queste parole dopo che il  caricamento della pagina è terminato, allora c'è un problema JavaScript o jQuery nel sito.

en: Follow this link to attempt decryption and download the database file to your computer.
it: Segui questo link per tentare la decrittazione e scaricare il file di database sul tuo computer.

en: This decryption key will be attempted:
it: Questa chiave di decifratura verrà tentata:

en: Unknown server response:
it: Risposta del server sconosciuta:

en: Unknown server response status:
it: Stato di risposta del server sconosciuto:

en: The file was uploaded.
it: Il fil eè stato caricato.

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
it: (assicurarsi che si stava tentando di caricare un file zip precedentemente creato da UpdraftPlus)

en: Upload error:
it: Errore di caricamento:

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus encrypted database archive (such files are .gz.crypt files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz).
it: Questo file non sembra essere un archivio database crittografato da UpdraftPlus (questi file sono file gz.crypt che hanno un nome come:. Backup_(data)_(nome del sito)_(codice)_db.crypt.gz).

en: Upload error
it: Errore caricamento

en: Delete from your web server
it: Cancella dal tuo web server

en: Download to your computer
it: Scarica sul tuo computer

en: and then, if you wish,
it: e poi, se vuoi,

en: Examples of S3-compatible storage providers:
it: Esempi di provider di storage S3-compatibili:

en: Will not delete any archives after unpacking them, because there was no cloud storage for this backup
it: Non verrà cancellato nessun archivio dopo averlo scompattato, perché non c'è un cloud storage per questo backup

en: (%d archive(s) in set).
it: (%d archivi nel set).

en: You appear to be missing one or more archives from this multi-archive set.
it: Sembra che uno o più archivi di questo set multi-archivio sia mancante.

en: Split archives every:
it: Dividi gli archivi ogni:

en: Error: the server sent an empty response.
it: Errore: il server ha inviato una risposta vuota.

en: Warnings:
it: Attenzione:

en: Error: the server sent us a response (JSON) which we did not understand.
it: Errore: il server ha inviato una risposta sconosciuta (JSON).

en: This looks like a file created by UpdraftPlus, but this install does not know about this type of object: %s. Perhaps you need to install an add-on?
it: Questo sembra un file creato da UpdraftPlus, ma questa installazione non riconosce questo tipo di oggetto:%s. Forse è necessario installare un add-on?

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore again to proceed.
it: L'archivio di backup è stato processato correttamente. Ora premi ancora Ripristina per procedere.

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings. If all is well, then now press Restore again to proceed. Otherwise, cancel and correct any problems first.
it: I file di archivio di backup sono stati elaborati, ma con alcune avvertenze. Se tutto va bene, premere nuovamente Ripristina per procedere. Altrimenti, annullare e correggere eventuali problemi.

en: The backup archive files have been processed, but with some errors. You will need to cancel and correct any problems before retrying.
it: I file di archivio di backup sono stati elaborati, ma con alcuni errori. Avrete bisogno di cancellare e correggere gli eventuali problemi prima di riprovare.

en: The backup archive for this file could not be found. The remote storage method in use (%s) does not allow us to retrieve files. To perform any restoration using UpdraftPlus, you will need to obtain a copy of this file and place it inside UpdraftPlus's working folder
it: L'archivio di backup di questo file non è stato trovato. Il metodo di archiviazione remota in uso (%s) non ci permette di recuperare il file. Per eseguire qualsiasi ripristino con UpdraftPlus, è necessario ottenere una copia di questo file e posizionarlo all'interno della cartella di lavoro di UpdraftPlus

en: No such backup set exists
it: Nessun set di backup esistente

en: File not found (you need to upload it): %s
it: File non trovato (è necessario caricarlo): %s

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
it: Il file è stato trovato, ma ha dimensione nulla (è necessario ri-caricare il file): %s

en: File (%s) was found, but has a different size (%s) from what was expected (%s) - it may be corrupt.
it: il file (%s) è stato trovato, ma ha una dimensione differente da quella prevista (%s invece che %s) - potrebbe essere corrotto.

en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
it: Questo set di backup multiarchivio sembra che non comprenda il seguente archivio: %s

en: Failed to move directory (check your file permissions and disk quota): %s
it: Impossibile spostare la directory (controllare i permessi e le quote del disco): %s

en: Failed to move file (check your file permissions and disk quota): %s
it: Impossibile spostare il file (controllare i permessi e le quote del disco): %s

en: Moving unpacked backup into place...
it: Spostamento del backup scompattato in posizione...

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
it: Impossibile aprire il file .zip (%s) - %s

en: WordPress root directory server path: %s
it: Percorso cartella di root di WordPress sul server: %s

en: ... and many more!
it: ... e molti altri!

en: %s end-point
it: end-point %s

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
it: Il file non è presente in locale -  è necessario il recupero dallo storage remoto

en: S3 (Compatible)
it: S3 (Compatibile)

en: Final checks
it: Controlli Finali

en: Looking for %s archive: file name: %s
it: Ricerca archivio %s: nome file:%s

en: Check this to delete any superfluous backup files from your server after the backup run finishes (i.e. if you uncheck, then any files despatched remotely will also remain locally, and any files being kept locally will not be subject to the retention limits).
it: Selezionare questa opzione per eliminare tutti i file di backup superflui dal server al termine del backup stesso (ad esempio, se si deseleziona, tutti i file spediti in remoto rimarranno anche in locale, e tutti i file in locale non saranno soggetti ai limiti di ritenzione).

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
it: Trascinare qui i file di database crittografati (file db.gz.crypt) per caricarli per la decrittazione

en: Your wp-content directory server path: %s
it: Il vostro percorso della cartella wp-content sul server: %s

en: Raw backup history
it: Cronologia di backup raw

en: Show raw backup and file list
it: Mostra backup raw e lista file

en: Processing files - please wait...
it: Elaborazione file - attendere prego....

en: Your WordPress installation has a problem with outputting extra whitespace. This can corrupt backups that you download from here.
it: La tua installazione di WordPress ha un problema con l'output in più spazi bianchi. Questo può corrompere i backup che si scaricano da qui.

en: Please consult this FAQ for help on what to do about it.
it: Si prega di consultare questa FAQ per un aiuto su che cosa fare a riguardo.

en: Failed to open database file.
it: Impossibile aprire il file di database.

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem.
it: Impossibile scrivere il database decodificato sul filesystem.

en: Known backups (raw)
it: Backup noti (raw)

en: Using directory from backup: %s
it: Utilizzo directory dal backup: %s

en: Files found:
it: File trovati:

en: Unable to enumerate files in that directory.
it: Impossibile enumerare i file nella directory.

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
it: Il motore tabella richiesto (%s) non è presente - cambio a MyISAM.

en: Restoring table (%s)
it: Ripristino tabella (%s)

en: This looks like a migration (the backup is from a site with a different address/URL), but you did not check the option to search-and-replace the database. That is usually a mistake.
it: Questo appare come una migrazione (il backup è da un sito con un indirizzo / URL diverso), ma non è stata selezionata l'opzione di ricerca e sostituzione del database. Questo è di solito un errore.

en: file is size:
it: il file ha dimensioni:

en: Go here for more information.
it: Vai qui per maggiori informazioni.

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
it: Alcuni file sono ancora in download o in fase di elaborazione - attendere prego.

en: This backup set is from a different site - this is not a restoration, but a migration. You need the Migrator add-on in order to make this work.
it: Questo set di backup è di un sito diverso - non si tratta di un ripristino, ma di una migrazione. È necessario il Migrator add-on per eseguire questo compito.

en: %s login failure
it: %s login fallito

en: %s upload failed
it: caricamento con %s fallito

en: Enter in format HH:MM (e.g. 14:22).
it: Inserisci nel formato HH:MM (es. 14:22)

en: The time zone used is that from your WordPress settings, in Settings -> General.
it: Il fuso orario utilizzato è quello specificato nelle impostazioni generali di Wordpress, in Impostazioni -> Generali.

en: Dropbox error: %s (see log file for more)
it: Errore di Dropbox: %s (vedi il file di log per ulteriori informazioni)

en: You do not appear to be authenticated with %s (whilst deleting)
it: Non risulti autenticato con %s (in fase di eliminazione)

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
it: Accesso %s fallito durante l'eliminazione (vedi il file di log per ulteriori informazioni)

en: You do not appear to be authenticated with %s
it: Non risulti autenticato con %s

en: Error - no such file exists at %s
it: Errore - non esiste nessun file in %s

en: Error - failed to download the file from %s
it: Errore - download da %s fallito

en: %s error - failed to upload file
it: Errore %s - caricamento del file fallito

en: %s Error
it: Errore %s

en: %s authentication failed
it: Autenticazione %s fallita

en: %s error - failed to re-assemble chunks
it: Errore %s - riassemblaggio delle porzioni di file fallito

en: Error: %s
it: Errore %s

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
it: La cartella di backup specificata esiste, ma <b>non</b> è scrivibile.

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
it: La cartella di backup specificata <b>non</b> esiste.

en: Warning: %s
it: Attenzione: %s

en: Last backup job run:
it: Esecuzione ultimo backup:

en: %s: unreadable file - could not be backed up
it: %s: file illeggibile - impossibile eseguirne il backup

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
it: Il file è di dimensioni molto grandi: %s (dimensione: %s Mb)

en: Table %s has very many rows (%s) - we hope your web hosting company gives you enough resources to dump out that table in the backup
it: La tabella %s ha un numero di campi elevato (%s) - ci auguriamo che il vostro hosting vi permetta sufficienti risorse per riversare questa tabella nel backup

en: An error occurred whilst closing the final database file
it: Errore durante la chiusura del file di database finale

en: Warnings encountered:
it: Riscontrati avvisi:

en: The backup apparently succeeded (with warnings) and is now complete
it: Backup avvenuto e completato apparentemente con successo (riscontrati avvisi)

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
it: Il tuo spazio disco disponibile si sta esaurendo - solo %s Mb rimanenti

en: Migrated site (from UpdraftPlus)
it: Sito migrato (da UpdraftPlus)

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
it: <strong>ERRORE</strong>: URL del sito già preso.

en: New site:
it: Nuovo Sito:

en: Information needed to continue:
it: Informazioni necessarie per continuare:

en: Enter details for where this new site is to live within your multisite install:
it: Inserire i dettagli per il nuovo sito all'interno di una installazione multi-sito:

en: Processed plugin:
it: Plugin processato:

en: Network activating theme:
it: Attivazione del tema da rete:

en: Some servers advertise encrypted FTP as available, but then time-out (after a long time) when you attempt to use it. If you find this happenning, then go into the "Expert Options" (below) and turn off SSL there.
it: Alcuni server pubblicizzano che l'FTP criptato è disponibile, ma poi ritornano un errore di time-out (dopo un lungo periodo di tempo) quando si prova ad utilizzarlo. Se questo dovesse succedere, vai in "Opzioni Avanzate"  (sotto) e disabilitare SSL.

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter directory:
it: Controlla i tuoi permessi di accesso al file: non è possibile creare ed accedere alla cartella:

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
it: L'installazione di PHP sul tuo server non include un modulo necessario (%s). Contattare il supporto del provider di web hosting, e chiedere di abilitarlo.

en: Please check your access credentials.
it: Si prega di verificare i propri dati di accesso.

en: The error reported by %s was:
it: L'errore riportato da %s è:

en: Please supply the requested information, and then continue.
it: Si prega di fornire le informazioni richieste, e quindi di continuare.

en: Cannot drop tables, so deleting instead (%s)
it: Impossibile eliminare le tabelle dal database, la cancellazione avverrà tramite comando DELETE (%s)

en: Site information:
it: Informazioni sul sito:

en: Cannot create new tables, so skipping this command (%s)
it: Impossibile creare nuove tabelle, il comando è tralasciato (%s)

en: Warning:
it: Attenzione:

en: Your database user does not have permission to create tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as a) you are restoring from a WordPress version with the same database structure, and b) Your imported database does not contain any tables which are not already present on the importing site.
it: Il tuo utente per l'accesso al database non ha i diritti per creare tabelle. Cercheremo di ripristinare semplicemente svuotando le tabelle; questo dovrebbe funzionare fino a quando a) si esegue il ripristino di una versione di WordPress con la stessa struttura di database, e b) Il database importato non contiene le tabelle che non sono già presenti sul sito sul quale importare.

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
it: Esecuzione su un sito WordPress multi-sito - ma il tuo backup non è per un sito multi-sito.

en: Skipping restoration of WordPress core when importing a single site into a multisite installation. If you had anything necessary in your WordPress directory then you will need to re-add it manually from the zip file.
it: Esclusione del ripristino del core WordPress quando si importa un singolo sito in una installazione multi-sito. Se c'è qualcosa di necessario nella tua cartella WordPress allora sarà necessario ri-aggiungerlo manualmente dal file .zip.

en: Your web server's PHP installation does not included a <strong>required</strong> (for %s) module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
it: L'installazione PHP del tuo server web non ha incluso un modulo <strong>necessario</strong> (per  %s - nome modulo %s). Contattare il supporto del provider di web hosting e chiedere di abilitarlo.

en: Close
it: Chiudi

en: Unexpected response:
it: Risposta sconosciuta:

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
it: Per inviare a più di un indirizzo, separate ognuno da una virgola.

en: PHP information
it: Informazioni PHP

en: show PHP information (phpinfo)
it: Mostra informazioni PHP (phpinfo)

en: zip executable found:
it: zip eseguibile trovato:

en: Migrate Site
it: Migrare sito

en: <a href="%s">Read this article to see step-by-step how it's done.</a>
it: <a href="%s">Leggi questo articolo per vedere passo-passo com'è fatto.</a>

en: Do you want to migrate or clone/duplicate a site?
it: Vuoi migrare o clonare/duplicare un sito?

en: Then, try out our "Migrator" add-on. After using it once, you'll have saved the purchase price compared to the time needed to copy a site by hand.
it: Prova il nostro "Migrator" add-on. Dopo averlo usato una volta, avrete ammortizzato il costo di acquisto rispetto al tempo necessario per copiare un sito a mano.

en: Get it here.
it: Lo trovi qui.

en: Deleting... please allow time for the communications with the remote storage to complete.
it: Eliminazione ... Si prega di lasciare il tempo per le comunicazioni con l'archiviazione remota per completare

en: Also delete from remote storage
it: Cancellazione anche dall'archiviazione remota

en: Latest UpdraftPlus.com news:
it: Ultime notizie da UpdraftPlus.com:

en: Clone/Migrate
it: Clona/Migra

en: News
it: Notizie

en: Local archives deleted: %d
it: Archivi locali cancellati: %d

en: Remote archives deleted: %d
it: Archivi remoti cancellati: %d

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
it: %s - impossibile eseguire il backup di questo; la cartella corrispondente non esiste (%s)

en: Backup set not found
it: Set di backup non trovato

en: Subscribe to the UpdraftPlus blog to get up-to-date news and offers
it: Iscriviti al blog di UpdraftPlus per avere le ultime notizie e le offerte

en: Blog link
it: Collegamento al Blog

en: RSS link
it: Collegamento RSS

en: Testing %s Settings...
it: Analisi impostazioni di %s...

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
it: In alternativa, è possibile inserire manualmente nella cartella UpdraftPlus (solitamente wp-content/updraft), ad esempio via FTP, e quindi utilizzare il link "nuova scansione" di cui sopra.

en: Notice
it: Nota

en: UpdraftPlus's debug mode is on. You may see debugging notices on this page not just from UpdraftPlus, but from any other plugin installed. Please try to make sure that the notice you are seeing is from UpdraftPlus before you raise a support request.
it: Modalità di debug di UpdraftPlus attivata. E' possibile visualizzare avvisi di debug in questa pagina non solamente di UpdraftPlus, ma di qualsiasi altro plug-in installato. Si prega verificare che l'avviso che state vedendo sia generato da UpdraftPlus prima di inviare una richiesta di supporto.

en: Errors encountered:
it: Errori riscontrati:

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
it: Rescan in corsco (ricerca di backup uploadati manualmente nello spazio interno di archiviazione)..

en: Begun looking for this entity
it: Inizio ricerca di questo termine

en: SQL update commands run:
it: Comandi di aggiornamento SQL eseguiti:

en: Errors:
it: Errori:

en: Time taken (seconds):
it: Tempo necessario (secondi):

en: rows: %d
it: linee: %d

en: "%s" has no primary key, manual change needed on row %s.
it: "%s" non ha una chiave primaria, necessaria modifica manuale sulla linea %s.

en: Store at
it: Archivia in

en: Nothing to do: the site URL is already: %s
it: Nessuna modifica: l'URL del sito &egrave; gi&agrave;: %s

en: Warning: the database's site URL (%s) is different to what we expected (%s)
it: Attenzione: l'URL del database del sito (%s) è differente dalla posizione originale (%s)

en: Database search and replace: replace %s in backup dump with %s
it: Ricerca e sostituzione del database: sostituisci %s nel backup con %s

en: Could not get list of tables
it: Impossibile caricare la lista delle tabelle

en: Tables examined:
it: Tabelle esaminate:

en: Rows examined:
it: Righe esaminate:

en: Changes made:
it: Cambiamenti fatti:

en: %s Error: Failed to download
it: Errore %s: download fallito

en: Port
it: Porta

en: Directory path
it: Percorso cartella

en: Where to change directory to after logging in - often this is relative to your home directory.
it: Dove cambiare cartella dopo il login - spesso questo è relativo alla vostra cartella di home.

en: host name
it: Nome Host

en: username
it: Nome Utente

en: password
it: Password

en: Failure: Port must be an integer.
it: Errore: la porta deve essere un numero intero.

en: starting from next time it is
it: Inizio prossima volta è

en: Multisite Install
it: Installazione Multi-sito

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it: Non si dispone di autorizzazioni sufficienti per accedere a questa pagina.

en: You do not have permission to access this page.
it: Non hai il permesso di accedere a questa pagina.

en: Must-use plugins
it: Plugin essenziali

en: Blog uploads
it: Caricamenti dal blog

en: All references to the site location in the database will be replaced with your current site URL, which is: %s
it: Tutti i riferimenti alla posizione del sito nel database saranno sostituiti con l'URL del sito attuale, che è:%s

en: Search and replace site location in the database (migrate)
it: Ricerca e sostituzione della posizione del sito nel database (migrazione)

en: (learn more)
it: (ulteriori informazioni)

en: Failed: the %s operation was not able to start.
it: Errore: Non è stato possibile avviare l'operazione %s

en: Failed: we did not understand the result returned by the %s operation.
it: Errore: Codice di ritorno dell'operazione %s non conosciuto.

en: Database: search and replace site URL
it: Database: ricerca e sostituzione dell'URL del sito

en: This option was not selected.
it: Questa opzione non è stata selezionata.

en: Error: unexpected empty parameter (%s, %s)
it: Errore: parametro vuoto inatteso (%s, %s)

en: The above files comprise everything in a WordPress installation.
it: I file sopra comprendono tutto in una installazione di WordPress

en: WordPress core (including any additions to your WordPress root directory)
it: WordPress core (comprese le eventuali aggiunte alla cartella principale di WordPress)

en: More Files
it: Altri files

en: Enter the directory:
it: Inserire la catrella

en: If you are not sure what this option is for, then you will not want it, and should turn it off.
it: Se non si è sicuri di cosa serva questa opzione, si consiglia di disattivarla.

en: If using it, enter an absolute path (it is not relative to your WordPress install).
it: Se utilizzato, inserire un percorso assoluto (non è relativo alla vostra installazione di WordPress).

en: Be careful what you enter - if you enter / then it really will try to create a zip containing your entire webserver.
it: Fare attenzione a ciò che si inserisce: se si inserisce / allora verrà creato un file .zip  contenente il tuo intero webserver

en: No backup of %s directories: there was nothing found to back up
it: Nessun backup della cartella %s: non si è trovato nulla da backuppare

en: Encrypted FTP is available, and will be automatically tried first (before falling back to non-encrypted if it is not successful), unless you disable it using the expert options. The 'Test FTP Login' button will tell you what type of connection is in use.
it: E' disponibile l' FTP crittografato, e sarà utilizzato automaticamente come prima scelta (per poi passare al non criptato, se non dovesse andare a buon fine), a meno che non si disattivi utilizzando le opzioni avanzate. Il pulsante 'Test FTP Login' vi dirà che tipo di connessione è in uso.

en: Explicit encryption is used by default. To force implicit encryption (port 990), add :990 to your FTP server below.
it: La crittografia esplicita viene utilizzato come impostazione predefinita. Per forzare la crittografia implicita (porta 990), aggiungere: 990 al vostro server FTP sotto.

en: No %s found
it: %s non trovato

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter:
it: Controllare le autorizzazioni file: Impossibile creare ed entrare con successo:

en: Needs to already exist
it: Deve essere esistente

en: Failure: No server details were given.
it: Errore: Nessun dettaglio sul server è stato fornito.

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
it: Errore: Non è possibile eseguire il log-in con queste credenziali

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
it: Abbiamo effettuato correttamente il login, e confermato la nostra capacità di creare un file nella directory data (tipo di accesso:

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
it: Errore: Log-in eseguito correttamente, ma non siamo riusciti a creare un file nella directory data.

en: No %s settings were found
it: Non sono state trovate impostazioni di %s

en: Chunk %s: A %s error occurred
it: Parte %s: rilevato errore %s

en: Error opening remote file: Failed to download
it: Errore nell'apertura di file remoto: impossibile eseguire il download

en: Local write failed: Failed to download
it: Scrittura locale non riuscita: impossibile eseguire il download

en: WebDAV URL
it: URL WebDAV

en: Enter a complete URL, beginning with webdav:// or webdavs:// and including path, username, password and port as required - e.g.%s
it: Inserire un URL completo, che inizi con webdav:// o webdavs:// completo di percorso, nome utente, password e della porta come richiesto - ad esempio %s

en: Failed
it: Errore

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
it: Errore: impossibile copiare un file in quella directory - controlla le tue autorizzazioni

en: WordPress Core
it: Core WordPerss

en: Over-write wp-config.php
it: Sovrascrittura wp-config.php

en: you have authenticated your %s account
it: Hai autenticato il tuo account %s

en: though part of the returned information was not as expected - your mileage may vary
it: anche se parte delle informazioni restituite non era come previsto - la situazione potrebbe essere diversa

en: Your %s account name: %s
it: Nome del tuo account %s: %s

en: Only non-encrypted FTP is supported by regular UpdraftPlus.
it: UpdraftPlus regolare supporta solo FTP non cifrato.

en: If you want encryption (e.g. you are storing sensitive business data), then an add-on is available.
it: Se si desidera la crittografia (ad esempio per memorizzare dati aziendali sensibili), è disponibile un add-on.

en: %s Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
it: Errore %s: Impossibile eseguire il download di %s. Controllare le autorizzazioni e le credenziali.

en: %s Error: Failed to access bucket %s. Check your permissions and credentials.
it: Errore %s: Impossibile accedere al bucket %s. Controllare le autorizzazioni e le credenziali.

en: Get your access key and secret key <a href="%s">from your %s console</a>, then pick a (globally unique - all %s users) bucket name (letters and numbers) (and optionally a path) to use for storage. This bucket will be created for you if it does not already exist.
it: Ottieni la tua chiave di accesso e la chiave segreta <a href="%s">dalla console %s</a>, quindi scegli un nome bucket (Globally Unique - tutti gli utenti %s) (lettere e numeri) (e facoltativamente un percorso) da utilizzare per lo storage. Il bucket verrà creato, se non esiste già.

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
it: Se si trovano errori sui certificati SSL, allora vai qui per un aiuto.

en: %s access key
it: Chiave di accesso %s

en: %s secret key
it: Chiave segreta %s

en: %s location
it: posizione %s

en: Enter only a bucket name or a bucket and path. Examples: mybucket, mybucket/mypath
it: Inserire solo il nome del bucket oppure il bucket e il percorso. Esempi: mybucket, mybucket/mypath

en: API secret
it: API segreto

en: Failure: No bucket details were given.
it: Errore: Nessun dettaglio del bucket è stato inserito.

en: Region
it: regione

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another %s user may already have taken your name).
it: Errore: Impossibile accedere o creare il bucket con successo. Si prega di verificare le credenziali di accesso, e se queste sono corrette si consiglia di provare un altro nome del bucket (un altro utente %s potrebbe già aver preso il suo nome).

en: Failure
it: Errore

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
it: Accesso al bucket ottenuto, ma il tentativo di creare un file in esso è fallito.

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
it: Accesso al bucket ottenuto, ed è stato possibile creare files al suo interno.

en: The communication with %s was encrypted.
it: La comunicazione con %s era cifrata

en: The communication with %s was not encrypted.
it: La comunicazione con %s non era cifrata.

en: You do not appear to be authenticated with Dropbox
it: Sembra che non si sia autenticati con Dropbox

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
it: Errore: Impossibile caricare il file %s (vedi il  file di log per maggiori informazioni)

en: Need to use sub-folders?
it: Si vuole utilizzare le sotto-cartelle?

en: Backups are saved in
it: I backup vengono salvati in

en: If you back up several sites into the same Dropbox and want to organise with sub-folders, then
it: Se si esegue il backup di più siti nello stesso Dropbox e si vuole organizzare con sottocartelle, allora

en: there's an add-on for that.
it: c'è un add-on per questo.

en: US or UK Cloud
it: Cloud USA oppure UK

en: US (default)
it: USA (default)

en: Cloud Files username
it: Nome utente per file Cloud

en: Cloud Files API key
it: Chiave API Cloud Files

en: Cloud Files container
it: Contenitore di files remoti

en: UpdraftPlus's %s module <strong>requires</strong> %s. Please do not file any support requests; there is no alternative.
it: il modulo %s di UpdraftPlus <strong>richiede</strong> %s. Si prega di non presentare alcuna richiesta di supporto, non ci sono alternative.

en: Failure: No %s was given.
it: Errore: %s non è stato fornito.

en: API key
it: Chiave API

en: Failure: No container details were given.
it: Errore: nessun dettaglio sul contenitore è stato dato.

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
it: Errore File remoto - abbiamo accede al contenitore, ma è impossiile creare un file all'interno di esso

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
it: Si può accedere al contenitore, ed è possibile creare files al suo interno.

en: WordPress Backup
it: Backup di WordPress

en: Note:
it: Nota:

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
it: upload di %s: impossibile ottenere l'uploadID per il caricamento multiparte  - vedere il file di log per maggiori dettagli

en: %s error: file %s was shortened unexpectedly
it: Errore %s: il file %s è stato accorciato in modo imprevisto

en: %s chunk %s: upload failed
it: %s parte %s: caricamento fallito

en: %s upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
it: Caricamento di %s (%s) riassemblaggio fallito (vedere il log per maggiori dettagli)

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
it: %s re-assembly error (%s): (guarda il file di log per più informazioni)

en: %s Error: Failed to create bucket %s. Check your permissions and credentials.
it: Errore %s: Impossibile creare il bucket %s. Controllare le autorizzazioni e le credenziali.

en: For longer help, including screenshots, follow this link. The description below is sufficient for more expert users.
it: Per informazioni più esaustive, compresi screenshot, segui questo collegamento. La descrizione che segue è sufficiente per gli utenti più esperti.

en: Select 'Web Application' as the application type.
it: Selezionare 'Applicazione Web' come il tipo di applicazione.

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
it: È necessario aggiungere quanto segue come reindirizzamento autorizzato URI (alla voce "Altre opzioni") quando richiesto

en: Client ID
it: ID Cliente

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
it: Se Google in seguito visualizzerà il messaggio "invalid_client", allora non si è inserito un ID cliente valido.

en: Client Secret
it: Segreto del Client

en: Authenticate with Google
it: Autentica con Google

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and click this link to complete authentication with Google.
it: <strong>Dopo</strong> aver salvato le impostazioni (facendo clic su 'Salva modifiche' sotto), fare clic su questo collegamento per completare l'autenticazione con Google.

en: Cloud Files authentication failed
it: Autenticazione dei file remoti fallita

en: Cloud Files error - failed to create and access the container
it: Errore Files remoti - impossibile creare ed accedere al contenitore

en: %s Error: Failed to open local file
it: Errore %s: Impossibile aprire il file locale

en: %s Error: Failed to upload
it: Errore %s: Impossibile caricare il file.

en: Cloud Files error - failed to upload file
it: Errore File remoti - impossibile caricare il file

en: Error opening local file: Failed to download
it: Errore durante l'apertura del file locale: Impossibile fare il download

en: Error downloading remote file: Failed to download (
it: Errore durante il download del file remoto: Impossibile scaricare (

en: Test %s Settings
it: Test dei settaggi %s

en: Get your API key <a href="https://mycloud.rackspace.com/">from your Rackspace Cloud console</a> (read instructions <a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key">here</a>), then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
it: Ottieni la tua chiave API <a href="https://mycloud.rackspace.com/"> dalla console cloud  di Rackspace </a> (leggi le istruzioni <a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key">qui</a>), quindi scegliere il nome del contenitore da utilizzare per lo storage. Il contenitore verrà creato, se non esiste già.

en: Also, you should read this important FAQ.
it: Inoltre, si dovrebbe leggere questa importante FAQ.

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded is %d bytes
it: Account pieno: il tuo account %s ha solamente %d bytes liberi, ma il file da caricare è di %d bytes

en: Failed to upload to %s
it: Impossibile caricare su %s

en: Account is not authorized.
it: Account non autorizzato.

en: %s is a great choice, because UpdraftPlus supports chunked uploads - no matter how big your site is, UpdraftPlus can upload it a little at a time, and not get thwarted by timeouts.
it: %s è una buona scelta, perché UpdraftPlus supporta i caricamenti frammentati - non importa quanto sia grande il vostro sito, UpdraftPlus può caricare un po 'alla volta, senza avere problemi con il timeout.

en: will restore as:
it: sarà ripristinato come:

en: the database query being run was:
it: la query di database in corso di esecuzione è:

en: Finished: lines processed: %d in %.2f seconds
it: Finito: linee processate: %d in %.2f secondi

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
it: Il prefisso di tabella è cambiato: cambio in accordo i campo(i) della tabella %s:

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
it: È necessario autenticare nuovamente con %s, le credenziali esistenti non funzionano.

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
it: L'add-on %s di UpdraftPlus  non è installato - ottenerlo da %s

en: %s support is available as an add-on
it: Il supporto a %s è disponibile con un add-on

en: follow this link to get it
it: Clicca su questo collegamento per averlo.

en: No refresh token was received from Google. This often means that you entered your client secret wrongly, or that you have not yet re-authenticated (below) since correcting it. Re-check it, then follow the link to authenticate again. Finally, if that does not work, then use expert mode to wipe all your settings, create a new Google client ID/secret, and start again.
it: Nessun token di aggiornamento è stato ricevuto da Google. Questo spesso significa che si è inserito il "Segreto Client" in modo errato, o che non si è stati ancora ri-autenticati (sotto) in quanto correzione. Si prega di ricontrollare, e di seguire il link per autenticarsi nuovamente. Infine, se questo non dovesse funzionare, utilizzare la modalità expert per cancellare tutte le impostazioni, creare un nuovo nuovo  ID cliente di Google / segreto, e iniziare nuovamente.

en: Authorization failed
it: Autorizzazione fallita

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
it: Quota di utilizzo %s: %s %% utilizzata, %s disponibile

en: you have authenticated your %s account.
it: hai autenticato il tuo account %s.

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
it: Non si è ancora ottenuto un token di accesso da parte di Google - è necessario autorizzare o ri-autorizzare la connessione a Google Drive.

en: wp-config.php from backup: restoring (as per user's request)
it: wp-config.php da backup: ripristino (come da richiesta dell'utente)

en: Warning: PHP safe_mode is active on your server. Timeouts are much more likely. If these happen, then you will need to manually restore the file via phpMyAdmin or another method.
it: Attenzione: PHP safe_mode &egrave; attivo sul tuo server. Questo pu&ograve; facilmente portare a Timeout. Nel caso dovesse verificarsene uno &egrave; necessario ripristinare manualmente il file tramite phpMyAdmin o simili.

en: Failed to find database file
it: Impossibile trovare il file del database

en: Failed to open database file
it: Impossibile aprire il file del database

en: Database access: Direct MySQL access is not available, so we are falling back to wpdb (this will be considerably slower)
it: Accesso al database: l'accesso diretto a MySQL non è disponibile, quindi si utilizzerà wpdb (sarà notevolmente più lento)

en: Backup of:
it: Backup di:

en: Old table prefix:
it: Vecchio prefisso di tabella

en: Archive is expected to be size:
it: Dimensione stimata dell'archivio:

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
it: I registri di backup non contengono informazioni valide sulle dimensioni di questo file.

en: Error message
it: Messaggio d'errore

en: Could not find one of the files for restoration
it: Impossibile trovare uno dei file per il ripristino

en: UpdraftPlus is not able to directly restore this kind of entity. It must be restored manually.
it: UpdraftPlus non è in grado di ripristinare direttamente questo tipo di entità. Il ripristino deve essere fatto manualmente.

en: Backup file not available.
it: File di backup non disponibile.

en: Copying this entity failed.
it: Copia di questa entità non è riuscita.

en: Unpacking backup...
it: Scompattamento del backup...

en: Decrypting database (can take a while)...
it: Decriptaggio database (potrebbe richiedere un po' di tempo)...

en: Database successfully decrypted.
it: Il database decriptato con successo.

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
it: Ripristino del database (su un sito di grandi dimensioni questa operazione potrebbe richiedere molto tempo - se si verifica un timeout (che può accadere se la vostra società di web hosting ha configurato il vostro hosting per limitare le risorse) è necessario utilizzare un metodo diverso, come ad esempio phpMyAdmin) ...

en: Cleaning up rubbish...
it: Pulizia del sistema...

en: Could not delete old directory.
it: Impossibile cancellare le vecchie cartelle.

en: Failed to delete working directory after restoring.
it: Impossibile cancellare la catrella di lavoro dopo il rispristino.

en: Failed to create a temporary directory
it: Impossibile creare una cartella temporanea

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
it: Impossibile scrivere il database decodificato sul filesystem

en: wp-config.php from backup: will restore as wp-config-backup.php
it: wp-config.php dal backup: verrà ripristinato come wp-config-backup.php

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from using SSL for authentication and encrypted transport at all, where possible. Note that some cloud storage providers do not allow this (e.g. Dropbox), so with those providers this setting will have no effect.
it: Scegliendo questa opzione si riduce la sicurezza, impedendo a UpdraftPlus di utilizzare SSL per l'autenticazione e il trasporto criptato, dove possibile. Si noti che alcuni provider di cloud storage non consentono questo (ad esempio Dropbox), così con quei fornitori questa impostazione non avrà alcun effetto.

en: Save Changes
it: Salva i cambiamenti

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support.
it: L'installazione di PHP sull tuo server web non ha incluso un modulo necessario  (%s). Contattare il supporto del provider di web hosting.

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. Communications with %s will be unencrypted. ask your web host to install Curl/SSL in order to gain the ability for encryption (via an add-on).
it: L'installazione PHP/Curl sul server web non supporta l'accesso tramite HTTPS. Le comunicazioni con %s saranno crittografate. chiedete al vostro host web di installare Curl/SSL al fine di poter utilizzare la cifratura (tramite un add-on).

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. We cannot access %s without this support. Please contact your web hosting provider's support. %s <strong>requires</strong> Curl+https. Please do not file any support requests; there is no alternative.
it: L'installazione del web server PHP/Curl non supporta l'accesso tramite HTTPS.
    E' impossibile accedere a %s senza questo supporto. Si prega di contattare il supporto del provider di web hosting. %s <strong>richiede</strong> Curl + https. Si prega di non presentare alcuna richiesta a sostegno, non ci sono alternative.

en: Good news: Your site's communications with %s can be encrypted. If you see any errors to do with encryption, then look in the 'Expert Settings' for more help.
it: Buona notizie: la comunicazione del tuo sito con %s può essere cifrata. Se si notano errori dovuti alla crittografia, cercare in "Impostazioni Avanzate" per ulteriori informazioni.

en: Delete this backup set
it: Cancella questo set di backup

en: Press here to download
it: Premi qui per il download

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
it: Dopo aver premuto questo pulsante, si potrà scegliere quali componenti si desidera ripristinare

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted. Timestamp:
it: Questo backup non esiste nella Cronologia Backup - ripristino interrotto. Timestamp:

en: UpdraftPlus Restoration: Progress
it: UpdraftPlus Ripristino: avanzamento

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
it: ANNULLATO: Impossibile trovare le informazioni sulle entità da ripristinare.

en: If making a request for support, please include this information:
it: Se si fa la richiesta di assistenza, si prega di includere le seguenti informazioni:

en: Do not verify SSL certificates
it: Non verificare i certificati SSL

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from verifying the identity of encrypted sites that it connects to (e.g. Dropbox, Google Drive). It means that UpdraftPlus will be using SSL only for encryption of traffic, and not for authentication.
it: La scelta di questa opzione riduce la sicurezza impedendo a UpdraftPlus di verificare l'identità dei siti cifrati a cui si collega (ad esempio Dropbox, Google Drive). Ciò significa che UpdraftPlus userà SSL solo per la crittografia del traffico, e non per l'autenticazione.

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
it: Ricorda che non tutti i metodi di backup su Cloud utilizzano obbligatoriamente un autenticazione SSL.

en: Disable SSL entirely where possible
it: Disattivare SSL del tutto, se possibile

en: Expert settings
it: Impostazioni avanzate

en: Show expert settings
it: Mostra impostazioni avanzate

en: click this to show some further options; don't bother with this unless you have a problem or are curious.
it: fare clic su questo elemento per mostrare ulteriori opzioni, non perdete tempo a meno che non hai un problema o sei curioso.

en: Delete local backup
it: Cancella backup locale

en: Backup directory
it: Cartella di Backup

en: Backup directory specified is writable, which is good.
it: La cartella di backup specificata è scrivibile, che è buona cosa.

en: Click here to attempt to create the directory and set the permissions
it: Clicca qui per tentare di creare la directory e impostare le autorizzazioni

en: or, to reset this option
it: o, per resettare questa opzione

en: click here
it: Clicca qui

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
it: Se questo è infruttuoso controllare i permessi sul vostro server o cambiarlo in un'altra cartella che sia scrivibile dal tuo web server.

en: Use the server's SSL certificates
it: Utilizza i certificati SSL del server

en: By default UpdraftPlus uses its own store of SSL certificates to verify the identity of remote sites (i.e. to make sure it is talking to the real Dropbox, Amazon S3, etc., and not an attacker). We keep these up to date. However, if you get an SSL error, then choosing this option (which causes UpdraftPlus to use your web server's collection instead) may help.
it: Per impostazione predefinita UpdraftPlus utilizza il proprio archivio di certificati SSL per verificare l'identità dei siti remoti (cioè per assicurarsi che sta parlando con il vero Dropbox, Amazon S3, ecc, e non un attaccante). Teniamo questi certificati aggiornati. Tuttavia, se si verificasse un errore SSL, allora la scelta di questa opzione può aiutare ( Scegliendo questa opzione, si permette a UpdraftPlus di utilizzare la collezione di certificati del vostro web server) .

en: Email
it: E-mail

en: Database encryption phrase
it: Frase di crittografia del database

en: Manually decrypt a database backup file
it: Decifra manualmente un file di backup del database

en: Choose your remote storage
it: Scegli il tuo Storage Remoto

en: None
it: Nessuno

en: Cancel
it: Annulla

en: Requesting start of backup...
it: Inizio del backup richiesto...

en: Advanced / Debugging Settings
it: Impostazioni Avanzate e di Debug

en: The above directories are everything, except for WordPress core itself which you can download afresh from WordPress.org.
it: Le cartelle sopra contengono tutto, tranne il core di WordPress che può essere scaricato da WordPress.org.

en: Daily
it: Giornaliero

en: Weekly
it: Settimanale

en: Fortnightly
it: Quindicinale

en: Monthly
it: Mensile

en: To fix the time at which a backup should take place,
it: Fissare il momento in cui un backup deve avvenire,

en: e.g. if your server is busy at day and you want to run overnight
it: ad esempio, se il server è occupato di giorno si può eseguirlo durante la notte

en: Include in files backup
it: Includere nei files di backup

en: Any other directories found inside wp-content
it: Eventuali altre directory trovati dentro wp-content

en: Exclude these:
it: Escludi questi:

en: This will cause an immediate DB backup. The page will stall loading until it finishes (ie, unscheduled). The backup may well run out of time; really this button is only helpful for checking that the backup is able to get through the initial stages, or for small WordPress sites..
it: Questo causerà un backup immediato del database. La pagina non riuscirà a caricarsi fino a che non finisce il processo(cioè, non in programma). Il backup potrebbe andare in timeout; in realtà questo pulsante è solo utile per verificare che il backup sia in grado di passare le fasi iniziali, o per piccoli siti WordPress ..

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
it: Questa operazione eliminerà tutte le impostazioni di UpdraftPlus - si è sicuri di volerlo fare?

en: show log
it: Mostra log

en: Delete
it: Cancella

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
it: La richiesta di creazione della cartella al file system è fallita.

en: The folder was created, but we had to change its file permissions to 777 (world-writable) to be able to write to it. You should check with your hosting provider that this will not cause any problems
it: La cartella è stata creata, ma abbiamo dovuto cambiare i permessi dei file a 777 (tutto scrivibile) per essere in grado di scrivere. Si consiglia di verificare con il fornitore di hosting che questo non causerà alcun problema

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
it: La cartella esiste, ma il server web non ha il permesso di scrivere.

en: Download log file
it: Scarica il file di log

en: Multisite
it: Multi-sito

en: Do you need WordPress Multisite support?
it: Hai bisogno di supporto per WordPress multi-sito?

en: Please check out UpdraftPlus Premium, or the stand-alone Multisite add-on.
it: Si prega di verificare UpdraftPlus Premium, oppure l'add-on stand-alone multi-sito.

en: Peak memory usage
it: Utilizzo di memoria (picco)

en: Current memory usage
it: Utilizzo di memoria attuale

en: %s version:
it: Versione %s

en: Yes
it: Si

en: Total (uncompressed) on-disk data:
it: Totale (non compresso) dati su disco:

en: N.B. This count is based upon what was, or was not, excluded the last time you saved the options.
it: N.B. Questo conteggio si basa su quello che era, o non era, escluso l'ultima volta che sono state salvate le opzioni.

en: count
it: conteggio

en: Debug Full Backup
it: Debug backup completo

en: This will cause an immediate backup. The page will stall loading until it finishes (ie, unscheduled).
it: Questo causerà un backup immediato. La pagina non verrà caricata fino a che non finirà il backup(cioè, non programmato).

en: UpdraftPlus - Upload backup files
it: UpdraftPlus - Carica file di backup

en: calculating...
it: sto calcolando...

en: Error:
it: Errore:

en: You should:
it: Dovresti:

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
it: Errore di Download: il server ha inviato una risposta non conosciuta.

en: Delete backup set
it: Cancellazione del set di backup

en: Restore backup
it: Ripristina backup

en: Restore backup from
it: Ripristina backup da

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
it: Il ripristino sostituirà i temi di questo sito, i plugin, gli upload, e i database e / o altre cartelle di contenuti (in base a ciò che è contenuto nel set di backup, e alla selezione).

en: Choose the components to restore
it: Scegli i componenti da ripristinare

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
it: Il tuo server web ha il safe_mode PHP attivo.

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
it: Le seguenti entità non può essere ripristinata automaticamente: "%s".

en: You will need to restore it manually.
it: Sarà necessario fare il ripristino manualmente.

en: %s restoration options:
it: Opzione di ripristino %s:

en: You can search and replace your database (for migrating a website to a new location/URL) with the Migrator add-on - follow this link for more information
it: È possibile cercare e sostituire il database (per la migrazione di un sito web verso una nuova posizione/URL) con il Migrator add-on - segui questo collegamento per maggiori informazioni

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
it: Si prega di leggere questo articolo esplicativo di cose utili da sapere prima di ripristinare.

en: Perform a one-time backup
it: Eseguire un backup singolo

en: Backup Now
it: Esegui Backup

en: Restore
it: Ripristino

en: Last log message
it: Ultimo messaggio di Log

en: (Nothing yet logged)
it: (Niente è stato loggato)

en: Download most recently modified log file
it: Scarica il file di log più recente

en: More tasks:
it: Altre attività:

en: Opera web browser
it: Browser web Opera

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
it: Se stai utilizzando questo, allora imposta Turbo/Road Mode su off

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
it: Spazio sul server web in uso da UpdraftPlus

en: refresh
it: aggiorna

en: Lead developer's homepage
it: Vai alla homepage dello sviluppatore

en: Version
it: Versione

en: Your backup has been restored.
it: Il backup è stato ripristinato.

en: Current limit is:
it: Il limite corrente è:

en: Delete Old Directories
it: Elimina Vecchie Cartelle

en: JavaScript warning
it: Notifiche JavaScript

en: This admin interface uses JavaScript heavily. You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
it: Questa interfaccia di amministrazione utilizza JavaScript. È necessario attivarne la gestione all'interno del tuo browser, oppure utilizzare un browser che supporti JavaScript.

en: Nothing currently scheduled
it: Nessuna schedulazione.

en: At the same time as the files backup
it: Contemporaneamente al backup dei file

en: Next scheduled backups
it: Prossimo Backup programmato

en: Your website is hosted using the %s web server.
it: Il tuo sito web è ospitato utilizzando il web server %s.

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
it: Si prega di consultare questa FAQ se hai problemi di backup.

en: Click here to authenticate your %s account (you will not be able to back up to %s without it).
it: Clicca qui per autenticare il tuo account %s (non sarai in grado di eseguire il backup su %s senza di essa).

en: Nothing yet logged
it: Niente ancora loggato

en: OK. You should soon see activity in the "Last log message" field below.
it: OK. A breve si dovrebbe vedere l'attività nel campo "Ultimo Messaggio di log" di seguito.

en: Job deleted
it: Processo cancellato

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
it: Impossibile trovare il processo - forse è già stata completata.

en: Error
it: Errore

en: Download failed
it: Download fallito

en: File ready.
it: File pronto.

en: Download in progress
it: Download in corso

en: No local copy present.
it: Nessuna copia locale presente.

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
it: Errore nel formato del nome del file - questo file sembra non sia stato creato da UpdraftPlus

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
it: Errore nel formato del nome del file - questo file non sembra un file di database crittografato e creato da UpdraftPlus

en: Restore successful!
it: Ripristino avvenuto con successo!

en: Actions
it: Azioni

en: Return to UpdraftPlus Configuration
it: Ritorno a Configurazione di UpdraftPlus

en: Remove old directories
it: Rimuove vecchie cartelle

en: Old directories successfully removed.
it: Vecchie cartelle rimosse con successo.

en: Old directory removal failed for some reason. You may want to do this manually.
it: Problemi nella rimozione della vecchia cartella, prova a cancellarla manualmente.

en: Backup directory could not be created
it: Impossibile creare la cartella di backup

en: Backup directory successfully created.
it: Cartella di backup creata con successo.

en: Your settings have been wiped.
it: Le tue impostazioni sono state cancellate.

en: Please help UpdraftPlus by giving a positive review at wordpress.org
it: Si prega di aiutare UpdraftPlus dando un giudizio positivo su wordpress.org

en: Need even more features and support? Check out UpdraftPlus Premium
it: Hai bisogno di ancora più funzionalità e supporto? Scopri UpdraftPlus Premium

en: Check out UpdraftPlus.Com for help, add-ons and support
it: Scopri UpdraftPlus.Com per aiuto, add-on e supporto

en: Infinite recursion: consult your log for more information
it: Ricursione infinita: consultare il log per maggiori informazioni

en: Could not create %s zip. Consult the log file for more information.
it: Impossibile creare il file zip %s. Consultare il file di registro per ulteriori informazioni.

en: Allowed Files
it: File consentiti

en: Settings
it: Settaggi

en: Add-Ons / Pro Support
it: Add-Ons / Supporto Versione Pro

en: Warning
it: Attenzione

en: You have less than %s of free disk space on the disk which UpdraftPlus is configured to use to create backups. UpdraftPlus could well run out of space. Contact your the operator of your server (e.g. your web hosting company) to resolve this issue.
it: Hai meno di %s di spazio libero su disco che UpdraftPlus può utilizzare per creare copie di backup. UpdraftPlus potrebbero ben esaurire lo spazio disponibile. Contattare il gestore del server (ad esempio, la vostra società di web hosting) per risolvere questo problema.

en: UpdraftPlus does not officially support versions of WordPress before %s. It may work for you, but if it does not, then please be aware that no support is available until you upgrade WordPress.
it: UpdraftPlus non supporta ufficialmente le versioni di WordPress prima di %s. Potrebbe essere funzionante, ma se non lo fosse, si avvisa del fatto che nessun supporto è disponibile fino a quando non si esegue l'aggiornamento di WordPress.

en: WordPress backup is complete
it: WordPress backup è completo

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
it: La cartella di backup (%s) non è scrivibile o non esiste.

en: Could not read the directory
it: Impossibile leggere la cartella.

en: Could not save backup history because we have no backup array. Backup probably failed.
it: Impossibile salvare la cronologia di backup perché non c'è un backup array. Backup probabilmente fallito.

en: Could not open the backup file for writing
it: Impossibile aprire il file di backup per la scrittura

en: Decryption failed. The database file is encrypted, but you have no encryption key entered.
it: Decifratura fallita. Il file di database è criptato, ma non è immesso nessuna chiave di crittografia.

en: Decryption failed. The most likely cause is that you used the wrong key.
it: Decriptaggio fallito: La causa più probabile è che sia stata utilizzata una chiave errata.

en: The decryption key used:
it: La chiave di decriptaggio utilizzata è:

en: File not found
it: File non trovato

en: Can you translate? Want to improve UpdraftPlus for speakers of your language?
it: Puoi tradurre? Vuoi migliorare UpdraftPlus per chi parla della tua lingua?

en: Like UpdraftPlus and can spare one minute?
it: Ti piace UpdraftPlus e puoi dedicarci un minuto?

en: Themes
it: Temi

en: Others
it: Altri

en: Could not create files in the backup directory. Backup aborted - check your UpdraftPlus settings.
it: Impossibile creare files nella cartella di backup. Il backup è annullato - controlla i settaggi di UpdraftPlus

en: Encryption error occurred when encrypting database. Encryption aborted.
it: Errore di crittografia durante la crittografia del database. Crittografia interrotta.

en: The backup apparently succeeded and is now complete
it: Il backup apparentemente è riuscito ed ora è completo

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
it: Il tentativo di backup è terminato, a quanto pare senza successo

en: UpdraftPlus notice:
it: Note di UpdraftPlus:

en: The log file could not be read.
it: Il file di log non pu&ograve; essere letto.

en: No log files were found.
it: Nessun file di log trovato.
